Jump to content
IGNORED

PREVODILACKI BISERI


Ulven

Recommended Posts

a ne bi bilo zgoreg da piše i konkvistadori
Napisali su baš kako sam prenela, ali mene je nedostatak glasa V posebno iznervirao, jer se ta reč ponavlja tokom filma više puta :isuse:
Link to comment

Dragi forumaši, veoma često posećujem ovaj forum kako bih pronašla neki savet, ponešto naučila, a i nasmejala se. Nikad dosad se nisam uključivala u rasprave, osoba sam koja više voli da sluša (i čuje) druge. Ipak, jedna sitnica me je isprovocirala da se oglasim, ne zato što se "bavim jezikom", već zato što je reč o Indijani Džonsu, mom miljeniku.Arkadija kaže da je nerviralo što je prevodilac pisao "konkistador" umesto "konkVistador". Možda je jeste nerviralo, ali ta reč je tačno napisana. Conquistador-i (Spanish: [koŋkistaˈðor]) su bili isključivo španski osvajači. Amerike, ostali su samo osvajači. Reč se transkribuje kao KONKISTADOR, "V" ne postoji. I ja sam nekad u školi učila da se "V" čuje, ali nema ga nigde. Možemo naći analogiju sa rečju Chiquitita (ABBA :)) koja se čita čikitita, a ne čikVitita.Ivan Klajn, Rečnik jezičkih nedoumica, Čigoja Beograd 2002. str. 86 - Konkistador (španski osvajač): pogrešno je konkvistador“ Potvrdu možete naći i u Vujakliji i u Pravopisu.Nadam se da ne zamerate što sam se ubacila u razgovor. Pozdrav svima.

Edited by Vila Ravijojla
Link to comment
Dragi forumaši, veoma često posećujem ovaj forum kako bih pronašla neki savet, ponešto naučila, a i nasmejala se. Nikad dosad se nisam uključivala u rasprave, osoba sam koja više voli da sluša (i čuje) druge. Ipak, jedna sitnica me je isprovocirala da se oglasim, ne zato što se "bavim jezikom", već zato što je reč o Indijani Džonsu, mom miljeniku.Arkadija kaže da je nerviralo što je prevodilac pisao "konkistador" umesto "konkVistador". Možda je jeste nerviralo, ali ta reč je tačno napisana. Conquistador-i (Spanish: [koŋkistaˈðor]) su bili isključivo španski osvajači. Amerike, ostali su samo osvajači. Reč se transkribuje kao KONKISTADOR, "V" ne postoji. I ja sam nekad u školi učila da se "V" čuje, ali nema ga nigde. Možemo naći analogiju sa rečju Chiquitita (ABBA :)) koja se čita čikitita, a ne čikVitita.Ivan Klajn, Rečnik jezičkih nedoumica, Čigoja Beograd 2002. str. 86 - Konkistador (španski osvajač): pogrešno je konkvistador“ Potvrdu možete naći i u Vujakliji i u Pravopisu.Nadam se da ne zamerate što sam se ubacila u razgovor. Pozdrav svima.
Što da zameramo, samo se ti pridruži. Ako voliš Indijanu, na pavom si forumu. smile.gifU Klajn/Šipka rečniku takođe stoji da je oblik bez v ispravniji iako je u govoru prisutniji ovaj sa v. Nije ovo prvi slučaj da smo nešto prilagodili, a ne preslikali u originalu, i tako se primilo i ostalo. I meni je drago što se potegla ova priča, naučih nešto.
Link to comment

Hvala, čovek se uči dok je živ, bila sam ubeđena da je ono neispravno. Izvinjavam se prevodiocu dotičnog filma. Ali i dalje sam ubeđena, da on ili ona nemaju pojma šta ta reč znači.

Edited by Arkadija
Link to comment
  • 1 month later...
...
draga vilo ravijojlo,dobro dosla i od mene, namerne prolaznice :) e. dobro.ajmo sad na konkiskadore!otpor preskripciji! i transkripciji!jezik je organizam. i to živ. živeo sen žist, dok živeo.kad sam bila mala, narod je govorio konkVisKadori (jednačenje po k :D ). veruj-ne veruj, tako je bilo.i jos: komadant.jedan drug, dve godine stariji i vuk s ontarija u pokusaju, uspesno me je ubedio da su komaNdant i komadant različiti činovi <_< .i, nemoj se, vilo, ustezati. piši. kad već umeš :)poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
i jos: komadant.jedan drug, dve godine stariji i vuk s ontarija u pokusaju, uspesno me je ubedio da su komaNdant i komadant različiti činovi <_< .
Па јес, овај командује а онај се за столом одмах хвата за комад.Мене један Крагујевчанин убеђивао да морнарица има неке своје чинове, имају једног олтеана прве класе у команди стана. Једва сам га убедио да је Олћан сасвим нормално румунско презиме, и то сам морао да му показујем печат од докторице са таквим презименом (носио давалачку књижицу са собом).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...