Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Pa nije neobično fasovati je, naročito kod otvorenih preloma ili bilo gde gde je koža ajd da kažem "otvorena" , to je najlakši ulazni put.. Ili kod bolesnika sa leukemijom ili koji dobijaju kortikosteroide, gde je imuni sistem sjeban..

Link to comment

uh, procitah sada detaljniju vest o nesrecnom mladicu, jako ozbiljne povrede, kao sto je i avram napisao :(  mlad covek, do juce dete, da tako mu se okonca zivot, tragicno je to :(

Link to comment

Ne razumem bas ovo sa bolnickim uslovima. Teze bi je dobio ako bi ležao kod neke "babe" na planini?

 

Tehnički, u pravu si. Ali kad se meri odnos šteta/korist, bezbednije je ležati(pričam o postoperativnom oporavku!!!) u  bolnici, jer šta zna baba kako da prepozna prve znake komplikacija raznih vrsta.

Edited by desboj
Link to comment

kakve veze ima koliku platu primas?

 

U principu ne zavisi od plate, više od broja zaposlenih. Nije isto kad jedna sestra brine o jednom pacijentu(kao u Švajcarskoj) i kad jedna sestra previja tri hirurgije pacijenata(kao u Srbiji), rizik za infekcijom je par hiljada puta veći, računale pametne glave.

Edited by desboj
Link to comment

uh, procitah sada detaljniju vest o nesrecnom mladicu, jako ozbiljne povrede, kao sto je i avram napisao :(  mlad covek, do juce dete, da tako mu se okonca zivot, tragicno je to :(

 

Ali govna koja nece da stanu kad neko kasni par sekundi na bus, namerno, da napakoste...  :fur: No, to je za Doom, a ne za ovu temu. 

Link to comment

Ali govna koja nece da stanu kad neko kasni par sekundi na bus, namerno, da napakoste...  :fur: No, to je za Doom, a ne za ovu temu. 

 

ne znam sta da kazem u ovom kontekstu, bice da me je potresla detaljnija vest posle citanja detaljnije vesti, prva vest je bila stura, pao mladic dok je trcao za autobusom, polomio butnu kost, preminuo, posle avram napisao da su bile u pitanju jako teske povrede sto je i u detaljnijoj vesti pisalo. nesrecni mladi covek.

Link to comment

To bi trebalo da je svejedno jer se sistematizacija radi na osnovu zakona koji nije još ni usvojen.

 

TT

Ceo javni sektor bi trebalo da donese nove sistematizacije uključujući i zdravstvo. Osnov za to su zakon o maksimalnom broju zaposlenih... i zakon o sistemu plata u javnom sektoru.

E sad, zez nastaje što se kod nas kuća zida od krova , a ne od temelja. Pre svih ovih zakona je ttrebalo da se usvoje katalozi radnih mesta za ceo javni sektor i generička radna mesta. Međutim, ti katalozi su u fazi drugog predloga. Svi se mogu videti na sajtu ministarstva državne uprave. 

Da ne objašnjavam sve začkoljice koje su proizašle iz ovoga, mi sada (zdravstvo) moramo što pre da donesemo nove sistematizacije usklađene sa neusvojenim katalogom. Kada smo pitali na nekom sastnku u ministarstvu, kako i zašto, dobili smo odgovor da nas MMf stršno pritiska da to uradimo što pre, kao i da će se sistematizacije putem izmena i dopuna promeniti ako se u konačnoj verziji kataloga nešto promeni.

Link to comment

Ceo javni sektor bi trebalo da donese nove sistematizacije uključujući i zdravstvo. Osnov za to su zakon o maksimalnom broju zaposlenih... i zakon o sistemu plata u javnom sektoru.

E sad, zez nastaje što se kod nas kuća zida od krova , a ne od temelja. Pre svih ovih zakona je ttrebalo da se usvoje katalozi radnih mesta za ceo javni sektor i generička radna mesta. Međutim, ti katalozi su u fazi drugog predloga. Svi se mogu videti na sajtu ministarstva državne uprave. 

Da ne objašnjavam sve začkoljice koje su proizašle iz ovoga, mi sada (zdravstvo) moramo što pre da donesemo nove sistematizacije usklađene sa neusvojenim katalogom. Kada smo pitali na nekom sastnku u ministarstvu, kako i zašto, dobili smo odgovor da nas MMf stršno pritiska da to uradimo što pre, kao i da će se sistematizacije putem izmena i dopuna promeniti ako se u konačnoj verziji kataloga nešto promeni.

 

Pa da, ali ovo već donosi gomilu problema a ne znam na koju foru misle da pravno naslone tu sistematizaciju.

Link to comment

drugim recima, normalno je u bolnici pokupiti infekciju? i tu se nista ne moze?

 

U nasoj zemlji normalno, izgleda. Drugaricin otac je preziveo dve uzastopne teske i duge operacije, da bi preminuo sledece nedelje dok je lezao u bolnici, od infekcije. Izgleda da ga nisu okretali i gnoj mu je prosao kroz ledja. Moja baka i svi na njenom odeljenju posle operacije kuka i starackih preloma su uhvatili infekciju, jednoj zeni je gnoj uhvatio ceo jedan obraz i bradu, to je bilo jezivo. Najbolje su prosle dve zene koje su imale "samo" proliv danima - zavisi od tvoje slabe tacke. Ne cudi me zbilja sto mnogi prijatelji mojih roditelja odbijaju da idu na operacije vec godinama, govoreci istu stvar: da se plase oporavka i infekcije u bolnici.

 

 

Ali govna koja nece da stanu kad neko kasni par sekundi na bus, namerno, da napakoste...  :fur: No, to je za Doom, a ne za ovu temu. 

Ima toga, ali takodje ima jako puno ljudi koji jednostavno ne vode racuna o svojim postupcima u saobracaju i time ne ugrozavaju samo sebe, vec i sve ostale ucesnike. Ne mislim na ovaj slucaj, ne znam nikakve detalje.

Link to comment

Pa da, ali ovo već donosi gomilu problema a ne znam na koju foru misle da pravno naslone tu sistematizaciju.

 

причај ми о томе. колегиница и ја смо у јануару оптужене да саботирамо реформу, зато што нисмо дале да се по неусвојеним каталозима ради усклађивање систематизације са максималним бројем запослених. после је из министарства стигао допис да се не ради тако него да се постојеће систематизације ускладе са тим бројем. наравно, нико после није нашао за сходно да каже, извинте биле сте у праву.

пошто су се неке улизице истакле израдом неког нацрта систематизације по каталогу, искористићемо то за нову систематизацију. али ја бих сада цитирала Валтазара Богишића" што се грбо роди, вријеме не исправи".

Link to comment

причај ми о томе. колегиница и ја смо у јануару оптужене да саботирамо реформу, зато што нисмо дале да се по неусвојеним каталозима ради усклађивање систематизације са максималним бројем запослених. после је из министарства стигао допис да се не ради тако него да се постојеће систематизације ускладе са тим бројем. наравно, нико после није нашао за сходно да каже, извинте биле сте у праву.

пошто су се неке улизице истакле израдом неког нацрта систематизације по каталогу, искористићемо то за нову систематизацију. али ја бих сада цитирала Валтазара Богишића" што се грбо роди, вријеме не исправи".

 

Umesto citiranja: 

DOV%2B01-005-BDS.jpg

Link to comment

 

Ima toga, ali takodje ima jako puno ljudi koji jednostavno ne vode racuna o svojim postupcima u saobracaju i time ne ugrozavaju samo sebe, vec i sve ostale ucesnike. Ne mislim na ovaj slucaj, ne znam nikakve detalje.

 

Ma jasno, samo sam mnogo puta prisustvovala situaciji da jednostavno nece da otvore vrata, tik posto su ih zatvorili, iako autobus jos nije mrdnuo sa stanice. Narocito kad je u pitanju neko za koga vide da je srednjoskolac ili student. A procitah da je vozac rekao da namerno nije hteo da mu otvori. Ne mogu to da razumem. 

Link to comment

drugim recima, normalno je u bolnici pokupiti infekciju? i tu se nista ne moze?

 

interesantno je da postoji jedna hemikalija koja je odobrena za tretiranje bolničkog tekstila u cilju dobijanja npr čaršava na kojima bakterije ne mogu da se razvijaju, uključujući i neke na antibiotike rezistentne, davnih dana su me oduvali po tom pitanju, doduše posvetio sam tom pitanju par dana, saznao da se ne uklapa u budžete, poželeo sreću i dobro zdravlje i odjahao u noć

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...