Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Koj' vam je?
zanima me vrlo ozbiljno ova problematika i iz vise razloga. hocu da znam svoja prava kao pacijent i da se informisem (makar ovde) kako je to postavljeno kod lekara tokom obrazovanja.
Nisam rekao da specijalista treba da ćuti i da ništa ne kaže - specijalista kaže, kao što ste rekli, u par rečenica ono što je esencijalno i, što je mnogo mnogo važnije, o dijagnostici, toku lečenja i terapiji napiše izveštaj ili otpusnu listu, a za sve ostalo tu je lekar opšte medicine koji je glavni lečeći lekar i koji je dužan da posveti više vremena pacijentu i da mu objasni sve što mu nije jasno.
ja opet imam "ali" i za ovaj stav. to sto pacijentu nije jasno cesto je vazno za donosenje nekih odluka u procesu lecenja (operacija, intervencija itd) koje obavlja lekar specijalista dok si ti u bolnici i ne vidis lekara opste medicine.zelim da o svom zivotu (lecenju, operacijama, i svemu ostalom) donosim odluku JA, i smatram da lekar treba da mi pomogne u tome informacijom koju mi pruza. ako odaberemo A, onda se verovatno desava 1, ako odaberemo B, onda 2 i tako dalje...
Vaše shvatanje zdravstvenog sistema je da vam je lekar opšte medicine skretničar, "zlatna ribica" na usluzi i "mali od palube". Well, nije tako, lekar opšte medicine nije specijalista ali je završio fakultet i svakako je i kompetentan i vlastan da razume i objasni o čemu se radi u svakoj specijalističkoj i supspecijalističkoj grani medicine i u našem sistemu lekar opšte medicine je glavni lečeći lekar koji ima pravo i dužnost da po svom nahođenju, na osnovu objektivnih indikacija naravno, menja odluke lekara specijalista.
to nije moje shvatanje. cinjenica je da lekar opste medicine sedi fizicki na udaljenom mestu od mesta desavanja procesa lecenja i samog pacijenta, da posetu njemu zakazes nakon otpusta iz bolnice, ovog lekara prirodno stavlja u poziciju da on tebe informise NAKON STO SE SVE VEC DESILO. sto ga dovodi u poziciju nekoga ko ti ne pruza informaciju na osnovu koje donosis odluke. vec prosto nekoga ko se isprica sa tobom da ti bude lakse.mislim, kada se nakon specijalistickih pregleda i intervencija nadjem kod lekarke opste prakse, to izgleda tako da ja njoj ispricam sve sta je bilo. onda ona to zapise u kartonce, i eventualno mi izda recepte za lekove, koje posle kupim u apoteci, jer taj i taj lek, nuto cuda, ne odgovara bas sifri te dijagnoze i kao takav slucaj mora da se plati...
Link to comment
Koj' vam je?Nisam rekao da specijalista treba da ćuti i da ništa ne kaže - specijalista kaže, kao što ste rekli, u par rečenica ono što je esencijalno i, što je mnogo mnogo važnije, o dijagnostici, toku lečenja i terapiji napiše izveštaj ili otpusnu listu, a za sve ostalo tu je lekar opšte medicine koji je glavni lečeći lekar i koji je dužan da posveti više vremena pacijentu i da mu objasni sve što mu nije jasno.Vaše shvatanje zdravstvenog sistema je da vam je lekar opšte medicine skretničar, "zlatna ribica" na usluzi i "mali od palube". Well, nije tako, lekar opšte medicine nije specijalista ali je završio fakultet i svakako je i kompetentan i vlastan da razume i objasni o čemu se radi u svakoj specijalističkoj i supspecijalističkoj grani medicine i u našem sistemu lekar opšte medicine je glavni lečeći lekar koji ima pravo i dužnost da po svom nahođenju, na osnovu objektivnih indikacija naravno, menja odluke lekara specijalista.
Izabrani lekar (doktor medicine, specijalista opšte medicine, specijalista pedijatrije i specijalista ginekologije i akušerstva) u domu zdravlja "ima pravo i dužnost da po svom nahodjenju, menja odluke lekara specijalista" iz sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite? Svašta! Nema iole dovoljno znanja za to, a još manje "prava" da to radi...Može samo da tumači šta je "pametniji" od njega u tom domenu napisao i preporučio. Zato i postoje specijalizacije i naročito- uža specijalnost. Lekar specijalista interne medicine zna mnogo više od doktora medicine o, recimo tahikardiji ili aritmiji, ali mnogo manje od lekara specijaliste interne medicine, uže specijalnosti kardiologije, naročito ako je ovaj poslednji sa Instituta.
Link to comment
Izabrani lekar (doktor medicine, specijalista opšte medicine, specijalista pedijatrije i specijalista ginekologije i akušerstva) u domu zdravlja "ima pravo i dužnost da po svom nahodjenju, menja odluke lekara specijalista" iz sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite?
O kakvim odlukama se prica? Od svih u vasoj prici odlucuje jedino pacijent. Njega je lekar iz dz kod specijaliste poslao po nalaz i misljenje, nikakve odluke. Teoretski, sa tim misljenjem moze posle da radi sta god hoce.Ovde mozes da nadjes jedan delic odgovora na pitanje ''zasto samo 2 minuta.'' Ocigledno da postoje ljudi koji misle da lekar odlucuje, zasto bi se onda zajebavao i gubio vreme da bilo sta objasnava? Kompletan odgovor mozda sastavim kada budem imao vise vremena, tema me zanima.
Link to comment

da li na medicinskom fakultetu postoji neki kurs, predmet ili tako nesto gde se u kurikulumu pojavljuju reci "pravo", "obaveza", "krivicna odgovornost" i tako to? Ili dalje na specijalizacijama? Mislim, da li se medicinski radnici susrecu sa ovim pojmovima tek kada zasnuju radni odnos, ili ih pomalo uvode u materiju i pre toga?

Link to comment
da li na medicinskom fakultetu postoji neki kurs, predmet ili tako nesto gde se u kurikulumu pojavljuju reci "pravo", "obaveza", "krivicna odgovornost" i tako to? Ili dalje na specijalizacijama? Mislim, da li se medicinski radnici susrecu sa ovim pojmovima tek kada zasnuju radni odnos, ili ih pomalo uvode u materiju i pre toga?
Sudska medicina.Da se vratim na temu.Stvar je veoma prosta - lečenje se u 99,9% slučajeva ne završava odlaskom kod specijaliste već se nastavlja i nakon toga a specijalisti prosto nemaju dovoljno kapaciteta da to sve isprate već je to posao izabranog lekara opšte medicine.I otud lekaru opšte medicine i pravo i obaveza da utiče na to dalje lečenje bez obzira na težinu koju nosi specijalistički izveštaj i sledstveno tome otud i uloga lekara opšte medicine u detaljnom i temeljnom objašnjavanju i razgovoru sa pacijentom jer će on biti taj koji će ga pratiti i lečiti kao što ga je pratio i lečio i do tada.Evo sad par primera da plastično objasnim sistem.1. ACE inhibitori ponekada znaju da izazovu kašalj kao nus-efekat - svaki lekar to zna i ako nekom pacijentu Enalapril koji mu je prepisao specijalista izaziva kašalj lekar opšte medicine može prepisati drugi ACE inhibitor, recimo Monopril ili Hemokvin ili čak i neki AT1 blokator koji su indikovani upravo u slučaju netolerancije ACE inhibitora. Bilo bi somnabulno slati pacijenta kod specijaliste samo zbog toga.2. Nakon bilo koje manje ili veće operacije neophodno je previjanje, svakodnevno ili na drugi-treći dan. Da li pacijent koji živi 50km od specijaliste treba da ide kod njega na svako previjanje, da troši pare, svoje vreme, vreme specijaliste itd. ili je za svakoga bolje da to radi kod svog lekara na 100m od kuće, a kod specijaliste da ode na jednu finalnu kontrolu i/ili na skidanje konaca?3. Antikoagulansi su lekovi koji se primenjuju u više grana, ponajviše u kardiologiji i u vaskularnoj hirurgiji. Ako pacijent recimo pije Sintrom zbog veštačkog srčanog zaliska, a vaskularni hirurg mu napiše Farin zbog tromboflebitisa na nozi na kraju je lekar opšte medicine taj koji piše recepte upravo zato da mu ne bi bila prepisana dva antikoagulansa koja bi na kraju dovela do jatrogenog krvarenja.I zamislite npr. kako bi izgledalo kada bi ljudi dolazili na kontrolu u Urgentni centar?!? Na šta bi to ličilo?Itd. Mogu ja ovako do sutra ;) ali nadam se da sam dobro objasnio zašto izabrani lekar opšte medicine mora da bude glavni i zašto nije toliko bitno da se specijalista isćakula sa pacijentom već je mnogo mnogo važnije da napiše jasan izveštaj/otpusnu listu koju će izabrani lekar opšte medicine shvatiti i koja će mu pomoći da u daljem toku na najbolji način vodi računa o zdravlju pacijenta...P.S. Naravno da dok je pacijent hospitalizovan da mora da bude maksimalno obavešten od specijaliste koji ga vodi - ovde sam govorio o situacijama u kojima pacijent nije hospitalizovan. Edited by srdjann
Link to comment
2. Nakon bilo koje manje ili veće operacije neophodno je previjanje, svakodnevno ili na drugi-treći dan.
Da. Ovo je bespotrebno maltretiranje svih umesanih u to previjanje u DZ, a samog pacijenta najvise. Naravno, neke sede, mudre glave od autoriteta bi mi za ovo moju skinule...
3. Antikoagulansi su lekovi koji se primenjuju u više grana, ponajviše u kardiologiji i u vaskularnoj hirurgiji. Ako pacijent recimo pije Sintrom zbog veštačkog srčanog zaliska, a vaskularni hirurg mu napiše Farin zbog tromboflebitisa na nozi na kraju je lekar opšte medicine taj koji piše recepte upravo zato da mu ne bi bila prepisana dva antikoagulansa koja bi na kraju dovela do jatrogenog krvarenja.
Trojku smisljaj ponovo. Za pocetak, za citav scenario ti je potrebno da ti vaskularni hirurg bude kompletni imbecil... Dobro, ovo povlacim, vec sad shvatam da bismo to lako obezbedili. Ali, on vec na antikoagulantnoj terapiji dobija ''tromboflebitis''? Prihvatam mogucnost, naravno. Medjutim, zasto bi uopste tromboflebitis dosao do vaskularnog hirurga? TO upravo potvrdjuje da je lekar opste prakse obican cata, jer bi u suprotnom morao da zna da leci taj nesrecni tromboflebitis. Takodje bi morao da zna za samo jedan jedini slucaj, dosta redak, kada bi trebalo da takvog coveka posalje kod vaskularnog hirurga. Mada, kada vidim da bi tom lekaru moglo da padne na pamet da ga leci varfarinom, bolje da ga posalje kod vaskularnog hirurga, makar i onog kompletnog imbecila sa pocetka, a da on lepo nastavi svoj pisarski posao. Eto, tvoj treci primer je posluzio da pokaze da je sve suprotno od tvoje romanticne ideje o sistemu zz u srbiji i ulozi lekara opste prakse. Ocigledno da takav lekar nije kompetentan ni za pis ov kejk slucajeve, tipa tromboflebitisa. Medjutim, sreca u nesreci je sto je toga uglavnom svestan i izbegava da preuzme tu sumanutu svemogucu ulogu koju su mu namenili, a ti je lepo opisao, i pametno se drzi cisto administrativnih stvari. Edited by Patrick Cullen
Link to comment

@srdjannNisi baš najbolje razumeo. Sve što si napisao je tačno. Izabrani lekar dalje sprovodi praćenje i terapiju lečenja koju je preporučio lekar specijalista pacijentu, ali nema pravo da menja terapiju po svom nahođenju. inače, lekar specijalista, po pravilu ne propisuje lekove na recept, nego izabrani lekar na osnovu mišljenja specijaliste.Inače, kada si spomenuo lekove pod tačkom jedan, Fosinopril (Monopril), takođe ima slične neželjene pojave kao i svi ACE inhibitori (kašalj i osip).

Edited by AFRIKANER
Link to comment
Da. Ovo je bespotrebno maltretiranje svih umesanih u to previjanje u DZ, a samog pacijenta najvise. Naravno, neke sede, mudre glave od autoriteta bi mi za ovo moju skinule......
Super. Ti si moj idol...
@srdjannNisi baš najbolje razumeo. Sve što si napisao je tačno. Izabrani lekar dalje sprovodi praćenje i terapiju lečenja koju je preporučio lekar specijalista pacijentu, ali nema pravo da menja terapiju po svom nahođenju. inače, lekar specijalista, po pravilu ne propisuje lekove na recept, nego izabrani lekar na osnovu mišljenja specijaliste.Inače, kada si spomenuo lekove pod tačkom jedan, Fosinopril (Monopril), takođe ima slične neželjene pojave kao i svi ACE inhibitori (kašalj i osip).
O da, i te kako ima pravo da menja.Evo opet primera - pacijent je npr. na intenzivnoj kardiodiuretskoj terapiji, recimo na 2 Lasix-a dnevno, i upadne u hipotenziju. Ne misliš valjda da će izabrani lekar da ga šalje kod specijaliste da bi mu ovaj smanjio Lasix na jednom dnevno ili na drugi dan?Ili na primer pacijent koji uzima Lasix i Spironolakton upadne u hiperkalijemiju - naravno da će izabrani lekar sam isključiti Spironolakton bez konsultacije interniste/kardiologa...Specijalista kada daje terapiju ne može unapred da zna kako će ona delovati na pacijenta i zbog toga je tu izabrani lekar koji će pacijenta pratiti i po potrebi menjati terapiju i zato lekar opšte medicine mora da ima i pravo i obavezu da terapiju izmeni u interesu pacijenta jer je on taj koji je najodgovorniji za lečenje.
Link to comment

U ova dva slučaja sigurno neće čekati određeni dan i smenu i gužvu u čekaonici kada radi njegov izabrani lekar, a naročito ne ako ove tegobe nastanu preko vikenda (petak veče na primer, a njegov lekar radi u ponedeljak po podne).Pokušaj da odbraniš tvoj pogrešan stav umesto da "podmećeš" neke ekstremne situacije.

Link to comment
U ova dva slučaja sigurno neće čekati određeni dan i smenu i gužvu u čekaonici kada radi njegov izabrani lekar, a naročito ne ako ove tegobe nastanu preko vikenda (petak veče na primer, a njegov lekar radi u ponedeljak po podne).Pokušaj da odbraniš tvoj pogrešan stav umesto da "podmećeš" neke ekstremne situacije.
Ali moj stav uopšte nije pogrešan.Onaj ko vodi lečenje taj mora da ima uticaj i na terapiju inače će snositi odgovornost bez da je imao uticaja što je potpuno idiotski.U našem sistemu izabrani lekar opšte medicine koristi specijaliste kako bi mu pomogli u svojim oblastima i naravno da ako već uputi pacijenta kod specijaliste da neće nakon toga izignorisati ono što mu je specijalista "vratio" ali budući da specijalista neće biti u stanju da prati kako se terapija odražava na pacijenta, izabrani lekar opšte medicine ima i pravo i obavezu da tu terapiju menja i prilagođava pacijentu i okolonostima koje se gotovo uvek menjaju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...