Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Istekao edit,

Preterala sam, zaboravila sam stavku: titanijumske pločice. 

Mrzi me sad da tražim račune, a to je bila prilično velika stavka, 

možda čak u rangu operativnog zahvata.

Link to comment

Uh, kad nemaš para, velika je dobrota da ti umesto 1000 eura naplate samo lekove koji su ispod 100.

(Devojka nije imala da plati ništa, ekipa entuzijasta koja pomaže azilantima je reagovala i skupila pare.)

Cene koje sam navela bile su sa Instituta za maksiofacijalnu hirurgiju.

7 dana ležanja, uz terapiju, operacija, 1200 eura. Privatna klinika je tražila nešto malo ispod 2000.

postujem

svaka cast

 

a inace mrzim pucanje slepog creva

Edited by fritifrut
Link to comment

Ne znam za bolničke dane i operacije ali pregledi npr na vma su ozbiljno jeftiniji nego u privatnim ustanovama. Mislim tu negde za 50%.

Znam da sam pre par god bio :huh: kada mi na šalteru reče cenu i to kod nekog stručnjaka koji važi za vodećeg u srb.

Link to comment

Uh, kad nemaš para, velika je dobrota da ti umesto 1000 eura naplate samo lekove koji su ispod 100.

(Devojka nije imala da plati ništa, ekipa entuzijasta koja pomaže azilantima je reagovala i skupila pare.)

Cene koje sam navela bile su sa Instituta za maksiofacijalnu hirurgiju.

7 dana ležanja, uz terapiju, operacija, 1200 eura. Privatna klinika je tražila nešto malo ispod 2000.

 

Pazi, u zakonskoj su obavezi da pruže hitnu medicinsku pomoć, imao novca ili ne. Ako stranac nema novca da plati za pruženu hitnu medicinsku pomoć, zakon veli da se to pokriva iz budžeta. To važi i za državne i za privatne klinike. Dodatni zbun u ovoj priči mi je ta dobrota doktora koji su se "složili da se odreknu troškova lečenja". Računi za bolničke usluge u Srbiji nemaju kao posebnu stavku honorar doktora, jer doktori rade za platu u tim ustanovama, tako da doktor ne može da se odrekne svog honorara i tako spusti cenu.

 

Istekao edit,

Preterala sam, zaboravila sam stavku: titanijumske pločice. 

Mrzi me sad da tražim račune, a to je bila prilično velika stavka, 

možda čak u rangu operativnog zahvata.

 

To dosta menja stvar. Medical devices su dosta skupi i ako ideš pod nož kao privatni pacijent za veštački kuk ili pace maker, proteza ili pace maker će biti naplaćeni po punoj ceni, koja ume biti surova (cena pace makera ide i do 65-70 tisuća jura)

Link to comment

Pazi, u zakonskoj su obavezi da pruže hitnu medicinsku pomoć, imao novca ili ne. Ako stranac nema novca da plati za pruženu hitnu medicinsku pomoć, zakon veli da se to pokriva iz budžeta. To važi i za državne i za privatne klinike. Dodatni zbun u ovoj priči mi je ta dobrota doktora koji su se "složili da se odreknu troškova lečenja". Računi za bolničke usluge u Srbiji nemaju kao posebnu stavku honorar doktora, jer doktori rade za platu u tim ustanovama, tako da doktor ne može da se odrekne svog honorara i tako spusti cenu.

 

 

Upravo tako. Lekari u državnim ustanovama nemaju pravo ni na kakve "honorare". Pravilnikom RFZO je predviđeno da se ovakva vrsta usluge (hitna medicinska pomoć) fakturiše od strane ustanove direkno Ministarstvu zdravlja ukoliko ne postoji mogućnost da pacijent naknadno plati ili obezbedi osiguranje.

Link to comment

Dodatni zbun u ovoj priči mi je ta dobrota doktora koji su se "složili da se odreknu troškova lečenja". Računi za bolničke usluge u Srbiji nemaju kao posebnu stavku honorar doktora, jer doktori rade za platu u tim ustanovama, tako da doktor ne može da se odrekne svog honorara i tako spusti cenu.

 

 

pa odrekli se, dvaput nista je nista crva nije ni bilo.

Link to comment

Dobro, znači hteli su da je izvaćare, pa se onda skupila ekipa, pa da ne bude da su hteli da je izvaćare 

naplatili su nešto simbolično? I svi su kao srećni?

(Ja jesam bila srećna, devojci je pozlilo van centra za azil, hitna operacija, igranka

sa parama je krenula posle...)

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

je l moze neko da mi odgovori zasto postoje spiskovi lekova koji lekari smeju da pisu na recepte? konkretnije, zasto lekar ne sme da prepise lek pacijentu za koji on misli da je efikasniji od lekova sa spiska?

Link to comment

Dobila je svajcarsku uslugu za burundjanske pare + je ustedela jer se verovatno nije ni setila nekog znaka paznje... Bas je sere u zivotu!

Link to comment

Upravo tako. Lekari u državnim ustanovama nemaju pravo ni na kakve "honorare". Pravilnikom RFZO je predviđeno da se ovakva vrsta usluge (hitna medicinska pomoć) fakturiše od strane ustanove direkno Ministarstvu zdravlja ukoliko ne postoji mogućnost da pacijent naknadno plati ili obezbedi osiguranje.

 

pa ne bas, na vma konkretno postoji honorarni rad.

radi se popodne posle radnog vremena za pacijente koji nemaju osiguranje ili ne zele da cekaju redovno zakazivanje i od tog rada deo ide,( lekarima, sestrama i ostalom medicinskom osoblju koje ucestvuje), kao dodatak preko plate.

Edited by Čutura
Link to comment

je l moze neko da mi odgovori zasto postoje spiskovi lekova koji lekari smeju da pisu na recepte? konkretnije, zasto lekar ne sme da prepise lek pacijentu za koji on misli da je efikasniji od lekova sa spiska?

 

Zasto? Zbog para, jbg. Sme on da prepise, al taj lek nece pokriti zdravstveno osiguranje pa pacijent mora da iskesira punu cenu. Nije to nesto specijalno u Srbiji, u dosta zemalja imas slican pristup, npr genericki lek se reimbursira kad ti ga prepise lekar ali ne i brand name lek jer je ista aktivna komponenta a brand name je dosta skuplji.

 

pa ne bas, na vma konkretno postoji honorarni rad.

radi se popodne posle radnog vremena za pacijente koji nemaju osiguranje ili ne zele da cekaju redovno zakazivanje i od tog rada deo ide,( lekarima, sestrama i ostalom medicinskom osoblju koje ucestvuje), kao dodatak preko plate.

 

To svakako, al to je za elektivne procedure, nema honorarnog ukazivanja hitne medicinske pomoci.

Link to comment

Ovo sada je već vrhunski bezobrazluk. Preživeo sam isuviše mnogo stresnih situacija na poslu zbog zalaganja za promenu načina razmišljanja i poslovanja, i zbog toga ne jednom doveo u rizik svoju poziciju, pa i sam opstanak u kompaniji, a posredno i egzistenciju svoje porodice. Stoga, apsolutno ne mogu da dozvolim da mi se ovde lepe nekakve etikete, kako sam ja advokat sistemske korupcije koju prodajem budalama.

 

Ako imaš problem da razumeš šta je tačno moj posao i u kom pravcu se kreću stvari na globalnom nivou u borbi protiv korupcije, onda me lepo zaobiđi i svi zadovoljni, a nemoj preko mojih leđa braniti endemsku korupciju koja je ukorenjena kod zdravstvenih radnika, kao i komplekse više vrednosti u odnosu na druge struke, koji su takođe veoma prisutni. Kompanije su daleko od ideala etičkog poslovanja, ali u svakoj iole ozbiljnoj ima makar neko ko se bavi anti-korupcijskom borbom kao glavnim poslom, ko pokušava da uvede nova pravila igre i skenira da pronađe one koji ne žele da ta pravila poštuju i odstrani ih iz sistema. Koliko takvih zaposlenih ima u bolnicama u Srbiji i kakve su mere bolnice preduzele da obezbede etičko ponašanje svoji zaposlenih, koja predstavlja fundament te struke ? Osim u pojedinim privatnim klinikama, nema nigde, upravo zato što se po ustanovama u Srbiji prećutno promoviše takav sistem - klijentelistički, koruptivni i bez ikakve odgovornosti za ono što se radi. Pogledaj prvo svoju struku u ogledalu i uoči njen isitinit odraz, a tek onda dođi ovde da komentarišeš druge.

 

nu zaglavi ćorku, pa samo da ti rečem.....

 

teško da se ti ovim baviš u privatnoj farmaceutskoj kompaniji. Pre će biti da se baviš kako da korupciju održiš na zakonski prihvatljivom nivou™. 

 

I da ne bude da te opet klevećem - sam si izjavio da je recimo "hotel sa tri zvezdice" ili uplata kotizacije na odgovarajućem kongresu™ sasvim prihvatljiva čast za lekara-saradnika. Što su cifre koje se mere u nekoliko stotina do par tisuća ojra. Ima još uvek napisano na prethodnim stranicama. 

 

PS a ovi što su aperisali azilantkinju džaba treba odma da se otpuste. Kvare nam ugled profesije™.  :nobles:  A i teraju pučinu da se muči - pod koji folder ovo da podvede. :unsure: 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...