Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Mogu i oni da overe knjizice. Opcija je da dokazu da je porodica socijalni slucaj koji ili nema nikakve prihode ili je taj prihod ispod propisanog minimuma po clanu domacinstva. Kao sto je Toni napisao ode se prvo u lokalnu ispostavu zavoda za zdravstveno koji dalje upucuje na socijalno i poresko radi potrebne dokumentacije.

 

 

 

Dozivotni apsolventi koji zive kod roditelja ili domacinstva koja imaju makar i jedan ar poljoprivrednog zemljista placaju odjednom za svako tromesecje. Za feb-april 2016. iznos je 2312,25 dinara mesecno. Podaci za uplatnicu se dobijaju u lokalnom ZZO.

A to se prijave kao poljprivrednici? Ok.
Link to comment

Ja sam samo otisla i rekla da zivim sama i da sam nezaposlena, overili mi knjizicu bez ikakvog placanja.

 

Jesi imala prijavu adrese koja nije sa roditeljima? Mojoj drugarici nisu hteli da overe besplatno, jer je prijavljena kod roditelja, i prosek po članu domaćinsta bio veći od 7 hiljada. Tako da nije mogla da dobije knjižicu na kraju.

Link to comment

Jesi imala prijavu adrese koja nije sa roditeljima? Mojoj drugarici nisu hteli da overe besplatno, jer je prijavljena kod roditelja, i prosek po članu domaćinsta bio veći od 7 hiljada. Tako da nije mogla da dobije knjižicu na kraju.

ne kod roditelja, ne.

Ali moj brat je kod njih. I kad je isao da overi knjizicu, trazili su mu da plati, pa je izasao iz filijale i vratio se al ovog puta na susedni salter, gde su mu overili bez placanja. Luda zemlja.

Link to comment

Kakve se sada ovo sitematizacije prave po zdravstvenim ustanovama?

 

Zar ne treba prvo da se izglasa zakon (o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru) pa tek onda da ministar donese pravilnik prema kome bi se onda pravile sistematizacije?

 

Zna neko nešto više?

Link to comment

Mislim da nezaposleni (a koji nemaju pravo na neki vid porodičnog zdravstvenog osiguranja)

prijavljeni na Biro za zapošljavanje (ili kako se to sad već zove) preko Biroa overavaju

knjižice i ne plaćaju ništa.

 

 

tako je, iz licnog iskustva.

Link to comment

Hm, znači to ovi koji se samo javljaju svaka 3 meseca i koji nisu niti u jednom programu pomoći NSZ, imaju pravo na zdravstvenu zaštitu?

Link to comment
Tri godine zatvora hirurgu sa VMA zbog mita

 

 

Od otežavajućih okolnosti za Dulića sudovi su imali u vidu da je u kratkom vremenskom periodu u više navrata tražio i primio mito, da je iskorišćavao teške situacije i okolnosti, da su mu bili povereni životi i zdravlje ljudi, da su njegovi pacijenti bili uglavnom teški bolesnici, "te da je iskorišćavajući njihov težak položaj određivao i nametao "kao tarifu" iznose koji su ljudi, odnosno pacijenti morali da plate". 
Kako se navodi u presudi, Gulić je najpre mobilnim telefonom sa pacijentima ili njihovim srodnicima dogovarao prijem na bolnicko lecenje, kontrolni ili konsultativni pregled i zatim tokom lečenja, kontrolnih ili konsultativnih pregleda zahtevao i primao novac za sebe. 

 

Ako je zahtevao i ako su pacijenti morali da plate, onda to nije samo primanje mita. Iznuda?

Link to comment

Ako je zahtevao i ako su pacijenti morali da plate, onda to nije samo primanje mita. Iznuda?

Nikad mi nece biti jasno zasto se ovakvi slucajevi tretiraju kao primanje mita. Kakva je razlika izmedju toga kada ti neke uperi pistolj u glavu voljene osobe i trazi novac da je ne ubije i toga kada lekar trazi pare da bi primio ugorzenu osobu na lecenje?

Link to comment

Ja se slažem na intuitivnom nivou. Bilo bi dobro čuti šta kažu stručniji.

 

Moj rezon je - primanje mita postoji istovremeno sa davanjem mita. Dakle, kada su obe strane u korupciji iz sopstvenih interesa. - kada im na osnovu koruptivnog odnosa pripada nešto što ne bi moglo da im pripadne u skladu sa pravilima. 

 

Kada neko ima puno pravo na nešto (zdravstveni tretman) a ostvarivanje prava mu se uslovljava davanjem novca, onda bi to trebalo tretirati kao iznudu, zar ne?

Edited by pacey defender
Link to comment

Kada neko ima puno pravo na nešto (zdravstveni tretman) a ostvarivanje prava mu se uslovljava davanjem novca, onda bi to trebalo tretirati kao iznudu, zar ne?

 

Tako sam nešto i ja nekada pisala, ali mislim da se kod nas u životu nije nazvao taj tip "mita" iznudom.

Link to comment

Kakve se sada ovo sitematizacije prave po zdravstvenim ustanovama?

 

Zar ne treba prvo da se izglasa zakon (o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru) pa tek onda da ministar donese pravilnik prema kome bi se onda pravile sistematizacije?

 

Zna neko nešto više?

Moguće da ima veze sa tim što su neke ustanove "vraćene" od grada republici?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...