Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Проблем је што ја не могу да докажем да си ти мени нудио мито док не пристанем на то, односно не знам ниједан случај..

Инсистирање на кажњивости и ових који нуде могло би допринети смањењу корупције..

Link to comment

Проблем је што ја не могу да докажем да си ти мени нудио мито док не пристанем на то, односно не знам ниједан случај..

Инсистирање на кажњивости и ових који нуде могло би допринети смањењу корупције..

 

U praksi, davanje/primanje mita dokazuje se iskljucivo putem hvatanja na delu.

Link to comment

pa onda pred operaciju, dasa trazi 20 komada konca za unutrasnje i 20 za spoljno sivenje.

 

onda mi caleta drze ceo dan na cekanju iako mu je puklo tanko crevo i ima unutrasnja krvarenja.

posle 150 jednom i 400 drugom, nadje se mesta.

 

na kraju mi, naravno, ubiju caleta, na najsuroviji moguci nacin, umirao je 2 ipo godine u kuci tako sto je sam sebe jeo zelucanim sokovima, majstor napravio 11 fistula koje nisu mogle zarasti.

 

imam samo jedno pitanje za tebe - a što ih nisi sve tužio? Ili dao obeležene pare? Mogao si.

 

Uvek mi je bila fascinantne dve stvari kod ovakvih situacija

 

prvo - kad i kako tačno "čast" i "pokloni" prelaze u mito i korupciju? Odnosno kad "spasitelj", "divan doktor i čovek kome se mora odužiti" - postaje "govno od čoveka" i "korumpirana stoka"? 

 

drugo - a otkud ti znaš šta je indikacija za operaciju (bez uvrede, ali cenim da nisi stručno lice)? I kad je nabolje raditi operaciju? 

 

Ima tu još nešto interesantno - pacijenta ne možeš da tužiš za nudjenje mita. Provereno.

 

 

Ceo vek (i to životni) sam u zdravstvu i znam kako stvari stoje - potpisujem da makar 80% ako ne i više korupcije potiče od pacijenta a ne od doktora. Zato mi se i gadi svo licemje pacijenata koji te kume, vodaju po kafanama, tutkaju pare u džepove i peku prasad i jaganjce sve dok stvari idu dobro. Onog trenutka sranje udari u ventilator cela priča se u trenutku menja i ti postaješ lopov, neznalica, korumpirana džukela itd itd

Druga stvar - kad bi vi ljudi znali koliko se besmislenih pregleda i procedura radi na zahtev i pod pritiskom pacijenata, vi bi se smrzli. To je strašno. Makar 50% dijagnostike se obavlja bez valajanog razloga a na zahtev i pritisak familije. Procenat operacija je nešto manji, ali ga ima.

 

Ovim nikako ne aboliram nikakvo traženje ni uzimanje love niti poklona - samo konstatujem.

 

A glede farmaceutske korupcije - to je siva zona. Propisivanje lekova pojedinih farmaceutskih kuća je potpuno legalna stvar odnosno izbor lekara. Ništa ne znači pacijentu koji će Prilenap da dobije, bitno je da je Prilenap. 

Sponzorisanje kongresa je najobičniji MO koji postoji svuda u svetu. Teško da bilo koji lekar može da izdvoji par tisuća ojra godišnje samo na posećivanje kongresa i to je ona druga strana medalje o kojoj nije popularno pričati. 

A glede olovki i blokčića - to je najobičnije ciganisanje. Al je realno i najnebitnija stavka. 

Link to comment

Naravno.

 

Nudjenje mita je krivicno delo, po clanu 368 krivicnog zakona. Predvidjena kazna je do 3 godine zatvora.

 

E nije Vaso - dao si mi odličan šlagvort u medjuvremenu. Lekari nisu službena lica, samim tim nudjenje mita nije krivično delo. Provereno. A uz to - kako do vraga da dokažeš nudjenje mita,  pa to je još teže nego primanje. 

Link to comment

Инсистирање на кажњивости и ових који нуде могло би допринети смањењу корупције..

Bio je pre par godina ispracen u medijima slucaj roditelja koji su dali pare da im dete napreduje na listi za operaciju, a onda prijavili lekare da su trazili i uzeli novac. Nikome nije palo na pamet da pita sta je bilo sa onim ko je pao na listi cekanja jer su oni dali mito lekaru, vec su oni predstavljeni kao zrtve, a realno postoji i njihova odgovornost za korupciju.

Link to comment

prvo - kad i kako tačno "čast" i "pokloni" prelaze u mito i korupciju? Odnosno kad "spasitelj", "divan doktor i čovek kome se mora odužiti" - postaje "govno od čoveka" i "korumpirana stoka"?  

 

Nikad ne prelaze, govno je od starta. Niko ne kaze da govno ne moze spasiti nekoga.

 

Ima tu još nešto interesantno - pacijenta ne možeš da tužiš za nudjenje mita. Provereno.

 

Ovo je svakako najveci problem. Morali bi ti ljudi biti malo ostrije sankcionisani, jos kad bi mogla kintica da se uzme a pacijent u corku da ode... Steta sto ne postoji neki drugi kraj s kog bi mogli prici ovom problemu...

Link to comment

@Stains

 

A što lekar ne odjebe pacijenta koji mu nudi prasiće, iće i piće? I drugo, lekar u velikom broju slučajeva zna kada će i kako udarit govno u ventilator, pa što onda pristaje na to da bude vodan?

 

Ali, ovo sa lekovima je vrh.A, da pitam nešto, jel' lekari nekad prepisuju lekove za koje znaju da ne trebaju pacijentu, samo da bi uzeli pare? Ili, vođeni ličnom dobiti, da li im se iskrivi percepcija, pa prepisuju pogrešne lekove, samo da bi nešto namakli sebi? 

Link to comment

Проста логика нам говори да давача има колико и примача..

Статистика на основу читања таблоида је нешто другачија..

Ствари се морају системски решавати, пошто је репресија једино могућа јер од дизања свести и просвећења народа овдашњег нема ништа, почети са бесомучним хапшењем и једних и других..

Link to comment

imam samo jedno pitanje za tebe - a što ih nisi sve tužio? Ili dao obeležene pare? Mogao si.

 

Uvek mi je bila fascinantne dve stvari kod ovakvih situacija

 

prvo - kad i kako tačno "čast" i "pokloni" prelaze u mito i korupciju? Odnosno kad "spasitelj", "divan doktor i čovek kome se mora odužiti" - postaje "govno od čoveka" i "korumpirana stoka"? 

 

drugo - a otkud ti znaš šta je indikacija za operaciju (bez uvrede, ali cenim da nisi stručno lice)? I kad je nabolje raditi operaciju? 

 

Ima tu još nešto interesantno - pacijenta ne možeš da tužiš za nudjenje mita. Provereno.

 

 

Ceo vek (i to životni) sam u zdravstvu i znam kako stvari stoje - potpisujem da makar 80% ako ne i više korupcije potiče od pacijenta a ne od doktora. Zato mi se i gadi svo licemje pacijenata koji te kume, vodaju po kafanama, tutkaju pare u džepove i peku prasad i jaganjce sve dok stvari idu dobro. Onog trenutka sranje udari u ventilator cela priča se u trenutku menja i ti postaješ lopov, neznalica, korumpirana džukela itd itd

Druga stvar - kad bi vi ljudi znali koliko se besmislenih pregleda i procedura radi na zahtev i pod pritiskom pacijenata, vi bi se smrzli. To je strašno. Makar 50% dijagnostike se obavlja bez valajanog razloga a na zahtev i pritisak familije. Procenat operacija je nešto manji, ali ga ima.

 

Ovim nikako ne aboliram nikakvo traženje ni uzimanje love niti poklona - samo konstatujem.

 

A glede farmaceutske korupcije - to je siva zona. Propisivanje lekova pojedinih farmaceutskih kuća je potpuno legalna stvar odnosno izbor lekara. Ništa ne znači pacijentu koji će Prilenap da dobije, bitno je da je Prilenap. 

Sponzorisanje kongresa je najobičniji MO koji postoji svuda u svetu. Teško da bilo koji lekar može da izdvoji par tisuća ojra godišnje samo na posećivanje kongresa i to je ona druga strana medalje o kojoj nije popularno pričati. 

A glede olovki i blokčića - to je najobičnije ciganisanje. Al je realno i najnebitnija stavka. 

imam ja jednu porukicu za tebe, da se lepo nosis u tri ...

..., dok coveka vracaju iz operacione sale zbog bezrazloga, ja bih trebao da razmisljam o obelezavanju para.

 

pa da me jos posle toga docekas ti, ili neko takav kao ti.

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

imam samo jedno pitanje za tebe - a što ih nisi sve tužio? Ili dao obeležene pare? Mogao si.

 

 

:ph34r:  :puke:

 

primenjuješ yolovu™ odbranu, alal ti vera

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Проста логика нам говори да давача има колико и примача..

Статистика на основу читања таблоида је нешто другачија..

Ствари се морају системски решавати, пошто је репресија једино могућа јер од дизања свести и просвећења народа овдашњег нема ништа, почети са бесомучним хапшењем и једних и других..

 

Slazem se, isto tako i silovatelje i ove kurvice sto nose minice.

Link to comment

steins, seres opako. iz par procitanih recenica samo sto ne dajes i ne rusis dijagnoze. svasta.

 

evo mom tati je recimo ljekar trazio 11000 maraka za lijek koji se mogao dobiti, i dobijen je, gratis jer je uokviru humanitarne pomoci dospjeo u cg zdravstveni sistem (90tih)

nismo tuzili, jedva smo sklapali kraj s krajem pa tih 11000 i da smo morali ne bismo mogli nabaviti, a i umirao nam je otac i muz, zivo nam se jebalo da rusimo sistem u tom momentu

Edited by morgana
Link to comment

imam samo jedno pitanje za tebe - a što ih nisi sve tužio? Ili dao obeležene pare? Mogao si.

 

 

mozda zato sto je imao neke druge obaveze, kao sto je briga o bolesnom ocu?

 

kako si postao ovako cinican?

Link to comment

cisto da pomenem i imena, pa se cistim, a ok bi bilo i da budem banovan zbog opstenja sa porodicom 

 

doktori su spasic i gvozdenovic, njihov nadredjeni je takodje ucestvovao ali nikad mu nisam dao direktno novac u ruke.

doktor bajec, onaj doktor bajec mi je mnogo pomogao jer je video da su zasrali prilikom operacije, i trazio da se ovavi jos jedan zahvat, i na taj nacin mom ocu produzio zivot za makar te dve ipo paklene godine. bio je samo u viziti svome pacijentu, i video je sta je video i reagovao.

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...