Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Daleko od toga da branim ministra, čak naprotiv, ali prosto ne mogu da prećutim kada neko njega smatra ultimativnim zlom.Ako neko misli da se od 2000. do danas ama baš ništa pozitivno nije promenilo u našem zdravstvenom sistemu (ne zanemarivši činjenicu sa kojom se slažem da je moglo mnogo više da se uradi) sa njim stvarno nemam više o čemu da pričam.
Cak i da nije ministar ultimativno zlo - uzmimo da nije, uzmimo da je bez greske, on bi trebalo da da ostavku io kaze - dajem ostavku da vam skrenem paznju na ono sto se desava u Domovima Zdravlja kakav je na primer Lajkovac.Sam si dao taj primer, Dig rece da su samo par godina ranije na NBgd imali jedna kola hitne pomoci za pedijatriju!!!!To je strasno.ima promena na bolje - sto bi moj otac govorio djacima: odlicno ali 4+moze bolje.nisu ostavke uvek kazna. ima ministara koji daju ostavke kao deo politicke borbe a ovde je ulog jos veci. ovde bre pricamo o borbi za zivot.gledam ovaj sistem ovde pa poredim sa tim tamo - pa mi muka.
Link to comment
Srdjane mašiš poentu,TM je ultimativno NESPOSOBAN,zato što:- je imao svu moguću podršku da postavi zdrave temelje na kojima će da počiva zdr.sistem a za to je imao ne 1,ne 2 nego OSAM godina.A da,jeste bio uspešan da odnese UZ aparate i sl. po zdr.ustanovama i da se ponaša ko da je kupio iz svog dzepa.
Ja sam odavno rekao - da je najbolji na svetu, mislim da na jednom takvom mestu čovek ne bi trebalo da ostaje tako dugo iz milion razloga.Ali to sve ne može da ponišiti činjenicu da je čovek ipak nešto uradio sa tog mesta. Možda malo ali sigurno nije nula.
Link to comment

Interesantno je i da niko ne spominje RZZO koji propisuje gro stvari koje direkno ili indirekno utiču na organizaciju u zdravstvu.A sebi su organizovali sjajnu novu zgradu.

Link to comment
Ja sam odavno rekao - da je najbolji na svetu, mislim da na jednom takvom mestu čovek ne bi trebalo da ostaje tako dugo iz milion razloga.Ali to sve ne može da ponišiti činjenicu da je čovek ipak nešto uradio sa tog mesta. Možda malo ali sigurno nije nula.
fala nebesima da si okacio svoju slajbu na perspiku.odsad nosim kapsulu cijanida, ako nedajboze dodjem u situaciju da ti brines o mom zdravlju.
Link to comment

Dragi moj srdjanne, niko ovde ne masti kolac niti sprema lomaču za doktorke, ovo je poslednji u nizu slučaja koji je uticao na građane da se zapitaju šta se to događa sa zdravstvom u Srbiji. Nosilac odgovornosti za sistem zdravstva je ministar. Imao je 8 godina da pokrene reforme u zdravstvu, to je probao i očito mu ne ide. Tvoj primer o DZ u Lajkovcu je odličan pokazatelj, kao i milion drugih stvari o kojima smo nas dvojica više puta razgovarali. Bitno je unaprediti sekundarni i tercijarni sektor, ali džaba ti sve to kad i dalje imaš preopterećene lekare opšte medicine po DZ kojima je prosto onemogućeno da obavljaju svoj posao lege artis zbog sumanutog broja pacijenata na njih malo. Da se dg postavljaju na vreme, a to se pre svega postiže u primarnoj zz, sve bi bilo mnogo drugačije. Zdravstvo u kom lekar opšte medicine ima dnevnu normu ne može da fercera kako treba. Grad od 2 miliona ljudi ne sme da ima jedno ili dva pedijatrijska vozila hitne pomoći. Država ne sme da naplaćuje prevoz vozilom hitne pomoći privatnim zdravstvenim ustanovama u kojima nekome od pacijenata pozli. Ne bih da potpuno banalizujem, ali novcem od medijske kampanje protiv pušenja je moglo da se kupi par vozila hitne pomoći sigurno. Pa nek se ministar ispred njih slika.Imao sam pre neki dan lično iskustvo sa DZ NBGD u bloku 44. U ambulanti hitne pomoći u tom DZ u nedelju popodne nema lekara. Ispred stoje dva vozila hitne, ali nema lekara. Da bi se došlo do lekara, treba otići do Zemunske bolnice, ambulante Hitne pored autoputa ili na Urgentni. Svojim prevozom, naravno. U blokovima živi skoro 200 hiljada ljudi. Lekara na birou onoliko. Sumnjam da nema para da se zaposli neko da tu dežura. Jer, kao logično je da u ambulanti hitne imaš lekara, a ne samo dva vozača, tetkicu i sestre koje preko pljuge pitaju "a jel imaš ti knjižicu".P.S. Zamolio bih moderatore da ovu raspravu prebace na temu "Stanje u zdravstvu". Hvala.edit:

Sam si dao taj primer, Dig rece da su samo par godina ranije na NBgd imali jedna kola hitne pomoci za pedijatriju!!!!To je strasno.
KAmo sreće. U pitanju je ceo Bgd. Edited by dig_chohano
Link to comment
fala nebesima da si okacio svoju slajbu na perspiku.odsad nosim kapsulu cijanida, ako nedajboze dodjem u situaciju da ti brines o mom zdravlju.
:lol:
Link to comment
Interesantno je i da niko ne spominje RZZO koji propisuje gro stvari koje direkno ili indirekno utiču na organizaciju u zdravstvu.A sebi su organizovali sjajnu novu zgradu.
Tačno,odlično zapaženje,i šta nova zgrada RZZO-?Jel beše ona kuklja na čelu RZZO isto ''kadar'' G17?
Link to comment
...ali novcem od medijske kampanje protiv pušenja je moglo da se kupi par vozila hitne pomoći sigurno. Pa nek se ministar ispred njih slika.
u bikiniju.
Link to comment
Koliko se ja sećam, Beogradska hitna pomoć ima samo jedno pedijatrijsko vozilo.
:blink::blink::blink: što s' mene tiče, zaista nema dalje potrebe da raspravljamo da li treba ili ne treba pokretati akciju. meni je skroz ok Joshuin predlog za e-mail action, izem ga što nemamo sreće sa bilbordom, al štampanje letaka mislim da je takođe dobra ideja. vidim da je nekima ovde problem da se pominje forum, što se mene tiče, takođe nema potrebe za tim, može da stoji samo 'grupa građana'. al ko želi, nek izvoli. mislim da sad ne treba još i to da postane problemsko pitanje.dakle, jel mogu da šaljem Joshuin predlog? jel ste se usaglasili po tom pitanju? :)
Link to comment
Dragi moj srdjanne, niko ovde ne masti kolac niti sprema lomaču za doktorke, ovo je poslednji u nizu slučaja koji je uticao na građane da se zapitaju šta se to događa sa zdravstvom u Srbiji. Nosilac odgovornosti za sistem zdravstva je ministar. Imao je 8 godina da pokrene reforme u zdravstvu, to je probao i očito mu ne ide. Tvoj primer o DZ u Lajkovcu je odličan pokazatelj, kao i milion drugih stvari o kojima smo nas dvojica više puta razgovarali. Bitno je unaprediti sekundarni i tercijarni sektor, ali džaba ti sve to kad i dalje imaš preopterećene lekare opšte medicine po DZ kojima je prosto onemogućeno da obavljaju svoj posao lege artis zbog sumanutog broja pacijenata na njih malo. Da se dg postavljaju na vreme, a to se pre svega postiže u primarnoj zz, sve bi bilo mnogo drugačije. Zdravstvo u kom lekar opšte medicine ima dnevnu normu ne može da fercera kako treba. Grad od 2 miliona ljudi ne sme da ima jedno ili dva pedijatrijska vozila hitne pomoći. Država ne sme da naplaćuje prevoz vozilom hitne pomoći privatnim zdravstvenim ustanovama u kojima nekome od pacijenata pozli. Ne bih da potpuno banalizujem, ali novcem od medijske kampanje protiv pušenja je moglo da se kupi par vozila hitne pomoći sigurno. Pa nek se ministar ispred njih slika.Imao sam pre neki dan lično iskustvo sa DZ NBGD u bloku 44. U ambulanti hitne pomoći u tom DZ u nedelju popodne nema lekara. Ispred stoje dva vozila hitne, ali nema lekara. Da bi se došlo do lekara, treba otići do Zemunske bolnice, ambulante Hitne pored autoputa ili na Urgentni. Svojim prevozom, naravno. U blokovima živi skoro 200 hiljada ljudi. Lekara na birou onoliko. Sumnjam da nema para da se zaposli neko da tu dežura. Jer, kao logično je da u ambulanti hitne imaš lekara, a ne samo dva vozača, tetkicu i sestre koje preko pljuge pitaju "a jel imaš ti knjižicu".
Evo, u potpunosti potpisujem sve što si napisao jer i sam mislim da je to ono što je esencijalno glede pitanja zašto nam je zdravstvo takvo kakvo je.A sada mi reci - misliš li da se medijska i opštedruštvena kritika koja se podigla proteklih dana stvarno kreće u tom pravcu ili je pak malo "skrenula"?
Link to comment
Evo, u potpunosti potpisujem sve što si napisao jer i sam mislim da je to ono što je esencijalno glede pitanja zašto nam je zdravstvo takvo kakvo je.A sada mi reci - misliš li da se medijska i opštedruštvena kritika koja se podigla proteklih dana stvarno kreće u tom pravcu ili je pak malo "skrenula"?
mozda su skrenuli a mozda i nisu ali je cinjenica da je to jedini nacin komunikacije i tako ce biti dok STRUKA kojoj pripadas ne stavi tas na terazije Pravde.Budi siguran da ce i mediji to objaviti na radost i smirenje ovog drustva.
Link to comment
A sada mi reci - misliš li da se medijska i opštedruštvena kritika koja se podigla proteklih dana stvarno kreće u tom pravcu ili je pak malo "skrenula"?
Pazi, u Srbiji smo ipak, uvek može da skrene, ali ce to otvoriti i prostor za racionalnu diskusiju o tome da zdravstvo ovde nije na zdravim osnovama i da je potrebna reforma, a ne kozmetika. Čovek koji sada vodi zdravstvo bahato i osiono gleda na oba ključna faktora - i pacijente i zdravstvene radnike. Zato mora da ode.
Link to comment
Pazi, u Srbiji smo ipak, uvek može da skrene, ali ce to otvoriti i prostor za racionalnu diskusiju o tome da zdravstvo ovde nije na zdravim osnovama i da je potrebna reforma, a ne kozmetika. Čovek koji sada vodi zdravstvo bahato i osiono gleda na oba ključna faktora - i pacijente i zdravstvene radnike. Zato mora da ode.
potpisujem i dodajem da je svakog sledeceg koji dodje na njegovo mesto potrebno svakodnevno podsecati da ga posmatramo i da radi svoj posao kako treba za dobrobit svih nas i pacijenata i lekara.jbg i mi smo krivi, malo smo se opustili u poslednjoj deceniji.
Link to comment
Evo, u potpunosti potpisujem sve što si napisao jer i sam mislim da je to ono što je esencijalno glede pitanja zašto nam je zdravstvo takvo kakvo je.A sada mi reci - misliš li da se medijska i opštedruštvena kritika koja se podigla proteklih dana stvarno kreće u tom pravcu ili je pak malo "skrenula"?[/b]
Takva kakva je, trenutna opštedruštvena kritika, kako god je ti ocenio, samo govori o odsustvu sluha onih koji su dobro plaćeni ne da imaju sluh da ''čuju'' problem nego da ga preduprede.Ovo što nažalost gledamo je samo posledica jednog zapuštenog neorganizovanog i pre svega neodgovornog sistema,greške se svugde dešavaju, bez pogovora,ali u Srbiji, zdr.sistem pada na lakim zadacima.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...