Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

dva teksta iz jučerašnje bolkite.jedan o pokušaju iznude mita u leskovcu, drugi o sudskim veštacima i isterivanju pravde kada je zdravstvo u pitanju.operacija je otkazana dan ranije. da li je to dovoljan dokaz o traženju mita?da li je moguće da u sudskim sporovima tužitelj dobije nepristrasan nalaz veštaka?

Edited by djordje geprat
Link to comment

@ srdjannmediji se bave zdravstvenim temama kao i svakim drugim, ovisno o količini dobre volje, upućenosti, umješnosti, uglavno u skladu s općom medijskom kuturom određene sredine. tako da je prigovaranje kao medijske rasprave o medicini nisu u ne znam kakvim akademskim i subspecijalističkim razinama po meni otpuno promašeno. medicina već odavno nije tema za ekskluzivno i elitno društvo. sad možemo mi teoretizirat koej su dobre i loše strane toga, ali jeto tako. ono što nam kao profesiji defiitivno još slijedi, barem na ovim područjima, je da taj isti medijski prostor prestanemo doživljavat kao vječnu prijetnju, i polign za optužbe i prozivanja medicinara. ozbilja zdravstva odavo imaju svoj PR i sami sudjeluju u medijskoj komunikaciji, najprije pokreću diskusiju, a ona je i moderiraju u konstruktivnom pravcu. ovdje dokori još čuče unutar između vlastitih predrausa i straha od demistifikacije nootrne činjenica- da kao i svi drugi zaposleni- grješimo. valjda, bude li se dovoljno šutjelo i prikrivalo, svi će povjerovati da pogrešaka nema. moš mislit!više puta do sad sam, stuacijama kad se pacijenti počnu žestit koliko su čekali, zašto nešto ne mogu dobiti i sl, bez imalo irnije rekla- žalite se ljudi, evo predstavnika pacjenata, pišite, tražite da se istraži. pa meni je u direktnom interesu da se javnim pritiskom unaprijede uvjeti u kojima radim, čak i ako to znači da povremeno treba argumentirat zašto je nešto napravljeno na određeni način. taj sukob liječnik vs. pacijent postoji samo u glavama ljudi, u stvarnosti je to odnos koji je po svojoj definiciji i biti saveznički.

Edited by Nicol
Link to comment
@ srdjannmediji se bave zdravstvenim temama kao i svakim drugim, ovisno o količini dobre volje, upućenosti, umješnosti, uglavno u skladu s općom medijskom kuturom određene sredine. tako da je prigovaranje kao medijske rasprave o medicini nisu u ne znam kakvim akademskim i subspecijalističkim razinama po meni otpuno promašeno. medicina već odavno nije tema za ekskluzivno i elitno društvo. sad možemo mi teoretizirat koej su dobre i loše strane toga, ali jeto tako. ono što nam kao profesiji defiitivno još slijedi, barem na ovim područjima, je da taj isti medijski prostor prestanemo doživljavat kao vječnu prijetnju, i polign za optužbe i prozivanja medicinara. ozbilja zdravstva odavo imaju svoj PR i sami sudjeluju u medijskoj komunikaciji, najprije pokreću diskusiju, a ona je i moderiraju u konstruktivnom pravcu. ovdje dokori još čuče unutar između vlastitih predrausa i straha od demistifikacije nootrne činjenica- da kao i svi drugi zaposleni- grješimo. valjda, bude li se dovoljno šutjelo i prikrivalo, svi će povjerovati da pogrešaka nema. moš mislit!više puta do sad sam, stuacijama kad se pacijenti počnu žestit koliko su čekali, zašto nešto ne mogu dobiti i sl, bez imalo irnije rekla- žalite se ljudi, evo predstavnika pacjenata, pišite, tražite da se istraži. pa meni je u direktnom interesu da se javnim pritiskom unaprijede uvjeti u kojima radim, čak i ako to znači da povremeno treba argumentirat zašto je nešto napravljeno na određeni način. taj sukob liječnik vs. pacijent postoji samo u glavama ljudi, u stvarnosti je to odnos koji je po svojoj definiciji i biti saveznički.
I svaka dalja rasprava na temu "Lekari u raljama losih uslova i gnevnih pacijenata" nakon ovog posta je izgubila smisao. Pod hitno apdejtovati Hipokratovu zakletvu njegovim sadrzajem.
Link to comment

Da skratim - da mislim da je situacija idealna i sjajna, ja bih ćutao. No pošto to ne mislim ja pokušavam da uspostavim društveni dijalog kao pripadnik lekarske profesije. Međutim jedino što dobijam ovde je konstantno prebacivanje priče na lični nivo i kontinuirano mi imputiranje kako branim sistem, branšu, javašluk, ministra, lekarske greške...Ako vam je jedino bitno da svoju frustraciju izbacite na nekome iz lekarske branše (a to se vidi i iz načina na koji pokušavate da vodite kampanju protiv ministra) a vi izvolite - ispolivajte me govnima i najebite mi se majke. Slobodno.To međutim ništa neće promeniti kao što neće promeniti ni vaša kampanja niti bi promenila smena ministra na o-ruk jer bi posle njega došao jedan isti kao on koji bi radio isto što i on a lekari će se zbog osećaja ugroženosti prouzrokovanog medijskom hajkom samo još više učauriti u svoj tor.Ako stvarno imate nameru da nešto promenite na bolje morate konstruktivno prići problemu. Ovako se ne prave ozbiljne kampanje.Kao prvo šta vam je cilj? Samo da najurite ministra ili da to najurivanje pošalje i neku poruku?Kakvu poruku šaljete? Da li je to poruka da će svaki ministar morati da ode kada smrt nekog pacijenta izađe u javnost?To je jedina poruka koju ja vidim iz vaše "kampanje".A ta poruka sucks i to big time.Malo pragmatizma vam ne bi škodilo a negativnu energiju uvek možete izbaciti jal' na basketu, jal' na paintbolu jal' na neki treći način.Nicol je lepo napisala - pacijenti i lekari su svi na istoj strani. Uključite i lekare u svoju kampanju a i Tomica kakav god da je, nije najcrnji i i pored svega je zaslužio da mu se oda priznanje za ono što jeste uradio. I ne vidim u čemu je problem da se čoveku lepo zahvalimo za sve što je uradio i da ga još lepše zamolimo da se preispita njegova odgovornost za (ne)funkcionisanje sistema i za sve ostalo što želite da mu saopštite ne u cilju njegovog linčovanja već u cilju popravljanja zdravstvenog sistema Republike Srbije.A ako ne znate šta je sve uradio, a molim lepo, to je onda najbolji pokazatelj koliko vam je zaista bitno kakvo je stanje u zdravstvu a koliko sve ovo koristite za neke druge stvari.

Link to comment

Izvini, upravo iščitah svoje postove i nigde ne primetih to prebacivanje na lični nivo zaista. Dao sam sebi za pravo da, iako samo gupi zubar, prozborim koju o mom viđenju zdravstvenog sistema u srbalja, ne imputirajući tebi ni jednu jedinu reč, čak si se i složio tj. potpisao to moje viđenje. Samo bih toliko. Pozdrav.

Link to comment

Ministar bi trebalo da da ostavku ne zato sto je jedan pacijent umro nego zato sto je jedan doktor Srdjan bio u Domu Zdravlja u Lajkovcu jedini lekar na dezurstvuZato sto umesto Centra za narkomaniju imamo Crnu reku i lopatu kao terapijui zato sto je Natalija umrlarekoh vec - ovo je trenutak da i lekarima bude bolje posto su na istoj strani kao i pacijenti. Smena ministra nije neophodno KAZNA za minisra, moze on iz toga da izvuce veliku medijsku kampanju

Edited by msmodesty
Link to comment
Ja sam govorio uopšteno, ne znam kakva je situacija u DZ Novi Beograd, ali to što je u pitanju gradski DZ ne mora nužno da znači da u njemu radi 135 lekara i 723 vozača.
Ja sam negde cuo podatak da Srbija ima zapravo visak lekara a ne manjak.Da li je problem, onda, u lekarima koji nece da rade u odredjenim mestima ili organizaciji?
Link to comment
Izvini, upravo iščitah svoje postove i nigde ne primetih to prebacivanje na lični nivo zaista.
Mozda ti nisi, ali ja ocekujem da Toni Adams u najmanju ruku bude upozoren. A zalosno je i da pokretac akcije Allegra tercira u takvom licnom obracanju.
Link to comment
No pošto to ne mislim ja pokušavam da uspostavim društveni dijalog kao pripadnik lekarske profesije. Međutim jedino što dobijam ovde je konstantno prebacivanje priče na lični nivo i kontinuirano mi imputiranje kako branim sistem, branšu, javašluk, ministra, lekarske greške...
Čekaj,a to znači da ako se neko ne slaže sa tvojim mišljenjem pa ti još i argumentuje zašto se ne slaže sa tobom,onda ti to podvedeš pod etiketu ''prebacivanja priče na lični nivo i imputiranje...''?
Ako vam je jedino bitno da svoju frustraciju izbacite na nekome iz lekarske branše (a to se vidi i iz načina na koji pokušavate da vodite kampanju protiv ministra) a vi izvolite - ispolivajte me govnima i najebite mi se majke. Slobodno.
Ako stvarno imate nameru da nešto promenite na bolje morate konstruktivno prići problemu. Ovako se ne prave ozbiljne kampanje.
A ti budi konstruktivan pa daj predlog,u medjuvremenu ne budi patetičan, subota je uveče.
Kakvu poruku šaljete? Da li je to poruka da će svaki ministar morati da ode kada smrt nekog pacijenta izađe u javnost?
Halooo,ej smrt ove bebice je vrh ledenog brega,to nije jedino zbog čega bi TM morao da kaže adio i postoji ozbiljan strah da će ovakvih slučajeva biti i u buduće.
Uključite i lekare u svoju kampanju a i Tomica kakav god da je, nije najcrnji i i pored svega je zaslužio da mu se oda priznanje za ono što jeste uradio
A ko ti kaže da lekari nisu u kampanji?
I ne vidim u čemu je problem da se čoveku lepo zahvalimo za sve što je uradio i da ga još lepše zamolimo da se preispita njegova odgovornost za (ne)funkcionisanje sistema i za sve ostalo što želite da mu saopštite ne u cilju njegovog linčovanja već u cilju popravljanja zdravstvenog sistema Republike Srbije.
Ovaj ne znam kako to da ti kažem ali meni se nekako ne čini da Tomica voli da se preispituje njegova odgovornost.
A ako ne znate šta je sve uradio, a molim lepo, to je onda najbolji pokazatelj koliko vam je zaista bitno kakvo je stanje u zdravstvu a koliko sve ovo koristite za neke druge stvari.
Budi slobodan pa ukratko šta je to TM uradio i sa čijim parama a što neko na njegovom mestu ne bi uradio bolje? Nisam baš razumela da ''ovo koristimo za neke druge stvari''? Koje druge stvari?I Srdjanne u diskusiji je očekivano da se sagovornici ne slažu baš po svemu,što se mene tiče nema ničeg ličnog. Samo molim te očekujem da svoje stavove argumentuješ,malo je više nego bezveze,i svi znamo da su to jalovi izgovori okrivljavati samo sistem kada se desi nekom drugom tragedija,ja sam i lekar ali i tetka,sestra,ćerka nekih tamo u Srbiji i brine me razvoj dogadjaja.
Link to comment
Kao prvo šta vam je cilj? Samo da najurite ministra ili da to najurivanje pošalje i neku poruku?Kakvu poruku šaljete? Da li je to poruka da će svaki ministar morati da ode kada smrt nekog pacijenta izađe u javnost?To je jedina poruka koju ja vidim iz vaše "kampanje".
Tako je. Svaki ministar će morati da ode kada SMRT NEKOG PACIJENTA GRUBOM GREšKOM LEKARA, NEMAROM I NEBRIGOM LEKARA I MEDICINSKOG OSOBLJA izađe u javnost. A sa njim i taj "lekar", još i u zatvor pride.
Link to comment
Tako je. Svaki ministar će morati da ode kada SMRT NEKOG PACIJENTA GRUBOM GREšKOM LEKARA, NEMAROM I NEBRIGOM LEKARA I MEDICINSKOG OSOBLJA izađe u javnost. A sa njim i taj "lekar", još i u zatvor pride.
Stvarno nebuloza.Dakle, ministar je odgovoran za ponasanje SVAKOG lekara u Srbiji?Iskreno se nadam da to nije poruka vec da je poruka da ministar ne sme da brani i zataskava slucaj, kako po izvestavanju medija ministar cini u ovom slucaju.
Link to comment
Stvarno nebuloza.Dakle, ministar je odgovoran za ponasanje SVAKOG lekara u Srbiji?Iskreno se nadam da to nije poruka vec da je poruka da ministar ne sme da brani i zataskava slucaj, kako po izvestavanju medija ministar cini u ovom slucaju.
Naravno da je nebuloza,ni on niti bilo ko na njegovom mestu ne može da bude odgovoran za ponašanje pojedinca, ali je kriv što nije uspostavio temelj uredjenog sistema a da je mogao,mogao je,osam godina ima odrešene ruke i apsolutnu podršku da sprovede jasne sistemske promene kojima bi zdravstvo funkcionisalo daleko bolje. Ne kažem,tragedije,propusti se dešavaju i u najsavršenijim sistemima ako takvi postoje, ali ovo što se zadnjih godina dešava kod nas,stiče se dojam jednog opšteg haosa,i sve češće ministra koji je uglavnom u medijima koji se nešto pravda nekim čudnim izgovorima misleći da smo svi pili mastilo pa ne kapiramo o čemu se radi.
Link to comment

Ministar je odgovoran za mnoge stvari, pa i za ponašanje SVAKOG lekara u Srbiji!Zapravo: nije posao ministra da štiti korumpirane i nesavesne lekara nego da ih sklanja iz struke i da se isti procesuiraju.Nije posao ministra da zataškava sve što se zataškati može.Ukoliko ne može da zaposlene iz svog resora dovede u RED mora da se skloni i ustupi mesto nekome ko može.Da li treba da napominjem da od KVALITETA i PONAŠANJA zaposlenih u ZDRAVSTVU zavisi život svakog od nas ukoliko nam zatreba pomoć?!

Edited by cika tale
Link to comment
Ako stvarno imate nameru da nešto promenite na bolje morate konstruktivno prići problemu. Ovako se ne prave ozbiljne kampanje.....Nicol je lepo napisala - pacijenti i lekari su svi na istoj strani. Uključite i lekare u svoju kampanju a i Tomica kakav god da je, nije najcrnji i i pored svega je zaslužio da mu se oda priznanje za ono što jeste uradio. I ne vidim u čemu je problem da se čoveku lepo zahvalimo za sve što je uradio i da ga još lepše zamolimo da se preispita njegova odgovornost za (ne)funkcionisanje sistema i za sve ostalo što želite da mu saopštite ne u cilju njegovog linčovanja već u cilju popravljanja zdravstvenog sistema Republike Srbije.
Aj polako i smirenije. :) mogla sam kvotovati ceo tvoj post, al zbog dužine sam skratila. Ako si krenuo da kritikuješ naše pokretanje "kampanje", daj ti neki konstruktivni predlog. Ja ne shvatam tvoje držanje Tomicine strane, pa čoveče, ja sam na tvojoj strani, na strani svih lekara, ja želim da imate mnogo bolje uslove u radu, veće plate, više odmora, ali i da snosite odgovornost ukoliko pogrešite. želim bolje za sve nas, a mislim da svi ovde, normalno, želimo to isto. Reci mi zašto si ti bio jedini lekar u tvom domu zdravlja, zašto nema dovoljno kola hitne pomoći itd...zar materijalno ulaganje u zdravstvo ne spada u posao ministra? pitam samo. nažalost, korupcija je toliko svuda ukorenjena, da bi ja prva mogla da skačem s mosta od tuge i beznađa, ali neću! hoću da vidim ljude kako makar razmišljaju složno o ovako velikim problemima i makar pokušavaju nešto zajedno da učine - za dobro svih nas. i još jednom te molim da nam pomogneš, baš zato što si lekar i da daješ svoje predloge. zanemari ToniAdamsa, on to tako malo, nije zlonameran, veruj mi. ;)
Link to comment
Ministar je odgovoran za mnoge stvari, pa i za ponašanje SVAKOG lekara u Srbiji!Zapravo: nije posao ministra da štiti korumpirane i nesavesne lekara nego da ih sklanja iz struke i da se isti procesuiraju.Nije posao ministra da zataškava sve što se zataškati može.Ukoliko ne može da zaposlene iz svog resora dovede u RED mora da se skloni i ustupi mesto nekome ko može.Da li treba da napominjem da od KVALITETA i PONAšANJA zaposlenih u ZDRAVSTVU zavisi život svakog od nas ukoliko nam zatreba pomoć?!
Nikako ne moze ministar da bude odgovoran za svakog lekara u Srbiji.Sta radi lekarska komora? Koji je njen delokrug rada? Da isposluje tu i tamoodlazak na neki simpozijum na Havaje sa sve decom i suprugama ili ima nekeveze sa etikom njenih clanova,lekara?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...