Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

cekaj, neki obracun troskova svaka zdravstvena ustanova vec salje rzzzz-u, na osnovu cega im se pokrivaju ti troskovi. znaci, cenovnik vec postoji. pa pocev od najjednostavnijeg slucaja, svaki uput koji pacijent donese u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu predstavlja osnov za pokrice troskova koji su vezani za taj pregled. zato bez uputa nikog i ne primaju, jer bez njega ne postoji nacin da taj pregled/intervenciju naplate od zavoda.

Link to comment
cekaj, neki obracun troskova svaka zdravstvena ustanova vec salje rzzzz-u, na osnovu cega im se pokrivaju ti troskovi. znaci, cenovnik vec postoji. pa pocev od najjednostavnijeg slucaja, svaki uput koji pacijent donese u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu predstavlja osnov za pokrice troskova koji su vezani za taj pregled. zato bez uputa nikog i ne primaju, jer bez njega ne postoji nacin da taj pregled/intervenciju naplate od zavoda.
Nisam rekao da ne postoji.Isto tako i u NHS se vrse troskovi, pa malo-malo pa vrse raznorazne reforme troskovnog sistema.I nisu svi slucajevi i intervencije u smislu obracuna troskova jednostavni kao poslovicna zamena kuka.Jedna je stvar interni obracun troskova, a sasvim druga kada ga ucinis javnim. To bi izazvalo poprilican haos.
Link to comment

zasto haos? da se zadrzimo samo na pomenutom nhs-u, trenutno je debata oko najnovijih NICE smernica (najcesce bivaju prihvacene od strane zdravstvene politike) koje nalazu da carski rez treba uciniti dostupniji vecem broju zena. pri tome se koristi jasna racunica po kojoj carski rez kosta 800 funti vise nego prirodan. to je razuman i precizan pristup razmatranju problematike. da li ce bas svaki cr kostati bas 800funti vise nego prirodan-naravno da nece, ali je korisno imati odrednicu koja definise okvir. alokacija troskova nije savrsen proces ni po troskovnim centrima u kompanijama, pa je se one ne odricu, niti mogu. uostalom, ako gradjanin hoce da zna koliko je on kostao drzavu (odnosno, koliko je dobio nazad od budzeta kojem doprinosi)-a to je ono sto je poenta ovde- onda je najvise merodavna ta faktura koju zdravstvena ustanova ispostavlja zavodu (odnosno budzetu) za izvrsenu konkretnu medicinsku uslugu. mi potom mozemo voditi akademsku raspravu da li je kalkulacija te cene perfektna ili ima prostora za buduca poboljsanja, ali to je ono sto u datom trenutku budzet placa.

Link to comment
Ja obično nailazim na flegme za šalterom koje mislim da ne bi trepnule ni da im zapretim vatrenim oružjem, a kamoli prijavom zaštitniku prava pacijenata...
Sta ja znam, pricao posle sa svojom doktorkom, i kao otkud sad odjednom taj strah....Ona kaze da su krenule neke price o smanjenju ljudstva, i ja se onda izbedacio.Ako je to jedino sto ih moze naterati onda jbga...BTW kaze mi ona da razmatraju da im uvedu redovnu smenu subotom s tim da bi bila njoj svaka druga subota.Dakle ne dezurstvo nego smena kao radnim danom , samo sto bi bila samo jedna smena dnevno...
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

isla ja u petak da zakazem snimanje necega. na uputu pise velikim slovima sto hitnije. predam knjizicu i uput, sestra vrti svesku i kaze: evo, moze 10. februara. i ok, oticu ja u minhen da resim svoj problem, no me muci sta ce da radi ona/j ko/ja to sebi ne moze da priusti. jbg.

Edited by cmrlj
Link to comment

Kako šta će da radi, doći će 10. februara.A onda će da mu kažu gde si krenuo rođače, ne važi ti više uput iz decembra, idi po novi pa dođi opet da zakažeš.

Link to comment
Kako šta će da radi, doći će 10. februara.A onda će da mu kažu gde si krenuo rođače, ne važi ti više uput iz decembra, idi po novi pa dođi opet da zakažeš.
uputi vaze 6 meseci. lukavo se dosetili.
Link to comment

Kako inače opravdati postojanje privatnog zdravstva? Kažu mi neki bliski ljudi da više čekaju kad imaju zakazano, nego kad se nacrtaju bez zakazivanja i sačekaju malo.

Link to comment
isla ja u petak da zakazem snimanje necega. na uputu pise velikim slovima sto hitnije. predam knjizicu i uput, sestra vrti svesku i kaze: evo, moze 10. februara. i ok, oticu ja u minhen da resim svoj problem, no me muci sta ce da radi ona/j ko/ja to sebi ne moze da priusti. jbg.
jel stvarno vrti svesku, ili je to neka metafora za gledanje u ekran kompjutera?
Link to comment

sto da ne, kamenica uvodi (ili vec ima) ipade. ali ako bilo gde zakazuju u sveskama, onda nije cudo sto se toliko ceka. mislim, u svim drzavnim sistemima zdravstva bilo gde u svetu se ceka, ali ako se zakazuje preko sveske, tu tek ima onda neograniceno prostora za muvanje. pretpostavljam da upravo te sestre i ostali koji benefituju od muvanja, pruzaju najzesci otpor bilo kakvoj kompjuterizaciji. kao i u PIO fondu, uostalom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...