Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ima tu ipak jedna kvačica koja izdvaja zdravstvo od sličnih branši u kojima takođe postoji korupcija i omerta, tipa političari, panduri ili taksisti, a za koje se mnogo ređe potežu odbrane tipa "ali nisu svi takvi", a to je fakat da je ljudski život u igri.

Upropasti nas kapitalizam, medicina ti je zanat kao i svaki drugi, ljudi su roba, prodaješ znanje i umeće. Humanost nemoj tražiti ni u humanitarnim organizacijama, kamo li u bolnici.

 

Polu-šalu na stranu, može jedan da kaže da je pravda bitnija od života, i da su sranja u sudstvu mnogo gore zlo nego sranja u zdravstvu. Džabe ti što si uhvatio lekara sa rukom u tuđem džepu kad je slučaj zastareo :-)

Edited by desboj
Link to comment

ima tu ipak jedna kvačica koja izdvaja zdravstvo od sličnih branši u kojima takođe postoji korupcija i omerta, tipa političari, panduri ili taksisti, a za koje se mnogo ređe potežu odbrane tipa "ali nisu svi takvi", a to je fakat da je ljudski život u igri.

+1

 

udaralo me i drugo, ali zdravstvo najvise boli

Edited by fritifrut
Link to comment

Upropasti nas kapitalizam, medicina ti je zanat kao i svaki drugi, ljudi su roba, prodaješ znanje i umeće. Humanost nemoj tražiti ni u humanitarnim organizacijama, kamo li u bolnici.

 

Polu-šalu na stranu, može jedan da kaže da je pravda bitnija od života, i da su sranja u sudstvu mnogo gore zlo nego sranja u zdravstvu. Džabe ti što si uhvatio lekara sa rukom u tuđem džepu kad je slučaj zastareo :-)

 

sve tačno, ali opet stoji ono što sam napisao. ni za pravosuđe se ne potežu te "nisu svi takvi" varijante.

 

uostalom, nisu lekari jedini sa toliko osetljivim poslom. zamisli da za kontrolore leta i pilote važi da samo određen deo njih traži bonuse da ne bi radio usran od alkohola, a većina ipak ne.

Edited by ljakse
Link to comment

 

 

Ti očigledno nisi medicinski radnik. Pitanje je jednostavno - koja je razlika izmedju Brufena i Ibuprofena (osim to ga da su jedno  roze tabletice a drugi su bele i da ih prave dve različite firme)? Ili izmedju npr Panfarminog Prilenapa i Gaelnikinog Prilenapa? 

Pitanje je bilo postavljeno u smislu - šta kome smeta čiji se od dva ista leka propisuje? 

 

 

pa trebalo bi da smeta drzavi koja to placa, a onda i poreskim obveznicima (tj svima koji zive u Srbiji, a da nisu iz farmaceutske industrije ili potplaceni lekari) koji placaju drzavu da prosledi dalje.

Link to comment

Znam da se ja u zivotu kad mi neko dodje na rodjendan i ne donese nista nikad ne naljutim jer to ni ne ocekujem. Samo sto se onda ni ja njemu ne cimam oko poklona. Kako vas dvoje resavate ovo? Ti njoj poklon, a ona tebi - sta?

 

Pa ne kazem ja da se ljudi ponasaju nelogicno, naprotiv, skroz je logicno.

I to je to, samo relacija 1:1 među ljudima? Ništa 1:n, ništa n:m, tu i tamo koji self referencing... ? :(

Link to comment

vaso, bravo, sujevjerje je sasvim sigurno jedan od razloga za davanje simbolicnih poklona ljekarima. a bili ti pokloni smisleni i potrebni ili ne, treba ih razlikovati od mita, uostalom, i zakon to radi.

manite se viskija i bombonjera, problem su koverte i sistemska korupcija.

 

Aleluja! Mislila sam da samo meni izgleda da je potpuna podmetačina kad se govori o mitu/korupciji u zsravstvu okretati stvari na bombonjere. Bombonjera je 500 (4 evra) din i kupim je i komšinici jer se iscimala da nahrani kuče kad nismo bili tu. Kupi i ona meni za sličnu uslugu, prosto to je bar u mom slučaju jedan lep gest. Kakve to veze ima sa onim da budeš prinuđen da daješ stotine evara da bi te stavili na listu, našli dijagnozu (za ovo znam slučaj hirurga koji je pustio devojku da skoro umre jer kao ne mogu da nađu dijagnozu) i sl.

Link to comment

I to je to, samo relacija 1:1 među ljudima? Ništa 1:n, ništa n:m, tu i tamo koji self referencing... ? :(

Kazem, nema nikakve ljutnje, nema frke ako ti je bas tad jednom bilo nezgodno, ali ako si lik koji nema taj obicaj nikad onda ni ne ocekujes valjda da dobijas, jel? Zna se kad ide join, a bogme i kad je levi a kad desni x(

(Ionako kenjam koristeci primere i ekvivalencije jer mi se cini da ljudi imaju blind spot na ovaj konkretan primer.)

 

@morgana i dagmar - vecina ljudi se zaista koncetrise na te daleko malignije pojave, ja sam najvise kriv za ovo ostalo jer insistiram na ideji da ta klica postoji i u tim benignim primerima ali naravno da ne kazem da je to isto. Samo, kad se one porede s prijateljskim gestovima (poput komsinice koja pricuva psa), onda se sav najezim. Seti se sta si dobila od lekara i med. sestre zauzvrat, pa probaj da napises ovakav primer. "nisu me osakatili ili ubili ili pogresnom dijagnozom pogorsali stanje, pa sam ja odlucila da se oduzim jednom bombonjericom". Ima li to smisla, ne vidite li neku rupu u toj logici, neki problem?

Link to comment

Seti se sta si dobila od lekara i med. sestre zauzvrat, pa probaj da napises ovakav primer. "nisu me osakatili ili ubili ili pogresnom dijagnozom pogorsali stanje, pa sam ja odlucila da se oduzim jednom bombonjericom".

 

Ili pomogli su mi kada mi je bilo loše, lečili, pomogli...? To ne postoji nigde?

Link to comment

Lažu, to je najobičnije licemerje, pa da li su im i farmaceutske kuće krive što od njih primaju silne benefite. Sve bi oni da se jadni odbrane od toga, ali ne daju im pacijenti i proizvođači.

 

Pokloni i drugi benefiti koje dobijaju od farmaceutskih kuća i te kako utiču na njihovu odluku o korišćenju i propisivanju lekova, do te mere da terenski saradnici dobijaju otvorene pretnje da njihovi lekovi neće biti prepisivani ako npr. ne dobiju najnoviji iPhone (pa i dva, tri, da se nađe i za porodicu) ili ako ih kompanija ne pošalje na seminar u npr. Dubai, i slične gluposti. Bilo je čak i careva koji su tražili da im bude organizovana mešalica za beton za izlivanje ploče za vikendicu, deljeni su vaučeri, keš, nošeni televizori i veš mašine itd. Svi oni vrlo dobro znaju o čemu se radi, i jedva čekaju da uđu u red podobnih za poklone i sponzorstva, popunjavanje anketnih listića za 20 evra po pacijentu i slične gluposti. 

 

Da ne bude zabune, na strani industrije su još deset puta gori mufljuzi, koji nemaju nikakv moralni ili zakonski problem da podmićuju na sve strane. Da nisu Ameri počeli da farma industriji zavrću jaja sa FCPA-om od pre desetak godina, cela zdravstvena delatnost bi se pretvorila u neslućeni festival korupcije.

 

Hm, ispada kao da lekari iniciraju a farmaceuti prosto nemaju moralni problem pa pristaju. Pitam se kakvi su carevi od lekara po zemljama od Slovenije do Holandije, pa i tamo farmaceutski prodavci zavrse dovlaceci njihove lekare na skupe konferencije. U nekim zemljama morali su da pocnu zakonski da zabranjuju farmaceutskim kucama da vode lekare na skupa putovanja. Kako li onda zapadni lekari iniciravaju da im farmaceuti moraju dati mito, tesko mi je da zamislim kako prete lokalnim farmaceutskim kucama i zahtevaju izlivanja ploca i iphonove?

Link to comment

pa to. mesar te nikad nije izvaćario na vagi, red je da mu se odužiš što radi svoj posao. ko oni grčki bonusi za radnike koji dolaze na posao u predviđeno vreme

Edited by ljakse
Link to comment

Ne bih poredio kupovinu mesa sa osećajem bespomoćnosti kad si teško bolestan ili polomljen, pu pu, daleko bilo.

Link to comment

Aleluja! Mislila sam da samo meni izgleda da je potpuna podmetačina kad se govori o mitu/korupciji u zsravstvu okretati stvari na bombonjere. Bombonjera je 500 (4 evra) din i kupim je i komšinici jer se iscimala da nahrani kuče kad nismo bili tu. Kupi i ona meni za sličnu uslugu, prosto to je bar u mom slučaju jedan lep gest. Kakve to veze ima sa onim da budeš prinuđen da daješ stotine evara da bi te stavili na listu, našli dijagnozu (za ovo znam slučaj hirurga koji je pustio devojku da skoro umre jer kao ne mogu da nađu dijagnozu) i sl.

Pa i ima.

Jedno je nagraditi ili izraziti zahvalnost komšinici :naughty: za uslugu drugo je dati kafu sestri da "malo više pogleda" pojedine pacijente, zar ne?

Link to comment

Ljudi, celo ovo sranje sa korupcijom u zdravstvu kod nas je počelo 90ih. A pre toga je isto bilo punih ormara viskija, rakije, pečenih (i živih!) prasića, roštilja, kolača, bombonjera, cigara... A niko nije tražio. (Neki) ljudi jednostavno vole da se oduže lekaru, sestri...

Ali fora je što tad nije bilo toga "daj 300 evra ili nema operacije".

 

Bar kad je o zdravstvu reč, to su dve potpuno različite stvari.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ili pomogli su mi kada mi je bilo loše, lečili, pomogli...? To ne postoji nigde?

 

 

Daj bre Jozo, zajebavas me. Nekome je posao da to uradi a ti si svaki mesec svog zivota placao da bi on to uradio kad zatreba. I sad odjednom pomoc? Pa nece biti da je pomoc. To mozda kad skroz odemo u kurac pa pocnemo da zivimo kao Busmani pa nam neki dobri ljudi iz normalnog sveta krenu slati humanitarne lekare bez granica pa da kazemo - jebiga, ovaj se iscimao pa pomogao. Ovako je on covek koji radi svoj posao, ja sam jedan od ljudi koji ga placaju i nema govora ni o kakvoj pomoci ili usluzi u nasem odnosu.

Link to comment

Ne bih poredio kupovinu mesa sa osećajem bespomoćnosti kad si teško bolestan ili polomljen, pu pu, daleko bilo.

Ljudi su umirali od pokvarene hrane, zar nije neka uslugica to sto te nije mesar otrovao?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...