Jump to content
IGNORED

PREVODILACKI BISERI


Ulven

Recommended Posts

ono kao, kraj :Duvek me jebe interpunkcija u zargonu. treba zarez i posle ono, ili ne?znam iz prisluskivanja da je radni prevod bio bukvalan, osecaj kraja, ali to bas bzvz zvuci.

Link to comment

Kad ste vec kod naslova, drugi deo trilogije The Hunger Games: Catching Fire je preveden kao "Lov na vatru". :isuse: Da je prevodilac samo procitao knjigu pre nego sto je izmislio naslov (ok, nisu svi suckers za tinejdz avanturama kao ja, ali ipak...), znao/la bi da niko ne lovi nikakvu vatru, nego da se "vatra" siri.

Edited by Naa
Link to comment
Kad ste vec kod naslova, drugi deo trilogije The Hunger Games: Catching Fire je preveden kao "Lov na vatru". :isuse:
Maestralno :D Odmah može treći deo "Uhvaćena vatra".
Link to comment
Maestralno :D Odmah može treći deo "Uhvaćena vatra".
Sad sam proverila.. Treci deo, u originalu "Mockingjay" (izmisljena ptica koja je mesavina rugalice i takodje izmisljene jabberjay, bitan simbol u prici, pa se plasim kako je uopste prevedeno ime ptice, ako je neko citao na srpskom, neka kaze) preveden je poetski kao "Sjaj slobode". <_<
Link to comment

Auh :isuse: Moje skromno iskustvo sa prevođenjem knjiga je oba puta imalo deo koji ide ovako nekako:- Dakle, taj naslov... jel' može to nekako drugačije?- Kako drugačije?- Pa da bude malo... zvučnije.- Ali to deo rečenice direktno uzete iz kasnijeg teksta, ako se izmeni neće imati smisla...- Dobro, hvala, ako smisliš nešto drugačije javi nam, ćao.Naravno, posle knjiga izađe pod nekim desetim naslovom, nema veze što sam ja potpisan <_<

Link to comment
...znam iz prisluskivanja da je radni prevod bio bukvalan, osecaj kraja, ali to bas bzvz zvuci.
Ne zvuči bezveze, već zvuči upravo onako kako bi trebalo da zvuči, a što i jeste, i šta roman zapravo predstavlja, i zbog čega je - na kraju - pisac tako i NASLOVIO svoje delo.Uzgred, ovo sam naveo baš zato što Geopoetika retko ovako maši, a posebno dotični prevodilac koji ima engleski u malom prstu. Biće da je poenta posta iznad bio glavni razlog ovom, po mom mišljenju, ozbiljnog fejla.
Link to comment

malopre, na hbo-u serija "the girls""okay american history x" (namenjeno tipu koji je skratio dugacku kosu masinicom na skroz kratku)prevod: "ti bivsi istoricaru" :D

Link to comment

Колумбо, ако је причица тачна, је задужио преводиоце у више језика... а можда би било време да неко из тих крајева одакле су папричице јави како се та биљка звала пре него што ју је он прекрстио. Па да кренемо да је зовемо како се одувек звала, све у нади да ће се још језика повести за нама.Мада, све и да нам успе, енглески ће бити последњи у том низу. Они баш воле да им реч у једнини значи једно, а у множини друго.

Link to comment

Сећа ли се неко дивних превода филмова из видео клубова :naughty:Омиљени пример ми је из Star Wars ep.1"Obi Wan, ..." преведено као ”Obi 1, ...." :0.6:

Link to comment
Prevodilac mi je otrkio kulinarski novitet u vidu Kajenskog bibera.
Delhaize već uveliko prodaje pakovanja mlevenog kajenskog bibera, valja pogledati stalak sa začinima u svakoj iole većoj njihovoj radnji :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...