Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

nije lepo da izdvajaš deo citata. napisao sam:

 

 

budući da si napisao da svoju profesiju posmatraš kao bilo koju drugu, onda ovo za tebe ne važi. 

 

inače, dobro si primetio da dosta tvojih kolega imaju taj ego trip koji im potpuno pomuti razum. koliko sam samo puta čuo u razgovorima sa lekarima "nekada se reč lekara poštovala i nije se preispitivala", "pacijenti danas imaju previše prava", itd.

 

 

Problem je što su u Srbiji ta prava pacijenata izvitoperena. Svakakve se tu gluposti dešavaju. Od toga da se pacijenti žale što je kod lekara tvrda stolica do toga da se čitavi pregledi (i to vrlo skupi pregledi) izvode bez ikakvog razloga, na zahtev pacijenta. 

Glavni argument zaštitnika prava pacijenta je - ajd završite mu to da ne pravi buku. Nigde zakona, nigde pravila, nigde bilo kakve, makar polustručne podloge, samo - da ne pravi buku. 

 

 

 

Elem, najveći neprijatelj lekara danas je internet, verovao ti ili ne. Ne možeš da shvatiš koliko problema pravi u radu - od toga da pacijenti dolaze sa unapred pripremljenom dijagnozom kod lekara "na konsultaciju" do toga da se truju ili sasvim ozbiljno ubijaju slušajući raznorazne imbecilne on line savete. (moj najdrastičniji primer - lik pročitao na internetu da se krpelji najbolje skidaju žarom od cigarete - možeš da misliš na šta je ličio posle jedno 30ak uboda krpelja u šumi. Plus, grdan je zamenio mladež sa ujedom pa je i taj spalio. )

 

A ego trip je čudo. Ima ga i u ostalim profesijama, ali nigde nije tako izražen kao u medicini. 

Link to comment

Najzanimljiviji deo ovog topika je drug Ajatolah koji mrtav ladan, stranicama unazad, prodaje sistemsku korupciju budalama ovde i to prolazi ko podmazano. :Hail:

 

Ajatolah majstore, bez ikakve ironije i sarkazma, svaka čast - gde god da radiš malo te plaćaju. Čim otvorim sopstvenu kliniku ti si broj jedan kandidat za konsiljerea i PRa. 

 

 

Ovo sada je već vrhunski bezobrazluk. Preživeo sam isuviše mnogo stresnih situacija na poslu zbog zalaganja za promenu načina razmišljanja i poslovanja, i zbog toga ne jednom doveo u rizik svoju poziciju, pa i sam opstanak u kompaniji, a posredno i egzistenciju svoje porodice. Stoga, apsolutno ne mogu da dozvolim da mi se ovde lepe nekakve etikete, kako sam ja advokat sistemske korupcije koju prodajem budalama.

 

Ako imaš problem da razumeš šta je tačno moj posao i u kom pravcu se kreću stvari na globalnom nivou u borbi protiv korupcije, onda me lepo zaobiđi i svi zadovoljni, a nemoj preko mojih leđa braniti endemsku korupciju koja je ukorenjena kod zdravstvenih radnika, kao i komplekse više vrednosti u odnosu na druge struke, koji su takođe veoma prisutni. Kompanije su daleko od ideala etičkog poslovanja, ali u svakoj iole ozbiljnoj ima makar neko ko se bavi anti-korupcijskom borbom kao glavnim poslom, ko pokušava da uvede nova pravila igre i skenira da pronađe one koji ne žele da ta pravila poštuju i odstrani ih iz sistema. Koliko takvih zaposlenih ima u bolnicama u Srbiji i kakve su mere bolnice preduzele da obezbede etičko ponašanje svoji zaposlenih, koja predstavlja fundament te struke ? Osim u pojedinim privatnim klinikama, nema nigde, upravo zato što se po ustanovama u Srbiji prećutno promoviše takav sistem - klijentelistički, koruptivni i bez ikakve odgovornosti za ono što se radi. Pogledaj prvo svoju struku u ogledalu i uoči njen isitinit odraz, a tek onda dođi ovde da komentarišeš druge.

Link to comment

Problem je što su u Srbiji ta prava pacijenata izvitoperena. 

 

A ego trip je čudo. Ima ga i u ostalim profesijama, ali nigde nije tako izražen kao u medicini. 

 

licno mi i ne smeta narocito niciji ego trip, osim ako nekog drugog ne kosta zdravlja ili zivota.

 

cenim da je to problem s medicinom, sto ego tripovi lekara uticu na izvitoperenu™ sliku sveta u kom se pacijentima valjda cini cast da ih neko prvo saslusa sta im fali, pa onda i leci, i to za njihove sopstvene pare od poreza i doprinosa.

Link to comment

Moja svajatm pre par godina pukla u Beču blizu 3000 ojra (operacija i tri bolnička dana), i to je navodno prošla super jeftino...

Nije imala nikakvo putno osiguranje...

 

Verujem da ni kod nas za strance/ne-osiguranike cene nominalno nisu mnogo manje.

 

Edit: isto slepo crevo

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Meni je operacija slepog creva u urgetnom jedan od naj-horor doživljaja u životu (predveče jedne nove godine), al' nešto sumnjam da se uslovi boduju kad naši prave cenovnik, posebno za strance...

Link to comment

Прошле године сам лежао пар дана на ВМА. Са мном је био један странац, из амбасаде, оперисао девијацију носа или нешто сл.

Дошао један дан, сутра пуштен. Операција му је наплаћена 20 и нешто хиљада (око 200 евра).

Јесте да се ради рутински операција (кроз нос, нема сечења), и да је храна болничка, али опет је ту нека тотална анестезија, операциона сала итд.

 

Био је један чудан случај код девојака у соби, чуо сам неку расправу на ходнику па су ми после испричале о чему се радило. Једна сиротица је дошла на операцију девијације носа, па је искористила прилику да мало дотера нос. То се често ради, а наплаћује се само разлика у цени, у овом случају нешто типа 7 хиљада, ако се добро сећам. Међутим жена/девојка је из стварно сироте средине, причале су девојке из собе да је скупљала оне мале мармеладе и маргарине. Кад је требало да је отпусте кући, муж који је дошао по њу је био непријатно изненађен (да вам буде лакше мислим да није био тип који би је тукао).

Онако, баш ми је била тужна цела прича.

Link to comment

Operisana je u Urgentnom. 

Ako se nešto nije drastično promenilo, i ako nema razlike između stranaca i neosiguranih pacijenata,

operacija nije ispod 500eura, bolnički dan oko 10, lekovi po danu oko 10, do 1200 eura su anestezija

i plaćanje lekara. (ovo su cene iz prošle decenije, ne verujem da su bitno menjane)

Link to comment

Moja svajatm pre par godina pukla u Beču blizu 3000 ojra (operacija i tri bolnička dana), i to je navodno prošla super jeftino...

Nije imala nikakvo putno osiguranje...

 

Verujem da ni kod nas za strance/ne-osiguranike cene nominalno nisu mnogo manje.

 

Edit: isto slepo crevo

 

Ova tvoja je super prošla, realno. Bolnički dan (all in, doktori, sestre, lekovi, dijagnostika al bez hirurgije) u najvećoj bečkoj bolničkoj grupi KAV je malo iznad soma u dvokrevetnoj sobi. Hirurgija podiže cenu za honorar hirurga i anesteziologa. I tu ima razlike, debelo se razlikuje honorar profesora ili primarijusa od honorara nekog novajlije. U svakom slučaju, putno zdravstvno je džabe. Za nekih 7 dana u Beču bi bilo oko 20-30 jura za zdravstveno, putno, prtljag, otkazivanje letova i ostale kurce, što je realno ništa.

 

U Srbiji stranci plaćaju isto kao i neosigurani (osim par kategorija, tipa pedijatrija, porodjaji, gde su cene simbolične) a cene su baš, baš niske. Cene u državnim bolnicama su eventualno niže samo u Bosni, gde je nerazumno jeftino (skoro smo platili ozbiljniju ginekolišku hirurgiju i desetak dana u Kliničkom u Sarajevu sa pad rana ICU solidno ispod 500 jura), tako da mi ne pije vodu ova neverovatna dobrota kako bi se cena spustila na prihvatljiv nivo. Ono, privatne bolnice u Bgd su barem 3-4 puta jeftinije od neke prosečne javne bolnice u Zapadnoj Evropi.

Link to comment

Uh, kad nemaš para, velika je dobrota da ti umesto 1000 eura naplate samo lekove koji su ispod 100.

(Devojka nije imala da plati ništa, ekipa entuzijasta koja pomaže azilantima je reagovala i skupila pare.)

Cene koje sam navela bile su sa Instituta za maksiofacijalnu hirurgiju.

7 dana ležanja, uz terapiju, operacija, 1200 eura. Privatna klinika je tražila nešto malo ispod 2000.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...