Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

P.S. Naravno da dok je pacijent hospitalizovan da mora da bude maksimalno obavešten od specijaliste koji ga vodi - ovde sam govorio o situacijama u kojima pacijent nije hospitalizovan.
a ja govorila o tim situacijama - dok je pacijent u "procesu" kod specijaliste ne dobija potrebna objasnjenja (cuj potrebna - cesto nikakva).sem toga, to kako ti opisujes lekara opste medicine, ja u praksi ne videh... :(
Link to comment

U praksi se izabrani lekar maksimalno "pokriva" mišljenjem (izveštajem) lekara specijaliste i ne boli ga glava.To Srdjann pokušava da napravi "fotorobot" idealnog izabranog lekara u zemlji gde večiti ministar zdravlja ništa nije promenio za 7 godina filozofiranja.

Edited by AFRIKANER
Link to comment

Srđan objašnjava kako bi trebalo da funkcioniše sistem, u praksi je to drugačije što zbog "tankih" lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti što zbog pacijenata koji sami nemaju nikakvo poverenje u izabrane lekare i jedino za šta ih koriste je da dođu po upute da smaraju specijaliste ;) i po recepte...Novim sistemom licenciranja lekara i kontinuiranom edukacijom će se rešiti prvi deo problema koji je dobrim delom posledica ne lošeg ministra već očajnog obrazovnog sistema dok se drugi deo problema mora rešavati u hodu dobrim radom u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i ulivanjem poverenja pacijentima u izabrane lekare opšte medicine (i pedijatre i ginekologe).

Edited by srdjann
Link to comment

Krivi su itekako i promašeni ministar i RZZO (ista političko-interesna opcija), zbog uvođenja normi i glupih administrativnih zahteva, pa izabrani lekar i da hoće, ne može da se posveti pacijentu. Prosto nema vremena za to.

Link to comment
Krivi su itekako i promašeni ministar i RZZO (ista političko-interesna opcija), zbog uvođenja normi i glupih administrativnih zahteva, pa izabrani lekar i da hoće, ne može da se posveti pacijentu. Prosto nema vremena za to.
Apsolutno se slažem da je to njihova krivica ali je somnabulno tvrditi da je Tomica kriv za sve jer je daleko od toga da je i najkrivlji, čak naprotiv - za njegovog mega-mandata je mnogo toga dobrog urađeno.
Link to comment
Srđan objašnjava kako bi trebalo da funkcioniše sistem, u praksi je to drugačije što zbog "tankih" lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti što zbog pacijenata koji sami nemaju nikakvo poverenje u izabrane lekare i jedino za šta ih koriste je da dođu po upute da smaraju specijaliste ;) i po recepte...Novim sistemom licenciranja lekara i kontinuiranom edukacijom će se rešiti prvi deo problema koji je dobrim delom posledica ne lošeg ministra već očajnog obrazovnog sistema dok se drugi deo problema mora rešavati u hodu dobrim radom u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i ulivanjem poverenja pacijentima u izabrane lekare opšte medicine (i pedijatre i ginekologe).
Kako ovo fensi šmensi zvuči,kontinuirana,licenciranje a u stvarnosti se desavaju recimo....slučaj iz okoline Kragujevca od pre par meseci objavio BLIC,a za koga ne bi smo znali da rodbina nije tuzila ZC KG: recimo lekar hitne leči ak.koronarni sa bensedinom ubedjujuci pacijentkinju da bolove u grudima ima samo od stresa nepadajuci mu na pamet da uradi EKG,niti da je preveze u odg.ustanovu na dalje pretrage, pa mu pacijentkinja koja je u ranim 40-tim umre posle 8h u kuci e onda meni muka od fenseraja kontin.edukacije.A da ti nije palo na pamet da ministru uopste ne odgovara reforma obrazovnog sistema glede medicinske edukacije a ?Ili da je upravo on kao deo i predstavnik tamnog vilajeta uvazenih med.autoriteta,glavni kočničar reforme,jer da je odlučan u toj nameri samo jedan sastanak sa ministrom obrazovanja,stvar rešena.Mozda zato jer bi reformom recimo izmedju ostalog bilo tacno odredjeno koliko RS godisnje ima potrebu da upisuje studenata medicine pa bi se doslo do jedne brojke koja bi značila automatsko stavljanje ključa u bravu u nekoliko medi.fakulteta u Srbiji?To bi značilo da treba da otpusti ogromnu bulumentu sa fakulteta koji su se izpozapošljavali tako kako su se zapošljavali.To je samo jedna bolna situacija a ona ne bi bila jedina.
Link to comment
Kako ovo fensi šmensi zvuči,kontinuirana,licenciranje a u stvarnosti se desavaju recimo....slučaj iz okoline Kragujevca od pre par meseci objavio BLIC,a za koga ne bi smo znali da rodbina nije tuzila ZC KG:
Ne postoji ZC Kragujevac. Ajd' ponovo.
Link to comment
Super. Ti si moj idol...
Hehe. Bravo. Vidim, ima vas i ovde. Ocigledno si odgovorio imajuci na umu cuvenu studiju koja dokazuje da to maltretiranje smanjuje ucestalost, npr. infekcija operativne rane? Nema je, naravno, niti ce je uskoro biti. Zasto? Zbog opsteg robovanja tradicijama, predanjima i autoritetima u srpskoj medicini. Posledica vecinom poltronskog mentalnog sklopa na ovim prostorima... Tacka, pojesce mi vece ako o tome nastavim. Mada, mozda si mislio na onu o poznavanju osnova zarastanja rana i komplikacija procesa medju osobljem do kog cimas sveze operisanog pacijenta da ceka 100 godina da ga previje?Dobro, ovo je ipak trazenje dlaka. Stvarno me zanima da li tromboflebitis smatras bejzik dijagnozom, koju bi tvoj miljenik, lekar opste prakse, morao da bude u stanju da ili sam leci, u vecini slucajeva, ili prepozna one koje nije sposoban da sam leci? Edited by Patrick Cullen
Link to comment
Apsolutno se slažem da je to njihova krivica ali je somnabulno tvrditi da je Tomica kriv za sve jer je daleko od toga da je i najkrivlji, čak naprotiv - za njegovog mega-mandata je mnogo toga dobrog urađeno.
Na primer?
Link to comment
Srđan objašnjava kako bi trebalo da funkcioniše sistem, u praksi je to drugačije što zbog "tankih" lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti što zbog pacijenata koji sami nemaju nikakvo poverenje u izabrane lekare i jedino za šta ih koriste je da dođu po upute da smaraju specijaliste ;) i po recepte...Novim sistemom licenciranja lekara i kontinuiranom edukacijom će se rešiti prvi deo problema koji je dobrim delom posledica ne lošeg ministra već očajnog obrazovnog sistema dok se drugi deo problema mora rešavati u hodu dobrim radom u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i ulivanjem poverenja pacijentima u izabrane lekare opšte medicine (i pedijatre i ginekologe).
meni je drago da cujem da se sistem reformise, ali nisam sigurna da je ideja tih reformi ono sto ti ovde pokusavas da predstavis. nisam sigurna da je svrha reforme stvaranje sistema u kom postojanje lekara opste medicine na bilo koji nacin i u bilo kojoj meri moze da amnestira specijaliste od obaveze informisanja i komunikacije sa svojim pacijentima, kao sto je neprihvatljivo da iko u vrsenju svog posla bude amnestiran od komunikacije sa svojim pacijentima (strankama, klijentima, etc), ma koliki napor to njemu predstavljalo. ili je tomica u reformi malo pobrkao prioritete pa prevazidjeni socijalisticki salterski sindrom zeli da poseje i po zdravstvu, ili je mali perica pogresno shvatio svoju novu ulogu u reformisanom sistemu.
Link to comment

srđane, braniš neodbranjivo. sistem je loš. kreiranje sistema zdravstvene zaštite je posao ministarstva i ministra lično. sada imaš pravilo (neko je napisao normu) koja ostavlja izabranom lekaru 15 minuta po pacijentu. za to vreme treba da sasluša, pregleda i posavetuje pacijenta. razmisli o mogućem lečenju, daljem tretmanu i obavi papirologiju. ne može za 15 minuta. a to je odluka ministarstva. izabrani lekar je pored zakazanih suočen i sa hitnim, invalidnim, navalentnim i rodbinsko/esnafski poduprtim pacijentima. tu nema kvaliteta.gospodin ministar bi morao da naloži poštovanje zakona o radu koji nalaže penzionisanje u 67. godini. da se ne bi pominjale godine u slučajevima poput ane.zbog ove dve stvari, da ne nabrajam dalje, ministar je loš. i treba da ide. ako treba, u ambasadore, ali neka ide.stara gospođa geprat je napustila "svetog savu", prevezena kući njihovim kolima i ja moram ovde da izrazim zahvalnost svima tamo. imala je dobar tretman, ja sve informacije, ljubaznost i pomoć. dobro je da ima toga ali, to nema veze sa ministrovim delovanjem. to je nešto drugo.

Link to comment
Beograd -- Lekar Eugen Slavik osuđen je pred Okružnim sudom u Beogradu na tri godine i četiri meseca zatvora zbog primanja mita za operaciju tumora devetogodišnjem dečaku. Slaviku (63) je sudija Aleksandar Trešnjev izrekao i meru bezbednosti - zabranu obavljanja lekarskog poziva u trajanju od šest godina, od pravosnažnosti presude, a po odsluženju zatvorske kazne."Sud je kao olakšavajuće okolnosti cenio to što ste ceo život bili lekar i što se otac dvoje dece, a kao otežavajuće to što ste tražili novac za lečenje deteta", rekao je sudija okrivljenom.
Otac dvoje dece, a ima 63 godine. Pretpostavljam da se radi o punoletnim osobama, verovatno i >26. Zna li neko? Mislim, kako moze da bude olaksavajuca okolnost ako imas dete od 25 godina, npr. Ako su maloletna, onda ok.Olaksavajuca okolnost to sto je ceo zivot bio lekar.... Hm. Cenim da je u decenijskoj karijeri izlecio hiljade pacijenata, tako da je ovo ok sa te strane. Ipak, pojavili su se clanci u medijima gde su ljudi pricali da su imali slicna iskustva sa doticnim, pa mi nije jasna ta sudska praksa da se pozivas na dosadasnju karijeru kao olaksavajucu okolnost, a da ne ispitas neke detalje iz te karijere.On ce provesti 2 godine u zatvoru, vecinu na lecenju jer je vec u godinama. Za njega je zivot zavrsen. Onaj profesionalni, ali i drustveni. Ako.
Link to comment

nakon bliskog susreta trece vrste sa hirurgom na onkologiji jutros, a kod koga me ne na konsultaciju oko operacije uputila lekarka (onkolog) kod koje redovno idem na kontrole,povlacim rec o tome da zelim da mi lekari govore bilo sta.jer kad govore, onda umeju i da vicu, daju sludjujuce informacije o tome ko te leci i koji su prioriteti - i sve to tonom da se covek oseti kao govno na kisi,kriv sto je ziv, kriv sto je bolestan,kriv sto pravilno dekalmuje svoju dijagnozu i sve strucne izraze,i, pre svega, kriv sto nije odbrao njega - Boga.a sve ti se to desava dok sedis polugo u sobi koja smrdi na tudj znoj, a preko puta tebe defiluju zene koje ulaze mimo prozivanja,tek toliko da se uveris da lekar (taj isti) ume da bude ljubazan sa pacijentima (do na nivo koje kremice riba da maze za negu koze).on the plus side - zivele medicinske sestre i njihova ljubaznost i predusretljivost.bar covek ima pred kim da se isplace kad ga izliferuju ponizenog i unezverenog.

Edited by PointTaken
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...