Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

mislim da kod nas nije samo udeo pusaca ono sto odskace, vec i broj popusenih cigareta po glavi stanovnika. u holandiji recimo znam dosta pusaca, ali gro njih popusi pet cigareta dnevno. 

 

zanimljivo za BMI, ali mislim da to mora biti zato sto jos uvek imamo jedan solidan udeo siromasnih. recimo mene je iznenadilo da smo negde u evropskom dnu po konzumaciji mesa, a po svom okruzenju nikad ne bih rekla. a i po kulturoloskoj ideji da je meso jedina prava hrana. sto znaci da oni koji ga ne jedu, verovatno ne mogu da priuste. 

Edited by betty
Link to comment

zanimljivo za BMI, ali mislim da to mora biti zato sto jos uvek imamo jedan solidan udeo siromasnih. recimo mene je iznenadilo da smo negde u evropskom dnu po konzumaciji mesa, a po svom okruzenju nikad ne bih rekla. a i po kulturoloskoj ideji da je meso jedina prava hrana. sto znaci da oni koji ga ne jedu, verovatno ne mogu da priuste. 

u americi su najsiromašniji u isto vreme i najdeblji

Link to comment

mislim da kod nas nije samo udeo pusaca ono sto odskace, vec i broj popusenih cigareta po glavi stanovnika. u holandiji recimo znam dosta pusaca, ali gro njih popusi pet cigareta dnevno. 

 

zanimljivo za BMI, ali mislim da to mora biti zato sto jos uvek imamo jedan solidan udeo siromasnih. recimo mene je iznenadilo da smo negde u evropskom dnu po konzumaciji mesa, a po svom okruzenju nikad ne bih rekla. a i po kulturoloskoj ideji da je meso jedina prava hrana. sto znaci da oni koji ga ne jedu, verovatno ne mogu da priuste. 

 

da, ne znam za BMI, zato sto se povecava i u zemljama u razvoju, koje su negde siromasne kao i srbija. ali to moze da bude da je u tim zemljama bio znatno nizi ranije od srbije, pa sada dospevaju na taj nivo koji srbija samo odrzava. zapravo trebalo bi pogledati ukrsteno prosecan BMI i income level. isto i za pusenje.

 

u stvari, ako se u srbiji i rade takve analize (koje mere burden pusnja ili gojaznosti na disability adjusted life years ili finansijski impact), definitvno ih je tesko naci, kao sto je tesko naci neki ozbiljan medij koji bi se time pozabavio na kvalitetan nacin. a verovatno je znatan. 

Link to comment

^istina, kod nas siromasi jedu zdravije. 

 

za moje pojmove je najveca prednost zivota u srbiji jeftino voce i povrce. i to sto ljudi uglavnom imaju dovoljno vremena da kuvaju from scratch. 

Link to comment

zapravo to sa pusenjem u srbiji vs svet je zanimljivo, ako pogledas istorijski do 80-ih je u srbiji bio manji udeo pusaca nego u vecini zapadno evropskih zemalja, us i kanadi. onda od 80-ih u svim tim zemljama pocinje nagli pad, u srbiji rast, i linije se ukrstaju. srbiji tu postaje potpuno van vremena i sveta sve do negde sredine 2000-ih kada pocinje da blago pada udeo pusaca. ovim tempom srbija ce uhvatiti korak sa svetom za 50-100 godina. po drugoj strani, zdravstveni sistem (tj narod koji puni zdravstvenu kasu) ima srece zato udeo gojaznih raste dosta sporije nego drugde. gledala sam podatke nesto cini mi se da je bila 2005-2013 ili tako nesto period, i srbija je jedina zemlja koju sam videla (metodom eyeballinga) da prosecan BMI nije porastao. 

 

ali s obzirom da imamo lekare koji savetuju trudnicama da je ok da puse, da se slucajno ne iznerviraju ako pokusaju da ostave, moglo bi da bude i mnogo gore  -_-

 

Mislim da sam pogrešno predstavila slučaj, prvo tromesečje, rizična trudnoća (krvarenje, svašta nešto),

apsolutno mirovanje i smirenost, to je bio imperativ da bi se trudnoća održala, odatle savet, sve što izaziva nervozu

eliminisati (cigarete svesti na maksimum 5 dnevno) pa i gledanje vesti.

(Inače, taj lekar je jako strog kad su u pitanju cigarete, čak preti da neće voditi trudnoću.)

Link to comment

Mislim da sam pogrešno predstavila slučaj, prvo tromesečje, rizična trudnoća (krvarenje, svašta nešto),

apsolutno mirovanje i smirenost, to je bio imperativ da bi se trudnoća održala, odatle savet, sve što izaziva nervozu

eliminisati (cigarete svesti na maksimum 5 dnevno) pa i gledanje vesti.

(Inače, taj lekar je jako strog kad su u pitanju cigarete, čak preti da neće voditi trudnoću.)

 

izvini, nisam se referirala na tebe, nego na razne postove koje sam procitala na domacim forumima posveceni trudnoci. ovo o cemu ti pricas je daleko rasirenije nego sto mislis. neshvatljivo veliki broj ljudi pravda pusenje u trudnoci, sa argumentima koji idu od rekao mi lekar da je ok, do nema dokaza da je pusenje stetno, preko moje misljenje je da pusenje je stetno samo za osobu koja pusi ali ne i za plod, posto je beba i onako u plodovoj vodi itd., da ne nabrajam dalje. ali izgleda (iz onoga sto pisu) da ih u velikom broju i lekari podsticu na to, kao sto ih podsticu i da ne vakcinisu decu, pa se ti sad nosi s tim, ako treba da se bavis javnim zdravljem.

Link to comment

recimo mene je iznenadilo da smo negde u evropskom dnu po konzumaciji mesa, a po svom okruzenju nikad ne bih rekla. a i po kulturoloskoj ideji da je meso jedina prava hrana. sto znaci da oni koji ga ne jedu, verovatno ne mogu da priuste. 

 

Ovde bi bilo interesantno videti šta ,,kvari" prosek. Da li je u pitanju to da penzioneri jedu mnogo malo mesa, tj. mnogo manje od mlađih ljudi, a penzionera ima jako mnogo? Da li zbog povećane religioznosti danas popriličan broj ljudi posti, što bi znatno oborilo konzumaciju mesa u određenim mesecima?

 

Ili kako je raspoređena konzumacija mesa, tj. u kom to obroku Srbi jednu manje mesa od zapadne Evrope? Zapadnjaci često umeju da jedu ručkove bez ikakvog mesa, dok je kod nas skoro pa nezamislivo da ručak bude bez mesa (osim ako se posti, što nas vraća na gornje pitanje). Da l' to zapadnjaci šiju Srbe van ručka, u smislu da jedu sendvič sa 3 lista salame kada Srbin jede s jednim, ili kada jede suv leb?

 

Meni je jedanput za ručkom kolega u Švajcarskoj prepričavao članak iz novina gde je pisalo kako Švajcarci jedu 1 kg mesa nedeljno u proseku, i kako je to brate previše. Koleginica (takođe iz Srbije) i ja se grohotom nasmejasmo, u fazonu druže mi pojedemo kilo mesa za 2-3 dana max., kak'ih 7 dana.

 

Mada sad gledam wiki, nešto mi nije jasno. Po wikiju, 2002. Švajcarci recimo su jeli oko 72 kg mesa po osobi godišnje, dok je za nas (ex-SRJ) ta cifra bila oko 78 kg.

 

Sad gledam podatke od pre 2 godine ovde: http://chartsbin.com/view/12730 a tu piše Švica 74,7 kg, a Srbija 45,2 kg. Na koju foru je potrošnja opala za više od 30 kg od 2002. do 2013.? Ne kapiram. CG ima potrošnju od 57,7 kg, a BiH jadnih 27,9. Španija je izgleda apsolutni evropski rekorder sa 97 kg.

Link to comment

I da - na gornjem linku postoji statistika po godinama za Srbiju od 2006., a za SCG do 2005.

 

Pa tako stoji, SCG 2005. - 82 kg, a Srbija 2006. - 41,1 kg. Isto tako za CG za 2006. stoji 50,2 kg.

 

Tu nešto ozbiljno ne štima, ili jedni ili drugi set podataka nije tačan, ili se koristi različita metodologija. Nema šanse da je raspad SCG prepolovio potrošnju mesa.

Link to comment

s obzirom da je izvor tih podataka UN, pre ce biti da su pogresni podaci oni od pre, kada SiCG nije bila clanica UN i UN nije skupljala statistike za istu. ali bih volela da znam kako su dobili podatke sa sajta, obicno u takvim slucajevima samo fale podaci za srbiju iz tog perioda. ovo mi lici kao da su pitali srbiju da im dostave neke podatke, pa ovi dostavila iste, prikupljene po sopstvenoj, a ne UN metodologiji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...