Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

 

konkretan slucaj, starijem coveku doktorka 'prepise' neka pomagala za vene (carape za vene, tako nesto). da konkretnu instrukciju u koju apoteku da se ode i da moraju da daju papir sa njenim pecatom da vide u apoteci ko ih salje, odu ljudi u apoteku i naprave se blesavi jer su skontali da je neki tal u pitanju, kazu trebaju nam te i te carape, apotekarka insistira da joj kazu koji lekar je prepisao jer ona mora da upise to i bez toga ne moze da im proda?!

pa jel prijavio on to?

 

 

koliko sam upoznata nije jer nije hteo da se cima pod parolom da je svakako to morao da kupi, ovog ili onog proizvodjaca. vise su bili zaprepasceni da idu bas dotle u shemi.

Link to comment

I to na račun, ne u koverti. Onako, privatni račun privatnog lica piše na vizitki, za svaki slučaj kao i jmbg.

Siroti lekari.

Nije im dao broj racuna, niti je ikada sa njima pricao. Te lekove je prepisivao i pre i posle toga.

A mozemo zarad poentiranja u raspravi da se pravimo debili i da pretpostavimo da ne postoji nacin da se dodje do necijeg broja racuna. Narocito je to tesko farmaceutskim kucama koje su vezane poslovnom etikom.

Link to comment

koliko sam upoznata nije jer nije hteo da se cima pod parolom da je svakako to morao da kupi, ovog ili onog proizvodjaca. vise su bili zaprepasceni da idu bas dotle u shemi.

Te čarape (odnosno sva druga pomagala) pišu specijalisti pa se onda sa njihovim izveštajem ide u dom zdravlja gde izabrani lekar piše recept odnosno nešto što izgleda kao obrazac. Tako se pomagalo ne plaća ili se plaća samo učešće, nema tu mesta ni za kakvu cedulju za apoteku. A da je otišao u apoteku da kupi pravo od specijaliste opet je tu izveštaj sa njegovim pečatom pa se u svakom slučaju zna ko je to propisao.. Ne sumnjam ja u ovo što si napisala, tako se mnoge stvari rade ali fali mi ovde nešto. :)

 

 

Edit: ovako je bilo pre 3 godine, tada sam to radio, možda se nešto u međuvremenu promenilo, u tom slučaju se izvinjavam :)

Edited by zoki
Link to comment

Te čarape (odnosno sva druga pomagala) pišu specijalisti pa se onda sa njihovim izveštajem ide u dom zdravlja gde izabrani lekar piše recept odnosno nešto što izgleda kao obrazac. Tako se pomagalo ne plaća ili se plaća samo učešće, nema tu mesta ni za kakvu cedulju za apoteku. A da je otišao u apoteku da kupi pravo od specijaliste opet je tu izveštaj sa njegovim pečatom pa se u svakom slučaju zna ko je to propisao.. Ne sumnjam ja u ovo što si napisala, tako se mnoge stvari rade ali fali mi ovde nešto. :)

 

 

Edit: ovako je bilo pre 3 godine, tada sam to radio, možda se nešto u međuvremenu promenilo, u tom slučaju se izvinjavam :)

 

ne znam ni ja sve detalje, znam samo ovo sto su mi ispricali. moguce (ali nisam sigurna) da je u pitanju bila privatna ordinacija, to verovatno menja unekoliko situaciju. ljudi su svakako kupili te carape samo su izrazili iznenadjenje principom rada, skontali su da dr. ima neki procenat od toga pa su tako odreagovali. 

da budem postena, to je jedini put da sam cula nesto takvo, da se bas insistira na imenu dr. koji je prepisao nesto.

Link to comment

To je sve posledica poslovne etike™ farmaceutskih kuca koje iniciraju, sprovode i imaju najvecu korist od takve saradnje. Znam za slucaj da je jedna farmaceutska kuca lekaru uplatila novac na racun bez ikakvog obavestenja i ugovora/dogovora samo na osnovu cinjenice da je prepisivao neke lekove koje su oni gurali na trziste. Cak nikada nisu imali nikakav kontakt sa njim, ali su mu na kraju godine uplatili nekakav bonus za koji se kasnije ispostavilo da je povezan sa ucestaloscu prepisivanja nekih lekova. Nije bio neki veliki iznos (10-ak hiljada dinara), ali je bio dovoljan da coveku napravi problem.

 

Znam za masu slučajeva gde se nosi keš na ruke, čitao sam čak i ugovor o poklonu novca, gde se proizvođač i lekar saglašavaju da se prigodnim poklonom imaju smatrati novčani apoeni određenih serijskih brojeva (nije naš ugovor, već jedne kuće sa teritorije Ex-Yu), ali za ovakav slučaj nisam čuo. Isplata bez pravnog osnova je i ozbiljan knjigovodstveni problem, jer se sve isplate automatski knjiže, a ovakav unos u knjigovodstvo bi osporio svaki revizor, tim pre što bi morala da se otovori posebna kartica za tog lekara.

 

Da li si sigurna da nije u pitanju bila potvrda o uplati poreza na dohodak, zbog sponzorisanja odlaska na KME ili nekih poklona ? To ide krajem godine, onda nas lekari zovu jer ne znaju o čemu se radi.

Link to comment

Meni se jednom desilo da mi je jedan državni institut uplatio podosta para bez ikakve najave i obaveštenja.

 

Radio sam projekat jedne računarske mreže koja je bila deo nekog njihovog projekta finansiranog od strane nekog iz EU, projekat se završio, ljudima ostalo para na računu, svim saradnicima uplatili još po jedanput dogovorenu sumu. Ja zvao da pitam jel greška, kažu nije. Nismo znali šta ćemo sa parama a nismo hteli da ih vraćamo.

 

Znači, može da se desi.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Da li si sigurna da nije u pitanju bila potvrda o uplati poreza na dohodak, zbog sponzorisanja odlaska na KME ili nekih poklona ? To ide krajem godine, onda nas lekari zovu jer ne znaju o čemu se radi.

Jeste krajem godine, a doktor nije imao pojma o cemu se radi (nije isao na KME, nije dogovarao bilo sta sa nekim iz te firme, samo mu je krajem decembra uplaceno 10-ak hiljada dinara). I jeste vas ^_^ zvao, ali ne znam sta mu je receno, uglavnom on je shvatio da to ima neke veze sa nekim lekovima, a moguce da je ovo sto ti kazes, jer je tek od poreske uprave dobio obavestenje da mu je ta firma uplatila taj iznos, inace ne bi ni znao ko je uplatio.

 

Link to comment

pravilno. I kakav je bio epilog?

Nikakav. Ocigledno je sve bilo po propisima. Jadan, nije uspeo da se odbrani :fantom:

Moguce je da su oni sa svoje strane to prikazali na zakonit i dozvoljen nacin, ali poenta je da lekar niti je trazio da mu se plati, niti je znao sta mu je i kojim povodom uplaceno.

A moguce je i ovo sto Ayatollah kaze da je to bila samo potvrda o uplacenom porezu na dohodak (sto bi objasnilo cinjenicu da ovaj nije primetio tu uplatu krajem godine). Ali opet, valjda bi se setio nekog odlaska na edukaciju, ili poklona koji je dobio.

Kad nece kao sav posten svet da to lepo spakuju u koverat.

Link to comment

nije lepo da izdvajaš deo citata. napisao sam:

 

Ima da budeš svetac jer si hteo da se baviš lekarskim poslom. Nisi odabrao da budeš autolimar ili prodavac kokica nego da spasavaš ljudski život. To ako želiš veće društveno priznanje od autolimara ili prodavca kokica.

 

 

budući da si napisao da svoju profesiju posmatraš kao bilo koju drugu, onda ovo za tebe ne važi. 

 

inače, dobro si primetio da dosta tvojih kolega imaju taj ego trip koji im potpuno pomuti razum. koliko sam samo puta čuo u razgovorima sa lekarima "nekada se reč lekara poštovala i nije se preispitivala", "pacijenti danas imaju previše prava", itd.

Link to comment

 

 

Rumunija: Mito lekarima da preporuče određeni lek

Rumunske vlasti pretresle su šezdeset kuća i kancelarija u potrazi za dokazima da su farmaceutske kompanije podmićivale lekare da preporučiju određene lekove.

IZVOR: BETA/AP  UTORAK, 28.07.2015. | 19:33
 
  
 
24805337455a22e10e21ed990645956_v4_big.j
 
Foto: Thinkstock

Kako se navodi, kompanije su plaćenim letovanjima i na drugi način podmitile lekare da pacijentima prepisuju određene lekove za rak.

Antikorupijska agencija je saopštila da je pretresen 61 stan i kancelarija u Bukureštu i u mestima u Transilvaniji.

Tužiteljka te agencije Laura Kodruta Kovesi je rekla da je istraga usredsređena na jedan broj zdravstvenih instituta i na način na koji se određeni lekovi za rak kupuju i prepisuju. 

 

Akcija je i dalje u toku, te je drugi tužilac rekao samo da su lekarima koji su pod istragom, od 2012. do ove godine, plaćana letovanja ili troškovi za učestvovanje na kongresima, ili su dobijali materijalna dobra, ukupne vrednosti od više stotina miliona leja - nekoliko desetina hiljada evra.

 

 

  1. Kod nas je to javno, svaki doca ima blokče, kao flajer i umesto recepta ti da lepo taj flajer i kaže: Uzmi si ovo...

    (pacijent28. jul 2015 22:07

    # Link komentara

  2. olos

    comment-android.gif (baja mrzovici pljevlja28. jul 2015 20:44

    # Link komentara

  3. Sta mislite o cijem trosku,nasi lekari putuju po celoj Srbiji,obicno vikendom na seminare,kongrese i slicne manifestacije,skupljajuci pri tom neophodne bodove za obnovu licence? 

    Umesto recepta u vecini slucajeva dobijete flajer nekog proizvodjaca(ili uvoznika) i toplu preporuku da to OBAVEZNO nabavite. 

    Poslednji primer sam imao proletos,kada je FIZIJATARKINJA toplo preporucila gel jednog nemackog proizvodjaca,a nas srpski proizvod istog sastava(gavez),kosta otprilike 3x manje! 

    Treba neko da plati,te silne `besplatne` vikende lekarima(citaj:legalizovani mito i korupcija),a ko ce drugi,ako ne sirotinja!?

    (Farmakomafija28. jul 2015 20:29

    # Link komentara

  4. Potpuno ista situacija i kod nas, zar ne?

    (Milica28. jul 2015 20:16

    # Link komentara

Edited by Tale
Link to comment

ako je medicina biznis onda nije cilj da ljudi budu zdravi nego bolesni tako da to mnogo objasnjava

zlocesta farmacija koja nudi svasta i jadni medicinari koji moraju da ga prime

Link to comment

ako je medicina biznis onda nije cilj da ljudi budu zdravi nego bolesni 

 

Upravo tako.

 

 

Edited by desboj
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...