Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

mislim da je to luba lichno oborila na ustavnom sudu, tj ne uslovljava vishe druga prava. ali ako odesh tamo morash izabrati.

Edited by gospa buba
Link to comment

Јутрос су ми супругу са прегледа проширених вена на ногама у Земунској болници упутили да купи посебне чарапе у Угриновачкој. У тој радњи је цена осам хиљада. Током викенда је супруга гледала ту тематику, и нашла да је такве чарапе могуће набавити и за две хиљаде.

 

Сетих се кад сам пре десетак година вадио визу за Италију, требао сам да фотокопирам још пар страна, а службеник није смео да ми каже где је најближа фотокопирница. Тад сам се нервирао, сад бих му се извинуо.

 

 

tako je meni doktor umesto gipsa preporučio da uzmem ortozu kod njegovih drugara za 6 hiljada. gips je koštao 1700. 

divan jedan čovek. divan.

 

a jel vas doktor ucenio da pazarite ? Ono tipa - neću da te lečim ako se to ne kupi?

 

Ako jeste, onda ste trebali da tužite, a ako nije onda je njegovo ekskluzivno pravo da preporuči gde da kupite - a da li ćete kupiti ili ne, to je vaša stvar. To ti je ko kad odeš kod majstora za kola a on ti kaže ja ću da ti nabavim delove, ili ti kaže idi u tu i tu radnju i kupi - jel i on korumpiran? Ako jeste, što se o tome ne piše?

Link to comment

a jel vas doktor ucenio da pazarite ? Ono tipa - neću da te lečim ako se to ne kupi?

 

Ako jeste, onda ste trebali da tužite, a ako nije onda je njegovo ekskluzivno pravo da preporuči gde da kupite - a da li ćete kupiti ili ne, to je vaša stvar. To ti je ko kad odeš kod majstora za kola a on ti kaže ja ću da ti nabavim delove, ili ti kaže idi u tu i tu radnju i kupi - jel i on korumpiran? Ako jeste, što se o tome ne piše?

Sva sreca, nisu svi lekari kao ovaj iz price (ili kao steins). Beskrajno ti hvala na ovom postu, cisto da imamo u vidu s kim se (ponekad) raspravljamo.

Link to comment

Sva sreca, nisu svi lekari kao ovaj iz price (ili kao steins). Beskrajno ti hvala na ovom postu, cisto da imamo u vidu s kim se (ponekad) raspravljamo.

 

ne lupetaj gluposti. 

pitanje je sasvim na mestu - problem je što ti nemaš veze s mozgom a trtiš se da nešto komentarišeš. 

Ako priznaš da si glup, možda ti i objasnim.

Link to comment

nisu korumpirani mehanichari, al te oderu svaki put, sreca pa ne moraju da rade nishta na ljudima, navika je zlo :lolol:

 

nemoj porediti sa mehanicharima. molim te. zdrav chovek kod mehanichara (ili bolestan kod mehanchara) i bolestan kod doktora  nisu ista kategorija ni u jednom prebrojavanju. chak i bez onih izdrkavanja sa hipokritovim™ zakletvama i ostalim bulaznjenjima prostog sveta <_<

 

i nemoj da skachesh na svaku, pliz, niti mozesh da ih odbranish niti treba.

Edited by gospa buba
Link to comment

nisu korumpirani mehanichari, al te oderu svaki put, sreca pa ne moraju da rade nishta na ljudima, navika je zlo :lolol:

 

nemoj porediti sa mehanicharima. molim te. zdrav chovek kod mehanichara (ili bolestan kod mehanchara) i bolestan kod doktora  nisu ista kategorija ni u jednom prebrojavanju. chak i bez onih izdrkavanja sa hipokritovim™ zakletvama i ostalim bulaznjenjima prostog sveta <_<

 

i nemoj da skachesh na svaku, pliz, niti mozesh da ih odbranish niti treba.

 

ustvari - jesu. I tu leži jedan od korena nerazumevanja. Što se pre prihvati da je zdravstvo u suštini jedan (visokoprofitabilni) posao, to će se pre stvari normalizovati. 

 

Elem, nemam ja šta koga da branim - da ti objasnim - ortoze ne idu na teret zdravstvenog osiguranja - gips ide. Dakle, ortozu možeš da nosiš samo ako kupiš. 

Mislim da je sa čarapama za proširene vene ista ili slična situacija (možda one i idu pod tačno odredjenim šiframa)

 

Dakle lekar može da odradi dve stvari - ili da falsifikuje šifre ne bi li udovoljio pacijentu (u kom slučaju postoji sasvim realna šansa da najebe od strane Fonda koji svaku stavku češlja po sto puta ne bili pokrpio ionako raspali budžet) ili da ga pacijenti mažu govnima pošto neće da učini™. 

 

U takvoj situaciji je lična stvar lekara šta će da kaže pacijentu. Na posletku svaki pacijent može odmah po izlasku iz ordinacije da ode do prve apoteke ili prodavnice medicinskih pomagala, raspita se za cenu i pazari tamo gde mu je najpovoljnije. 

Link to comment

a u realnosti, nishta od toga ti lekar ne objasni (vrlo retko ti i objasni shta ti je :(), ni shifru ni ne shifru, ni moze ni ne moze, nego te vrlo sugestivno vrlo chesto poshalje negde za pare. a ti, u realnosti, u zavisnosti od toga koliko si star, zdrav, razuman itd itd, donesi svoje odluke na trzishtu. to je u redu, razumem skroz. kao shto rekoh, ne rade to svi. ali u tvom objasnjenju izgleda ni oni ne razumeju profitabilnost visokoprofitabilne grane :)

Link to comment

a u realnosti, nishta od toga ti lekar ne objasni (vrlo retko ti i objasni shta ti je :(), ni shifru ni ne shifru, ni moze ni ne moze, nego te vrlo sugestivno vrlo chesto poshalje negde za pare. a ti, u realnosti, u zavisnosti od toga koliko si star, zdrav, razuman itd itd, donesi svoje odluke na trzishtu. to je u redu, razumem skroz. kao shto rekoh, ne rade to svi. ali u tvom objasnjenju izgleda ni oni ne razumeju profitabilnost visokoprofitabilne grane :)

 

 

znaš kako, 12 godina radim s pacijentima, promenio 5 ustanova u 4 grada i nikad, ali baš nikad, nisam naišao na toliko robotizovanog pacijenta. Naravno da moraš da im objasniš šta i zašto moraš da kupiš. Prosto si primoran na to. 

Sa druge strane kad kreneš da objašnjavaš šifre onda si u problemu - pošto kreće natezanje, psovanje, maltretiranje (u gro slučajeva),.....a ako kažeš magičnu reč "ne može" - najbliže poredjenje je kao kad biku mahneš crvenom maramom :D 

 

 

 

 

 

Nastavljaš da brljiraš  

 

lepo sam ti rekao - priznaj da ne razumeš i da si glup (ovo samo zato što si bezobrazan), pa ću ti lepo objasniti. 

Link to comment

a jel vas doktor ucenio da pazarite ? Ono tipa - neću da te lečim ako se to ne kupi?

 

Ako jeste, onda ste trebali da tužite, a ako nije onda je njegovo ekskluzivno pravo da preporuči gde da kupite - a da li ćete kupiti ili ne, to je vaša stvar. To ti je ko kad odeš kod majstora za kola a on ti kaže ja ću da ti nabavim delove, ili ti kaže idi u tu i tu radnju i kupi - jel i on korumpiran? Ako jeste, što se o tome ne piše?

 

Ексклузивно право доктора да препоручитм, ако и постоји, је очигледан извор корупције.

Немам ништа против да каже за и против више модела, али не може да препоручи једног произвођача, и то далеко скупљег.

Навео сам ти екстреман пример у мом посту како би то требало да функционише у нормалном свету.

 

Што се тиче поређења мајстора за кола, имао сам и таква искуства - али ми је дао препоруку на моје тражење. 

Друго, ценим да није у реду да спушташ свој позив на ниво полуписмених мајстора.

Link to comment

Citiram "nemoj da ideš da kupiš gips (pošto sam pitala da li mogu da stavim plastični umesto običnog), sad ću ja da zovem ove moje za jednu ortozu, to ti je bolje"

Naravno da nisam imala gugl pri ruci da obavim sopstveno istraživanje. Da li me to čini glupom, steinse?

Naravno da je gips bio bolji od ortoze, čvršći je i ne zahteva nikakvu disciplinu od pacijenta. Da mi je rekao gde da kupim gips i da sam držala gips na ruci, ko zna kako bi se stvari odvijale. Možda bih umesto dve i po godine cela golgota trajala dva meseca. Nikad nećemo saznati, ali imam prilično dobru ideju.

i od srca mu želim sve najbolje u životu.  -_-

Link to comment

Ексклузивно право доктора да препоручитм, ако и постоји, је очигледан извор корупције.

Немам ништа против да каже за и против више модела, али не може да препоручи једног произвођача, и то далеко скупљег.

Навео сам ти екстреман пример у мом посту како би то требало да функционише у нормалном свету.

 

Што се тиче поређења мајстора за кола, имао сам и таква искуства - али ми је дао препоруку на моје тражење. 

Друго, ценим да није у реду да спушташ свој позив на ниво полуписмених мајстора.

 

nije, zato što preporuka nije obavezujuća.  Koliko je moguće da mu je firma/apoteka šušnula neku kintu da bude njen trgovački putnik, toliko je moguće da on ima odlična iskustva baš sa tim brendom. 

 

 

Opet, u našem poslu postoji predpostavka da je ono skuplje i bolje (uzimajući u obzir gorka iskustva sa npr kineskim proizvodima). 

Da ti objasnim na sopstvenom primeru - nema barijuma za preglede (pošto je Zorka prestala da pravi). U apotekama se (pre)prodaje nekoliko vrsti barijuma - iz EU (mislim AU ili NEM), ima neki iz Hrvatske i iz Bugarske. Taj iz Bugarske je daleko najeftiniji. I ja pacijentu kažem - uzmi taj bugarski, nemoj da trošiš pare. On donese kad ono - vraga. Ko da je vodu popio. Ništa se ne vidi. Pregled neuspešan. NA koncu je morao da pazari onaj skuplji, da se opet ozrači i da odloži pregled na gotovo dva meseca. 

 

Moj poziv i treba i mora da se spusti na nivo koji je razumljiv većini ljudi. Svaka mistifikacija ima samo bumerang efekat.  Ovo je naravno lično mišljenje iza kog stoji sopstveno iskustvo. 

Link to comment

Citiram "nemoj da ideš da kupiš gips (pošto sam pitala da li mogu da stavim plastični umesto običnog), sad ću ja da zovem ove moje za jednu ortozu, to ti je bolje"

Naravno da nisam imala gugl pri ruci da obavim sopstveno istraživanje. Da li me to čini glupom, steinse?

Naravno da je gips bio bolji od ortoze, čvršći je i ne zahteva nikakvu disciplinu od pacijenta. Da mi je rekao gde da kupim gips i da sam držala gips na ruci, ko zna kako bi se stvari odvijale. Možda bih umesto dve i po godine cela golgota trajala dva meseca. Nikad nećemo saznati, ali imam prilično dobru ideju.

i od srca mu želim sve najbolje u životu.  -_-

 

stani, ne razumem - tebi su u državnoj ustanovi tražili da kupiš gips??

Link to comment

ne, nakon skidanja konaca i longete trebalo je da nosim običan gips. Ja sam pitala da li mogu da mi stave plastičan umesto toga, na šta je on rekao da se to plaća dodatno, i da ako već hoću da platim, bolje je da uzmem ortozu od nekih njegovih™.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...