Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

razumem te pacey ali podji od proste pretpostavke da se i lekar i medicinska sestra mogu pojaviti u ulozi pacijenta........ciljevi su zajednicka dobrobit i u tom smislu smo jedno.
lekar se u ulozi pacijenta pojavljuje pod nekim posebnim uslovima. retko kada neki medicinski radnik zaboravi da pomene da je "kolega".
Link to comment
2008 - nema podataka2007 - nema podataka2006 - 9 smrti 2005 - 10 smrti 2004 - 2 smrti 2003 - 6 smrti 2002 - 1 smrt 2001 - 7 smrti Ako ministar kaže da je za poslednjih osam godina na porođaju umrlo 59 žena, a mi iz gornje table vidimo da je za šest godina za koje imamo statističke podatke umrlo 35 žena, prostom matematikom dolazimo do toga da su tokom dve poslednje godine za koje nam nedostaju podaci umrle 24 žene. Ako razdelimo na ravne časti: po 12 u 2007. i 2008. godini. Meni se, ovako nestručnoj, nešto pričinjava da smrtnost porodilja raste.Ima li ko stručan da me pobije?
krugolina ne daje podatak o broju porodjaja od 2001. do 2008.zastita prava pacijenata je svakako plemenit, ali nemalo zahtjevan posao, koji, osim dobre namjere, iziskuje i strategiju i strucnost.srdjane, citajuci tvoje postove stekla sam dojam da niko u tvom okruzenju nije imao problema da dobije nivo zdravstvene usluge koji proizilazi iz nivoa resursa kojima zdravstvo u srbiji raspolaze (ukljucujuci i ljudske resurse), za koji svi znamo kakav je i ne trazimo velnes program o trosku osiguranja ni dobru hranu u bolnici, pa cak ni narocitu ljubaznost osoblja, nego korektnu osnovnu uslugu sa, ako se odmaknemo od konkretnih tragicnih slucajeva, procentom gresaka koji, na osnovu standarda koji sigurno postoje, moze da se tolerise, i pravican za pacijenta tretman tih gresaka. (logicna) gradjanska inicijativa bi mogla da ima za cilj pomijeranje odnosa moci makar malo u korist pacijenta, a prije svega poboljsanje zdravstvenih usluga u okvirima postojecih resursa. greska svakako moze da se desi i u punoj radnoj koncentraciji i pri najboljoj namjeri, ali greska iz nemara bi morala da ima drugaciji tretman od te slucajne. cak i da, u slucaju bebe umrle od meningitisa, ne prejudiciramo krivicu prije zavrsetka inspekcije i obdukcijskog nalaza (a ne vidim zasto ne bismo, ako je beba vracena kuci sa 40C), mozemo da apelujemo da rad etickih komisija i sudova, kada su u pitanju slucajevi u kojima se istrazuje ljekarska greska, bude brzi i transparentniji. ne uspijevam da nadjem na netu - koja je prosjecna duzina trajanja takvih procesa i koji se postotak slucajeva rijesi pozitivno za pacijenta? Edited by morgana
Link to comment

posli smo od toga da DZ nije imao kola hitne pomoci za Natalijin transport do Tirsove a pominjalo se i to kako ima malo lekara i kako su bolnice i DZ zdravlja lose opremljeni.ako je tako - vise novca, vise lekara, vise urgentnih kola omogucilo bi i lekarima da bolje rade svoj posao i pacijentima da imaju bolju uslugune vidim sta tu nije jasnoi ne vidim zasto i jedni i drugi ne bi bili na istoj strani - i da svima bude boljeu to ime smena, ostavka, BILO STA sto bi doslo kao reakcija na Natalijinu smrt bi bila vise nego normalna i mozda bi pomogla da se takvi slucajevi ne ponove.

Link to comment
posli smo od toga da DZ nije imao kola hitne pomoci za Natalijin transport do Tirsove a pominjalo se i to kako ima malo lekara i kako su bolnice i DZ zdravlja lose opremljeni.ako je tako - vise novca, vise lekara, vise urgentnih kola omogucilo bi i lekarima da bolje rade svoj posao i pacijentima da imaju bolju uslugune vidim sta tu nije jasnoi ne vidim zasto i jedni i drugi ne bi bili na istoj strani - i da svima bude boljeu to ime smena, ostavka, BILO STA sto bi doslo kao reakcija na Natalijinu smrt bi bila vise nego normalna i mozda bi pomogla da se takvi slucajevi ne ponove.
Modesty,sve je jasno,i ministru je jasno da je odavno truo kao i to da svi znaju da je truo, ali zna i to da ako bi sad dao ostavku da će neko pokrenuti pitanje odgovornosti što smo tu gde smo i da će on morati da odgovara. Simple as that.
Link to comment
Bato, do toga teško može da dodje, jel je Tomica usavršio sistem svog prethodnika Milovana Bojića - sistem ucene.To je sistem ponašanja gde se on predstavlja kao neko ko lično daje posao,kao neko ko ti iz svog dzepa daje platu,on će da te brani i kad napraviš pizdariju,on vedri i oblači,njegova je zadnja u svemu kako okreneš ucenjen si ovako ili onako,tako su običnom bez ''jake zaledjine'' lekaru vezane ruke,on se ne usudjuje da zucne jel kolko sutra mož' da leti sa radnog mesta,a njegovo mesto nišani desetine očajnika kolega sa tržišta rada koji čekaju posao. Njegov sistem ponašanja se dalje prenosi na direktore ustanova i tako hijarajhiski na niže itd. Jeziiivo.
Pa nisam podrazumevao da medecinari moraju neophodno da mu pozvone na interfon sa motikama i vilama u rukama. Ima toliko načina da se nezadovoljstvo prenese, podeli, digne u žižu javnosti i na direktan i na indirektan način. Hoće li sad Srđanu da zazvoni udba na vrata što je podeli sa javnošću svoje uslove rada i ostale utiske? U svakoj branši je čupavo na svoj način, svaka ima svoje mehanizme opresije (čuj branša, svaki poslodavac) sindikati su svedeni na nivo povremenog kluba filatelista itd. Međutim, ovo je malo zajebana branša, gde se gine.
Link to comment
zastita prava pacijenata je svakako plemenit, ali nemalo zahtjevan posao, koji, osim dobre namjere, iziskuje i strategiju i strucnost.
Citirala si statistiku osobe koja je po profesiji astrolog. Srbija zasluzuje daleko bolje potkovanog sampiona prava pacijenata, u idealnom slucaju nekog ko i sam dolazi iz zdravstva.
Link to comment
Citirala si statistiku osobe koja je po profesiji astrolog. Srbija zasluzuje daleko bolje potkovanog sampiona prava pacijenata, u idealnom slucaju nekog ko i sam dolazi iz zdravstva.
jebiga, zvijezde nisu nista rekle o rastu nataliteta :) Edited by morgana
Link to comment
Modesty,sve je jasno,i ministru je jasno da je odavno truo kao i to da svi znaju da je truo, ali zna i to da ako bi sad dao ostavku da će neko pokrenuti pitanje odgovornosti što smo tu gde smo i da će on morati da odgovara. Simple as that.
Grešiš... Ne daje ministar ostavku zato što se boji da će da odgovara... Uostalom, u ovoj zemlji nijedan "jači" političar nikada nije odgovarao... Ministar ne daće dati ostavku,zbog toga što je to toliko lukrativan položaj, da je to strašno... A sekundarna stvar je što se daje municija protivnicima unutar stranke i što se gubi položaj unutar iste...Razlog što mu Boris Broz ili Mlađa ne pokažu pot iz kabineta je taj, što u svim mutnim dilovima grupacije G17 zauzima jako drugo mesto, a o prvoplasiranom zna poprilično, te ima jedan jak "koalicioni kapacitet"... Odgovaranje pred sudom na njegovoj listi zašto ne ostavku, verovatno ni ne postoji...
Link to comment
Modesty,sve je jasno,i ministru je jasno da je odavno truo kao i to da svi znaju da je truo, ali zna i to da ako bi sad dao ostavku da će neko pokrenuti pitanje odgovornosti što smo tu gde smo i da će on morati da odgovara. Simple as that.
vala bash, posle 8 godina tesko mozes da se vadis na predhodnikauz to taj sistem ucena koji si objasnila radi, izgleda, kao satnajgore mi je to sto su stvari postavljene (kako god da pogledas) na CNN nacinmi protiv njih - pacijenti protiv lekara - lekari protiv pacijenta a ne bi trebalo da je tako.prosto mi se svidja ovaj sistem gde su GP lekari svedeni na nivo frizerki i kozmeticarki:imaju svoju praksu i ako su dobri imaju puno pacijenta = puno paracim se procuje da je u kraju neki novi, bolji lekar koji je ljubazniji, kod njega ne mora da se ceka, dolazi rado u kucne posete i sl - onom prvom priliv para padne pa mora da se potrudi viseopet se vracam na upucinjevanje roditelja da nadju prevoz do Tirsove - mi poslajemo inzenjera kad klijent hoce da promeni operativni sistem.mogla se neka doktorka ponuditi da ode sa detetom u svojim kolima?
Link to comment

Par dana se uzdrzavam da napisem svoje misljenje na ovoj temi, da me ne biste pogresno shvatili, i da ne bih ispala neka viloticka. Malo su ishitreni zakljucci da je ovo nesto sto se dogadja samo u Srbiji, kao i da je sasvim normalno da sad otkaz dobije ceo lanac menadzmenta ove dve doktorke sve do ministra.Secam se dva slucaja, dvogodisnjeg decaka u Bavarskoj pre oko 3 godine i 18o godisnje Svajcarkinje u Berlinu na ekskurziji sa skolom prosle godine. Sa tim decakom je bila slicna prica kao i sa malom Natalijom. Vodili su ga par puta kod doktora, vraceni kuci kao prehlada, primljeni u bolnicu, poslati da se sami voze u susedni grad u drugu bolnicu i decak je umro u kolima roditelja. Istraga je utvrdila da je jedini propust bio sto dete nije kolima hitne pomoci prebaceno u drugu bolnicu ali niko nije snosio posledice. Zakljucak je bio da je visoka temperatura normalna kod male dece i da se ne ocekuje da lekar zna o cemu se radi, narocito sto je bakterijski meningitis vrlo redak. Niko nije kaznjen, a ne znam da li su roditelji pokrenuli civilnu tuzbu i sta je bilo. Oko ovog slucaja se malo podigla prasina u medijima, ali je ubrzo utihnula. Ne secam se da sam citala bilo kakve izjave ministra Bavarske ili Nemacke o ovom slucaju niti pozive na njihovu odgovornost. Ko zna nemacki, moze malo da izgugla, secam se da su decak prezivao Spahija. U slucaju devojke iz Svajcarske, jednom su je primili, vratili nazad u hotel, posle drugog dolaska u bolnicu je bila u takvom stanju da nisu mogli da joj pomognu. U ovom slucaju se nije podigla nikakva diskusija da li bilo greske, ministarstvo se ukljucilo samo u potragu za ljudima sa kojima je ona bila u kontaktu da sprece sirenje (najveci problem je bio sto je ona bila u diskoteci).Da me ne shvatite pogresno, ne mislim da je ovo u redu, cak sam prijatno iznenadjena sto su ljudi u Srbiji toliko pogodjeni tudjom patnjom i traze nacin da pomognu. Medjutim, bojim se da akcije ovakvog tipa nece promeniti organizaciju medicinskog sistema koji je isti od Amerike do Srbije (makar koliko ja znam). Pruzanje nege svuda radi na statistici, retke bolesti se tesko dijagnosticiraju i lece jer niko ne zeli da investira vreme - ni administrator bolnice kroz doktora, ni doktor, ni kompanije koje prave proizvode koji mogu pomoci. TM je ocigledno los ministar, ne samo zato sto mu lekari prave greske, nego sto se namece kao sudija umesto da pomogne osposobljavanje etickih komisija, podstice pravljenje protokola (koji ce opet pomagati onoj statistici o kojoj sam pricala, ali ce makar biti lakse pratiti sta ko radi). TM nije nista uradio ni za smanjivanje korupcije, koja je u zdravstvu najgora na Balkanu. To je nesto na sta se treba fokusirati. Olake procene sta je normalno, sta je moralo biti uradjeno i kako bi to bilo u svetu ne znace nista.

Link to comment
Pa nisam podrazumevao da medecinari moraju neophodno da mu pozvone na interfon sa motikama i vilama u rukama. Ima toliko načina da se nezadovoljstvo prenese, podeli, digne u žižu javnosti i na direktan i na indirektan način. Hoće li sad Srđanu da zazvoni udba na vrata što je podeli sa javnošću svoje uslove rada i ostale utiske? U svakoj branši je čupavo na svoj način, svaka ima svoje mehanizme opresije (čuj branša, svaki poslodavac) sindikati su svedeni na nivo povremenog kluba filatelista itd. Međutim, ovo je malo zajebana branša, gde se gine.
Ima načina,ali elemenat straha od gubitka posla, pozicija ne treba zanemarivati.Ne,ništa udba i zvnonjenje na vratima,sad smo moderni,suptilni pritisci na poslu moderno nazvan mobing može da bude takav da jedino što nekom ostane je da da otkaz. Videla takve,nije nimalo naivno,hint za one iz branše dr.Sava Nenić itde...@Radiša,Apsolutno,izgubila sam oštrinu kad razmišljam o našoj dnevnoj politici,otkako nisam u Srbiji postajem naivna.
Link to comment
Par dana se uzdrzavam da napisem svoje misljenje na ovoj temi, da me ne biste pogresno shvatili, i da ne bih ispala neka viloticka. Malo su ishitreni zakljucci da je ovo nesto sto se dogadja samo u Srbiji, kao i da je sasvim normalno da sad otkaz dobije ceo lanac menadzmenta ove dve doktorke sve do ministra....
Nema zaključaka da se ovo dešava "samo u Srbiji". Grešaka ima svuda, i u zemljama sa mnogo boljim standardima i ostalim. Međutim, na mnogim tim mestima sistem funkcioniše i takve stvari se rešavaju u okviru sistema. Ministri daju ostavke za mnogo manje sitnice, tužilaštva rade, kolege ne skrivaju toliko fušeraj saradnika. No, stvar ove teme nije kako je to drugde gde su i stvari drugačije, nego kako je to kod nas i kako to rešiti tu gde sistem ne funkcioniše, nego gde treba da dođe do toga da se digne kuka i motika da bi se neke stvari rešile ili makar pokrenule.I ne, nakon smene siguno ne bi došao neko ko bi mahnuo čarobnim štapićem i time doveo sve u red i pod konac, ali bi razmišljao o tome, o svom prethodniku i kako da se ne nađe u istoj situaciji.
Link to comment
@Radiša,Apsolutno,izgubila sam oštrinu kad razmišljam o našoj dnevnoj politici,otkako nisam u Srbiji postajem naivna.
Da, to sam primetio i kod drugih ljudi koji žive u inostranstvu... Zaboravi se kakva je ovo ovde moralno-politička kaljuga i ljudi se prebace u jedan sasvim drugi koordinatni sistem, gde se neke stvari podrazumevaju... Na žalost, u Srbiji se podrazumevaju stvari koje su u tim drugim sistemima ili davno zabranjene i zaboravljene ili nikome još nisu pale na pamet...I onda, povremeno, izgledate kao da ste pali sa Marsa... I nemaš pojma koliko vam zavidim...
Link to comment
Par dana se uzdrzavam da napisem svoje misljenje na ovoj temi, da me ne biste pogresno shvatili, i da ne bih ispala neka viloticka.
Iskusno.Normalno bih podrzao to sto si napisala, medjutim zaista imam utisak da je primarna zastita u Srbiji ispod standarda, a drugo i da slucajeva korupcije i nemara ima vise nego u zemljama koje pominjes. (Ovo je 1 takorekuc astroloska tvrdnja, tj. nemam podatke, samo sumiram iskustva, pocev od nekih iz najuze porodice, pa na dalje.) Postoji dimenzija 'bune protiv lekara' koja moze da uznemiri, neka ideja da je moguca apsolutna bezgresnost i da u protivnom treba glave da lete (ovo se ne odnosi na pisanje na ovom forumu, ali takvih stvari sam video diljem interneta). Takodje ne treba gubiti iz vida ono sto je mnogima (opet ne na ovom forumu, svaka cast ovdasnjim diskutantima) izgleda ispod casti, a to su brojke - novac. Sve u zdravstvu ima svoju cenu (ponesto i astronomsku), para ima koliko ima, a da li se sa njima moze bolje i efikasnije, pa uvek moze, ali tu onda treba uraditi 1 kvalitetniju analizu prihoda i izdataka, a ne samo kritikovati. Nemar i korupcija su, ipak, nesto sasvim drugo i sa njima je moguc direktniji obracun, pre svega kroz udruzenja za zastitu musterija (tj. u ovom slucaju pacijenata). (Kao zanimljivost, u Srbiji posebno omrazeni konzumerizam ima originalno sasvim drugo znacenje - to je upravo aktivnost na zastiti potrosaca - dakle, Srbiji je potrebno mnogo vise konzumerizma).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...