Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Uf, moram da podelim svež primer ovoga, dok se još nisam ohladio. Može i u mom domu zdravlja da se ostavi knjižica na šalteru (uz naravno svež nalaz od specijaliste da se još nisam čudesno izlečio od svoje neizlečive bolesti, za svaki slučaj) pa će mi se napisati recept. Ostavim ja, dođem par dana kasnije:- Je l' napisan recept?- Nije.- Što nije?- Pao sistem.- Pa kad će biti?- Ne znam, zovite sutra pa pitajte.Posle pet dana (!) oni su osposobili nekako magični sistem bez kog ne može da se nažvrlja jedan recept. Odem ja sav srećan i terapije željan:- Je l' napisan recept?- Nije.- Što nije?- Nemate overenu knjižicu.- ... molim? (naravno da je overena)- Nemate overenu knjižicu, evo piše. (pokazuje monitor)Onda sledi poduže objašnjavanje kako po novom moj lekar opšte prakse vodi evidenciju kad je meni overena knjižica, i to što njemu piše na monitoru (kad Sistem nije pao) ima prednost u odnosu na to što meni piše u knjižici. Posle petominutnog objašnjavanja i pokazivanja prstom (evo vidite da je overena, jel' vidite, piše da je overena, jel' vidite šta piše) hiperljubazna službenica mi objašnjava da je moja obaveza da, kad overim knjižicu, dođem kod njih (makar mi ništa ne falilo) i pokažem im da je knjižica overena, da oni to lepo zavedu u svoj Padajući Sistem. Ako to ne uradim, knjižica nije overena bez obzira što sam je overio. Overena zdravstvena knjižica je dakle stajala kod njih nedelju dana, ali pošto njima u Sistemu piše da nije overena, bolelo ih je dupe da urade bilo šta. Nisu je podneli doktorki na žvrlj, recept mi nije napisan, doktorka je u međuvremenu otišla na godišnji.Da nemam još insulina u šteku, tačno bih im se vratio opremljen eksplozivnim prslukom, allahuakbar, pa da odemo i oni i ja u tri lepe pizde materine.
A da li, recimo, moze da im padne na pamet da stanje u zadrzanoj zdravstvenoj uporede sa stanjem u sistemu?Gomila idiota koji uopste ne razumeju cemu sluze, sta treba da rade...
Link to comment
A da li, recimo, moze da im padne na pamet da stanje u zadrzanoj zdravstvenoj uporede sa stanjem u sistemu?Gomila idiota koji uopste ne razumeju cemu sluze, sta treba da rade...
Pa to, ne zanima ih, nije njihov posao.Slično birokratsko ludilo sam imao pre par godina, kad me je očni lekar poslao da odradim nešto u državnoj klinici, tamo negde u Pasterovoj valjda. Napisao mi uput za to, ja odem tamo, kažu "Ovaj uput vam važi samo mesec dana". Pa šta? "Pa mi nemamo slobodnih termina, možemo da vam zakažemo tek za dva-tri meseca." Pa zakažite mi za tri meseca, uzeću posle drugi uput.. "Ne može tako, morate da imate važeći uput da biste zakazali." Ali sad jeste važeći, šta ja da radim, nijedan uput ne važi duže od mesec dana!? "Žao nam je, nema slobodnih termina za ovaj mesec."Morao sam da se vratim kod očnog (za šta isto treba da se uzme uput) da ga pitam šta sad, on mi dao broj privatne klinike, i gotovo.Edit: Sad mi pade na pamet da sam se na ovo možda već žalio ovde? Ako jesam, izvinjavam se, davno je bilo. Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Danas sam se malo nasekirao.Tašti je neophodna operacija oba kolena. Posle 3 godine + - je došla na red za prvo. Jedva je primiše danas. Ali na jedvite jade.Hteli da je pomere za 23.11. pošto očito može da pređe 1 metar za 5 minuta.U proceduri primanja koje je trajala od 8h do 14h je bilo svačega, da ne idem baš redom, pored onih pitanja koja imaju neku svrhu, bilo je i pitanja tipa, nacionalnost, veroispovest, kada sam pukao i pitao, da neće možda da se pobrinu da hrana bude košer ako kažemo da je jevrejka.Onda je došla čeri on d top. Morate da skupite 4 davaoca krvi, bez toga nećemo da je operišemo. Ne za nju, nego bilo koje 4 krvi. Tast ne može, mator je, žena je anemična, deca ne dolaze u obzir, a ja sad treba da nahvatam 3 dobrovoljke ili dobrovoljca. Na moj pobun, dobio sam komentar, šta se bunite, biće uskoro 6, kako se razvijaju stvari. I ne važi se koliko sam puta dao krv, mora 4 sad.Da li je legalan ovakav tip ucene?

Link to comment
Da li je legalan ovakav tip ucene?
ne znam da li je legalan, tj. ne verujem da jeste, ali znam da se to radi. moj drug je tako sakupljao dobrovoljce kad mu je majka operisana. par meseci kasnije operisan je moj otac na istom odeljenu, pa pola godine kasnije opet i nisu nam ništa tražili.mogu samo da izvedem klimav zaključak da zavisi od trenutno raspoloživog broja jedinica krvi. otkud znam. kako god bilo, jezivo je.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Sad mora da ode u dom zdravlja i obavesti ih da je pocepao, da unesu u Sistem. Inače neće moći da mu uskrate medicinsku uslugu kad mu bude zatrebala <_<

Link to comment

Da li može da se ne plaća zdravstveno osiguranje? Tj, da li te pare mogu da dajem tamo gde i inače dajem, kad moram da zatražim medicinske usluge, a to su naravno privatne medicinske ustanove.

Link to comment
Da li može da se ne plaća zdravstveno osiguranje? Tj, da li te pare mogu da dajem tamo gde i inače dajem, kad moram da zatražim medicinske usluge, a to su naravno privatne medicinske ustanove.
aha, juce. ima ohoho kako smo pisali o tome pa su me daba i soc.sufleri mazali govnima da time neodgovorno uskracujem penzionere dnevne razonode u domu zdravlja.
Link to comment
Trenutno ne moze, ali je takva opcija u planu. Koliko sam upoznat, izglasace se odmah nakon ukidanja obaveze placanja izdataka za skolstvo za bracne parove bez dece i roditelje nezadovoljne pruzenom uslugom.
Uf, pa ja bih samo da preusmerim pare tamo gde ih inače i dajem. Isto kao kad bi ljudi plaćali privatnu školu iz svog džepa, a zakinuli izdatak za školstvo (koji je na listi izdataka koje čovek daje državi, jedno 100-i deo onog koji se daje za zdravstvo). Plus, još nisam video da su nekom đaku rekli u septembru da dođe u školu 1. marta, kako bi dobio svoju uslugu.
Link to comment
Pa kazu nesto drugacije - dodji 1. juna po djacku. Zdravstveni sistem je goli kurac, ali nema sanse da se u skorije vreme menja nacin funkcionisanja solidarnih fondova. Doduse, ja mislim da treba dobro paziti sta se zeli, da se ne bi to i dobilo. Konkretno bih napisao da zdravstvo sisa tamo gde je uredjeno tako kako bi ti hteo, al ne bih da prizovem posse slobodnih trzistara™.Jedan totalni off: cesto se ljudi uspanice i misle da im je neophodna zdravstvena usluga sad i odmah, cak i kada to nije slucaj (imao sam nedavno takav primer u porodici). Hoce li ti biti lakse ako ti kazem da liste cekanja postoje svuda u svetu™?
Ok su liste čekanja kad se radi o mesec dana čekanju za magnetnu ili neku haos operaciju koju može da izvede samo taj i taj hirurg, koji radi 12 sati dnevno i ubija se od posla za neku crkavicu. Ono što je fascinantno je da za analizu krvi moraš da čekaš 3 meseca, a onda posle 1 poziva telefonom, možeš da dođeš i sutra. No, to nije najgore. Nemam neki problem sa čekanjem. Najgore je što ništa i ne možeš da uradiš, već svakako moraš da odeš kod privatnika, jer u državnim nemaju ili aparate ili nešto drugo. Tako da ti se usluga za koju plaćaš svodi na odlazak kod lekara, gde ti on da upute, a onda ti na mestima gde vršiš analize kažu kako moraš da ideš kod privatnika, koji naravno to naplaćuju i to ne možeš da povratiš od para koje daješ na zdravstveno osiguranje. Tako da pare koje daješ svaki mesec, a to je najveći izdatak koji daješ mesečno, odlaze gde?
Link to comment
Aj ukratko: pare odlaze na odrzavanje nedovoljno reformisanog dinosaurusa koji ti moze zatrebati ako je neophodna skupa intervencija.
A zašto onda po novinama svakog dana viđamo pozive unesrećenih roditelja koji žickaju kintu za skupe intervencije svoje dece? Edited by pacey defender
Link to comment

zato što je sistem slabo finansiran, malo je zaposlenih koji uplaćuju, organizacija je birokratska, i prosto ne radi dobro (sada). solidarno finansirano zdravstvo je civilizacijska tekovina, ako je ukineš ideš stotine godina unazad.gomila ljudi biva recimo operisana dnevno, otvorene operacije srca, tumori, i sl. koje bi, zajedno sa 15+ bolničkih dana ležanja koštalo boga oca. to su hiljade ljudi. jeste, sada neki nesrećni ljudi nažalost ne mogu da dođu do lečenja i moraju da se snalaze i pozajmljuju. bez ovakvog sistema, morali bi skoro svi. ako ti ne bi morao, good for you.

Link to comment
zato što je sistem slabo finansiran, malo je zaposlenih koji uplaćuju, organizacija je birokratska, i prosto ne radi dobro (sada). solidarno finansirano zdravstvo je civilizacijska tekovina, ako je ukineš ideš stotine godina unazad.gomila ljudi biva recimo operisana dnevno, otvorene operacije srca, tumori, i sl. koje bi, zajedno sa 15+ bolničkih dana ležanja koštalo boga oca. to su hiljade ljudi. jeste, sada neki nesrećni ljudi nažalost ne mogu da dođu do lečenja i moraju da se snalaze i pozajmljuju. bez ovakvog sistema, morali bi skoro svi. ako ti ne bi morao, good for you.
Apsolutno tačno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...