Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

E, da, ovo sam zaboravio. Video sam u nekim vestima na B92 npr. da je na vratima okačio da je na odmoru od 31.5. do nekog početka jula. Moguće da čovek nije otišao na taj odmor zbog pomenutog slučaja, nego iz mnogo banalnijeg razloga - uvođenje fiskalnih kasa. Jednostavno, kase se čekaju jezivo dugo, preko mesec dana, pa su lekarska i stomatološka komora preporučile da doktori u privatnom sektoru kojima kase ne stignu do 1. juna, kad je uredba stupila na snagu, odu na godišnje odmore i tako izbegnu preganjanje sa inspekcijama oko toga što nemaju kase koje su uredno platili. Ovo oko "odmora duše i tela" mi deluje kao trapav izbor zamene za "nije mi stigla fiskalna kasa".
Dig, OK otišao je na odmor, ali zato što je na odmoru ne može da da izjavu, žena spominje dušu i telo... Smešno... Uzgred, u nedelju sam vodio dete kod privatnog ortopeda, ne da nisam dobio fiskalni račun, nego nikakav račun... No, dobro, čovek rizikuje...
Link to comment
Suština tih prevelikih očekivanja je u onome što su napisali Nicol i Radisa: prvo, kritika javnosti može samo da doprinese boljoj komunikaciji i realnijim očekivanjima, ukoliko druga strana pokaže minimum konstruktivnosti. U Srbiji druga strana, umesto konstruktivnosti, pokazuje najgoru moguću bahatost, aroganciju i nedodirljivost. Za svoje greške optužuju medije, majke umrlih beba "teše" opaskom da će biti još dece (jbt ako ova monstruoznost ne pokazuje na kom Marsu ti ljudi misle da žive, onda stvarno ne znam šta pokazuje, pa nije ovo XV vek da naštancuješ desetoro, pa četvoro odnese kuga, troje umru od bolesti, jedno bude odvedeno u janičare i na kraju ti ostanu dvoje) i kao najveći problem u čitavoj stvari uvek vide činjenicu da se o njihovim greškama priča. Ministri i sindikati zabranjuju javnosti da pisne bilo šta jer je jedino "struka" nadležna da ispituje takve stvari... A to ti je isti sistem po kojem niko osim Vuka Tufegdžića ne sme ništa da kaže o ubistvu gardista u Topčideru, i isti sistem po kojem niko osim sudskog veštaka ne sme da kaže ništa o ubistvu Katarine Marić službenim vozilom Dragana Veselinova, i isti sistem koji se u n drugih slučajeva služio "strukom" i "nalazima stručnih komisija" kao najobičnijim paravanom za zataškavanje sopstvenih brljotina i sopstvene bahatosti. A ta bahatost je tolika da se na njoj i njenim "stručnim nalazima" insistira čak i onda kada vređaju elementarnu inteligenciju i zdrav razum. Zapravo, što je "stručni nalaz" maloumniji i providniji, to ga "struka" žešće brani i žešće se breca na medije i javnost zbog toga što se, pobogu, usuđuju da dovode njihovu svetu reč u pitanje i zbog toga što nemaju pametnijeg posla nego da sirotim "stručnjacima" zagorčavaju ionako gorak život.Radisa je u pravu kada kaže da upravo taj i takav stav znatno doprinosi da svaka sledeća reakcija javnosti bude ogorčenija od prethodne, čak i ukoliko se desi nešto što je u okviru evropske statistike. Koliko god političari i ostale povlašćene kaste voleli da, u svojoj oholosti, smatraju narod za gomilu glupaka kojima sve može da se proda, narod ipak nije toliko glup koliko oni misle. I to će im pokazati, pre ili kasnije.
Ovo sve govori da nam je sistem zreo za menjanje,kao takvim nisu zadovoljni ni korisnici, jer se dešavaju razne situacije koje su posledice slabe organizacije,pravila,odgovornosti a sistemom nisu zadovoljni ni oni koji pružaju usluge isto zbog slabe organizacije,ne ispunjavanje elementarnih uslova za rad,nedostatak kadra i mnogo drugih situacija koje realno vezuju ruke svakom ko radi u zdr.sektoru. Ne treba posebno naglašavati da pod pretpostavkom da je zdr.sistem idealan ako takav uopšte postoji da će uvek biti onih koji se prema poslu odnositi sa nemarom. Razlika je u tome što u neorganizovanom sistemu takve stvari prolaze uglavnom bez nekih sankcija dok nemar u organizovanom sistemu je jako skup i jasno sankcionisan te tako sistem tera pojedinca da se ponaša profesionalno u skladu sa pravilima.Zašto je kod nas u medijima u zadnje vreme učestala tema zdravstva uglavnom u negativnom kontekstu ?Verovatno zato što korisnici,poučeni ranijim uglavnom negativnim iskustvima, unapred znaju da kroz ovakav sistem sami ne mogu da izguraju svoj problem i da dodju do istine,i jedina stvar je da svoj problem iznesu u medijima ne bi li tako na njima jedini preostali način izvršili pritisak na vlasti i naterali je da problem krenu da rešavaju.Ja ne bi u startu okrivljavala medije,oni rade svoj posao i njihove motive razumem,nisu oni dužni da brane zdr.politiku ove zemlje ili bilo koga, kriv je onaj koji je nečinjenjem i lošom organizacijom, dozvolio da sistem trokira godinama,pa onda kao posledicu imamo dogadjaje koji su mogli da se preduprede dobrom organizacijom.I onda imamo upravo trentnu situaciju,iritirana javnost, iritirani med.radnici,dodatno produbljeno nepoverenje izmedju javnosti i med.struke,lekari se povlače, ne smeju da daju svoje vidjenje problema a i oni koji imaju hrabrosti obično to svoje vidjenje svedu na karikaturalne komentare te onda svi krenu da razmišljaju koji idioti nas leče pa situacija je još dobra.
Link to comment
Pa, sorry, nekako uvek ispada da je ucesce nas iz sveta (van Balkana) na ovakvim temama promasaj. Izvinjavam se ako si se ti ili neko drugi osetio uvredjenim, sigurno nikog na temi nisam imao namere da pljujem.
ma kakvi promašen. meni se čini da stav forumaša koji su dugo izvan balkana često dobro odražava veću svijest o vlastitim pravima kao pacijenta, za koje se onda nemaju potrebu (iz)boriti radikalnim i, uvjetno govorećim, gerilskim metodama. posljedično je i veća sklonost prihvaćanju ograničenja, koja su objekivna i posljedica sadašnjeg stanja struke. to je, mislim, jednostavno posljedica različite uloge pacijenata u recimo anglosaksonskim zdr. sustavima u odnosu na ovdašnje. na balkanu je pacijent ipak još uvijek prečesto u ulozi onoga koji treba slušat, vjerovat i što manje pitat, posebno kad se radi o mogućim pogreškama. u takvom mraku logično da se čovjek boji i realne i nerealne opasnosti.
Zašto je kod nas u medijima u zadnje vreme učestala tema zdravstva uglavnom u negativnom kontekstu ?Verovatno zato što korisnici,poučeni ranijim uglavnom negativnim iskustvima, unapred znaju da kroz ovakav sistem sami ne mogu da izguraju svoj problem i da dodju do istine,i jedina stvar je da svoj problem iznesu u medijima ne bi li tako na njima jedini preostali način izvršili pritisak na vlasti i naterali je da problem krenu da rešavaju.
slažem se. ybt. kad razmšljam o skandinavskim sustavima smanjenja pogrešaka u zdravstvu, u kojima doktori sami prijavljuju praksu koja im se čini zastarjela ili potencijalno opasana, da bi se potom radila ciljana edukacija cijelih timova, imam osjećaj da je to svjetlosnim godinama daleko od nas. tu se još uvijek žestoko borimo s pitanjem jesmo li bezgrešni, tj. kako to drugi ne vide....
Link to comment
Zanimljivo je to kako ste u stanju da na osnovu jednog slučaja (kakav god da je) generalizujete i tražite čak i ministrovu glavu a kada se priča prebaci na funkcionisanje sistema (a što može jedino oslanjajući se na statistiku) onda se to opet vraća na lični nivo preko jedne ovako podmukle konstrukcije zbog koje se evo tresem i ne mogu da se smirim jer znam kako sam se osećao kada sam nakon neuspelih reanimacija saopštavao rodbini pacijenta da je isti preminuo i da se tu ništa više ne može uraditi kao i kako sam se osećao kada mi je hitna dovezla ne dete nego bebu od 20 dana (iako nisam pedijatar niti radim na pedijtrijskom odeljenju) bez svesti sa sve užasnutim roditeljima u pratnji.I ti ćeš sada samnom ovako da razgovaraš?
Kada citiraš mene ili kritikuješ moje izjave, onda pričaj o mojem izlaganju, a ne da koristiš moju priču o konkretnom slučaju, a obraćaš se "gomili" u vezi njene generalizacije ili da stavljaš tuđe postove u moja usta. Kad god smo se vraćali na ovaj konkretan slučaj, a ja uglavnom o njemu pričam, što se iz postova da jasno videti, ti si se izmigoljavao uslovima rada u celoj branši ili statistikom u švajcarskoj. Ako svaki lekar jeste individua i treba za svoje postupke da odgovara imenom i prezimenom (sa čime se u potpunosti slažem), onda ni pojedinačne, vrlo konkretne slučajeve ne možemo da zamaskiramo statistikom ili drugim opštim mestima. Kad smo već kod ministra, njega ne treba ganjati zbog ovog konkretnog slučaja, nego zbog celokupnog stanja. Za ovaj konkretan slučaj treba ganjati konkretnog lekara (ili lekarke) koje imaju ime i prezime. A koje su od svega zajedno imale sa svojim kolegama da izjave da se radi o politički montiranom procesu (?!). Imao sam lekara kakve čovek može samo poželeti i skidam im kapu, ali bilo je i takvih zbog kojih sam izgubio bliske ljude, jer se nije u kritičnom momentu stvorila koverta (otprilike ko onaj slučaj pre nedelju ili dve dole u Leskovcu sa pacijentom i rakom prostate). Zato da, mogu da razgovaram sa tobom tako, jer ako ćeš ti pored ovog slučaja da u diskusiju uvezeš druge ljudske nesreće sa kojima si se ti sretao, imamo i mi materijala sa naše strane, ne brini (ili misliš da si jedini koji je imao takve stresne situacije?). Ili treba sad ja da kažem sram tebe bilo, što u paketu braniš i te kovertaše? Edited by Razzmatazz
Link to comment
...Zašto je kod nas u medijima u zadnje vreme učestala tema zdravstva uglavnom u negativnom kontekstu ?...
Nije tu stvar samo sa zdravstvom - ako pogledaš vesti, uglavnom su nesreće, pogibije, sve sam čemer. Someone has to die to make the news.Retko kada zaluta po nešto pozitivno, veselo ili opuštajuće, zato nam vesti i deluju uglavnom kao čitulje.
Link to comment
Bravo. Statistički to jeste nemoguće ali reci ti meni, da li je bilo ko od ovih lekara koji se provlače po medijima za to kriv ili makar odgovoran?Da li je neko od njih kriv što je sistem takav da lekarska greška nije institucionalizovana?Da li je neko od njih kriv što protokoli nisu institucionalizovani?Da li je neko od njih kriv što nam je sudstvo u stanju u kakvom se nalazi?Itd.TO SU PRAVA PITANJA ZA MINISTRA a ne "ministre, zašto nam deca umiru od meningitisa i encefalitisa i zašto stojite iza izveštaja komisije?"Ja mogu samo da zamislim kako se oseća gore pomenuti doktor koji doživi da nakon smrti pacijenta usled teške bolesti rapidnog kliničkog toka (kod koje je zabeležena neizbežna smrtnost u velikom procentu u celom svetu) bude razvlačen po medijima sa svakakvim epitetima bez da je iko jebeno sačekao da makar zdravstvena inspekcija odradi svoj posao I SA TIM NE MOGU I NEĆU NIKADA DA SE POMIRIM JER JE TO DIVLJAČKI ISTO KOLIKO JE DIVLJAČKI I UZIMATI PRAVDU U SVOJE RUKE!I savršeno me boli kurac što sistem ne funkcioniše "pa se mora tako" - jurite one koji su odgovorni za sistem sa pozivanjem na odgovornost za (ne)funkcionisanje sistema, a doktora ostavite na miru.
Srdjane, izbegavao sam da komentarisem tvoje postove na ovoj temi zato sto donekle shvatam da ti je ova tema u najmanju ruku neprijatna, medjutim sad si stvarno preterao.Doktori kao sto sve ne znaju najbolje tako nisu ni za sve krivi. Krivi su za ono sto sami lose naprave i za to ih niko nece ostaviti na miru i ne treba da ih ostavi na miru. Za pacijente je pitanje svih pitanja upravo zasto nam deca umiru od ovoga ili onoga, druga pitanja ih ne zanimaju previse i ne treba da ih zanimaju. Pacijenti postavljaju i placaju ljude da se pobrinu da uklone sve uslove zbog cega nam deca umiru i to je od njih sasvim dovoljna podrska. Za sve ostalo ste odgovorni vi u sistemu cije odrzavanje pacijenti placaju, svako za svoj deo posla. Sto se lekara tice oni su odgovorni za svoj nemar, neprofesionalizam, neznanje i nebrigu. Ne vidim da ih neko optuzuje za nesto dalje od toga.Ergo, savrseno me boli kurac (da se posluzim tvojim recnikom) u kakvim uslovima radis ti i drugi lekari. Ni ti mene ne pitas u kakvim uslovima ja radim, niti pitas bilo kojeg pacijenta u kakvim uslovima on/ona radi. To sto ti pristajes da radis u tim uslovima nije na meni i mom detetu da placam, narocito ne takvom cenom kakvu su platili roditelji ovog deteta sa Novog Beograda. Za bolje uslove rada morate pre svega sami da se izborite, a tu cete imati svu mogucu podrsku svih nas, jer se o nasoj kozi radi. Ovako ne shvatam kakvu podrsku ocekujes. Koliko je meni poznato lekar specijalista sa dezurstvima danas u Srbiji prima negde oko hiljadu eura platu. Tu ti platu dajem ja, a za uzvrat dobijem to da sam se okruzio privatnim lekarima koje privatno placam od onog sto mi preostane nakon sto platim tebe. I onda, kad sam prinudjen da trazim intervenciju koju privatni lekari ne mogu da mi obezbede treba da razmisljam o tome da li sam odlaskom u bolnicu detetu stavio glavu u torbu ili nisam. Moras da priznas da to moze biti razlog izvesnog nezadovoljstva, da ne upotrebim neku tezu rec.
Link to comment
Nije tu stvar samo sa zdravstvom - ako pogledaš vesti, uglavnom su nesreće, pogibije, sve sam čemer. Someone has to die to make the news.Retko kada zaluta po nešto pozitivno, veselo ili opuštajuće, zato nam vesti i deluju uglavnom kao čitulje.
Da,ali zaboravljaš da im materijal za pisanje ne retko dajemo mi sami.
Ergo, savrseno me boli kurac (da se posluzim tvojim recnikom) u kakvim uslovima radis ti i drugi lekari. Ni ti mene ne pitas u kakvim uslovima ja radim, niti pitas bilo kojeg pacijenta u kakvim uslovima on/ona radi. To sto ti pristajes da radis u tim uslovima nije na meni i mom detetu da placam, narocito ne takvom cenom kakvu su platili roditelji ovog deteta sa Novog Beograda. Za bolje uslove rada morate pre svega sami da se izborite, a tu cete imati svu mogucu podrsku svih nas, jer se o nasoj kozi radi. Ovako ne shvatam kakvu podrsku ocekujes. Koliko je meni poznato lekar specijalista sa dezurstvima danas u Srbiji prima negde oko hiljadu eura platu. Tu ti platu dajem ja, a za uzvrat dobijem to da sam se okruzio privatnim lekarima koje privatno placam od onog sto mi preostane nakon sto platim tebe. I onda, kad sam prinudjen da trazim intervenciju koju privatni lekari ne mogu da mi obezbede treba da razmisljam o tome da li sam odlaskom u bolnicu detetu stavio glavu u torbu ili nisam. Moras da priznas da to moze biti razlog izvesnog nezadovoljstva, da ne upotrebim neku tezu rec.
Slažem se u potpunosti. Situacija koja dodatno iritira a koja je evidentna posle bilo kog slučaja koji je došao u novine je da ispada da samo javnost zahteva promene u zdravstvu dok oni koji su direktno uključeni u njegov rad uglavnom ćute, i to njihovo ćutanje javnost tumači : da su arogantni,da negiraju problem. A nije tako. A što ćute zaposleni u zdravstvu to je isto tema za sebe. I kao ulje na vatru dodju one arogantne,osione izjave ministra gde se jasno vidi totalno slepilo i nemoć da sagleda da mu nisu krivi ni ovaj ni onaj nego to što nisu detektovane slabe tačke zdr.sistema i to što se sa njima niko ozbiljno ne bavi.
Link to comment
B92 Blog Članovi Krugolina Borup Izveštaj komisije o vanrednom stručnom nadzoru u Tiršovoj21:17PON08JUNIzveštaj komisije o vanrednom stručnom nadzoru u Tiršovoj Ovaj deo izveštaja ima mnogo više stručnih, medicinskih stvari nego deo o DZ Novi Beograd, te se Krugolina ne bi upuštala u to, jer ne zna dovoljno. Ali, pozivam lekare iz zemlje i rasejanja da uzmu učešća u razjašnjavanju medicinskih odluka u lečenju male Natalije Tešić. Medicinski neobrazovane blogere, u koje i sama spadam, zamolila bih da se uzdrže od komentara stručnog dela, izuzev ako imaju linkove pouzdanih vebsajtova nekih medicinskih institucija ili autoriteta, kojima bi "podržali" svoju diskusiju. Mislim da je naš posao ovde da postavljamo pitanja stručnim licima, a ne da sami tražimo odgovore. Odgovore treba da nam daju medicinski stručna lica. Nadam se da takvih ima na blogu.Ono što bi Krugolina, kao laik, volela da zna može se sažeti u sledeće pitanje: "Ako je tok bolesti bio fudroajantan, zašto i reakcija u Tiršovoj nije bila podjednako fudroajantna?" Možda postoje validni stručni razlozi da se antibiotska terapija detetu s meningealnim znacima konstatovanim u DZ Novi Beograd sat vremena pre dolaska u Tiršovu, daje tek 2 sata i 45 minuta nakon što se Natalijini roditelji javljaju osoblju na prijavnici? Ako postoje, Krugolina se u uho pretvorila da čuje koji su.Podaci koji govore o vođenju medicinske dokumentacije, toliko jasno ukazuju na propuste, da nema smisla ni navoditi ih pojedinačno. Umesto toga, samo ih boldujem u tekstu. Da li je to vođenje imalo ili nije imalo uticaja na tok i ishod lečenja Natalije Tešić jeste bitno, ali nezavisno od toga: činjenica je da tako aljkavo vođenje medicinske dokumentacije nedvosmisleno predstavlja propust u funkcionisanju te ustanove. Nije mi jasno da i ministar i izveštaj akcentiraju propuste u vođenju dokumentacije u DZ "Novi Beograd", ali ne i u Tiršovoj?Za kraj, ponavljam informaciju koju je pred kraj prošlog bloga s nama podelio David Kecman (Apach92), ujak pokojne Natalije Tešić: Tužilaštvo je vratilo ministarstvu zdravlja ovaj izveštaj o kome već na dva bloga pričamo, iz nekog razloga (ne znamo detalje) dajući im rok od nekoliko dana da urade nešto (ne znamo detalje). Valjda će nam mediji pripomoći da te detalje saznamo...David je takođe insistirao da se napomene kako je dr Vesna Mitić, koja se spominje u tačkama 3 i 4 ovog dela izveštaja, nakon završetka svoje smene ostala uz majku Natalije Tešić narednih nekoliko sati, pa i tokom reanimacije male Natalije, sve dok David nije stigao u bolnicu.A sad obećani deo izveštaja:Deo "Izveštaja komisije o vanrednoj proveri kvaliteta stručnog rada tokom lečenja deteta Tešić Natalije" koji se odnosi na lečenje u Tiršovoj:1. Prema protokolu dežurne prijemne ambulante kao vreme javljanja na pregled deteta Natalije Tešić upisano je 18,35h. Pregled je u dežurnoj ambulanti obavila dr Dragana Ristić, specijalista pedijatrije koja svoj nalaz detaljno evidentira. Vreme ovog pregleda nije upisano, ali se u informaciji o inspekcijskom nadzoru navodi da je to bilo oko 19h. Stanje svesti je opisano kao pospanost, dete je hipotonično, ječi. Registrovan je naglašen meningizam, nije zapažena anizokorija, a procenjeno je da se radi o bolesniku sa težim poremećajem zdravstvenog stanja. Sa dijagnozama Meningismus, Anisokorija in obs., Status febrilis i Vomitatio, planiran je prijem na Endokrinološko odeljenje zajedno s majkom. Prijem na odeljenje neurologije nije realizovan iz epidemioloških razloga, zbog postojanja infekcije varicelom. Procenjeno je i da nema neposrednih razloga za zbrinjavanje bolesnika u odeljenju intenzivne nege.2. Prilikom prijema u Odeljenje endokrinologije obavljen je pregled od strane lekara čije se ime ne nalazi u raspoloživoj dokumentaciji. U istoriju bolesti upisani su anamnestički podaci, kao i osnovni elementi kliničkog statusa sa normalnom disajnom frekvencijom i izmerenim arterijskim pritiskom od 110/80 mmHg. Vreme ovog pregleda nije upisano.3. Prema dekurzusu bolesti u 20h dete je pregledano od strane dr Vesne Mitić, specijaliste pedijatrije, koja takođe registruje poremećaj stanja svesti do somnolencije uz odsustvo anizokorije i prisutnu ptozu desnog očnog kapka i postojanje meningealnih znakova. Planirane su odgovarajuće laboratorijske analize uključujući i lumbalnu punkciju koja je odložena do stabilizacije zdravstvenog stanja deteta. Krvna slika uzeta u 20,15 h pokazuje umerenu leukopeniju (4,9 x 10 na 9/l) i izraženu trombocitopeniju (29 x 10 na 9/l).4. S obzirom da dr Vesna Mitić posle obavljenog pregleda napušta smenu, dalje dijagnostičke i terapijske postupke sprovodi glavni dežurni dr Saša Milićević, specijalista pedijatar. Planirana je antibiotska terapija Longacephom i vankomicinom, intravenska rehidracija i antipiretici, kao i aciklovir. Primena navedene antimikrobne terapije intravenskim putem započeta je između 21,10 i 21,20. Vankomicin je dat u intravenskoj infuziji u razblaženju sa 25 ml 5% glukoze i u trajanju od jednog sata. Tokom davanja vankomicina došlo je do pojave crvenila po koži ("flushing-a").5. Tokom boravka u Odeljenju endokrinologije od 20 do 22,30 dete je bilo pod kontinuiranim nadzorom lekara na specijalizaciji uz redovne obilaske glavnog dežurnog klinike, dr Saše Milićevića. Za bolesnike koji se leče na ovom odeljenju nije predviđeno vođenje tzv. "šok-liste", u koju se u predviđenim intervalima redovno upisuju vitalni znaci (frekvencija pulsa i disanja, arterijski pritisak i diureza). Oko 22h medicinska sestra Milena Nikolić je primetila da je dete počelo "da se grči", a po opisu dr Milićevića najverovatnije se radilo o toničnim konvulzijama. Ordiniran je deksamatazon i infuzija manitola. Odmah po započinjanju intravenske infuzije manitola medicinska sestra zapaža pojavu ponavljanih epizoda apneja, a potom i potpuni prestanak disanja. Dete bez odlaganja na rukama prenosi u odeljenje intenzivne nege.6. Dr Biljana Međo je u istoriji bolesti upisala da je dete oko 23,30 doneto sa Endokrinološkog odeljenja u Odeljenje intenzivne nege. Međutim, prema evidenciji ovog odeljenja, kao i naknadno datoj izjavi od strane dr Međo, stvarno vreme prijema je bilo 22,30 h. Na prijemu je dete bez srčane radnje i spontanog disanja. Merama kardiopulmonalne reanimacije, uključujući endotrahealnu intubaciju uspostavljena je srčana radnja. Mada trajanje reanimacionih mera nije upisano, gasne analize iz uzorka arterijalizovane kapilarne krvi uzete u 22,36 h indirektno ukazuju da su postupci reanimacije izvedeni na adekvatan način. Po uspostavljanju srčane radnje započeta je i primena arteficijalne mehaničke ventilacije. Do jutra stanje deteta bez promena, zenice su dilatirane, bez reakcije na svetlost, nema spontanih disajnih pokreta. Povremeno se registruje hipotenzija. Tokom noći urađena je kompjuterizovana tomografija mozga koja pokazje umeren edem mozga. Narednog dana 15.05.2009. god. oko 8,30 časova učinjena je lumbalna punkcija, a citološki pregled cerebrospinalnog likvora je pokazao 19,2 leukocita u mm kubnih i 12,8 eritrocita u mm kubnih uz prisustvo mase bakterija. Kulturom likvora i hemokulturama izolovan je Streptococcus penumoniae sa osetljivošću na ceftriaxon i vankomicin i intermedijarom osetljivošću na penicilin. Istog dana je urađen i elektroencefalogram koji pokazuje tešku depresiju moždane aktivnosti.7. Tokom lečenja u Odeljenju intenzivne nege sprovedene su sve neophodne mere intenzivne terapije o čemu je uredno vođena odgovarajuća dokumentacija. Uprkos tome došlo je do razvoja multiorganske disfunkcije, ireverzibilne kome i razvoja moždane smrti što je takođe na odgovarajući način evidentirano. Prestanak srčanog rada i smrtni ishod konstatovani su 30.05.2009. god. u 20,01 h. Planirana je sudsko-medicinska obdukcija.***MišljenjeTačka 1 i 2 odnose se na lečenje u DZ "Novi Beograd", koje sam dala u prethodnom blogu.Tačka 3 ne postoji (???)Tačka 4:Od momenta pregleda u prijemnoj ambulanti Univerzitetske dečje klinike postupak je odgovarao zbrinjavanju akutno bolesnog deteta sa izmenjenim opštim stanjem, uz istovetnu procenu lekara koju su inicijalno zbrinjavali dete da nije bilo poremećaja ili neposrednog ugrožavanja osnovnih vitalnih funkcija koji bi zahtevali primenu mera intenzivne terapije. Laboratorijska ispitivanja predviđena na prijemu, kao i planirana terapija bili su u potpunosti u skladu sa savremenim stručnim i naučnim saznanjima, kao i ustaljenom praksom. Organizaciona manjakvost u vezi sa evidentiranjem vitalnih funkcija na Odeljenju endokrinologije, u konkretnom slučaju je prevaziđena zahvaljujući stalnom prisustvu lekara na specijalizaciji i medicinske sestre, kao i obilascima glavnog dežurnog lekara Klinike. Zapažena pojava difuznog eritema po koži tokom infuzije vankomicina srazmerno često prati primenu ovog leka i ne spada u razloge za obustavu njegovog davanja.Tačka 5 ne postoji (???)Tačka 6:Uzimajući u obzir stanje deteta na prijemu, odlaganje lumbalne punkcije kao jednog od ključnih dijagnostičkih postupaka za nešto više od 12 sati je bilo opravdano. Nalaz veoma oskudne plocitoze u cerebralnom likvoru, sa najvećim stepenom verovatnoće ukazuje na to da je do zahvatanja CNS infektivnim procesom došlo 12, a najviše 24h pre učinjene lumbalne punkcije.***ZaključakTačka 1:Tešić Natalija, žensko dete uzrasta od 15,5 meseci bolovala je od sepse i meningitisa uzrokovanih bakterijom Streptococcus pneumoniae (pneumokokus). Ova infekcija je imala sva obeležja invazivne pneumokokusne bolesti sa fudroajantnim tokom i smrtnim ishodom. Respiratorni i srčani zastoj u Endokrinološkom odeljenju Univerzitetske dečje klinike, se za sada mogu pripisati nagloj progresiji infekcije centralnog nervnog sistema (edem mozga) ili njenim komplikacijama (intrakranijalno krvarenje; tromboembolija). Kao mogući uzrok pogoršanja razmatrana su i neželjena dejstva lekova koje je dete primalo, pre svega vankomicina. Ispravno doziranje i način primene ovog leka, kao i odsustvo vremenske kauzalnosti, sa velikim stepenom verovatnoće isključuju povezanost primene vankomicina sa respiratornim i srčanim zastojem.Tačka 2:Prema raspoloživim podacima prosečna smrtnost od invazivne pneumokokusne bolesti kod pedijatrijskih bolesnika iznosi oko 10%. Međutim, u dece mlađe od dve godine koja borave u kolektivu, grupi visokorizičnoj za nepovoljan tok pneumokokusne infekcije, a kojoj je pripadalo obolelo dete Natalija Tešić, letalitet može dostići 30%.Tačka 3:Na osnovu procene ukupne dinamike bolesti može se zaključiti da je kod obolelog deteta inicijalno postojala virusna infekcija, koja se u daljem toku komplikovala nastankom invazivne pneumokokusne bolesti. Naime, i do 50% dece uzrasta do dve godine koja borave u kolektivu imaju kolonizovane gornje disajne puteve pneumokokusom. Treba istaći da ova pojava ne zahteva nikakvu laboratorijsku dijagnostiku niti terapiju. Ponavljane virusne infekcije kod dece ovog uzrasta, naročito ako borave u kolektivu, mogu stvoriti uslove za prodor pneumokokusa u cirkulaciju i nastanak prethodno pomenute invazivne pneumokokusne bolesti.Tačka 4:U skladu sa prethodnim komentarom nalaza u cerebrospinalnom likvoru navedenom u tački 6. Mišljenja, prema kome je do zahvatanja CNS infektivnim procesom došlo 12, a najviše 24h pre lumbalne punkcije učinjene 15.05.2009. god. u 08,30h, sa visokim stepenom verovatnoće može se isključiti postojanje meningitisa u vreme pregleda deteta koji su u Domu zdravlja učinjeni 11. i 13.05.2009. god. (93, odnosno 43 časova pre lumbalne punkcije).Tačka 5:Članovi komisije zadržavaju pravo da ovaj izveštaj, posebno u delu koji se odnosi na fudroajantni tok bolesti, nastanak kardiorespiratornog zastoja, ireverzibilne kome i smrtnog ishoda, dopune posle dobijanja kompletnih nalaza sudsko-medicinske obdukcije.Članovi komisije:Prof. dr Borisav Janković, specijalista pedijataršef Katedre pedijatrije Medicinskog fakulteta u BeograduČlan Republičke stručne komisije za zdravstvenu zaštitu žena, dece i omladineDoc. dr Predrag Minić, specijalista pedijatarNačelnik Službe za ispitivanje i lečenje bolesti plućaInstitut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta SrbijeU Beogradu, 01.06.2009. god.
Izveštaj:
Link to comment
Suština tih prevelikih očekivanja je u onome što su napisali Nicol i Radisa: prvo, kritika javnosti može samo da doprinese boljoj komunikaciji i realnijim očekivanjima, ukoliko druga strana pokaže minimum konstruktivnosti. U Srbiji druga strana, umesto konstruktivnosti, pokazuje najgoru moguću bahatost, aroganciju i nedodirljivost. Z
Za konstruktivnost je potrebno dve strane - ako mediji donesu presudu pre razmatranja cinjenica, onda je zauzimanje garda logicna stvar.Sa jedne strane arogantni lekari a sa druge mediji, ukljucujuci Kurir i Press. Ne bih tu da drzim stranu.
Link to comment
Ergo, savrseno me boli kurac (da se posluzim tvojim recnikom) u kakvim uslovima radis ti i drugi lekari. Ni ti mene ne pitas u kakvim uslovima ja radim, niti pitas bilo kojeg pacijenta u kakvim uslovima on/ona radi. To sto ti pristajes da radis u tim uslovima nije na meni i mom detetu da placam, narocito ne takvom cenom kakvu su platili roditelji ovog deteta sa Novog Beograda. Za bolje uslove rada morate pre svega sami da se izborite, a tu cete imati svu mogucu podrsku svih nas, jer se o nasoj kozi radi. Ovako ne shvatam kakvu podrsku ocekujes. Koliko je meni poznato lekar specijalista sa dezurstvima danas u Srbiji prima negde oko hiljadu eura platu. Tu ti platu dajem ja, a za uzvrat dobijem to da sam se okruzio privatnim lekarima koje privatno placam od onog sto mi preostane nakon sto platim tebe. I onda, kad sam prinudjen da trazim intervenciju koju privatni lekari ne mogu da mi obezbede treba da razmisljam o tome da li sam odlaskom u bolnicu detetu stavio glavu u torbu ili nisam. Moras da priznas da to moze biti razlog izvesnog nezadovoljstva, da ne upotrebim neku tezu rec.
Mislim da boldovano nije istina.Jer "uslovi" znace pare, a nisam siguran da bi javnost to oberucke prihvatila.Pre bi reakcija bila - dajemo im jos para a oni nista ne rade, ubijaju nasu decu i jos nas deru privatno.
Link to comment

Pitanje je kako se te pare trose. Ako ih nadlezno ministarstvo trosi neplanski i nasumicno da bi zakrpilo rupe, ne pokusavajuci da raspoloziva sredstva investira u poboljsanje opsteg stanja, onda se slazem s tobom: gradjani ce ako ne vide promene na bolje reci `vraga cu da te placam vise, ako ti (ne)funkcionises kao i ranije`.

Link to comment
Mislim da boldovano nije istina.Jer "uslovi" znace pare, a nisam siguran da bi javnost to oberucke prihvatila.Pre bi reakcija bila - dajemo im jos para a oni nista ne rade, ubijaju nasu decu i jos nas deru privatno.
Ako je javnost bez problema prihvatila rapidno poboljsanje plata poslednjih nekoliko godina medicinskog osoblja sumnjam da bi se nesto narocito bunila ako bi se dale pare i na druge stvari koje znace bolje uslove rada za lekare. Isto je vazilo i kad su naglo podizane pare sudijama, niko se nije bunio iako to ni na koji nacin nije poboljsao rad tih sudija. Postoji ta rasirena zabluda da bi se digla neka kuka i motika ako bi se dale neke dodatne pare ovom ili onom, koja uglavnom sluzi da se stalno kuka kako se radi u ocajnim uslovima i uvek traze pare koje onda nestanu u lagumima platnih spiskova umesto da se potrose na poboljsanje uslova rada.Uostalom, sta znaci ta fraza "uslovi rada". Svi smo svesni da ne zivimo ni u Norveskoj ni u Svajcarskoj i da niko od nas nece nikada ziveti pod istim uslovima pod kakvim tamo ljudi zive i rade. To vazi i za lekare. Isti su uslovi za lekare i kad prave greske koje skupo kostaju i kad svojom izuzetnom sposobnoscu i intuicijom spasavaju bolesne ljude od kojih su svi digli ruke. Ovim drugima uslovi ocigledno nisu prepreka da rade svoj posao na najvecem mogucem nivou. Pa i preko nivoa uslova u kojima rade.
Link to comment
Zanimljivo je to kako ste u stanju da na osnovu jednog slučaja (kakav god da je) generalizujete i tražite čak i ministrovu glavu ...
Traži se ostavka ministrova, a ne glava dotičnog. Ja znam da su za njega nakon ovoliko godina vlasti i moći ta dva pojma postala sinonimna, ali mi zaista ne ide u glavu da 1 zdravstveni radnik može ovako nešto da izgovori.edit: da li medicinski radnici sa foruma mogu da prokomentarišu ovu izjavu Dr. Manić: "U zdravstveni karton se ne upisuju svi pregledi koji se rade, već samo oni koji imaju pozitivan nalaz odnosno kada nešto nije uredu s zdravtsvenim stanjem pacijenta." Edited by pacey defender
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...