Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ne sporim da je retka, nego da nije istina da trudnica mora da se razboli da bi se dete zarazilo.

 

u pravu si/ste, sad sam u istom clanku nasla da je 29% trudnica u nekom istrazivanju bilo asymptomatic. 

Link to comment

Sad sam propitao ženu koja je upravo završila školu roditeljstva u dz, i kaže da su im nekoliko puta rekli da ne smeju da jedu nepečeno meso, sireve od nepasterizovanog mleka, da peru voće i povrće isl. Ali nikada zašto niti su pominjali listeriju.

A ginekolog im je rekao na predavanju da dobro razmisle da li će da vakcinišu decu, da nijedan pedijatar ne sme da im kaže da ih ne vakcinišu, al da one ipak dobro razmisle.

Link to comment

Uradila sam fore radi isto to ali na srpskom (kod nas ljudi retko guglaju na engleskom, sem kad su sa foruma naravno).

 

Evo prvi drugi hit (krstarica je bar u moje vreme u Srbiji bila onako sajt za sve, jedan od vecih u Srbiji):

http://www.krstarica.com/zdravlje/ishrana/sta-trudnice-ne-bi-trebalo-da-jedu/

 

dobro, ovo su kao opste smernice za zdravu ishranu (ovo je bio konsenzus recimo 70-ih do 90-ih o zdravoj ishrani, danas se nesto menja ideja o masti, ali dobro, to je druga prica). zene koje nije interesovalo da se hrane zdravo pre trudnoce, verovatno nece ni u trudnoci. ali mislim da je definitivno dobar savet da se hrani zdravo i ne ugoji previse u trudnoci. 

Link to comment

dobro, ovo su kao opste smernice za zdravu ishranu (ovo je bio konsenzus recimo 70-ih do 90-ih o zdravoj ishrani, danas se nesto menja ideja o masti, ali dobro, to je druga prica). zene koje nije interesovalo da se hrane zdravo pre trudnoce, verovatno nece ni u trudnoci. ali mislim da je definitivno dobar savet da se hrani zdravo i ne ugoji previse u trudnoci. 

 

Ma nije to problem, ali kad je naslov sta zena ne sme da jede u trudnoci, ipak ocekujem nesto i o nedovoljno pecenom mesu a ne samo ne jedite masno, ne jedite masno.

Link to comment

A ginekolog im je rekao na predavanju da dobro razmisle da li će da vakcinišu decu, da nijedan pedijatar ne sme da im kaže da ih ne vakcinišu, al da one ipak dobro razmisle.

 

strava.

Link to comment

Sad sam propitao ženu koja je upravo završila školu roditeljstva u dz, i kaže da su im nekoliko puta rekli da ne smeju da jedu nepečeno meso, sireve od nepasterizovanog mleka, da peru voće i povrće isl. Ali nikada zašto niti su pominjali listeriju.

A ginekolog im je rekao na predavanju da dobro razmisle da li će da vakcinišu decu, da nijedan pedijatar ne sme da im kaže da ih ne vakcinišu, al da one ipak dobro razmisle.

 

pa zato imaju i problema sa padanjem procenta vakcinisane dece. po jednoj strani imas u sustini neobrazovane sestre/lekare koji sire glasine/teorije zavere, po drugoj neobrazovane* zene, koje veruju ovima posto su jel medEcinsko osoblje, sto ih cini autoritetom.

 

* i pod  neobrazovane, i ne mislim da nisu zavrsile fakultet. ne bi me cudilo da medju antivaxxerima preovladjuju "intelektualci" sto bi se reklo kod nas.

Edited by rajka
Link to comment

Ma nije to problem, ali kad je naslov sta zena ne sme da jede u trudnoci, ipak ocekujem nesto i o nedovoljno pecenom mesu a ne samo ne jedite masno, ne jedite masno.

 

to da, definitivno.

Link to comment

sad sam pogledala malo domace izvore. stvarno je zanimljivo da se bas dosta bave zdravom ishranom, mnogo vise od engleskih ili americkih izvora (sto je super, da smo pravazisli ono da zena u trudnoci treba da sto vise miruje i jede za dvoje (odraslih)), ali uopste se ne bave opasnostima (sto je bas iznenadjujuce, posto je moj utisak da ljudi u srbiji su natprosecno histericni u vezi trudnoce).

Link to comment

Pa nije se proculo iz nekog razloga. Inace nakon ove drugaricine sestre koja je izgubila bebu u kasnoj trudnoci i za koju je izinsistirala da sazna uzrok, letos je devojka jednog mog rodjaka takodje neobjasnjivo izgubila dete nesto tipa sesti mesec, bas kasno. Ja pitam mamu jel se zna razlog, kao da joj sugerise da obrati paznju na ishranu ako sledeci put ostane u drugom stanju, mama je uradila dismissal samo po sistemu ma to je njoj od pusenja. Znaci porodica je vecala i izvecala da je zena sama kriva i znaju 100% da joj je to od pusenja, kakve bakterije, ne veruju oni u to.

Link to comment

ugh, nevezano za tvoju pricu, i to je sokantno, da dave sa time koliko masno meso i ribu treba ili ne treba da jedes, a pusenje se ne spominje. navikle su nase bebe (i fetusi) na pusenje, srbija je to brale. 

Edited by rajka
Link to comment

ugh, nevezano za tvoju pricu, i to je sokantno, da dave sa time koliko masno meso i ribu treba ili ne treba da jedes, a pusenje se ne spominje. navikle su nase bebe (i fetusi) na pusenje, srbija je to brale. 

 

Pa eto, definitivno ima nekih specificnosti naseg mentaliteta kad tako krenes da razmisljas.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...