Jump to content
IGNORED

Istorijski kviz


casperbgd

Recommended Posts

Da li se radi o artiljeriji sa kamenim djuladima?
Ne. Toga Turci imaju mnogo više, liju topove čak i na licu mesta i besomučno bombarduju. Ruše delove zidina a branioci nakon napada popravljaju...
Link to comment
Ne. Toga Turci imaju mnogo više, liju topove čak i na licu mesta i besomučno bombarduju. Ruše delove zidina a branioci nakon napada popravljaju...
Grcka vatra?
Link to comment
Puške? Kubure?
Puške! Sve pohvale za Sancheza."Iz Beograda su bacali na Turke zrna od olova, krupna otprilike kao lešnici, i to po 5 do 10 zrna odjednom iz nekakve sprave od tuča. Sprava je ta kao cev. Napune je nekakvim prahom, koji je sastavljen od šalitre, sumpora i uglja, i kad ga prinesete k nosu, miriše na sumpor. Prah ovaj po prirodi svojoj lako hvata vatru, a vatra stisnuta u cev, potisne zrno najbliže, ovo opet ono drugo do njega, te tako sva izlete iz cevi. Zrna lete do na čitavu milju i mogu da probiju konja i čoveka iako su u oklopu. Pa još ne gube silu kad probiju jednog čoveka, nego mogu raniti i drugoga koji je odmah iza njega. Zrna se ova od olova prave okrugla; ali ih ima i od gvožđa i drugih metala, pa se još šipkom sabiju i iskuju u oblik duguljast, i tada takvo zrno probija kao munja" (Duka)
Link to comment

OK, gudinaf. Ja sam imao u vidu Sobuzin kraal.. Inače upravo sam nabasao na jedno zgodno pitanje cool.gif, sad imam rezervu ak nekaj pogodim!

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...