Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ako citas moje postove skontaces da ne patim od stereotipova, posto imam oprecna, i vrlo pozitivna i vrlo negativna iskustva.

mene zaista zanima mehanizam kako sve to ide i sta se smatra da je OK primiti a sta ne. 

 

 

 

Kako šta ide Vaso? Meni nije ništa ok da primim, i pravo da ti kažem ljuti me i osećam se neprijatno. Desi se da pacijent npr ostavi sestri ili šalteruši 200gr kafe i čokoladu. E sad, pošto one znaju da će to doći do mene (najčešće mi se pacijent sam pohvali™ ) one dodju same i kažu evo dobili ste kafu i čokoladu, i na to ja kažem ok, stavi to u sobu (zajedničku prostoriju) ili skuvajte tu kafu da pijemo.  Ili kad mi pacijent nabija u ruke (što je takodje obožavana disciplina istih) kese nasred hodnika - i onda se nadguravamo po par minuta, sve dok ne privučemo pažnju svih ostalih u hodniku. I onda postane neprijatno. I onda kažem ok hvala vam lepo jer prosto ne znam šta da kažem dok mi se kreten ceri u lice kao da mi je dao kesu zlatnika. 

Jel sad kapiraš šta mislim.

 

 

Jesi li siguran da se ništa ne menja u praksi ? Sačekaj kada ti u posetu dođe bilo koji terenac koji radi za neku od kuća koje su članovi INOVIE (svi inovatori koji rade u Srbiji), pa ih pitaj da li su u poslednjih dve godine imali promenu korporativne politike u oblasti promocije lekova i kakva uputstva su dobili od svojih compliance office-a. Mogao bi ti odgovor biti vrlo zanimljiv. 

 

Pitanje za Prilenap ne razumem, možda si mislio na Enalapril ? Ako jesi, onda je odgovor veoma jednostavan - jedno je brend ime (Brufen, Prilenap) generičkih lekova, koje se štiti žigom i prodaje ga pod tim imenom onaj ko ga zaštiti, drugo je generičko ime aktivne supstance (Enalapril, Ibuprofen) koje može da pod tim imenom prodaje svako ko registruje lek i dobije dozvolu za promet. Suštinski, to je ista aktivna supstanca, samo je ime drugačije, jer ti žigom pokušavaš da vežeš pacijente za tvoj lek.

 

Btw, nisam ja makro, ja sam lokalni pozornik koji pazi da makroi ne dele zavisnicima drogu, već bombone. I nemam ništa protiv lekara, sa jednim sam čak i u braku.

 

Ti očigledno nisi medicinski radnik. Pitanje je jednostavno - koja je razlika izmedju Brufena i Ibuprofena (osim to ga da su jedno  roze tabletice a drugi su bele i da ih prave dve različite firme)? Ili izmedju npr Panfarminog Prilenapa i Gaelnikinog Prilenapa? 

Pitanje je bilo postavljeno u smislu - šta kome smeta čiji se od dva ista leka propisuje? 

 

"Mi" kao kompanija, ne ja lično. Ja sam samo savetovao kakva izjava da se da policiji, jer mi u opis posla spada i vađenje fleka iz ovakvih hepeninga.

 

 

 

Pa ti si jebeni Majkl Klejton :O i pričaš mi o lekarskom moralu! For fak sejk!!

Link to comment

Ja mislim da postoji značajna moralna razlika između pravnika koji se za platu stara da njegov poslodavac posluje u okviru zakona, od doktora koji favorizuje određenog proizvođača lekova zato što od njega dobija nedozvoljenu materijalnu korist, iako bi trebao da bude nepristrasan, jer mu je država dala javno ovlašćenje da o tome odlučuje. Postoji i zakonska razlika, ne samo moralna.

 

Što se dozvoljenosti poklona tiče, objasnio sam u gornjem postu, nisu svi pokloni nedozvoljeni. Takođe, nisu ni svi koji rade za razne farmaceutske kuće ljubitelji zakona i morala, naročito oni kojima zarada direktno zavisi od onoga šta će uraditi na terenu. Zato i postoje kontrolni poslovi, kao što je moj ili posao internih revizora.

Ali ti radis pravne poslove za firmu koja ulaze ogroman novac da plasira svoje lekove na trziste. Sam si naveo da je lekaru izbor leka olaksan ako je pracen nekim poklonom i to si ilustrovao slucajem iz prakse da su se potukli oko poklonjenih klima uredjaja (zar to ne prelazi onih 5% prosecne plate?) I nemoj mi reci da oni koji rade za farmaceutske kuce poklone daju bez odobrenja i bez znanja nadleznih u firmi.

Link to comment

Naravno, to su ti fini odnosi. Ja evo necu tebi da naskodim a ti meni nesto daj. 

Da ne ulazim dalje u to, ne kazem da nema prijatelja koji su igrom slucaja pacijent/doktor i ne kazem da tvoj odnos nije jedan od tih. Nego, sta ti dobijes od prijateljice za poklon? Znam da se ja u zivotu kad mi neko dodje na rodjendan i ne donese nista nikad ne naljutim jer to ni ne ocekujem. Samo sto se onda ni ja njemu ne cimam oko poklona. Kako vas dvoje resavate ovo? Ti njoj poklon, a ona tebi - sta?

 

Ne razumem.

Vidimo se svakih par meseci. Nekada donesem poklon, češće ne.

Kako mi dođe.

Jednom mi dala biofriz iz njene torbe.

Možda ne gaji ista osećanja, spram mene. :(

Link to comment

@desboj

 

Ne znam ja sam imao ovako nešto:

 

1994 godina.

 

Matori ne može ništa osim supe da jede(povrati odmah), sve analize plaćamo u marakama, gde god treba...

 

Utvrde da bi trebala operacija, ali nema slobodnih mesta bar 6 meseci. No, ako bi se malo poguralo... Pogura se... Sve za operaciju i postoperativni postupak platimo iz svog džepa, jer nema™...

 

Operišu matorog, narednih 30 dana povišena temperatura... Prvih para dana je bilo logično, ali... Preporuče neke ultra skupe inekcije, mi ih nabavimo, nekako (komad je u to vreme bio 25 marakla, trebao je da primi 20 komada)... Inekcije primi 2, i shvate da se to baš ne može rešiti inekcijama... Nova operacija, u stomaku se sve zagnojilo, jer, eto, pogreši čovek iako je medicinski radnik... Čistili su 8 sati..Trebali reći da smo sve platili ponovo...

 

Posle 3 godine, matori dobije rak, opet slična priča, lakari preporuče operaciju, oni će to iseći, nije frka, ali, ne može sad, pa ako bi moglo da se pogura... Pogura se, jako se pogura, rak je magična reč... Otvore, zatvore i kažu, jbg... Matori mi posle mesec dana umre u strašnim bolovima kod kuće...

 

Jel' može tako?  I ne, nikada mi nismo pitali da platimo, uvek je traženo, eksplicitno... I te inekcije su mi bile sumnjive, jer mislim da su hteli da se zagube™ pa da nakom drugom daju... Dešavalo se i to...

 

Hoće još neko da me pita zašto mrzim korupciju, posebno kod lekara?

Link to comment

Ne razumem.

Vidimo se svakih par meseci. Nekada donesem poklon, češće ne.

Kako mi dođe.

Jednom mi dala biofriz iz njene torbe.

Možda ne gaji ista osećanja, spram mene. :(

to ti kaem ;)

nekad dajes, nekad primas salu

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Kako šta ide Vaso? Meni nije ništa ok da primim, i pravo da ti kažem ljuti me i osećam se neprijatno. Desi se da pacijent npr ostavi sestri ili šalteruši 200gr kafe i čokoladu. E sad, pošto one znaju da će to doći do mene (najčešće mi se pacijent sam pohvali™ ) one dodju same i kažu evo dobili ste kafu i čokoladu, i na to ja kažem ok, stavi to u sobu (zajedničku prostoriju) ili skuvajte tu kafu da pijemo.  Ili kad mi pacijent nabija u ruke (što je takodje obožavana disciplina istih) kese nasred hodnika - i onda se nadguravamo po par minuta, sve dok ne privučemo pažnju svih ostalih u hodniku. I onda postane neprijatno. I onda kažem ok hvala vam lepo jer prosto ne znam šta da kažem dok mi se kreten ceri u lice kao da mi je dao kesu zlatnika. 

Jel sad kapiraš šta mislim.

 

 

 

 

 

Ovo je još jedan veliki problem zdravstva, iz mog iskustva kao nekog ko je završio srednju medicinsku i deo tog dela

školovanja proveo na praksi u bolnici, isti utisak mi je ostavio i boravak u bolnici, što kao pacijent,, što u poseti nekom bliskom.

 

Sestre nisu kafe kuvarice.

Taj odnos lekar-niže medicinsko osoblje u kom je lekar bog a sestre serviserke ličnih lekarskih potreba utiče na tretman pacijenata.

Sestre treba da se brinu o pacijentima i da ispunjavaju zahteve lekara, koji su samo i isključivo vezane za pacijenta!

Link to comment

Sve ti verujem Radiša, takav spoj gluposti, neznanja, bezobrazluka i alavosti uopšte nije redak u zdravstvu. Tvoja priča je tužna. ali na sreću nisu sve takve. Meni omiljena anegdota je o lekaru koji je uzeo 2000DEM gastosu za skidanje masnog tkiva sa leđa.

 

 

Sestre nisu kafe kuvarice.

Taj odnos lekar-niže medicinsko osoblje u kom je lekar bog a sestre serviserke ličnih lekarskih potreba utiče na tretman pacijenata.

Sestre treba da se brinu o pacijentima i da ispunjavaju zahteve lekara, koji su samo i isključivo vezane za pacijenta!

 

Ova priča zaslužuje svoju temu, iz skromnog iskustva bih danima mogao da navodim primere iz oba ekstrema, i ovog tvog, a i iz onog suprotnog, gde su sestre složne pa vedre i oblače klinikama/odeljenjima

Link to comment

Jbg priznajem. Glup sam ne razumem.

 

Pa evo onda cemo bukvalno. Ti iz tog odnosa ne dobijas prijateljstvo ni po kojoj definiciji. Osecas se duznim, osecas da ces dobiti bolju negu ako das nesto i ako imitiras prijateljstvo i onda dajes poklone. Deluje ti da bi novac delovao nedovoljno prisno i onda kupujes stvari da zaobidjes gledanje istini u oci - kupujes poklonima negu koju bi trebalo da dobijes zato sto dajes pare. Ne, nije isto kao baksis mehanicaru ili kelneru i ne, to nije prijateljstvo ili poklon koji odneses kad ides u posetu kod rodjaka.

U ovom slucaju ovakvo ponasanje je bukvalno: "ja tebi pice ti meni negu" i toliko smo navikli na njega da nam se vise i ne cini cudnim. I ja smatram da je ta normalizacija ovako loseg principa ono sto dugorocno dovodi do vece prihvatljivosti onih najgorih oblika korupcije ("sad daj kes ili ce ti mama umreti"). Cini da niko nije bas skroz cist pa nikome nije u interesu da se previse cacka.

Link to comment

Ti očigledno nisi medicinski radnik. Pitanje je jednostavno - koja je razlika izmedju Brufena i Ibuprofena (osim to ga da su jedno  roze tabletice a drugi su bele i da ih prave dve različite firme)? Ili izmedju npr Panfarminog Prilenapa i Gaelnikinog Prilenapa? 

Pitanje je bilo postavljeno u smislu - šta kome smeta čiji se od dva ista leka propisuje? 

 

 

Pa ti si jebeni Majkl Klejton :o i pričaš mi o lekarskom moralu! For fak sejk!!

 

Nemoj da se ljutiš, ali odaješ utisak nepažljivog i nekompetentnog sagovornika. Ako već navodiš neke primere iz prakse, onda se barem potrudi da daš dobre primere, a ne ovo što si naveo - roze brufen se već neko vreme ne prodaje na tržištu, jer je nosač aktivne supstance bio zastareo, čak ga je i Galenika povukla pre nego što je izgubila licencu, a izgubila ju je pre nekoliko godina. Panfarmin Prilenap ne postoji, jer je Panfarma ugašena još 2007. godine, dok Galenika uopšte i nema registrovan Prilenap - svih 9 oblika je registrovano na Hemofarm.

 

Što se tiče propisivanja generike, nema nikakve razlike da li je propisana generika X ili generika Y. Problem je da neko uzima ozbiljne pare od proizvođača da favorizuje jedan od ta dva, i onda to racionalizuje pričom da je to isto, kako bi mogao da u svoj džep stavi iPhone, a svoje dupe u avion i da mu to drugi plati. Plaćeni ste već da donosite takve odluke, sve dodatno što uzmete van granica dozvoljenog da biste to radili je čist kriminal. Druga je stvar što mnogi lekari smatraju da su postali viša bića samom činjenicom da su završili Medicinski fakultet, i da za njih važe neka pravila koja ne važe za obične smrtnike.

 

Ovo o moralu ću preskočiti, jer mi je ipak ispod časti da se prepirem na takvom pijačnom nivou. Čuj, Majkl Klejton...

Edited by Ayatollah
Link to comment

Tvoja priča je tužna. ali na sreću nisu sve takve.

 

ima tu ipak jedna kvačica koja izdvaja zdravstvo od sličnih branši u kojima takođe postoji korupcija i omerta, tipa političari, panduri ili taksisti, a za koje se mnogo ređe potežu odbrane tipa "ali nisu svi takvi", a to je fakat da je ljudski život u igri.

Link to comment

Pa evo onda cemo bukvalno. Ti iz tog odnosa ne dobijas prijateljstvo ni po kojoj definiciji. Osecas se duznim, osecas da ces dobiti bolju negu ako das nesto i ako imitiras prijateljstvo i onda dajes poklone. Deluje ti da bi novac delovao nedovoljno prisno i onda kupujes stvari da zaobidjes gledanje istini u oci - kupujes poklonima negu koju bi trebalo da dobijes zato sto dajes pare. Ne, nije isto kao baksis mehanicaru ili kelneru i ne, to nije prijateljstvo ili poklon koji odneses kad ides u posetu kod rodjaka.

U ovom slucaju ovakvo ponasanje je bukvalno: "ja tebi pice ti meni negu" i toliko smo navikli na njega da nam se vise i ne cini cudnim. I ja smatram da je ta normalizacija ovako loseg principa ono sto dugorocno dovodi do vece prihvatljivosti onih najgorih oblika korupcije ("sad daj kes ili ce ti mama umreti"). Cini da niko nije bas skroz cist pa nikome nije u interesu da se previse cacka.

Grešiš.

Ja uslugu plaćam, neposredno.

Mogu bar još na dva mesta.

Poklon dam kada zbog recimo prethodne posete osetim potrebu da toj osobi dam sitnicu kao znak pažnje, zbog više nego profesionalnog odnosa, dodatnog truda (da ne ulazim u detalje kada i kako), zbog toga što mi je više puta mogla reći "Zakažite pregled (i platite)" a ne da gleda izv. sa magneta na emailu i traži da joj pošaljem stari i sl.

Mislim, jesam rekao da sam glup ali nisam toliko.

Link to comment

Ali ti radis pravne poslove za firmu koja ulaze ogroman novac da plasira svoje lekove na trziste. Sam si naveo da je lekaru izbor leka olaksan ako je pracen nekim poklonom i to si ilustrovao slucajem iz prakse da su se potukli oko poklonjenih klima uredjaja (zar to ne prelazi onih 5% prosecne plate?) I nemoj mi reci da oni koji rade za farmaceutske kuce poklone daju bez odobrenja i bez znanja nadleznih u firmi.

 

Svi pravnici u privredi rade za neku kompaniju koja ulaže neki novac u plasiranje nekih proizvoda na nekom tržištu. To sve može da se radi u skladu sa zakonom, a može i da se radi i van zakona, a moj posao je da obezbedim da se radi na prvi način i da pronađem one u kompaniji koji rade na drugi način (ako ih ima) i prema njima predložim odgovarajuće mere. Takav je i generalni stav kompanije prema ovom pitanju. Svakako da u praksi to ne izgleda tako lepo kao u teoriji, i da ima kojekakvih incidenata, sukoba interesa i čudnih situacija, ali ja ni jednog trenutka ne kršim ni zakon, niti načela pravničke etike.

 

Za klimu sam već rekao, nije bila namenjena doktorima, već bolnici. Drugo je što su se oni oko toga pobili. Čini mi se čak da smo tražili da nam vrate tu donaciju nakon što je stvar isplivala, premda ne mogu da to tvrdim 100 %, davno je bilo.

Link to comment

Grešiš.

Ja uslugu plaćam, neposredno.

Mogu bar još na dva mesta.

Poklon dam kada zbog recimo prethodne posete osetim potrebu da toj osobi dam sitnicu kao znak pažnje, zbog više nego profesionalnog odnosa, dodatnog truda (da ne ulazim u detalje kada i kako), zbog toga što mi je više puta mogla reći "Zakažite pregled (i platite)" a ne da gleda izv. sa magneta na emailu i traži da joj pošaljem stari i sl.

Mislim, jesam rekao da sam glup ali nisam toliko.

 

OK, nemam nista protiv, deluje kao posten odnos, corne ona ponesto sitno od ustanove sto nikome osim tebi ne znaci, ti uzvratis. Samo ovo je drasticno drukcije od slucaja kada u drzavnoj bolnici koju svakako placas celog svog radnog veka mozes dati drugarski pokloncic ili lezati usran po nekoliko sati, biti tretiran toliko lose + ce ti biti pokazano na primeru "pristojnijih" kako mozes biti tretiran i slicno. Pa vidis osmeh dok se prica s nekim, 15 minuta provedenih u viziti i onda vidis da si ti jedva pogledan i odjeban za 10 sekundi uz najarogantniji odnos tvog zivota. Pa shvatis da prosto nisi bio dovoljno prijateljski nastrojen. Pa se onda nikakav mito ne desi, nego ti padne na pamet da bi mogao pokazati malo zahvalnosti za tezak posao koji doktor i sestre obavljaju... I tako...

Link to comment

OK, nemam nista protiv, deluje kao posten odnos, corne ona ponesto sitno od ustanove sto nikome osim tebi ne znaci, ti uzvratis. Samo ovo je drasticno drukcije od slucaja kada u drzavnoj bolnici koju svakako placas celog svog radnog veka mozes dati drugarski pokloncic ili lezati usran po nekoliko sati, biti tretiran toliko lose + ce ti biti pokazano na primeru "pristojnijih" kako mozes biti tretiran i slicno. Pa vidis osmeh dok se prica s nekim, 15 minuta provedenih u viziti i onda vidis da si ti jedva pogledan i odjeban za 10 sekundi uz najarogantniji odnos tvog zivota. Pa shvatis da prosto nisi bio dovoljno prijateljski nastrojen. Pa se onda nikakav mito ne desi, nego ti padne na pamet da bi mogao pokazati malo zahvalnosti za tezak posao koji doktor i sestre obavljaju... I tako...

Ali da, to je sasvim nešto drugo.

Svako darivanje da bi bio "bolje tretiran" jeste mito.

Kafa™, viskić zarad boljeg odnosa... Tu se slažem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...