Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

Opet Rođer.russian-troops-under-suvorov-crossing-the-alps-1899.jpgJep, Aleksandar Vasiljevič Suvorov je treća ličnost uz Hanibala i Napoleona, maršal ruske armije koja je izbacila Francuze iz Italije nakon što je Napoleon odjezdio u Egipat. Grunuo preko Alpa da zauzme Francusku, zauzeo Švajcarsku, a potom se desilo 300 sranja u vojsci nakon čega je izvršio "strateško povlačenje" natrag do Rusije.Suvorov_by_Schteiben.jpgJedan od retkih vojskovođa koji nije izgubio nijednu bitku.

Link to comment

Taj motiv konverzije muslimana u hrišćane pa i kalifa je bio prilično popularan u legendama tog doba. Pre svega u legendama vezanim za prve kalife iz ranog doba, verovatno da bi se čuvala vera, dala nada hrišćanima koji su ostali u kalifatu i slično. Ima ih gomila.

Link to comment

Nisam ni ja, ali sam lupio da bi ispalo da znam nešto.

Šalu na stranu, ali nisam znao imena kalifa, samo znam za taj pravac u vizantijskoj kulturi/književnosti/legendarici™ do desetog veka, nemam pojma gde sam to čitao, možda Ostrogorski ili tako nekako.

Link to comment

Kad ste se vas dvojica ovako "ponistili", da postavim ja pitanje:Koji je poznati srpski drzavnik zaradio inzenjersku diplomu i gde? (bez gledanja wikipedije :) )

Edited by hazard
Link to comment

Ih, kao da je to problem.Nikola Pašić, inženjer mašinstva, Cirih, Politehnički univerzitet, ako me sećanje ne vara.E sad, ako misliš na nekog drugog (nije nemoguće da ih ima) - jebiga :)

Link to comment

Ne. Jesu u pojedinim bitkama to radili, ali generalno ne, a i nisu oni koji su to izmislili. Pitanje je bilo ko je bio prvi. Dakle, ko je umesto ovoga:phalanx3.gifnapravio ovo:phalanx4.gif...i pokidao sve svoje neprijatelje, promenivši koncepte dotadašnjeg ratovanja i utabavši stazu za mnoge veličanstvene vojskovođe, taktikom toliko univerzalnom da su je koristili velikani vojišta širom sveta od Aleksandra i Cezara do Fridriha Velikog i Napoleona?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...