Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ovo preskakanje procedure iz kvazi-humanih razloga stinks big time.Zar ne moze recimo sestra da popunjava kartone, ili dipl. volonter sa biroa koji godinama ceka posao?Ili ako su vlasti nesposobne da organizuju ovako nesto, pa nek pozovu Crveni krst, Lekare bez granica, ili tako nekog, kaosto rade ostale africke zemlje. Ma da, situacija...
upravo takomoji roditelji su kao prosvetni tradnici imali "kvotu" vremena predvidjenu za pripremu i ispravljenje pismenih zadataka, spremanje casova i popunjavanje knjizicane vidim zasto bi to kod lekara bilo razlicitoako ih ima *dovoljno* moguce je organizovati radni dan da se nadje dovoljno vremena za popunjavenje kartonasasvim slucajno znam da se radi sistematizacija i optimizacija rada jednog velikog klinickog centra u Beogradukada je firma koje bi trebalo da uradi sistematizaciju i optimizaciju uzela za konsultatnta jednu moju profesorku (poznatu po velikom internacionalnom iskustvu, narocito menadzmenta laboratorija) doticna ustanova se *poplasila* i trazila da se profesorka XY izbaci iz konsultantskog tima
Link to comment
I da, valjda je jasno da postoji konsenzus politickih partija da se momentalno ne kritikuje previse rad ministarstva zdravlja. histerija kojoj je javnost sklona, ako se tice zdravstvenog sistema, nikako nija korisna, makar i jeste tacno da je sistem daleko od idealnog.
Anketa: Kako komentarišete to što će ministar zdravlja Tomica Milosavljević 15 dana biti odsutan?Aleksandar Vučić, SNS - Neka se stidi- Ako Milosavljević ide negde na dve nedelje u ovako teškom trenutku za naše zdravstvo, treba toga da se stidi. I ne samo on, već cela Vlada Srbije. To je jedno neodgovorno i neozbiljno ponašanje.Andreja Mladenović, DSS - Neodgovorno- Ministar zdravlja Tomica Milosavljević bi morao da bude mnogo prisutniji u zdravstvenim ustanovama u Srbiji nego što je prisutan na televiziji. Vrlo je neodgovorno da sada ima preča posla.Dragan Todorović, SRS - Bez morala- Teško da možemo da pričamo o moralu kada je reč o ministru zdravlja Tomici Milosavljeviću. Imam utisak da bi mogla, ne daj bože, cela bolnica da pomre, a on ne bi prstom mrdnuo.Dragan Marković Palma, SSJ - Možda ide na seminar- Ne želim da branim ministra, ali ne može on da bude odgovoran za više desetina zdravstvenih radnika u Srbiji. Možda ministar zdravlja ide 15 dana na seminar, što će doprineti unapređenju našeg zdravstva.Aleksandra Janković, NS - Ostavka- Milosavljević je poznat kao izvanredan lekar, međutim dolaskom na funkciju na kojoj je, nažalost, dugi niz godina, on ne prihvata nikakvu primedbu, kritiku kolega. Mora što pre da podnese ostavku!
Link to comment
mislim da se nismo razumeli...
alles klar :)
Pa i nije protiv cele struke - to je verovatno jedino Srđanov utisak ovde da se priča o kompletnom medicinskom osoblju. Svaka čast onim lekarima koji u ovim uslovima rade kako treba. Kod ovih drugih je već druga priča i ja sam tu pesimista. Čak i da se preko noći promeni situacija (postepena i vrlo polagana promena na bolje može dati i pogrešan utisak da se baš ništa ne menja), da se odmah dobiju sredstva i resursi, godine rada u shlj uslovima su stvorile vrlo nezgodne radne navike i njih je vrlo zajebano otarasiti se. I to nije ekskluziva medicinske struke, tako je i drugde, da ne ispadne da je i to na račun medicinara.
da, razumim o čemu govoriš. promjene su kilave i idu uz puno otpora. slažem, to nije ekskluzivno za medicinu. pretpostavljam da je stanje u hr i sr slično što se tiče snažnog otpor dijela doktora da se poveća transparentnost sustava i uvedu novi i bolji standardi. tu je ogroman otpor promjenama, ne više deklarativan, ali u praksi vrlo stvaran, što se dobro vidi na organizaciji sustava centralnog naručivanja i online lista čekanja. to se, na inzistiranje i pritisak izvana od strane EU, oduševljeno prihvatilo od strane ministarstva i počelo objavljivat na webovima bolnica, ali sa velikim zakašnjenjem, nepotpuno, nedovoljno dobro oglašeno i sl., odnosno na način da se maksimalno promaši svrha postojanja. a zapravo, te iste liste čekanja bi nam samima sredile satnice, olakšale organizaciju posla i u krajnjoj liniji skinule vječitu sumnju za primanje preko reda i po protekciji. u toliko je taj otpor nejasan i besmislen. ali to je očito ovo pitanje naopakih radnih navika, a vjerojatno i loših namjera. međutim, u svakom slučaju je bolje da se još netko izvan samog zdravstvenog sustava time bavi (bilo komisije EU, udruge pacijenata ili bilo koje interesne skupine). svaki audit i komisija koja nam je prošla odjelom (a zadnjih 6 mjeseci ih je bilo barem 3) su sa svojim intevencijama i ne baš laskavim izvještajima donijele neke promjene na bolje. neke su gotovo trenutne, oko stvari na koje sami nismo obraćali pozornost (npr. odbor VE za sprečavanje torture i nehumanog postupanja se zgrozio nad činjenicom da su pacijenti na zatvorenim odjelima u bolničkim pidžamama, što se nama činilo jedno 50-im na listi prioriteta), a nadam se da će u budućnosti donijet i neke konkretnije promjene, poput rješavanja objektivnih zamjerki na količinu prostora, opremljenost, nedostatak osoblja. to je velika pomć, blesavo ju je odbacit iz straha će se pronać zamjerke radu...
Link to comment
Da bih uopšte nastavio diskusiju sa tobom na normalnom i civilizovanom nivou kako sam je i započeo, samo bih te podsetio na ovo i još jednom te zamolio da mi kažeš kako sam je to prebacio na lični nivo.
Nisi ti, ali to je na ovoj temi konstanta i ja prosto ne želim i ne mogu ozbiljnije da raspravljam o bilo čemu u atmosferi u kojoj sam prinuđen da čitam postove tipa:
vidim da si blizak saradnik ministra ili bar insajder kada si toliko samouveren da je to neistina.
fina taktika, srdjane. citiras najradikalniji post, i onda sadržaj istog označiš kao dominirajući na celom topiku.
To uopšte nije najradikalniji post, to je slika i prilika cele ove vaše "kampanje".Ja samo pokušavam da vam skrenem pažnju i da vam dam svoje mišljenje o istoj bez i trunčice namere da se ubeđujem sa vama (a što je sasvim drugačije u suprotnom smeru). Vi ste naravno slobodni prihvatiti ga ili ga odbaciti, ja bih lično uvek bio zahvalan na drugačijem viđenju situacije ali isto tako poštujem i različitosti...
Link to comment

@ digok, u tom slucaju, moja greska. nisam vidjela nikakvo ozbiljnije talasanje politickih stranaka u srbiji po pitanju ministra zdravlja.

Link to comment

Ja mislio da je ovo DIGovo sprdnja, kao ono šta je ko izjavio o tome što je pile prešlo ulicu... Kad, ono, ove gluposti su stvarno izjavili ovi bolidi... Strašno, svi su oni 1 Tomica, samo na drugi način... :ph34r:

Link to comment
@ digok, u tom slucaju, moja greska. nisam vidjela nikakvo ozbiljnije talasanje politickih stranaka u srbiji po pitanju ministra zdravlja.
ma ta ekipa laje po defaultu, pri cemu se ne zna ko je od koga nesposobniji. svi su se oprobali na vlasti, pa smo jedno vreme imali super infrastrukture, fenomenalno informisanje, sjajnu medjunarodnu politiku i apsolutno odsustvo korupcije.
Link to comment
ja nisam deo ove akcije, tako da citirajuci mene nemas potrebe da govoris u drugom licu mnozine.u jednom od prethodnih postova si tvrdio kako ja zlonameno podmecem. ja te jos jednom molim da dokazes moju zlu nameru.
Link to comment
mislim da to uopste nije bitno ko ce doci posle milosavljevica i sta ce on raditi. naravno, za ovu pricu nije bitno. ovde se radi o odgovornosti ministra za tacno i konkretno uradjene stvari. a to su ucestale greske lekara sa smrtnim slucajevima. sa imenima i prezimenima. ministar utice na zataskavanje tih slucajeva. ako nista drugo, ono bar po komandnoj odgovornosti. moralna ili krivicna, ali odgovornost postoji. posledica te odgovornosti je da on ode, milom ili silom. u toj prici uopste nije bitno da li ce to resiti probleme u zdravstvu ili nece. to su dve odvojene stvari.
ucestale u odnosu na sta? na vreme pre nego sto je tm bio ministar? na proslu godinu? u odnosu na zemlje koji su na istom nivou razvoja kao mi? verovatno nije ucestalo ni po jednom od ovih kriterijuma. ucestale su vesti o tome, sto je dobro jer ljudi pocinju da misle o zdravstvu. mislis da za vreme milosevica nije bilo ovakvih slucajeva koji nikad nisu izlazili u medije jer su se svi bavili drugim stvarima?pogledaj malo statistike o smrtnosti beba pri rodjenu ili slicno. iza smo zapadnih suseda (osim bosne), ispred istocnih, ukljucujuci i istocne eu susede. taman koliko ulazemo.
ako neko ubije coveka, on popije corku kao kaznu za to ubistvo. da li ce to uticati na nekog drugog da pre ubistva stavi prst na celo, nema uticaja na kaznu ovog prvog.
moj prvi post je upravo o ovome govorio. ne moze niko olako etiketirati lekare kao ubice zato sto im je pacijent umro. na zalost, ovakvi slucajevi nisu izuzeci i ne desavaju se samo u srbiji, i cesto prolaze nekaznjeno u mnogim razvijenim zemljama, jer ponekad nije lako utvrditi da li je ucinjena greska. lako je posle svega reci da je trebalo ovo ili ono da se uradi, ali tesko je utvrditi da li je to bilo lako znati onda kad se odluka donosila.
predlog za moderatore da se rasprava o zdravstvu splituje ili prebaci na vec postojecim temama. ovde je grupa ljudi (opravdano, po mom skromnom misljenju) pokrenula akciju i treba im ostaviti ovaj topik za dogovor, planove i sve ostalo sto ima direktne veze za tu akciju. ako se neko sa njom ne slaze, molim lepo, ne mora da ucestvuje u njoj. raspravu o zdravstvu i te kako treba voditi, ali ne na ovoj temi.
ne mora ovako djonom. nije u pitanju ko se slaze ili ne slaze sa akcijom. ovde diskutujemo o tome kako akciju usmeriti. stanje u zdravstvu je postala tema kad je stanje postalo glavna motivacija akcije. Edited by paculla
Link to comment
moj prvi post je upravo o ovome govorio. ne moze niko olako etiketirati lekare kao ubice zato sto im je pacijent umro. na zalost, ovakvi slucajevi nisu izuzeci i ne desavaju se samo u srbiji, i cesto prolaze nekaznjeno u mnogim razvijenim zemljama, jer ponekad nije lako utvrditi da li je ucinjena greska. lako je posle svega reci da je trebalo ovo ili ono da se uradi, ali tesko je utvrditi da li je to bilo lako znati onda kad se odluka donosila.
nije bas da se tako olako prelazi preko doktroskih greski.za ovako malu zemlju nalazim da je izuzetno sto su se u poslednjih par godina desile dve velike afere gde su u prvoj nije ni doslo do suda (farmaceut/biohemicar se ubio posto se pocelo pricati da prima mito od jedne velike farmaceutske kuce da ih gura na tenderima opremanja laboratorija - ispostavilo se da je tacno, posle samoubistva nasli su pare na racunusef neurohirirgije dobio otkaz i izgubio spor protiv klinickog centra koji ga je otpustio zbog nestrucnog rada, pomoglo je verovatno to sto su ga prijavile KOLEGE a ne pacijenti
Link to comment
ne mora ovako djonom. nije u pitanju ko se slaze ili ne slaze sa akcijom. ovde diskutujemo o tome kako akciju usmeriti. stanje u zdravstvu je postala tema kad je stanje postalo glavna motivacija akcije.
nije bilo djona. zao mi je sto si tako protumacila. predlog moderatorima je bio generalne prirode i ni na koji nacin se nije odnosio na tebe ili tvoj post.
Link to comment
nije bas da se tako olako prelazi preko doktroskih greski.za ovako malu zemlju nalazim da je izuzetno sto su se u poslednjih par godina desile dve velike afere gde su u prvoj nije ni doslo do suda (farmaceut/biohemicar se ubio posto se pocelo pricati da prima mito od jedne velike farmaceutske kuce da ih gura na tenderima opremanja laboratorija - ispostavilo se da je tacno, posle samoubistva nasli su pare na racunusef neurohirirgije dobio otkaz i izgubio spor protiv klinickog centra koji ga je otpustio zbog nestrucnog rada, pomoglo je verovatno to sto su ga prijavile KOLEGE a ne pacijenti
nisam rekla da se olako prelazi preko gresaka, vec da nije lako utvrditi sta je greska. takodje sam rekla da ne treba davati olake osude i olako nazivati nekoga ubicom sto se u ovom slucaju koji je tema topika radi i ovde i na ostalim mestima gde se o tome diskutuje.
Link to comment
nisam rekla da se olako prelazi preko gresaka, vec da nije lako utvrditi sta je greska. takodje sam rekla da ne treba davati olake osude i olako nazivati nekoga ubicom sto se u ovom slucaju koji je tema topika radi i ovde i na ostalim mestima gde se o tome diskutuje.
bar za sebe mogu da kazem da nisam ni jednom doktorke nazvala ubicama.ono sto mi se ne svidja je kako sporo i vec traljavo ide istragamislim da je ministar odavno zreo za ostavku sto govore samo neki primeri ovde pomenuti.primeri iz luxembourga su bili samo ilustracija da se i za mnogo manje stvari moze brzo otvoriti istraga i prvosudje moze brzo reagovati
moj prvi post je upravo o ovome govorio. ne moze niko olako etiketirati lekare kao ubice zato sto im je pacijent umro. na zalost, ovakvi slucajevi nisu izuzeci i ne desavaju se samo u srbiji, i cesto prolaze nekaznjeno u mnogim razvijenim zemljama, jer ponekad nije lako utvrditi da li je ucinjena greska. lako je posle svega reci da je trebalo ovo ili ono da se uradi, ali tesko je utvrditi da li je to bilo lako znati onda kad se odluka donosila.
cesto u odnosu na sta? Edited by msmodesty
Link to comment

Gledajte Utisak nedelje... Gostuju lekari i tvrde: u Srbiji su svi izmanipulisani zbog tranzicije... Smrtnost porodilja je kao u Švajcarskoj... Mediji su krivi jer potenciraju senzacije... Sve je, inače, super... Eto, zbog Jezde i Dafine, niko njima ne veruje...Jako™...

Edited by radisa
Link to comment
Nisi ti, ali to je na ovoj temi konstanta i ja prosto ne želim i ne mogu ozbiljnije da raspravljam o bilo čemu u atmosferi u kojoj sam prinuđen da čitam postove tipa:To uopšte nije najradikalniji post, to je slika i prilika cele ove vaše "kampanje".Ja samo pokušavam da vam skrenem pažnju i da vam dam svoje mišljenje o istoj bez i trunčice namere da se ubeđujem sa vama (a što je sasvim drugačije u suprotnom smeru). Vi ste naravno slobodni prihvatiti ga ili ga odbaciti, ja bih lično uvek bio zahvalan na drugačijem viđenju situacije ali isto tako poštujem i različitosti...
srđane, na jednom od prethodnih postova pomenuo sam nestručnost pedijatara kao mogući uzrok tragedije. da li je to moguće? da su naprosto dobile diplomu sa tankim znanjem, da se nisu usavršavale.... da li je mogući uzrok tragedije i u ona dva dana pauze između prve i druge posete pedijatru. da su roditelji naprosto pomislili u stilu: sedim tamo dva sata čekam na pregled, nerviram se a onda mi kažu da nije ništa i daju savet i aspirin. i puste nadajući se da nije strašno. to je inače neki moj stav (kada sam ja u pitanju). mrzim atmosferu u čekaonicama.za mnoge stvari u organizaciji zdravstva je odgovoran tomica. sve ovo zbog čega ti misliš da on nije loš mogao si i ti da učiniš na njegovom mestu. godine '93 na ortopedskoj na banjici dali su mi spisak stvari da donesem za majčinu operaciju. od kuka do vate. lekari i sestre su bili sjajni. 16 gona kasnije, u svetom savi isto. sjajni lekari i sestre i spisak na nivou vate, pelena i vlažnih maramica za moju majku. od tih 16 pola je prošlo sa TM kao ministrom. namoj da braniš nebranjivo.alo moderatori, administratori i ostali, čitate li vapaje da se poslednjih 6-7 strana (sem posstva nezanih za nataliju) prebace tamo gde treba. postojeći topik, na kome sam preneki dan nešto pitao.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...