Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Singapur, mislim. A mozda moze i Kina da bude primer (mada nisam siguran za to, tj. koliko sad nema korupcije).
kina deli 78. mesto sa srbijom, pa valjda nema onoliko koliko nema srbija*. medjutim, posto ovde govorimo o percepciji (mislim kada govorimo o cuvenom indeksu transparency international), ja sumnjam da je ta percepcija iskrivljena za korumpirane zemlje (potcenjena). npr. koliki procenat srba smatra korupcijom kada se ubaci kod lekara preko reda jer ima vezu? verovatno mali, jer je korupcija sastavni deo zivota, pa se i ne percipira tako. naravno, pored toga se kao korupirani verovatno vise vide neki drugi.Singapur je uvek imao veoma visoku ocenu (od kad ovaj index postoji). Po drugoj strani ne postoji toliko dugo. Pretpostavljam da si citao neke anecdotal evidence, koji su predstavili singapur kao nekada korumpiran? ako imas link, ili ime knjige pri ruci, slobodno preporuci.zanimljivo je recimo da chile ima malo korupcije (bolje plasiran od slovenije), a zemlja je u okruzenju (kulturoloskom i geografskom) tradicionalni korumpiranih zemalja.* pri cemu obe, i italija, spadaju u predzadnju grupu zemalja sa ocenom 2 do 4. max je 10, min 1 Edited by rajka
Link to comment

Ima da se izgugla ovo za Singapur (mrzi me opet da trazim). Inace ne verujem da je u nekom veoma kratkom roku iskorenjiva korupcija, cak ni sa masovnim streljanjima (posto su i oni koji streljaju podmitljivi).

Link to comment
samo ću reći da je ona i preveliki procenat njenih cimerki i drugarica prošlo kroz isti pakao čekanja poslednjeg trenutka do carskog, usled čega je dolazilo do komplikacija. Narodni front je u pitanju.
ja sam na krugolininom blogu svojevremeno citala o tome kako se (izgleda) na carski rez kod nas obicno zbilja ceka do poslednjeg trenutka, da se lekari nerado odlucuju za njega, a da ima veze (izgleda, tako je ona iskopala) sa time sto postoji nekakav niz kriterijuma kvaliteta bolnica od kojih je jedan: sto manje carskih rezova. pa se utrkuju ko ce manje. sad ne znam, krugolinine napore postujem iz sve snage, ali nekad ume da se zanese i anegdotama i subjektivnim tumacenjima, pa je moguce da nije bas sasvim tako.
Link to comment
ja sam na krugolininom blogu svojevremeno citala o tome kako se (izgleda) na carski rez kod nas obicno zbilja ceka do poslednjeg trenutka, da se lekari nerado odlucuju za njega
Carski rez nije modalitet porođaja (dođe trudnica i kaže "e, ja bi da se porodim carskim rezom") nego operacija gde se otvara celokupan prednji trbušni zid i prednji zid materice. To što je operativni rez relativno mali, skriva se u normalne nabore kože i što žena ne zna da je oko nje bilo 10 ljudi, to je druga stvar i kao operacija nosi rizik što za intraoperativne što za postoperativne komplikacije, ne od same procedure koliko od anestezije i mogućih infekcija.A što kaže onaj čovek, operacija se planira kad se unapred zna da bi moglo da bude problema (sitna građa, uska karlica, krupan plod, poprečni položaj u materici...) ili kad normalan porođaj krene naopako (što može da se desi u bilo kom trenutku) i dete dođe u takav položaj da akušer ne može da izvede manevar da ga oslobodi (bilo rukama, bilo instrumentima), a sa druge strane ga pritiskaju materične kontrakcije te se ne čeka poslednji momenat nego faza ekspulzije ploda i on počinje da pravi svoje pokrete, a tad nešto polazi naopako ako nije bilo nečega još u fazi trudova, zaglavi se ramenom, rukom, bradom... i bude ili-ili.Ovaj, da, Ljiljo, ništa se ti ne sekiraj :D Edited by Kelt
Link to comment

ima smisla. ali je mozda ipak tacno da se kod nas teze odlucuju na carski rez nego u nekim drugim zemljama? u americi ga npr. standardno rade za blizance, kao i za sve porodjaje nakon prethodnog koji je bio carskim rezom. mislim da kod nas ni jedno ni drugo nije slucaj? a jednoj svajcarskoj prijateljici su radili jer je beba kasnila jedno 5 dana sa radjanjem, iako nije bilo nikakvih komplikacija (lokalna i/ili epidural, muz je stajao nad njom i pricao joj sta se dogadja).edit:

Ovaj, da, Ljiljo, ništa se ti ne sekiraj :D
:D ne mislim ja da je carski rez super, dapace. niti kapiram zasto bi neko zeleo da mu se raspori stomak. Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment
ima smisla. ali je mozda ipak tacno da se kod nas teze odlucuju na carski rez nego u nekim drugim zemljama? u americi ga npr. standardno rade za blizance, kao i za sve porodjaje nakon prethodnog koji je bio carskim rezom. mislim da kod nas ni jedno ni drugo nije slucaj? a jednoj svajcarskoj prijateljici su radili jer je beba kasnila jedno 5 dana sa radjanjem, iako nije bilo nikakvih komplikacija (lokalna i/ili epidural, muz je stajao nad njom i pricao joj sta se dogadja).
Sve zavisi od konteksta, kakav je morfološki razvoj, koji je položaj... Posle carskog reza se i kod nas izbegava normalan jer postoji rizik od rupture, sečen je mišićni zid. Može spinalna, epiduralna... kako već anesteziolog kaže.Ono statistike kod nas kaže da se baš značajno povećao broj carskih rezova i smatra se da je dobar broj rađen nepotrebno. Koliko god se ljudima ne mili da jure u salu, tek im se ne mili loš ishod. Kada glavni akušer prema svojoj proceni kaže da se ide - kraj. Sad, nekad je to alarmantna situacija, nekad njegova procena da neće dobro da se završi... nekad i kad suviše dugo traje porođaj, bez obzira da li postoje druge komplikacije.Mislim, niti ja znam sve moguće komplikacije, niti mogu tek tako da se nabroje, ali situacija nije baš takva kako izgleda. A Krugolini bi bilo bolje da se potrudi da poboljša uslove boravka i slične stvari nego što se petlja u medicinski deo.
Link to comment

u uk se carski rez tretira kao poslednja opcija. kakav carski, cak i indukcija. ako beba kasni do 2 nedelje, u principu tesko da ce i indukovati porodjaj, tek nakon toga razmisljaju o tome (pod pretpostavkom da u medjuvremenu nema znakova da beba pati). ne znam da li uopste postoji opcija elektivnog carskog*, kao sto postoji u nekim drugim zemljama (koje sigurno beleze vise stope c.r.)iz mog iskustva, radi se o drugacijim pristupima vodjenju i zavrsavanju trudnoce koje su uocljive medju razlicitim zemljama, iz razlicitih razlogaedit: * bez medicinske indikacije

Edited by Isis
Link to comment
kao prvo, smanjivanje plate jednom ili grupi ljudi nije nikakvo menjanje mentaliteta.
jeste, jeste. Ljudi su svuda isti. Smanjivanje plate / kazne, već neki način oduzimanja para pa da vidiš kako reaguju. Kada dovoljno dugo traje i kad počne masovno da se usvaja, onda se formira kao oblik ponašanja, pa kazna ostane samo za pojedince-idiote.
Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...