Jump to content
IGNORED

PREVODILACKI BISERI


Ulven

Recommended Posts

Neke "zenske" novine:"Bademe samleti u vodenici za orahe." :unsure::rolf:(Zapravo znam zasto su se presli, ali bas toliko da bude bez mozga... :unsure: Ogradjujem se ako zaista postoje sredine gde se masina za orahe (mlin) mozda bas i zove vodenica...)

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Ogradjujem se ako zaista postoje sredine gde se masina za orahe (mlin) mozda bas i zove vodenica...)
Веровала или не, али постоје. И то не само средине, него и крајеви. Чак штавише дапаче, не само што се каже „воденица”, него ће пре рећи и „машиница за млевење (меса, ораја...)” него „млин”.
Link to comment
Веровала или не, али постоје. И то не само средине, него и крајеви. Чак штавише дапаче, не само што се каже ?воденица?, него ће пре рећи и ?машиница за млевење (меса, ораја...)? него ?млин?.
Jakako. To i jeste masinica, jer je masina, ali mala. Mala, naravno, u odnosu na "prave" masine - ves masinu, masinu za sudove itd. Problem nastaje ako je neko u kuci pecaros, jer je onda masinica sa pravom prvenstva ona koju bi neki nazvali cekrk.A ako zelis naglasiti da se radi o masini koja melje - upotrebis rec "mlinac". Mali mlin.A mlin... Pa, mlin je zgrada u kojoj se melje zito. Najbolji je onaj sto je na reci i sto ne radi vec 50 godina.
Link to comment
Веровала или не, али постоје. И то не само средине, него и крајеви. Чак штавише дапаче, не само што се каже ?воденица?, него ће пре рећи и ?машиница за млевење (меса, ораја...)? него ?млин?.
С тим што ми разликујемо ветрењачу (ака сувачу) од воденице - имамо засебне речи, док у енглеском имају недоследне парове речи: wind mill, water mill, horse mill, paper mill, saw mill, steel mill... те ко помисли да имају млинове који раде на ветар, воду, коње, папир, тестере и челик, био би у праву само до некле, а некле су...
Link to comment
Ono V u dužoj verziji imena dolazi od keltske lenicije, glasovne promene koja se dešava nekim vrstama reči u određenim kontekstima.
Npr. imenicama u genitivu. -_-Al' bas vodenica (bez vode) za orahe, mak ili kafu... previse. (Lako je Nemcima, njima je sve to M?hle, cak i igra 'mice'.) Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Jos uvek se mucim sa onom "bisernom" knjigom. Videti ovo:"Ta vasa ideja u sebi ima dodir genija." :unsure:Ma, cela knjiga ima toliko dodira prevodilackog genija da je prosto genijalno iz'vatana. :rolleyes:

Link to comment
  • 2 weeks later...
Iz heroja,s3e7Son,until you change that attitude,you're grounded.=Sine,dok god ne promjeniš taj stav,pod zemljom si.
ja sam da doziveo da mi profesorka engleskog u jednoj samozvanoj elitnoj beogradskoj gimnaziji kaze sledece :Prof - "what would your parents do if they found out you were smoking?"ja - "they would ground me"prof - (sa nevericom) PATOSIRALI BI TE?!?! :unsure:
Link to comment
Prof - "what would your parents do if they found out you were smoking?"ja - "they would ground me"prof - (sa nevericom) PATOSIRALI BI TE?!?!
Одлично. Могло је бити "самлели би те"?
Link to comment

Danas na B92 neka "emisija" o zivotinjama , narator je Goran Dimitrijevic, a sva je prilika da to sam i prevodi. Velike macke kasape bivola, a Goran ce:"Proslo je 35 minuta pre nego sto je bik umro." :unsure:Generalno me fascinira "mastovitost" prilikom prevodjenja reci kill i die na srpski...

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Najluđi prevodilački sklop ikada za mene je termin "beba vaseljena."To je čist primenjeni nadrealizam.Pritom, te dve reči imaju potpuno različito poreklo, sumanuto...I da, nov sam pa ne znam, je l' bilo ovde ono iz Harry Poterr-a, kad on kaže "nighty night" a prevodilac u filmu napiše "devedeset devet." To je već ušlo u legendu...U Letećim cirkusima Pajtona, kad su se prikazivali kod nas, ima jedan animirani skeč kad neki čiča mrmlja nešto i prevodilac piše šta on govori i u jednom titlu napiše: "dva titla u animaciji ne mogu da čujem."

Link to comment

Meni je najbolesniji primer prevodilačke, lektorske i uredničke nekompetencije luksuzno izdanje Hawkinsove knjige "The Universe in a Nutshell" koja je prevedena kao "Kosmos u orahovoj ljusci". Prevodilac je pogrešio svuda gde je mogao.

Link to comment
Meni je najbolesniji primer prevodilačke, lektorske i uredničke nekompetencije luksuzno izdanje Hawkinsove knjige "The Universe in a Nutshell" koja je prevedena kao "Kosmos u orahovoj ljusci". Prevodilac je pogrešio svuda gde je mogao.
:lol: Ali svuda...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...