Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Slaviku (63) je sudija Aleksandar Trešnjev izrekao i meru bezbednosti - zabranu obavljanja lekarskog poziva u trajanju od šest godina, od pravosnažnosti presude, a po odsluženju zatvorske kazne.
za utehu pijavici, moći će da se bavi svojim pozivom kad napuni 70 pardon, 69 :P
Link to comment
Otac dvoje dece, a ima 63 godine. Pretpostavljam da se radi o punoletnim osobama, verovatno i >26. Zna li neko? Mislim, kako moze da bude olaksavajuca okolnost ako imas dete od 25 godina, npr. Ako su maloletna, onda ok.Olaksavajuca okolnost to sto je ceo zivot bio lekar.... Hm. Cenim da je u decenijskoj karijeri izlecio hiljade pacijenata, tako da je ovo ok sa te strane. Ipak, pojavili su se clanci u medijima gde su ljudi pricali da su imali slicna iskustva sa doticnim, pa mi nije jasna ta sudska praksa da se pozivas na dosadasnju karijeru kao olaksavajucu okolnost, a da ne ispitas neke detalje iz te karijere.On ce provesti 2 godine u zatvoru, vecinu na lecenju jer je vec u godinama. Za njega je zivot zavrsen. Onaj profesionalni, ali i drustveni. Ako.
to sa olakšavajućim okolnostima je i meni upalo u oko. mislim, i gospodin legija i gospodin zvezdan su roditelji. i mnogi drugi. a radili su dobar deo života u korist otadžbine.ovome je trebalo upisati kao otežavajuću okolnost i gaženje zakletve i način odbrane. ko ne zna branio se time da je otac deteta blago retardiran, da mu je sam nudio mito a on, da ga umiri, prihvatio.malo iznad sam napisao da bi lekarima trebalo oduzimati pravo na bavljenje zdravstvom u bilo kom vidu kad napune 67. za ovoga dripca nadam se da neće da doživi 67.
Link to comment
A da ti nije palo na pamet da ministru uopste ne odgovara reforma obrazovnog sistema glede medicinske edukacije a ?Ili da je upravo on kao deo i predstavnik tamnog vilajeta uvazenih med.autoriteta,glavni kočničar reforme,jer da je odlučan u toj nameri samo jedan sastanak sa ministrom obrazovanja,stvar rešena.Mozda zato jer bi reformom recimo izmedju ostalog bilo tacno odredjeno koliko RS godisnje ima potrebu da upisuje studenata medicine pa bi se doslo do jedne brojke koja bi značila automatsko stavljanje ključa u bravu u nekoliko medi.fakulteta u Srbiji?To bi značilo da treba da otpusti ogromnu bulumentu sa fakulteta koji su se izpozapošljavali tako kako su se zapošljavali.To je samo jedna bolna situacija a ona ne bi bila jedina.
Ja ne znam šta je sa ljudima kada se priča o zdravstvu. :blink: Kao da u raspravama postoje samo crno i belo.Čim kažeš da ministar nije crn odmah ti zalepe da držiš poziciju da je beo.Ili na primer kažeš bar jedno deset puta da i specijalisti moraju da razgovaraju sa pacijentima bar osnovno u nekoliko rečenica ali ne vredi - i dalje te drže kao da si rekao da ne treba ni reč da progovore...Ma koliko to vama koji niste u zdravstvu izgledalo čudno, ali i mi koji jesmo u zdravstvu imamo i te kako puno primedbi i nezadovoljstva na rad ministra ali to ne znači da ćemo ga proglasiti Sadamom Huseinom i optužiti ga za sva zla ovog sveta.
Hehe. Bravo. Vidim, ima vas i ovde. Ocigledno si odgovorio imajuci na umu cuvenu studiju koja dokazuje da to maltretiranje smanjuje ucestalost, npr. infekcija operativne rane? Nema je, naravno, niti ce je uskoro biti. Zasto? Zbog opsteg robovanja tradicijama, predanjima i autoritetima u srpskoj medicini. Posledica vecinom poltronskog mentalnog sklopa na ovim prostorima... Tacka, pojesce mi vece ako o tome nastavim. Mada, mozda si mislio na onu o poznavanju osnova zarastanja rana i komplikacija procesa medju osobljem do kog cimas sveze operisanog pacijenta da ceka 100 godina da ga previje?Dobro, ovo je ipak trazenje dlaka. Stvarno me zanima da li tromboflebitis smatras bejzik dijagnozom, koju bi tvoj miljenik, lekar opste prakse, morao da bude u stanju da ili sam leci, u vecini slucajeva, ili prepozna one koje nije sposoban da sam leci?
Sa tobom očigledno ne vredi polemisati jer si krajnje drzak i maliciozan, pretenciozan kao da si posisao svo medicinsko znanje ovog sveta. Mislim, imaš ti pravo na to ali imam i ja pravo da te odyebem u troskocima jer takav ne zaslužuješ moju pažnju.No ipak ću ti odgovoriti na ovo - činjenica da se u našim uslovima, iz kojih god razloga - nebitno, ne retko javljaju dehiscencije i infekcije postoperativnih rana je dovoljna da postoji potreba za kontrolom istih. Kada bi se svi pacijenti slivali direktno kod hirurga na kontrolu to bi proizvelo haos i ako ni zbog čega drugog onda zbog toga pacijenti moraju da idu kod svog izabranog lekara na kontrolu i previjanje. I drugo - izabrani lekar opšte medicine bi svakako mogao da leči tromboflebitis jer je terapija bazično konzervativna, no budući da nema dostupnu dijagnostiku (ultrazvuk) i uzevši u obzir potencijalnu drastičnu komplikaciju u vidu tromboembolije pluća i mogućeg komorbiditeta u vidu flebotromboze t.j. tromboze dubokih vena takav pacijent svakako zaslužuje uput vaskularnom hirurgu ako ni zbog čega onda zbog dijagnostike i procene rizika za moguće komplikacije.
Na primer?
Na primer ako misliš da je zdravstvo na istom nivou na kome je bilo 2000. onda stvarno, ali stvarno, nemamo o čemu da pričamo.
meni je drago da cujem da se sistem reformise, ali nisam sigurna da je ideja tih reformi ono sto ti ovde pokusavas da predstavis. nisam sigurna da je svrha reforme stvaranje sistema u kom postojanje lekara opste medicine na bilo koji nacin i u bilo kojoj meri moze da amnestira specijaliste od obaveze informisanja i komunikacije sa svojim pacijentima, kao sto je neprihvatljivo da iko u vrsenju svog posla bude amnestiran od komunikacije sa svojim pacijentima (strankama, klijentima, etc), ma koliki napor to njemu predstavljalo. ili je tomica u reformi malo pobrkao prioritete pa prevazidjeni socijalisticki salterski sindrom zeli da poseje i po zdravstvu, ili je mali perica pogresno shvatio svoju novu ulogu u reformisanom sistemu.
A ko je rekao da specijalisti ne treba da informišu i komuniciraju sa pacijentima?
srđane, braniš neodbranjivo. sistem je loš. kreiranje sistema zdravstvene zaštite je posao ministarstva i ministra lično. sada imaš pravilo (neko je napisao normu) koja ostavlja izabranom lekaru 15 minuta po pacijentu. za to vreme treba da sasluša, pregleda i posavetuje pacijenta. razmisli o mogućem lečenju, daljem tretmanu i obavi papirologiju. ne može za 15 minuta. a to je odluka ministarstva. izabrani lekar je pored zakazanih suočen i sa hitnim, invalidnim, navalentnim i rodbinsko/esnafski poduprtim pacijentima. tu nema kvaliteta.gospodin ministar bi morao da naloži poštovanje zakona o radu koji nalaže penzionisanje u 67. godini. da se ne bi pominjale godine u slučajevima poput ane.zbog ove dve stvari, da ne nabrajam dalje, ministar je loš. i treba da ide. ako treba, u ambasadore, ali neka ide.stara gospođa geprat je napustila "svetog savu", prevezena kući njihovim kolima i ja moram ovde da izrazim zahvalnost svima tamo. imala je dobar tretman, ja sve informacije, ljubaznost i pomoć. dobro je da ima toga ali, to nema veze sa ministrovim delovanjem. to je nešto drugo.
Sistem je i teoretski daleko od idealnog, da ne govorimo o praksi, ali svakako se ide u pravcu koji je bolji nego što je bio.Nijedna normalna država ne bi smela da dopusti da plaća šestogodišnje fakultetsko školovanje ljudima kako bi na kraju oni završili u sistemu kao šalterski službenici i pisari recepata. To može da radi i neko sa srednjom medicinskom školom.Na zapadu Hitna pomoć kao što je naša ne postoji jer se državi ne isplati da lekara koji je završio fakultet strpa u kola kojima će se vozikati po gradu, skupljati pacijente i biti im pratnja do ustanove. Na zapadu to rade Paramedics koji su obučeni da pruže hitnu pomoć i održe pacijenta u životu dok ne stignu u ustanovu gde će ga predati lekarima.Dobar sistem je samo onaj sistem koji u najvećoj meri uspeva da uskladi radna mesta, ovlašćenja i odgovornost sa stručnom spremom ljudi koji će raditi na njima i izmene koje implementira Tomica od kako je ministar svakako pospešuju tu usklađenost u poređenju sa starim sistemom u kome su lekari opšte medicine bili skretničari.Formiranje sistema još uvek nije završeno ali makar postoji vizija kako bi on trebalo da izgleda i ja se u potpunosti slažem sa tom vizijom - nije Tomica izmišljao nikakvu toplu vodu već je samo preuzeo dobra iskustva iz drugih država.I naravno da nije sve idealno, pogotovo ne ta norma od 15 minuta po pacijentu. Međutim ne može sve odjednom. Mogli su i u zdravstvu da zaposle četiri puta više ljudi nego što su to EU norme kao što su radili u administraciji pa bi onda imali sat vremena po pacijentu ali složićeš se da to nije rešenje.I uopšte nemam nameru da branim ministra lično en' personalno - ovde uopšte ne govorim o njemu već o onome što su uradili i što rade on i njegov tim. A u politici čak i kada si najbolji to ne znači da treba da ostaneš doživotno. Edited by srdjann
Link to comment
Naravno da znam da imate i te kako primedbe,no problem je što je uticaj tih koji se najviše odvaljuju od posla a koji su realno i najbrojniji i zahvaljujući kojima ovaj nakaradni sistem funkcioniše još kako tako,imaju minoran uticaj na bilo kakve promene u bilo kojoj sferi zdr.politike. Ono što ja vidim kao problem je potpuno neodgovoran sistem kako prema onima što rade u njemu tako i prema korisnicima istog, sem uskog lekarsko-farmaceutskog kruga ljudi,funkcionisanjem zdravsta niko nije zadovoljan,ni oni što ih pružaju ni korisnici.
Link to comment
Naravno da znam da imate i te kako primedbe,no problem je što je uticaj tih koji se najviše odvaljuju od posla a koji su realno i najbrojniji i zahvaljujući kojima ovaj nakaradni sistem funkcioniše još kako tako,imaju minoran uticaj na bilo kakve promene u bilo kojoj sferi zdr.politike.
Naravno, i ja mislim da bi ponovo trebalo uvesti samoupravljanje.
Link to comment
Naravno, i ja mislim da bi ponovo trebalo uvesti samoupravljanje.
Nema potrebe biti maliciozan,nije dobro za zdravlje, ruši ćelijski ekvilibrijum.
Link to comment
Na zapadu Hitna pomoć kao što je naša ne postoji jer se državi ne isplati da lekara koji je završio fakultet strpa u kola kojima će se vozikati po gradu, skupljati pacijente i biti im pratnja do ustanove. Na zapadu to rade Paramedics koji su obučeni da pruže hitnu pomoć i održe pacijenta u životu dok ne stignu u ustanovu gde će ga predati lekarima.
Lekari rade u našoj Hitnoj pomoći jer imaju u smeni prosečno 7 poziva, a smena traje 12 sati, što znači da ako se na pozivu zadrži i sat vremena to je 7 sati rada i 5 sati hvatanja zjala (u bukvalnom smislu).Čuvena je njihova rečenica pošto te nekako pregledaju: " A sada idite kod pravog doktora".Hitna pomoć u Beogradu služi za prevoz do bolnice, pa ako su relativno brzo stigli, možda i preživiš. Edited by Arkadija
Link to comment
Na zapadu Hitna pomoć kao što je naša ne postoji jer se državi ne isplati da lekara koji je završio fakultet strpa u kola kojima će se vozikati po gradu, skupljati pacijente i biti im pratnja do ustanove. Na zapadu to rade Paramedics koji su obučeni da pruže hitnu pomoć i održe pacijenta u životu dok ne stignu u ustanovu gde će ga predati lekarima.
ma dokle god kod njih mozes dobiti brosuru kakvog privatnog pogrebnog preduzeca, meni su skroz ok.
Link to comment
ma dokle god kod njih mozes dobiti brosuru kakvog privatnog pogrebnog preduzeca, meni su skroz ok.
čuj brošuru... kad mi je umro deda pre 5 godina, za njima se pojavio neki lešinar da nam odradi pogreb i sve što treba.
Link to comment

Ja se izvinjavam što ću malo da skrenem temu, al imam jedno pitanje, pre svega za pravnike:Od 1. juna se uvode fiskalne kase u zdravstvene ustanove, i državne i privatne. Ne bih sada o tome koliko je to besmisleno, s obzirom da su zdravstvene usluge oslobođene plaćanja PDV i kako će Srbija postati jedinstvena zemlja u evropi koja je fiskalizovala zdravstvo... To nije nešto što bi trebalo da brine pacijente. Međutim, zanima me jedna stvar: u koliko sutra dođe finansijska u neku ordinaciju, jedino na osnovu čega oni mogu proveriti da li je u kasu kucano sve što je rađeno je da im se omogući uvid u protokol bolesnika i njihove zdravstvene kartone. Dakle, pravnici, pitanje je: da li je to odavanje lekarske tajne, pošto je medicinska dokumentacija pokrivena njom? Banalizovaću da bih pojasnio šta me brine: Npr. dermatovenerološka ordinacija u Lapovu. Dođe finansijska, otvori knjige i vidi da je Mica dolazila da se leči od kondiloma, da je Rale negde pokupio triper a Zorka ima genitalni herpes... Koliko se sećam sudske medicine, odavanje lekarske tajne se procesuira tako što pacijent tuži lekara koji ga je lečio i jedini imao pristup dokumentaciji. Dakle, kad se pročuje da je Rale "triperaš" (znajući Srbiju, to će se desiti 14 minuta nakon izlaska inspekcije iz ordinacije :lol: ), šta mislite koga će Rale da tuži?

Link to comment
trazili ste transparentno drustvo, sta sad??
ali mi vec imamo transparentno drushtvo i to vec neko vreme i vrlo uspeshno.dovoljno je da seka na shalteru prochita u zdravstvenoj gde radish, seti se nekog iz firme i opricha ti od chega se lechi!uopshte nije neophodno da se poreznici uplicu u tok informacija. ali mogu da pomognu, naravno :Dnaravno, sto kaze dig, manje mesto, veca zabava :Pps. upitnik ti je naopako ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
dovoljno je da seka na shalteru prochita u zdravstvenoj gde radish, seti se nekog iz firme i opricha ti od chega se lechi!uopshte nije neophodno da se poreznici uplicu u tok informacija. ali mogu da pomognu, naravno :Dnaravno, sto kaze dig, manje mesto, veca zabava :P
ma ne samo to, nego i drzava ustrojila papire da budu maksimalno transparentni. na doznakama ispisana full dijagnoza, nista sifra i tako te kerefeke, pa i ona seka iz kadrovske sluzbe, ili gde se to vec nosi, kad oplete po firmi ko od koje boljke boluje...al' sto kazu veliki, sve je to po zakonu -_-
Link to comment
  • 2 weeks later...

savrseno iskustvo sa lekarima:kbc zvezdara - migrena centar... zakazuje se 25. u mesecu za naredni mesec, promasila sam april (saznala za njih 27.) pa zakazala za maj, dosla u zakazani termin, cekala nula minuta, sestra na prijemu mi otvorila kartonce, druga sestra odvela u sobu da popuni detaljan upitnik o raznim faktorima koji mogu biti uzrok (ili pogodno okruzenje) za nastanak bolesti... odmah nakon toga me primio lekar, neuroloski pregled, razgovor, detaljan izvestaj i upucivanje na dalje preglede i snimanja, pocetna terapija lekovima i suplementima u ishrani. na kraju opet kod sestre na prijemu, koja je odstampala nalaz, predala ga i objasnila mi gde sta je koje snimanje i gde ih mogu obaviti.iskreno, samo sam iscekivala da sea) probudim i shvatim da sanjamb) uleti neka ekipa skrivene kameremozda je ovo kosmicka ravnoteza sa onkologijom :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...