Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Onda sledi poduže objašnjavanje kako po novom moj lekar opšte prakse vodi evidenciju kad je meni overena knjižica, i to što njemu piše na monitoru (kad Sistem nije pao) ima prednost u odnosu na to što meni piše u knjižici. Posle petominutnog objašnjavanja i pokazivanja prstom (evo vidite da je overena, jel' vidite, piše da je overena, jel' vidite šta piše) hiperljubazna službenica mi objašnjava da je moja obaveza da, kad overim knjižicu, dođem kod njih (makar mi ništa ne falilo) i pokažem im da je knjižica overena, da oni to lepo zavedu u svoj Padajući Sistem. Ako to ne uradim, knjižica nije overena bez obzira što sam je overio. Overena zdravstvena knjižica je dakle stajala kod njih nedelju dana, ali pošto njima u Sistemu piše da nije overena, bolelo ih je dupe da urade bilo šta. Nisu je podneli doktorki na žvrlj, recept mi nije napisan, doktorka je u međuvremenu otišla na godišnji.Da nemam još insulina u šteku, tačno bih im se vratio opremljen eksplozivnim prslukom, allahuakbar, pa da odemo i oni i ja u tri lepe pizde materine.
Iskreno verovatno mi necete verovati, ali ja sam uspeo da se izborim sa ludacima...Imao sam slicnu situaciju overeno/neovereno sa knjizicom i kada sam vec morao da se okrenem ledjima ka njoj (sestru na salteru) da je ne bih zadavio, ugledah A4 na kome pise Zastitnik prava pacijenata meni sinu i okretoh se:Ajde sad lepo napisite mi vreme i datum i vasa imena moram da odem u sobu 205 da popricam sa zastitnikom...Bilo je odmah :Nemojte da ste drski sta je sad problem?Ja sad vec flat-line pogled :Nista samo cu da vam pisem prijavu i to svima koje ste tu jer mozda vi ne znate, ali one se prave lude... Salter:Jao pa nemojte , pa sta je sad. pa dajte da vidimo, stvarno je overena...Resim ja to sve i na izlazu da vidim gde je ta soba kad kaze mi tetkaja :A pa nema tamo nikog, ta je na bolovanju... :lol: :lol: :lol:
Link to comment
^...u inostranstvu. To su intervencije koje se ne rade kod nas zbog nedostatka odgovarajuce opreme i znanja.(ovde se iskljucujem, isteklo mi vreme za forum za danas)
zato što je sistem slabo finansiran, malo je zaposlenih koji uplaćuju, organizacija je birokratska, i prosto ne radi dobro (sada). solidarno finansirano zdravstvo je civilizacijska tekovina, ako je ukineš ideš stotine godina unazad.gomila ljudi biva recimo operisana dnevno, otvorene operacije srca, tumori, i sl. koje bi, zajedno sa 15+ bolničkih dana ležanja koštalo boga oca. to su hiljade ljudi. jeste, sada neki nesrećni ljudi nažalost ne mogu da dođu do lečenja i moraju da se snalaze i pozajmljuju. bez ovakvog sistema, morali bi skoro svi. ako ti ne bi morao, good for you.
Dakle, da remiziramo, ako mi je potrebno 50 k eura za operaciju koju ovdasnji sistem nije u stanju da pruzi, moracu sam da pronadjem sredstva da to dobijem negde preko, jovde ne postoji odgovarajuca oprema i znanje. A izdvajam novac za solidarno finansirano zdravstvo koje je civilizacijska tekovina. Good for me. I sad ja treba da progutam da ono sto sam platio ne mogu da dobijem jer ne postoji adekvatno pruzanje usluga unutar granica drzave?Uopste nisam sugerisao da treba ukinuti solidarno zdravstveno osiguranje, ali ovakva odbrana sistema je smesna.
Link to comment

Što 50 hiljada evra, daj 500 hiljada, efektnije je. I šta si platio, 50 hiljada evra doprinosa? Pa toliko nećeš u životu izdvojiti...Good for you je što verovatno nisi imao prilike da se sretneš sa teškim zdravstvenim situacijama(da ne kažem skupim operacijama), nadam se i da nećeš, jer bi drugu pesmu pevao.

Link to comment
Što 50 hiljada evra, daj 500 hiljada, efektnije je. I šta si platio, 50 hiljada evra doprinosa? Pa toliko nećeš u životu izdvojiti...Good for you je što verovatno nisi imao prilike da se sretneš sa teškim zdravstvenim situacijama(da ne kažem skupim operacijama), nadam se i da nećeš, jer bi drugu pesmu pevao.
Gde sam ja napisao da sam platio 50k eura doprinosa, odnosno da ću to platiti tokom mog radnog veka? Poenta je u solidarnosti. Izračunaj otprilike koliko ćeš platiti u RZZO sa 35 godina staža. Kalkulacija je otprilike sledeća: neko ko zarađuje 60k dinara bruto mesečno uplaćuje oko 7k u RZZO. Na godišnjem nivou to je 700€, odnosno oko 25.000 € za čitav radni vek.Je li mnogo očekivati da, u slučaju da mi treba 50k eura za operaciju, to dobijem iz fonda u koji ću uplatiti 25k tokom radnog veka? Pa zar to nije elementarna solidarnost, na koju se sam sistem poziva i iz čega crpi svoju legitimnost?Hajde, dakle, da se čitamo. Odnosno da čitamo napisano, a ne da učitavamo ono što nije napisano. Edited by pacey defender
Link to comment
Iskreno verovatno mi necete verovati, ali ja sam uspeo da se izborim sa ludacima...Imao sam slicnu situaciju overeno/neovereno sa knjizicom i kada sam vec morao da se okrenem ledjima ka njoj (sestru na salteru) da je ne bih zadavio, ugledah A4 na kome pise Zastitnik prava pacijenata meni sinu i okretoh se:Ajde sad lepo napisite mi vreme i datum i vasa imena moram da odem u sobu 205 da popricam sa zastitnikom...Bilo je odmah :Nemojte da ste drski sta je sad problem?Ja sad vec flat-line pogled :Nista samo cu da vam pisem prijavu i to svima koje ste tu jer mozda vi ne znate, ali one se prave lude... Salter:Jao pa nemojte , pa sta je sad. pa dajte da vidimo, stvarno je overena...Resim ja to sve i na izlazu da vidim gde je ta soba kad kaze mi tetkaja :A pa nema tamo nikog, ta je na bolovanju... :lol: :lol: :lol:
:lol: :Hail:Ja obično nailazim na flegme za šalterom koje mislim da ne bi trepnule ni da im zapretim vatrenim oružjem, a kamoli prijavom zaštitniku prava pacijenata...
Link to comment
Dakle, da remiziramo, ako mi je potrebno 50 k eura za operaciju koju ovdasnji sistem nije u stanju da pruzi, moracu sam da pronadjem sredstva da to dobijem negde preko, jovde ne postoji odgovarajuca oprema i znanje. A izdvajam novac za solidarno finansirano zdravstvo koje je civilizacijska tekovina. Good for me. I sad ja treba da progutam da ono sto sam platio ne mogu da dobijem jer ne postoji adekvatno pruzanje usluga unutar granica drzave?Uopste nisam sugerisao da treba ukinuti solidarno zdravstveno osiguranje, ali ovakva odbrana sistema je smesna.
pa malo je smesno i braniti svoj napad sistema na osnovu potrebe relativno malog broja ljudi da lekarsku pomoc potrazi u inostranstvu-i to po pravilu za intervencije za koje se specijalizovalo par medicinskih centara u svetu. pretpostavljam da bi srbija trebalo da se kadrovski i po pitanju opreme specijalizuje u svim tim oblastima kako bi svi njeni gradjani imali utisak da 'dobijaju nazad onoliko koliko su dali'.smesno je i uzimati 50000 evra kao definiciju vanredno skupe medicinske intervencije, pokazuje neshvatanje reda velicina troskova koji se u zdravstvu rutinski vrte. ja sam za punu transparentnost sa obe strane-da svaki gradjanin postane svestan koliko on placa tu svoju drzavu i koliko dana u nedelji zapravo radi samo za nju (koja mu cesto zauzvrat nista ne pruza), ali i da on dobije jasnu kalkulaciju medicinskih troskova neke medicinske intervencije kojoj je podvrgnut. pa posle jednog rutinskog baj pasa da se dobije papir gde je iznos koji se odnosi na samu operaciju, na pripremu, na bolnicki dan, na pracenje postoperativnog toka, na (dozivotnu) terapiju. srpsko zdravstvo ima (nepodnosljivo) velike mane, kritikovanje solidarnog sistema zz je lajanje na pogresno drvo.
Link to comment
kritikovanje solidarnog sistema zz je lajanje na pogresno drvo.
a kritikovao je.... ko tačno? Još jednom... ja nisam protiv solidarnog zdravstvenog sistema. Samo kažem da taj sistem treba da bude malko solidarniji sa građanima u nevolji. A ne da se kaže - nađi pare sam za svoje lečenje, ko te jebe što si ceo život uplaćivao u zajednički fond. Inače, slažem se da nakon izlaska iz medicinske ustanove građanin treba da dobije specifikaciju troškova koje je solidarni sistem platio za njegovo lečenje.
Link to comment
Inače, slažem se da nakon izlaska iz medicinske ustanove građanin treba da dobije specifikaciju troškova koje je solidarni sistem platio za njegovo lečenje.
da li medicinske ustanove vec prave te obracune za svakog pojedinacno? tj. kako ispostavljaju racun fondu?
Link to comment
a kritikovao je.... ko tačno? Još jednom... ja nisam protiv solidarnog zdravstvenog sistema. Samo kažem da taj sistem treba da bude malko solidarniji sa građanima u nevolji. A ne da se kaže - nađi pare sam za svoje lečenje, ko te jebe što si ceo život uplaćivao u zajednički fond. Inače, slažem se da nakon izlaska iz medicinske ustanove građanin treba da dobije specifikaciju troškova koje je solidarni sistem platio za njegovo lečenje.
iskreno, artikulacija sta tebi konkretno smeta nije bas bila jasna do sada. tihoj jezi (koja je branila sistem solidarnog z osiguranja kao nesto sto ona vidi kao civilizacijsku tekovinu)si odgovorio da je smesno braniti na tim osnovama taj sistem. ali da ipak nisi protiv solidarnosti. ali da nije u redu da ne dobijes ono sto si platio. ali i da te hartmann pogresno razumeo u tome sto ti ocekujes da dobijes nazad onoliko koliko si platio. tiha jeza ti je, zapravo, dala vrlo racionalnu poentu-da se u zdravstvu svakodnevno (ali bukvalno) vrse medicinske procedure koje i pojedinacno i u ukupnoj masi kostaju mnogo i da se tu vrte troskovi kojih krajnji korisnici nisu ni svesni (ali i pored toga mnogi imaju cvrst stav, sad dok su zdravi, da bi radije da periodicno ne placaju nista, a onda sve kad im se to desi). solidaran sistem nas prevashodno stiti od takvih eventualija i to (gotovo) bezuslovno.u toj sirokoj preraspodeli resursa i zavisno od toga kako ce svacije pojedinacno zdravstveno stanje da se odvija neko ce na kraju zivota potrositi vise, neko manje, a svi su placali za mogucnost da se lece u slucaju da se razbole.
Link to comment

Izvinjavam se ako nisam bio dovoljno jasan. Ja sam, dakle, rekao da je smešno na tim osnovama braniti solidarni sistem, ne i da je solidarni sistem loše rešenje.

I sad ja treba da progutam da ono sto sam platio ne mogu da dobijem jer ne postoji adekvatno pruzanje usluga unutar granica drzave?
Verovatno je ova rečenica prouzrokovala nerazumevanje. Pojasniću. Ja samo očekujem da, ako zaglavim neku opasnu bolest, dobijem medicinski tretman o trošku RZZO. Ako takav tretman nije moguće dobiti u Srbiji, onda RZZO treba da mi plati tretman u inostranstvu. A ako ceo život budem zdrav, još bolje po mene, a novac neka ode onome što treba operacija u Nemačkoj čija vrednost prevazilazi njegov pojedinačni RZZO doprinos.Zar to nije solidarnost? Ja sam se uključio u priču kada je Host pokušao da objasni da je u redu da se operacije u inostranstvu plaćaju iz sopstvenog džepa, uprkos redovnom izdvajanju sredstava za solidarni RZZO.
(ali i pored toga mnogi imaju cvrst stav, sad dok su zdravi, da bi radije da periodicno ne placaju nista, a onda sve kad im se to desi). solidaran sistem nas prevashodno stiti od takvih eventualija i to (gotovo) bezuslovno.u toj sirokoj preraspodeli resursa i zavisno od toga kako ce svacije pojedinacno zdravstveno stanje da se odvija neko ce na kraju zivota potrositi vise, neko manje, a svi su placali za mogucnost da se lece u slucaju da se razbole.
Dakle, sa ovim citiranim se apsolutno slažem. S tim da se ovo u zagradi ne odnosi na mene.Nadam se da je sada jasnije šta htedoh reći. Edited by pacey defender
Link to comment

a koliko mislis da bi kostao takav sistem? pa za teske/neizlecive/life-threatening bolesti postoje desetine eksperimentalnih tretmana u klinikama sirom sveta koje ce mozda nekom spasiti zivot, a koje bi svaki pacijent koji nema sta da izgubi trebao (u smislu da je racionalno za njega) da trazi. ni jedan sistem ne pokriva sve operacije koje mogu da se izvedu u inostranstvu.npr. pade mi na pamet transplatacija pluca. kod nas se ne radi, a puno ljudi bi je recimo trebalo da im produzi zivot. ni to jedno nema sanse da placa ovaj sistem, a gde su sve skupe operacije...

Edited by rajka
Link to comment
a koliko mislis da bi kostao takav sistem? pa za teske/neizlecive/life-threatening bolesti postoje desetine eksperimentalnih tretmana u klinikama sirom sveta koje ce mozda nekom spasiti zivot, a koje bi svaki pacijent koji nema sta da izgubi trebao (u smislu da je racionalno za njega) da trazi. ni jedan sistem ne pokriva sve operacije koje mogu da se izvedu u inostranstvu.a na to jos dodaj troskove administracije onih racuna sto bi da ispostavis.
Pa ne znam koliko bi to koštao takav sistem. Verovatno više nego što je iznos doprinosa, tu si u pravu. Kao što je zbir penzija veći nego zbir doprinosa za PIO, zar ne?No, da se vratim na solidarnost. Meni nije potrebna solidarnost drugih građana kada dobijem grip, koliko bi mi bila potrebna kada bih fasovao bolest čije lečenje košta boba oca. A ponavljam, to je suština solidarnosti koja se propagira u slučaju RZZO - podrška u vanrednim situacijama koje ne možemo da predvidimo.
Link to comment

pa propagira se zato sto pokriva 99% (or so) slucajeva, nikad nece pokrivati bukvalno sve, ma koliko veliki budzet bio. recimo, nedavno sam citala raspravo u UK u vezi toga zasto NHS ne pokriva neki lek, koji u proseku produzava zivot za 6 nedelja, pacijentima obolelim od zadnjeg stadija raka bubrega.

Link to comment
pa malo je smesno i braniti svoj napad sistema na osnovu potrebe relativno malog broja ljudi da lekarsku pomoc potrazi u inostranstvu-i to po pravilu za intervencije za koje se specijalizovalo par medicinskih centara u svetu. pretpostavljam da bi srbija trebalo da se kadrovski i po pitanju opreme specijalizuje u svim tim oblastima kako bi svi njeni gradjani imali utisak da 'dobijaju nazad onoliko koliko su dali'.smesno je i uzimati 50000 evra kao definiciju vanredno skupe medicinske intervencije, pokazuje neshvatanje reda velicina troskova koji se u zdravstvu rutinski vrte. ja sam za punu transparentnost sa obe strane-da svaki gradjanin postane svestan koliko on placa tu svoju drzavu i koliko dana u nedelji zapravo radi samo za nju (koja mu cesto zauzvrat nista ne pruza), ali i da on dobije jasnu kalkulaciju medicinskih troskova neke medicinske intervencije kojoj je podvrgnut. pa posle jednog rutinskog baj pasa da se dobije papir gde je iznos koji se odnosi na samu operaciju, na pripremu, na bolnicki dan, na pracenje postoperativnog toka, na (dozivotnu) terapiju. srpsko zdravstvo ima (nepodnosljivo) velike mane, kritikovanje solidarnog sistema zz je lajanje na pogresno drvo.
Alokacija troskova u zdravstvu je nemoguc posao. NHS se rve sa alokacijom para koje vezuje za troskove a koji se ne mogu valjano proceniti za vecinu intervencija.Bojim se da bi ta ideja ugurala vise para raznoraznim konsultantima, izazvala kontraverze i novinske clanke po zutoj stampi oko kalkulacije nego sto bi doprinela razvoju svesti velicni troskova.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...