Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

a jebemu.

evo me na privremenom radu u njemackoj, i mogu ti reci da sam i ovde video svakojakih debilizama.

 

od toga da mi skinu mladez i da ne zasiju ranu pa sad imam kao neko debelo dugme na ledjima, do tog da je kolega doslovce zamalo izgubio nogu jer su mu stavili neku carapu protivu tromba ili prosirene vene il cegavec, koja ga je tako stezala da je tkivo krenulo da odumire usled nedostatka krvi.

Link to comment

hocu da kazem, neki su tvrdili pre par strana, da u srbiji mozes dobiti kvalitetnu zdravstvenu uslugu ako imas para. ja kazem, mozes kurac. ginekolog koji ti savetuje da ne vakcinises dete ce odjednom da postane dobar lekar zato sto ti imas para i dao si 200 evra. kako da ne. to moze da se tesi onaj koji tako placa.

 

Ma naravno da nisu samo pare dovoljne. Trebaju ti i preporuka i pare, ponesto moze da se zavrsi u celosti sa preporukom*, ali za dosta stvari moras da odradis dijagnostiku sam i da je platis, ponekad i preglede, a ponekad ni lek koji je potreban nije na pozitivnoj listi pa i on mora da se nabavlja na crno i placa.

 

*preporuka moze biti i samo kod kog lekara da ides privatno, prosto da ne bacas pare na neznalice, a moze da bude i da te ubaci na pregled, da dobijes uput isl kod drzavnog.

Link to comment

ne kapiram, sta jel bilo bolje nakon sto smo sta platili?

 

pa mislim, reagovala sam na tvrdnju da u srpskom zdravstvu mozes dobiti kvalitetnu uslugu ako imas para. u tom grmu lezi zec, kazu. onda si ti poceo da poredis sa nemackom, pa pitam, kada ste tutnuli sushku u djep ortaku, jel usluga postala magicno bolja? mozda je u tome stvar i u nemackoj, ako platis odmah dobijes bolje.

Link to comment

Ma naravno da nisu samo pare dovoljne. Trebaju ti i preporuka i pare, ponesto moze da se zavrsi u celosti sa preporukom*, ali za dosta stvari moras da odradis dijagnostiku sam i da je platis, ponekad i preglede, a ponekad ni lek koji je potreban nije na pozitivnoj listi pa i on mora da se nabavlja na crno i placa.

 

*preporuka moze biti i samo kod kog lekara da ides privatno, prosto da ne bacas pare na neznalice, a moze da bude i da te ubaci na pregled, da dobijes uput isl kod drzavnog.

 

dobro to da. ali je besmisleno mi tvrditi da u zemlji gde imas jaku negativnu selekciju i medju fakultetskim osobljem i medju lekarima koje primaju, sve sto je potrebno je da imas pare, i odjednom ce ti lekari koji su svi isto skolovani i obucavani u tom sistemu, postati kvalitetni lekari. pare mogu da ti pomognu da brze dodjes do lekara (sto je ok), da kupis lekove koji ti trebaju (sto je ok) i donekle lece kurcobolju (sto nije ok, ali jbga, kao sto kazem u indiji je jos mnogo gore), ali nece ti pomoci da dobijes kvalitetnu negu ako sistem nema kapacitet da je pruzi.

Link to comment

pa mislim, reagovala sam na tvrdnju da u srpskom zdravstvu mozes dobiti kvalitetnu uslugu ako imas para. u tom grmu lezi zec, kazu. onda si ti poceo da poredis sa nemackom, pa pitam, kada ste tutnuli sushku u djep ortaku, jel usluga postala magicno bolja? mozda je u tome stvar i u nemackoj, ako platis odmah dobijes bolje.

 

 

Aman rajka, pa ne moze los lekar da postane dobar zato sto si mu ubacio susku, ali moze da ti priusti pregled kod lekara koji je dobar, da ti kupi dijagnostiku za koju bi inace cekao nekoliko meseci, pa bi te vracali, pa bi zastarevalo, moze da ti kupi lek.

 

edit: ok, ispisalo se u medjuvremenu

Edited by Dagmar
Link to comment

zaboravi, ne pratis nit, a mrzi me od pocetka da ti objasnjavam. dagmar recimo kapira o cemu pricam, so never mind.

vec zaboravljeno.

 

preporucio bih ti da odmoris, ocigledno si malko prezupcila :)

Link to comment

vec zaboravljeno.

 

preporucio bih ti da odmoris, ocigledno si malko prezupcila :)

 

preporucio bi mi da odmorim, zato sto ti ne uspeva da pratis sta pricam (iako drugi sagovornici recimo nemaju takav problem), na anonimnom forumu? ne znam sta znaci "prezupcila" ali  :lolol:

Link to comment

a verovatno nemaju ni nas procenat pusaca. 

 

zapravo to sa pusenjem u srbiji vs svet je zanimljivo, ako pogledas istorijski do 80-ih je u srbiji bio manji udeo pusaca nego u vecini zapadno evropskih zemalja, us i kanadi. onda od 80-ih u svim tim zemljama pocinje nagli pad, u srbiji rast, i linije se ukrstaju. srbiji tu postaje potpuno van vremena i sveta sve do negde sredine 2000-ih kada pocinje da blago pada udeo pusaca. ovim tempom srbija ce uhvatiti korak sa svetom za 50-100 godina. po drugoj strani, zdravstveni sistem (tj narod koji puni zdravstvenu kasu) ima srece zato udeo gojaznih raste dosta sporije nego drugde. gledala sam podatke nesto cini mi se da je bila 2005-2013 ili tako nesto period, i srbija je jedina zemlja koju sam videla (metodom eyeballinga) da prosecan BMI nije porastao. 

 

ali s obzirom da imamo lekare koji savetuju trudnicama da je ok da puse, da se slucajno ne iznerviraju ako pokusaju da ostave, moglo bi da bude i mnogo gore  -_-

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...