Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

E sad, otvoreno pitanje je šta znači funkcionalna kompenzacija. To praktično lekaru ostavlja diskreciono pravo da (ne) izda dozvolu jer sam član zakona nije dovoljno precizno definisao to polje. I znači upravo ovo što si opisao, neko hoće da izda, neko neće.
Znaš šta rade gluvi u takvim okolnostima? Pristanu da im piše "upotreba vozila uz korišćenje slušnog aparata" u vozačkoj dozvoli, jer jedino tako mogu da je dobiju. Onda nađu neki rashodovani slušni aparat i drže ga u automobilu ako ih policajac zaustavi. Međutim, onda policajac pročita šta piše u knjižici i sasvim opravdano očekuje da ovaj gluvi čovek može da se sporazumeva govorom. APP varijanta.
Pametan si momak, ako se već pozivaš na naučna istraživanja, pravi konstruktivan pristup bi bio u predlogu nacrta za izmenu pravilnika (koji bi svakako sadržao savremenu audiološku metodologiju i klasifikaciju stanja).
:huh: Pa bio sam vrlo uzdržan u pozivanju na (naučna) istraživanja. Ogradio sam se i rekao da sam čuo za jedno istraživanje i da mi je jedino zaključak istraživanja poznat, ništa više.Čini mi se da je u Japanu gluvima uskraćena mogućnost da dobiju vozačku dozvolu. Ako sam dobro razumeo, tamo postoji neki audiološki test kojim se postavlja uslov da čuješ ton od X decibela sa određene udaljenosti, da bi mogao da dobiješ dozvolu. U Indiji takođe nije moguće dobiti dozvolu ako si gluv. A tamošnji saobraćaj sigurno neće pretrpeti štetu ako bi se pravila promenila. :D Dalje... da pišem predloge za izmenu pravilnika ne želim. To uostalom treba gluvi ljudi sami da pokrenu. Sad imaju tumače pa im je svaki državni servis i svaki šalter dostupan koliko nama čujućima.
Znam za slučaj kad se osoba koja nema jedno oko (monokul) ubeđivala sa oftalmologom da nije slabovida (kako je ovaj hteo da upiše) jer dobro vidi sa postojećim okom, a ne da vidi lošije iako ima oba oka, kako je mahinalno krenuo lekar... To je više nedostatak iskustva u takvim kontaktima jer lekari funkcionišu po heuristici dostupnosti informacija (drugim rečima, rezonuju sa onim što najčešće koriste) verovatno češće pomisle na nagluvost... situacija jeste neprijatna, stručna je greška ako napišu u dokumentu, ali inače... don't push it zbog prethodno navedenih razloga. Stvari će se popraviti sa više iskustva (bilo ono stečeno tokom nekog vida edukacije ili tokom radnog veka.. to su već neke druge stvari).
Posao lekara (kao i mnogi drugi poslovi uostalom) se ne svodi na ono što je sadržano u dnevnoj rutini. Svakog dana nešto novo se dogodi. U tom smislu mislim da ne treba da imamo nikakvo razumevanje za ponašanje doktorke koje sam pomenuo u uvodnom postu.Neki doktori su vrlo spremni da usvoje nove stvari. Jedan tumač mi je rekao da je, nakon prilično hladnog prijema u ordinaciji, kasnije izazvao veliku pažnju pa su se skupili i hirurg i internista i nekoliko sestara da čuju koja je uloga tumača u komunikaciji lekara i gluve osobe. Tako da, skroz si u pravu da će se stvari s vremenom menjati. Ali, malu ogradu moram da napravim - menjaće se jaako sporo kod onih koji misle da sve znaju i koji ništa novo ne žele da usvoje. I suprotno - kod onih zainteresovanih će se pristup promeniti već pri prvom susretu. Edited by pacey defender
Link to comment
pocev od obuke, ne znam kako im to ide kad sednu sa instruktorom u auto...ne cuju verglanje kad pale auto, upozorenje suvozaca o bilo cemu ne registruju, ne cuju zvonce od tramvaja :), sirene policije, hitne pomoci... i sve sirene, ne cuju motor, ne cuju migavce...zadnjih dana vozim sa slusalicama, i kapiram kolko to ometa u voznji
gluvoća ne znači puno za vožnju. Bitnija je koordinacija pokreta i naravno psihološka sposobnost za vožnju. Tako da, ako imaju to razvijeno, onda mogu da voze i kao ostali vozači. /neki kažu čak i bolje jer su fokusiraniji na vožnju i zato što imaju brže reflekse i kvalitetniji periferni vid, no ovo ne mora da bude tačno, u pitanju je mišljenje specijaliste medicine rada/moj poznanik bio automehaničar. Gluvonem od rodjenja /posledica streptomicina u trudnoći/. I bio jedan od najboljih majstora u gradu. Štelovao karburatore na dodir, prema vibracijama. :D
Link to comment

možda čulo sluha ne znači puno za samu vožnju, ali za učestvovanje u saobraćaju znači skoro koliko i vid, posebno u ekstremnim situacijama...=> potpuno nevezano od ove diskusije, ali ne i od teme:da li se uopšte javno i organizovano naši lekari suprotstavljaju nadrilekarstvu (na pamet mi padaju srebrne vode i ostali užasi)?

Link to comment
gluvoća ne znači puno za vožnju. Bitnija je koordinacija pokreta i naravno psihološka sposobnost za vožnju. Tako da, ako imaju to razvijeno, onda mogu da voze i kao ostali vozači. /neki kažu čak i bolje jer su fokusiraniji na vožnju i zato što imaju brže reflekse i kvalitetniji periferni vid, no ovo ne mora da bude tačno, u pitanju je mišljenje specijaliste medicine rada/moj poznanik bio automehaničar. Gluvonem od rodjenja /posledica streptomicina u trudnoći/. I bio jedan od najboljih majstora u gradu. Štelovao karburatore na dodir, prema vibracijama. :D
ok, razumem da postoje talentovani kao taj tvoj poznanik, ali to i dalje ne smesta sve gluve u grupu pouzdanih vozaca ( ako to uopste i postoji)elem, od raznih vrsta signalizacije u saobracaju, gluvi ljudi su slepi za zvucnu signalizaciju. signalizacija u saobracaju postoji zbog cega? primer, prestrojavanje u drugu traku, drugi auto je u mrtvom uglu, tj ne vidi se u bocnom retrovizoru, ako krenes u drugu traku, ovom drugom jedino preostaje sirena da proba da te zaustavi, kako gluv vozac reaguje na sirenu? jedini odgovor koji sam dosad dobio je da ce taj gluvi da bude pazljiv jer je gluv, pa mu se ova situacija ne moze desiti...moze li neki drugi odgovor gde cemo videti kako je gluv vozac ipak reagovao u toj situaciji
Link to comment

Ako si vozač, ne bih voleo da se sretnemo na drumu, ako se ti oslanjaš prilikom prestrojavanja na zvučnu signalizaciju drugih vozača.Jeste bilo davno, ali se ne sećam da se u auto školi uči takvo prestrojavanje. Mrtav ugao je mit kojim neoprezni i nedovoljno skoncentrisani vozači opravdavaju svoje previde.Ja sam 11 godina vozio auto kome nije radila sirena i nijednom nisam osetio da mi fali, a i ovu sada koja radi nešto ne koristim.Argumenti koji se tiču zvuka motora su potpuna besmislica, vozio sam više automobila u kojima se rad motora uopšte ne čuje.Inače, gluvi ljudi i kao pešaci/biciklisti/roleraši/skejteri... učestvuju u saobraćaju, pa im niko ne brani izlazak na ulicu.

Link to comment
=> potpuno nevezano od ove diskusije, ali ne i od teme:da li se uopšte javno i organizovano naši lekari suprotstavljaju nadrilekarstvu (na pamet mi padaju srebrne vode i ostali užasi)?
ne znam za opsti slucaj, ali sam bas nedavno citala o nekoj lekarki koja se javila nekoj (tada sveze uhapsenoj) vracari da joj skine cini da se uda.
Link to comment
ok, razumem da postoje talentovani kao taj tvoj poznanik, ali to i dalje ne smesta sve gluve u grupu pouzdanih vozaca ( ako to uopste i postoji)elem, od raznih vrsta signalizacije u saobracaju, gluvi ljudi su slepi za zvucnu signalizaciju. signalizacija u saobracaju postoji zbog cega? primer, prestrojavanje u drugu traku, drugi auto je u mrtvom uglu, tj ne vidi se u bocnom retrovizoru, ako krenes u drugu traku, ovom drugom jedino preostaje sirena da proba da te zaustavi, kako gluv vozac reaguje na sirenu? jedini odgovor koji sam dosad dobio je da ce taj gluvi da bude pazljiv jer je gluv, pa mu se ova situacija ne moze desiti...moze li neki drugi odgovor gde cemo videti kako je gluv vozac ipak reagovao u toj situaciji
e jbga..........kad ti izleti auto iz mrtvog ugla možeš da imaš sluh ko Betmen, tu je sudar gotovo neizbežan. Plus, štoonokaže Gotivac, mrtvi ugao je mit i služi za palamudjenje službenih lica kad napraviš udes. To ti je ustvari eufemizam za "nisam gledao u retrovizor". :D a gluvi ljudi jesu pažljiviji vozači. Imao sam prilike da ubijem par stotina km sa jednim.
Link to comment

nije mit nego je na starim retrovizorima tako bilo, nije bilo ovakvog zakrivljenja pa da se sve vidi..2 gotivac, bas treba biti mastovit pa izvuci da se oslanjam na zvuk kod prestrojavanja, nisam to rekao zvuk je jedan od elemenata u voznji, i ukazujem na slucajeve u kojima su gluvi hendikepirani kao vozaci

a gluvi ljudi jesu pažljiviji vozači
pa i ja sam pazljiviji pijan ili uduvan pa mi se to ne priznaje
Link to comment
2 gotivac, bas treba biti mastovit pa izvuci da se oslanjam na zvuk kod prestrojavanja, nisam to rekao zvuk je jedan od elemenata u voznji, i ukazujem na slucajeve u kojima su gluvi hendikepirani kao vozaci
To što gluve osobe nisu u mogućnosti da osete sve čari saobraćaja (poznatije kao: "Lezi na sirenu čim ti nešto nije po volji"), ne čini ih hendikepiranim učesnicima u istom. Saobraćaj se ne sprovodi i ne reguliše uz pomoć zvuka, tako da gluve osobe mogu u njega da se uključe kao i bilo ko drugi.
Link to comment

Ortopedima KBC Bežanijska Kosa želim da prođu isti tretman kroz koji prolaze njihove žrtve. Malo mi glupo da se žalim znajući zdravstvene probleme nekih forumaša, ali onu količinu prizemnosti, bezobrazluka i bahatosti nisam mogao ni da zamislim.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...