Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

si siguran u ovo?

 

 

prilično. Pogotovo u zadnjih nekoliko godina. 

 

 

 

Nikad ne prelaze, govno je od starta. Niko ne kaze da govno ne moze spasiti nekoga.

 

 

Ovo je svakako najveci problem. Morali bi ti ljudi biti malo ostrije sankcionisani, jos kad bi mogla kintica da se uzme a pacijent u corku da ode... Steta sto ne postoji neki drugi kraj s kog bi mogli prici ovom problemu...

 

 

znači, imamo govna i govna™. pa ćemo jedna trpeti zato što odradjuju posao a druga nećemo. 

 

 

 

@Stains

 

A što lekar ne odjebe pacijenta koji mu nudi prasiće, iće i piće? I drugo, lekar u velikom broju slučajeva zna kada će i kako udarit govno u ventilator, pa što onda pristaje na to da bude vodan?

 

Ali, ovo sa lekovima je vrh.A, da pitam nešto, jel' lekari nekad prepisuju lekove za koje znaju da ne trebaju pacijentu, samo da bi uzeli pare? Ili, vođeni ličnom dobiti, da li im se iskrivi percepcija, pa prepisuju pogrešne lekove, samo da bi nešto namakli sebi? 

 

A što bi ih odjebao? Pa i oni su ljudi, vole da jedu, piju, sede u kafani. Ja lično to ne radim - to mi daje izvesnu moć (uz odredjenu stručnost i manjak sujete) da mogu sa pacijentima da imam objektivniji odnos. Ali razumem ljude koji to rade. Jel ti odbijaš kad te poslovni partner pozove na večeru? 

 

Bogami, u velikom broju ne zna u šta ulazi. Naravno, da svuda i uvek postoje izuzeci ali to su baš - izuzeci. 

 

Manjina lekara da, al to su uglavnom bili onkolozi pošto se jedino njima rizik isplati da rade takve stvari. Opet, dobar deo njih je pohapšen i glavni deo te priče je rasturen. Sada o primeni svakog (skupljeg) leka uglavnom odlučuju komisije. Sad, kog su kvaliteta te komisije iskreno, ne znam. Ali kakve god da su - to je korak unapred.

 

 

imam ja jednu porukicu za tebe, da se lepo nosis u tri picke materine.

idote idiotski besprizorni, dok coveka vracaju iz operacione sale zbog bezrazloga, ja bih trebao da razmisljam o obelezavanju para.

 

pa da me jos posle toga docekas ti, ili neko takav kao ti.

 

A zbog čega je čovek operisan? 

I kako znaš da je vraćen "bez razloga"? 

 

:ph34r:  :puke:

 

primenjuješ yolovu™ odbranu, alal ti vera

 

 

ama nije yolova™ odbrana - ali vi bre ljudi nikako da shvatite - 80 i kusur posto mita i korupcije potiče od nudjenja ne od traženja. Zato što, ovako naopaki kakvi jesmo vazda kontamo da nešto može bolje  na mufte. A onda krene racionalizacija - jadni ljudi™, neracionalno rasudjuju™ i slične gluposti - pa kako majku mu, jedan švaba ili englez ne upadne u tu iracionalizaciju™? Šta, njima nije stalo do najbližih, samo nama? 

 

To je bre stvar civilizacijskog nivoa - ko što panduru kažeš "e ajd se dogovorimo" pa kad se dogovorimo™  - e onda ajd da kenjamo o tome kako su panduri korumpirani. 

 

Opet ni panduri (lekari) nisu bolji - da jesu trebalo bi dotične da isteraju iz kancelarije i napišu prijavu - jeste da će posle da se razvlače po tabloidima kao nehumane barabe™ koje isteruju pacijente kojima treba pomoć, a sa prijavom će moći da ubrišu guzicu - al važan je princip.  :fantom:

Link to comment

mozda zato sto je imao neke druge obaveze, kao sto je briga o bolesnom ocu?

Идење линијом мањег отпора увек је погубно..

Тешко је имати јак карактер и рећи НЕ било каквом покушају да те неко части за нешто што ти је посао и за шта си плаћен..

Исто је тешко бити карактер и рећи НЕ када ти неко тражи новац за лечење оца..

Да је лако не би нам биле потребне мере репресије.. пошто од дизања свести нема ништа, страх од реалне казне и за примање али и за нуђење је једино могућ пут ка излечењу..

Edited by vulejov
Link to comment

@steins

 

onaj ko je na poziciji moci uvek je, po definiciji, u vecoj meri kriv za korupciju

Edited by Грешни Василије
Link to comment

 

Uvek mi je bila fascinantne dve stvari kod ovakvih situacija

 

prvo - kad i kako tačno "čast" i "pokloni" prelaze u mito i korupciju? Odnosno kad "spasitelj", "divan doktor i čovek kome se mora odužiti" - postaje "govno od čoveka" i "korumpirana stoka"? 

 

 

 

Ceo vek (i to životni) sam u zdravstvu i znam kako stvari stoje - potpisujem da makar 80% ako ne i više korupcije potiče od pacijenta a ne od doktora. Zato mi se i gadi svo licemje pacijenata koji te kume, vodaju po kafanama, tutkaju pare u džepove i peku prasad i jaganjce sve dok stvari idu dobro. Onog trenutka sranje udari u ventilator cela priča se u trenutku menja i ti postaješ lopov, neznalica, korumpirana džukela itd itd

 

Prva stvar - čast i pokloni prelaze u korupciju kada se daje novac ili nešto što je lako prodati pa obezbediti novac (parfem, flaša viskija). Dodatni kriterijum je da se primanjem poklona odstupa od načela nepristrasnosti, pa se počne favorizovati pacijent u odnosu na druge pacijente.

 

E sad, ovo su dosta visoko postavljeni kriterijumi. No prvenstveno mi bode oči to da olako prelaziš preko tutkanja para u džepove. Ako su lekari toliko gadljivi na tutkanje para, mogu takvu radnju da prijave direktoru ustanove ili policiji (pa makar i ne bilo ništa od daljeg procesuiranja). Čisto da sebe obezbede od daljih optužbi. 

 

Dalje, moraš da razlikuješ dve stvari - kada korupciju iniciraju pacijenti (a medicinari je prihvate), to znači da obe strane treba da odgovaraju. Ali tu postoji treća, oštećena strana - ostali pacijenti. Tako da, naravno da treba u tri majčine oterati pacijenta koji daje mito da bi pretekao na listi čekanja ostale pacijente (kao i lekara koji prihvata mito), ali moramo imati na umu da korupcija nije "zločin bez žrtava", čak i ako su oba aktera u tu igru ušla dobrovoljno.

Link to comment

@steins

 

onaj ko je na poziciji moci uvek je, po definiciji, u vecoj meri kriv za korupciju

Моћ је увек тамо где су паре..
Link to comment

A zbog čega je čovek operisan? 

I kako znaš da je vraćen "bez razloga"? 

 

zato, nakazo jedna nakazna, sto je operisan cim su dobili pare.

napisao sam vec, pucanje tankog creva posle zajeba kod operacije debelog.

 

inace, ovo je svakako poslednji put da ti se obracam, molim te pa mi uzvrati istom merom.

Link to comment

mozda zato sto je imao neke druge obaveze, kao sto je briga o bolesnom ocu?

 

kako si postao ovako cinican?

 

Ciničan sam zato što ja gledam na sve to iz potpuno druge perspektive od većine ostalih. Za nekog je smak sveta kad dovede pacijenta kod lekara, za mene je to radni dan. Opet, u toj sam priči čitav svoj životni vek - prošao sam kroz sve sisteme što iz prve što iz druge ruke i imam, bez sve šale, veliko iskustvo kad dodje do ovakvih priča. 

Ako želiš svaki dan mogu da ti napišem samo po jednu anegdotu™ pa ti vidi kako ćeš da misliš posle mesec dana. 

 

Evo jedne za danas - umrla baba. Dva lekara je sat vremena ubedjivala da mora da se operiše inače će do jutra biti mrtva. Dolazila i ćerka i zet, pa su i njima objašnjavali cirka pola sata da mora da se operiše. Ovi ih napuše kurcem. Ujutru baba capne  a ovi sede ispred ulaza i nariču - ubiše te doktori, majko. Marva nije htela bez para da pomogne ženi, itd itd.......

Link to comment

:ph34r:  :puke:

 

primenjuješ yolovu™ odbranu, alal ti vera

 

o cemu pises tacno posto me vec prozivas bez povoda? cisto da znam da li da te oteram tamo gde pretpostavljam da zasluzujes...

Link to comment

No prvenstveno mi bode oči to da olako prelaziš preko tutkanja para u džepove. Ako su lekari toliko gadljivi na tutkanje para, mogu takvu radnju da prijave direktoru ustanove ili policiji (pa makar i ne bilo ništa od daljeg procesuiranja). Čisto da sebe obezbede od daljih optužbi. 

 

Ono sto ipak najvise bode oci je olako generalizovanje da svi lekari, ili makar vecina, uzimaju novac i druge poklone od pacijenata. To jednostavno nije tacno.

Link to comment

Ciničan sam zato što ja gledam na sve to iz potpuno druge perspektive od većine ostalih. Za nekog je smak sveta kad dovede pacijenta kod lekara, za mene je to radni dan. Opet, u toj sam priči čitav svoj životni vek - prošao sam kroz sve sisteme što iz prve što iz druge ruke i imam, bez sve šale, veliko iskustvo kad dodje do ovakvih priča. 

Ako želiš svaki dan mogu da ti napišem samo po jednu anegdotu™ pa ti vidi kako ćeš da misliš posle mesec dana. 

 

Evo jedne za danas - umrla baba. Dva lekara je sat vremena ubedjivala da mora da se operiše inače će do jutra biti mrtva. Dolazila i ćerka i zet, pa su i njima objašnjavali cirka pola sata da mora da se operiše. Ovi ih napuše kurcem. Ujutru baba capne  a ovi sede ispred ulaza i nariču - ubiše te doktori, majko. Marva nije htela bez para da pomogne ženi, itd itd.......

Lekar ne bi smeo sebi da dopusti da bude ciničan. Nadam se da si takav samo na forumu. 

Link to comment

Ono sto ipak najvise bode oci je olako generalizovanje da svi lekari, ili makar vecina, uzimaju novac i druge poklone od pacijenata. To jednostavno nije tacno.

kakve to veze ima sa mojim postom?

 

edit: ali evo imaš steinsa. kaže da on ne uzima poklone i mito, ali da razume da to neki drugi rade jer su, tobože, samo ljudi od krvi i mesa. to je kao kada odeš na poslovnu večeru, kako ono beše?!

 

Žao mi je, lekari, ali sami ste sebi najveći neprijatelji u pogledu reputacije. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Ono sto ipak najvise bode oci je olako generalizovanje da svi lekari, ili makar vecina, uzimaju novac i druge poklone od pacijenata. To jednostavno nije tacno.

ko to tacno kaze pa ti bode oci?

Link to comment

Zašto lekar ne bi smeo sebi da dopusti da bude ciničan?

zato sto se radi o njihovim greskama koje ljude kostaju zivota?

oces i tebe da saljem u picku materinu?

Link to comment

o cemu pises tacno posto me vec prozivas bez povoda? cisto da znam da li da te oteram tamo gde pretpostavljam da zasluzujes...

 

situacija u kojoj neko brani nekoga na takav način da branjenik izgleda još krivlji nego pre odbrane. nekoliko puta je to ponovoljeno na Jevtićevom topiku.

u suštini, potpuno je neprimereno i izvini :(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...