Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ja se ovim profesionalno bavim, pa sam na tu temu posebno osetljiv. Naravno, ovde na forumu ne smem da napišem ili dokumentujem šta sam sve u svojoj dosadašnjoj praksi video, a mogao bih da napišem barem pet strana samo iz glave. Strašno je razočarenje kada shvatiš da su mnogi visokoobrazovani ljudi sa silnim akademskim titulama i specijalizacijama, u stvari najsitniji mogući materijalisti, koji se intelektualno prostituišu za skuplju hemijsku, tablet ili usisivač, pa onda porede ko im je doneo bolji i lepši usisivač, da bi za njega radili (i prestanu, ako im neko drugi da lepši poklon ili ih odvede na bolje putovanje, pa čak i ako samo misle da su trebali da dobiju nešto bolje). 

ajde imena pa cu ondak i ja :fantom:

 

salim se :fantom:

Link to comment

ja sam planirao da lomim udove palicom, zaista mi to apsolutno ne bi bio problem.

onda me nekako proslo. ni sam to ne mogu da objasnim.

 

Supruga i ja smo lekarskom greškom izgubili bebu 2013. godine (infekcija prilikom amniocenteze), toga se sigurno mnogi forumaši i sećaju. Ja sam majmunu doktoru koji nam je vodio trudnoću krenuo da tražim da vrati pare koje nam je do tog trenutka naplatio, zakazavši ginekološki pregled za suprugu na koji bih ja otišao. Nije mi dala žena da odem, i sad mislim da sam pogrešio što sam je poslušao.

Link to comment

Strašno je razočarenje kada shvatiš da su mnogi visokoobrazovani ljudi sa silnim akademskim titulama i specijalizacijama, u stvari najsitniji mogući materijalisti

 

Ma ja uopste ne krecem od one gluposti kako su lekari to postali "jer vole da pomazu ljudima". Da je samo to, bili bi neki bedni volonteri u narodnoj kuhinji ili nesto. Svako ko je spreman da potrosi 10 godina zivota da dodje do nekog cilja je svakako motivisan statusom, novcem, moci i slicno. Ja cak nemam problem s tim, previse je ljudski. Ono sto me baca u bedak je da neko ko je spreman da toliko ucini nema osecaj da je jebena hemijska olovka i peskir ispod nekog nivoa. Meni je tu muka sto barem nisu arogantni pa da ih kontam. Licno ne mogu da zamislim siromastvo koje bi moglo da me natera da budem toliko nisko (a znam bas bas puno o siromastvu iz prve ruke).

 

ja sam planirao da lomim udove palicom, zaista mi to apsolutno ne bi bio problem.

onda me nekako proslo. ni sam to ne mogu da objasnim.

 

Standarna prica, bes je tu neko vreme, zameni ga tuga. Kad je covek duboko tuzan, tu nema akcije, depresija te pojede.

Slican, ali ne isti slucaj sam imamo bas pre mesec dana, predlagao sam prijatelju da sednemo u parkic kod klinickog, popijemo koje pivce, a ako slucajno naleti odredjeni stazista koji voli da izmaltretira siromasnog provincijalnog tinejdzera tako da ovaj place od nemoci u pravom onom bolesnom sadistickom maniru, boze moj, sranja se desavaju... Isto ni sam nije znao da mi objasni sto ne zeli to da radi. Cenim da su godine u pitanju, kao, vise nam ne prilice ulicna sranja i slicno...

Link to comment

A ti misliš da je u drugim branšama značajno drugačije? 

 

E... SVugde je isto, i što se veće kinta vrti, to se više očekuje... Ti tableti, lapotopovi, kešovina i putovanja su standard, ma za kakav posao... I to znam iz prve ruke, slično kao i ti, za dva totalno različita segmenta poslovanja...

 

Ne mislim da je drugačije u drugim profesijama, ali ni u jednoj drugoj branši nema toliko dreke i kukanja na male plate i loše uslove rada, a sa druge strane gomile "nezvaničnih" benefita, koje ti isti koji kukaju smatraju potpuno normalnim. Takođe, retko gde ta korupcija ide tako sistemski i široko kao u zdravstvu - ona bude ili pojedinačna (daš soma saobraćajcu da ne piše kaznu, uzimaš časove od profesora da bi ti dete dobilo ocenu u školi), ili na nekim višim nivoima, i u ograničenom broju ljudi (direktorski i slični nivoi, sudije, itd.). 

Link to comment

Ima tu još jedna stvar - visoka percepcija korupcije koja ne mora u potpunosti da odgovara realnom stanju stvari. 

 

E sad, zbog te visoke percepcije korupcije pacijenti menjaju svoje ponašanje kada odu u zdravstvenu ustanovu. Imajući mišljenje da "su svi lekari i sestre korumpirane", imaju podsticaj da iniciraju korupciju jer misle da samo tako može da se ostvari pravo na zdravstvenu zaštitu. Rezon je - ako ja ne udelim "čast" ili mito, svi ovi drugi pacijenti što dolaze posle mene na red će me preteći svojim koruptivnim ponašanjem.

 

Zbog toga bi zdravstvene ustanove mogle malo da porazmisle, kolika je njihova odgovornost što je percepcija korupcije viša od stvarnog nivoa korupcije. Bilo bi im lakše i manje stresno da rade. Ako nisu korumpirani, naravno. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Ne mislim da je drugačije u drugim profesijama, ali ni u jednoj drugoj branši nema toliko dreke i kukanja na male plate i loše uslove rada, a sa druge strane gomile "nezvaničnih" benefita, koje ti isti koji kukaju smatraju potpuno normalnim. Takođe, retko gde ta korupcija ide tako sistemski i široko kao u zdravstvu - ona bude ili pojedinačna (daš soma saobraćajcu da ne piše kaznu, uzimaš časove od profesora da bi ti dete dobilo ocenu u školi), ili na nekim višim nivoima, i u ograničenom broju ljudi (direktorski i slični nivoi, sudije, itd.). 

Da, to si u pravu, na mnogo je višem nivou...

Link to comment

E sad, zbog te visoke percepcije korupcije pacijenti menjaju svoje ponašanje kada odu u zdravstvenu ustanovu. Imajući mišljenje da "su svi lekari i sestre korumpirane", imaju podsticaj da iniciraju korupciju jer misle da samo tako može da se ostvari pravo na zdravstvenu zaštitu. Rezon je - ako ja ne udelim "čast" ili mito, svi ovi drugi pacijenti što dolaze posle mene na red će me preteći svojim koruptivnim ponašanjem.

 

Da, samo to u osnovi i nije bitno. Posao medicinske ustanove je da u njoj nema korupcije, neovisno o tome sta misle pacijenti. Napravis zero-tolerance i onda nema sta ko da misli, posebno ne pacijenti koji se nalaze u mozda najdelikatnijem trenutku svog zivota i ne moze se ocekivati racionalnost od njih. Nece svi dobiti otkaz, nakon 2-3 slucaja bi svi ostali morali razmisliti da li im je ta plata dovoljna da rade tu ili ce u Norvesku lagano (ili, sto da ne, da kuvaju pasulj u javnoj kuhinji ako je pomoc onima u nevolji ono sto ih vozi).

Link to comment

ajde imena pa cu ondak i ja :fantom:

 

salim se :fantom:

 

Mogao bih da dam i imena, a bogami i reverse i knjigovodstvene kartice i još drugih lepih stvari iz kojih se svašta vidi... ali to onda kada budem rešio da se samoubijem u poslovnom smislu, ili da ganjam kosmičku pravdu.

 

Ako je nekom ova tema zanimljiva, može iz Poreske uprave da pribavi podatke o porezu na dohodak koji se uplaćuje pojedinim doktorima na ime benefita koje ostvaruju od farmaceutskih kuća (i to ne za sve benefite, samo za poneke). Video bi štošta zanimljivo, a imao bi šta i da priupita doktore.

Link to comment

ljudi su posebno osetljivi na zdravstvo, a kao za svaku bransu ima i dobrog i loseg

a ko iskonsku mrznju zbog licne situacije oseti kod njih to je ultramax pretpostavka od koje krece svako razmisljanje o zdravstvu

Link to comment

ljudi su posebno osetljivi na zdravstvo, a kao za svaku bransu ima i dobrog i loseg

a ko iskonsku mrznju zbog licne situacije oseti kod njih to je ultramax pretpostavka od koje krece svako razmisljanje o zdravstvu

 

Znam da sam vec smorio, ali samo da napomenem da sto se mene tice, nikakve mrznje nema. Ne mozes mrzeti citavu jednu bransu, poznajem previse ljudi koji su u njoj i oko nje da bih imao tako decidan stav o svim doktorima. Stvar je u tome da je sistem uzasan i da je napravljen tako da ohrabruje lose stvari i podsmeva se pozitivnim primerima. Ja sam i uzivo cuo argument "Pa ja bih tog coveka uvredio da ne uzmem pice koje je doneo" od lika za kog znam da ga boli kurac za flasu pica i da ga je bukvalno stavio tu negde da ga pokupe drugi. Ja se i u RL svadjam s tim jer ne moze biti bolje dok god ti koji si deo svega toga ne kazes - ne mogu uzeti jebote. Ne mogu to da uradim i zdravo. Ocekivati da neko kome umire najmiliji bude principijelan je besmisleno. Ocekivati da neko ko, pored svega, ima jednu od visih plata u drzavi bude principijelan nije ni priblizno toliko cudno.

Link to comment

Ima tu još jedna stvar - visoka percepcija korupcije koja ne mora u potpunosti da odgovara realnom stanju stvari. 

ima kurac kada ti konkretno trazi ono sta ti trazi

 

 

Nije mi dala žena da odem, i sad mislim da sam pogrešio što sam je poslušao.

 

tesko je biti racionalan u tim momentima, ali sa ove distance mislim da ti je zena bila u pravu.

jebiga, vidis kako su povezani i kako cuvaju jedni druge, a tvoja supruga je svakako pravilno razmisljala - sta ce se desiti sledeci put kad zavrsi kod nekog od njih.

 

Standarna prica, bes je tu neko vreme, zameni ga tuga. Kad je covek duboko tuzan, tu nema akcije, depresija te pojede.

 

to je to.

Link to comment

Ono što ja mislim o situaciji u zdravstvu (barem u ovom delu koji pokrivam) nije bazirano na mom ličnom iskustvu sa pojedinačnim doktorom, već na velikom broju suvih činjenica u koje imam neposredan uvid. Korupcija u zdravstvu u Srbiji je sistemska, odomaćena i racionalizovana do te mere da se smatra da je potpuno normalno da medicinsko osoblje dobija materijalne benefite od pacijenata i proizvođača da bi nešto radio. Čak i saobraćajac koji uzima hiljadarku na ulici zna da, u osnovi, to nije dozvoljeno, samo u zdravstvu sam naletao na situacije da te ljudi gledaju kao budalu kada im kažeš da je davanje skupih poklona da bi se prepisivali lekovi kažnjivo. Štaviše, i u sopstvenoj kući sam veoma dugo vodio takvu debatu.

Link to comment

Znam da sam vec smorio, ali samo da napomenem da sto se mene tice, nikakve mrznje nema. Ne mozes mrzeti citavu jednu bransu, poznajem previse ljudi koji su u njoj i oko nje da bih imao tako decidan stav o svim doktorima. Stvar je u tome da je sistem uzasan i da je napravljen tako da ohrabruje lose stvari i podsmeva se pozitivnim primerima. Ja sam i uzivo cuo argument "Pa ja bih tog coveka uvredio da ne uzmem pice koje je doneo" od lika za kog znam da ga boli kurac za flasu pica i da ga je bukvalno stavio tu negde da ga pokupe drugi. Ja se i u RL svadjam s tim jer ne moze biti bolje dok god ti koji si deo svega toga ne kazes - ne mogu uzeti jebote. Ne mogu to da uradim i zdravo. Ocekivati da neko kome umire najmiliji bude principijelan je besmisleno. Ocekivati da neko ko, pored svega, ima jednu od visih plata u drzavi bude principijelan nije ni priblizno toliko cudno.

mislio sam na mrznju koju osetis kada ti se nesto desi nekom bliskom

prodje to, ali ostaje pretpostavka na bilo kakvo razmisljanje o zdravstvu

Link to comment

Замислимо ситуацију где лекар пријављује родбину пацијента која му нуди новац..

Да ли постоји закон по ком би то било санкционисано..

Link to comment

Замислимо ситуацију где лекар пријављује родбину пацијента која му нуди новац..

Да ли постоји закон по ком би то било санкционисано..

 

Naravno.

 

Nudjenje mita je krivicno delo, po clanu 368 krivicnog zakona. Predvidjena kazna je do 3 godine zatvora.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...