Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Dead wrong. Ljudi u Srbiji imaju daleko manje vremena od ljudi iz Zapadne Evrope.

 

moguce, zapravo sam tu izjavu bazirala na ljudima koje ja poznajem u srbiji a koji jos uvek kuvaju, kao i na ovom forumu gde iz kuvarskih tema vidim da mnogi kuvaju, ali je sasvim moguce da to nije reprezentativno, zapravo poznajem jako mali broj ljudi tamo, i svi koje poznajem su iz slicnih socjalnih krugova. ali opet, sta jedu porodice (ne samci) koji ne kuvaju? nema bas toliko alternativa, pogotovo van urbanih centara.

 

u stvari bolja statistika za to bi bila potrosnja svezeg povrca i mesa vs unapred pripremljenog.

Edited by rajka
Link to comment

u srbiji je uposlenost zena oko 30%. to znaci da u dosta (sirih) porodici ima makar jedna koja ima vremena da skuva. mislim da se i venom usko referisao na urbane porodice u kojima su svi zaposleni (9-5,6,7) , a koje u danasnjoj srbiji nisu ni prosek.

Link to comment

to shto kuvamo ne znachi da imamo vremena da kuvamo ^_^

 

:lol:

 

ali zbilja, popularnost pijaca ukazuje da vecu sklonost kuvanju. mozda kod nas ima veze i prisustvo veceg broja generacija u kuci, pa se cesce nadje baka u penziji kojoj nije tesko da skuva za decu. i nekako je kuvanje za decu™ deo kulture, i uopste hranjenje nekoga. 

 

gledala sam u poslednje vreme neke dokumentarce o ishrani, naravno sve o americi. i bilo mi je sokantna tvrdnja, koja je izgleda tacna, da je tamo industrijska hrana toliko dugo popularna da sad vec u nekim porodicama odrasta treca generacija koja ne ume da kuva. gledala sam klipove sa skolskom decom koja ne umeju da prepoznaju krompir, cveklu, karfiol... ne vidjaju kod kuce. cak i u vajnoj kaliforniji, u hipi tripi berkliju, prodavnica koja nam je bila najbliza kuci je imala produce section od otprilike metar - ako ti zatreba banana ili pomorandza - a sve ostalo su bili samo nizovi i nizovi industrijske hrane. eventualno jos mleko i jaja su bili normalni. sirevi su vec bili nesto sto ne bi proslo evropski standard. a realno, cak i sa kolima, najcesce ces da kupis hranu u najblizoj prodavnici, kad ti treba samo da trknes po veknu hleba. koji je bio pun secera i nije se susio niti budjao. elem, takodje sam videla kako im izgledaju school lunches. mi zamisljamo mozda neku bzv hranu, konzervisani kukuruz i chicken nuggets i konzervisano voce. avaj, deca svaki dan mogu da biraju izmedju niza opcija koje su cisti fast food: pice, krompirici, hamburgeri. svaki dan, od seste godine, fast food za rucak. nije cudno sto smo u boljem stanju, i pored dosta nezdravih navika ishrane (tipa rucak u pekari). 

Edited by betty
Link to comment

:lol:

 

ali zbilja, popularnost pijaca ukazuje da vecu sklonost kuvanju. mozda kod nas ima veze i prisustvo veceg broja generacija u kuci, pa se cesce nadje baka u penziji kojoj nije tesko da skuva za decu. i nekako je kuvanje za decu™ deo kulture, i uopste hranjenje nekoga. 

 

gledala sam u poslednje vreme neke dokumentarce o ishrani, naravno sve o americi. i bilo mi je sokantna tvrdnja, koja je izgleda tacna, da je tamo industrijska hrana toliko dugo popularna da sad vec u nekim porodicama odrasta treca generacija koja ne ume da kuva. gledala sam klipove sa skolskom decom koja ne umeju da prepoznaju krompir, cveklu, karfiol... ne vidjaju kod kuce. cak i u vajnoj kaliforniji, u hipi tripi berkliju, prodavnica koja nam je bila najbliza kuci je imala produce section od otprilike metar - ako ti zatreba banana ili pomorandza - a sve ostalo su bili samo nizovi i nizovi industrijske hrane. eventualno jos mleko i jaja su bili normalni. sirevi su vec bili nesto sto ne bi proslo evropski standard. a realno, cak i sa kolima, najcesce ces da kupis hranu u najblizoj prodavnici, kad ti treba samo da trknes po veknu hleba. koji je bio pun secera i nije se susio niti budjao. elem, takodje sam videla kako im izgledaju school lunches. mi zamisljamo mozda neku bzv hranu, konzervisani kukuruz u chicken nuggets. avaj, deca svaki dan mogu da biraju izmedju niza opcija koje su cisti fast food: pice, krompirici, hamburgeri. svaki dan, od seste godine, fast food za rucak. nije cudno sto smo u boljem stanju, i pored dosta nezdravih navika ishrane (tipa rucak u pekari). 

 

ja stvarno ne znam sta da radim u vezi toga ako dete raste u severnoj americi. mislim ne mozes mu dati da nosi kuvano od kuce, ako sva deca jedu junk, htece i ono junk. a u detinjstvu se sticu navike u ishrani. vrlo zajebano. za sebe, neizmerno sam zahvalna sto sam odrastala u sistemu gde se jelo kod kuce, ono sto ti keva servira, a to je bilo sveze kuvano. i sto nisam znala sta je restoran dok se nisam odselila od kuce.

Link to comment

imam dojam da se to polako menja, mada zavisi od skole do skole. ali navike ishrane sa najvise formiraju izmedju trece i pete godine, tako da ipak imas neki upliv. takodje, imas punu kontrolu nad doruckom i vecerom, a i to je nesto. 

Link to comment

mada. na primeru sopstvenog deteta vidim koliko je njegova ishrana iznenadjujuca rodbini u srbiji. malo se i uvrede se kad im kazemo da mu ne stavljaju secer u kornfleks, da mu ne daju przeno za dorucak, da ne moze da jede grickalice osim u specijalnim prilikama, da sokove tretiramo kao dezert... s druge strane, jednako se iznenade sto mali veselo hasa svako voce i povrce koje mu damo. sa izuzetkom paradajza, ali dobro, moramo da mu ostavimo neki prostor za buntovnistvo. ^_^ 

Link to comment

e tu si me podsetila, srbija ima veliki problem, sto su skoro svi industrijski slatkisi i grickalice puni hidrogenizovanih biljnih ulja (jedino je bambi izbacio ista iz upotrebe), tako da deca koja jedu puno toga su na gorem od malih amerikanaca koji jedu picu i pomfrit. ironija je sto u srbiji to deca iz imucnijih porodica, stvarno siromasni nemaju para ni za to.

Link to comment

moje isto duboko vredja sto malom ne damo da jede bilo sta, bilo kada, bilo koliko. sto insistiramo da se obroci odvijaju u odredjeno vreme i imaju odredjeno trajanje, i da kad se zubi posle operu, ne moze da uzme samo jos stanglicu cokolade. kad se samo setim, imao je neki stomacni virus i trebalo je da letim s njim preko okeana, i kazem kevi da dobro pazimo sta jede - da mu damo uglavnom samo pirinac, da ne bih propatila celu noc s decijom dijarejom. pri tom smo sumnjali na lokalno mleko, ili smo bar imali utisak da pogorsava situaciju. e mali ustao pre mene, ustajem ja posle, a keva kaze - dala sam mu mnogo mleka i jabuka, hteo je, a kako da mu kazem ne??? 

 

pricamo o detetu koje je tad imalo 18 meseci. zbilja, kako da mu kazes ne. <_<

Link to comment

Ja mnogo vise jedem junk hranu u Srbiji, nego sto sam jeo u Nemackoj, Britaniji ili Severnoj Americi posle. 

 

 

ma i meni se cini da je po tom pitanju situacija gora kod nas, samo da je noviji trend. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...