Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

teška tema

 

oca su mi ubili lekari, u fazonu "opet bubrezi, dosadan je", a matori iskopnio od aneurizme

 

75% dece mi hteli da ubiju, ali se pojavilo kontraša koji spasiše život

 

tako da ima ovakvih i onakvih, ono što ih j... je to što rade o glavi

 

i to se pamti

Link to comment

"Mi" kao kompanija, ne ja lično. Ja sam samo savetovao kakva izjava da se da policiji, jer mi u opis posla spada i vađenje fleka iz ovakvih hepeninga.

 

EDIT : Skratio, opreza radi.

Ne mislim da si ti licno davao, niti da je to sto je firma davala bilo nelegalno. Ali ti sam tvrdis da takvi pokloni uticu na odluku lekara koji ce lek da propisu, pa ne vidim zasto bi nemoralniji bio lekar koji prepisuje lek samo zato sto je dobio poklon od farmaceutske kuce, od zaposlenog u farmaceutskoj kuci koji se stara da taj poklon bude u okviru zakona.

Link to comment

mislim da ne daje poklone on, ali generalno daju poklone 

 

Čisto da se zna, davanje poklona lekarima od strane farmaceutskih kuća nije u potpunosti zabranjeno. Mogu se davati pokloni simbolične vrednosti, koji služe kao podsetnik za određeni proizvod ili kompaniju (npr. hemijske, blokčići, kalendari, itd.) i koji imaju neku ulogu u poslu koji obavlja doktor. Gornja granica simbolične vrednosti nije definisana u Srbiji (u nekim drugim državama jeste), ali je neki opšti konsenzus da je to ista granica kao i za poklone državnim službenicima (5 % od prosečne zarade u Republici, što bude oko dve hiljade dinara).

Link to comment

Nije na kraju, u tome je i fora. A i da je na kraju, racunao bi na to da ces se mozda ti ili neko tvoj vracati.

Nema sopstvene zelje u situaciji gde jedna strana ima moc a druga strah. Nema prijateljstva, nema poklona i svakako nema slobodne volje.

Ima.
Link to comment

Cekaj, jel sad normalno da se daju pokloni profesorima??? Mi smo imali jedan slucaj da znam tokom srednje skole da je lik dovezao razrednom prikolicu drva pa prosao razred (obojica su iz Vrcina), ali ne secam se da smo darovali profane. Jebiga, mozda je stvarno do mene

Gdje sam pobogu rekla da je normalno? Kazem da je poklon u djelatnostima sa trajnim odnosima veci podsticaj za beneficiran odnos prema klijentu nego tamo gdje su ti odnosi privremeni. Dakle poredim efekat a posto je on vecini unaprijed ocigledan onda mogu da poredim i motivaciju (ne zalazeci u svaki pojedinacni slucaj i iznimku). I to polazeci od tvog stava da je simbolican poklon u zdravstvu isto sto i mito. Nije, drugaciji su motivi i efekti.

 

Ovim ne kazem da su prosvetara gori od zdravstvenih radnika niti bilo kakvu slicnu nebulozu. Odmah da predupredim tu liniju radprave.

 

Prihvatam argument da sitan poklon moze da znaci beneficiju u duzem odnosu ljekara i pacijenta. Da ne komplikujemo sad pricu relativnom vrijednoscu tog poklona prema mitu.

Link to comment

Jedan prima mito, drugi je ubica. Prvog tipa ima jako mnogo, drugog mnogo manje, ali ne zanemarljivo. Takodje, moja tvrdnja je da ne bi svi bili toliko solidarni da ne spadaju u prvu grupu pa bi druga bila na daleko vecoj vetrometini.

Ok, da se vratimo na pitanje, koliko lekara prima mito? Ima ovde na forumu lekara, ima onih koji imaju lekara u porodici, pa da vidimo da li se taj procenat moze primeniti na njih.

Link to comment

pa je l nosiš poklone svom dobrom dugogodišnjem frizeru, automehaničaru, kasapinu ili liku što ti valja sir?

Frizera nemam. Automehaničaru uvek ostavim preko računa jer je car.

Link to comment

Ne mislim da si ti licno davao, niti da je to sto je firma davala bilo nelegalno. Ali ti sam tvrdis da takvi pokloni uticu na odluku lekara koji ce lek da propisu, pa ne vidim zasto bi nemoralniji bio lekar koji prepisuje lek samo zato sto je dobio poklon od farmaceutske kuce, od zaposlenog u farmaceutskoj kuci koji se stara da taj poklon bude u okviru zakona.

 

Ja mislim da postoji značajna moralna razlika između pravnika koji se za platu stara da njegov poslodavac posluje u okviru zakona, od doktora koji favorizuje određenog proizvođača lekova zato što od njega dobija nedozvoljenu materijalnu korist, iako bi trebao da bude nepristrasan, jer mu je država dala javno ovlašćenje da o tome odlučuje. Postoji i zakonska razlika, ne samo moralna.

 

Što se dozvoljenosti poklona tiče, objasnio sam u gornjem postu, nisu svi pokloni nedozvoljeni. Takođe, nisu ni svi koji rade za razne farmaceutske kuće ljubitelji zakona i morala, naročito oni kojima zarada direktno zavisi od onoga šta će uraditi na terenu. Zato i postoje kontrolni poslovi, kao što je moj ili posao internih revizora.

Link to comment

taksista? frizer? automehaničar? kasirka u lokalnoj samoposluzi?

 

opštinari, inspektori po ministarstvima, uopšte svi ti službenici koji izdaju dozvole i papire, vodoinstalater, parketar, električar

 

aj sad ti :fantom:

Link to comment

zato, nakazo jedna nakazna, sto je operisan cim su dobili pare.

napisao sam vec, pucanje tankog creva posle zajeba kod operacije debelog.

 

Hodam po tankoj žici, ali da li ti je palo na pamet da postoji hiljadu i jedan razlog zbog koga NIJE trebao da bude operisan baš tada u tom trenutku? Ako su ti tražili konce, šta misliš, kakvo je stanje sa gazama, fiziološkim rastvorom, osnovnim lekovima, brojem sestara koje bi trebalo da brinu o pacijentu posle operacije itd itd. Može operacija fantastično biti odrađena ali kad u postoperativnom procesu bukvalno nema ko da vidi/odreaguje na neku promenu džabe je krečeno.

 

Otprilike, kako to funkcioniše, i u zagradi banalni primeri gde može da se ode nizbrdo:

 

Hirurzi naprave sutrašnji plan operacija(načelnik gura nekog preko reda, ostali klimaju glavom i ne mešaju se u posao)

 

Anesteziolog pravi upitnik i upoznaje se sa pacijentima(shvati da pacijent neće izdržati opštu anesteziju u toku operacije, ali on MORA biti operisan jer mu šef tako rekao/dobio je deo od hirurga/prevideo je nešto vitalno)

 

Ujutro shvate da ne postoje elemetarne stvari(gaza/konac/fiziološki rastvor) da bi se operacija obavila iole normalno(al nema veze, šta zna pacijent sa bubrežnom insuficijencijom šta je Hartmanov a šta fiziološki rastvor)

 

Ujutro shvate da je prostor za postoperativni oporavak pun od juče(nema veze, šaljemo na odeljenje one "stabilne"/neko će umreti pa će se napravi mesta)

 

Ujutro se pojavi jedan anesteziolog koji pokriva 4 operacione sale u isto vreme(a on juče ujutro izašao iz 24h dežurstva, i kad je dolazio na posao tražio je auto koji ne zna gde je parkirao koliko je bio pocepan od dežurstva)

 

Posle operacije shvate da na 10 šoknih kreveta radi dve umesto sedam sestara(ko ih jebe, 100 njih će sutra da se prijavi na njeno mesto, ako neće da radi ima ko će)

 

Posle operacije shvate da laboratorija nema reagenasa/RTG je pokvaren i da najosnovnije analize i dijagnostika ne mogu biti odrađene, i da možeš samo u pasulj da gledaš kako ti teče postoperativni tok

 

Mogao bih ovako do sutra, ali nema svrhe. Kad neko rođeni najebe, kriv je ovaj što je operisao, svi lekari su govna.

Link to comment

Ima.

 

Naravno, to su ti fini odnosi. Ja evo necu tebi da naskodim a ti meni nesto daj. 

Da ne ulazim dalje u to, ne kazem da nema prijatelja koji su igrom slucaja pacijent/doktor i ne kazem da tvoj odnos nije jedan od tih. Nego, sta ti dobijes od prijateljice za poklon? Znam da se ja u zivotu kad mi neko dodje na rodjendan i ne donese nista nikad ne naljutim jer to ni ne ocekujem. Samo sto se onda ni ja njemu ne cimam oko poklona. Kako vas dvoje resavate ovo? Ti njoj poklon, a ona tebi - sta?

 

Gdje sam pobogu rekla da je normalno? Kazem da je poklon u djelatnostima sa trajnim odnosima veci podsticaj za beneficiran odnos prema klijentu nego tamo gdje su ti odnosi privremeni.

 

Pa ne kazem ja da se ljudi ponasaju nelogicno, naprotiv, skroz je logicno.

 

Ok, da se vratimo na pitanje, koliko lekara prima mito? Ima ovde na forumu lekara, ima onih koji imaju lekara u porodici, pa da vidimo da li se taj procenat moze primeniti na njih.

Ako definisemo mito onako kako ga ja smatram, onda sigurno preko 90%. Od tih koji su pomenuli da su lekari ovde je jedan vec priznao tako nesto cak ne osecajuci da nesto priznaje.

edit: obrisao poredjenje oko koga mi se ne cima da ga objasnjavam.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

opštinari, inspektori po ministarstvima, uopšte svi ti službenici koji izdaju dozvole i papire, vodoinstalater, parketar, električar

 

aj sad ti :fantom:

i tu, nacelno govoreci, motivacija ne mora biti jedinstvena.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...