Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

"— Не возьму, — сурово сказал я и даже головой замотал. Но у нее стало такое лицо, такие глаза, что я взял… И много лет оно висело у меня в спальне в Мурьине, потом странствовало со мной. Наконец обветшало, стерлось, продырявилось и исчезло, как стираются и исчезают воспоминания."...

Link to comment

Ja vam samo kazem da kad ucestvujete u dobijanju stvari da ste deo necega mnogo veceg i mnogo ruznijeg nego sto se cini na prvi pogled. U primeru koji sam naveo zaista iz prve ruke se radilo o coveku koji je otpremninu iz raspale firme u kojoj je radio ceo zivot pokusao da nekako usmeri na posao koji je trebalo da njegovoj cerci omoguci da prodje faks i da radi tu dok studira. I inspekcija i lekari su uradili svoj deo tako da to postane nemoguce. Sta vi jebeno znate koliko je tesko babi iz Pirota da nabavi taj jebeni viski, a pravice se da je to fazon - ma zahvalnost, molim vas uzmite, meni to znaci... A mozda ce sledeci mesec dodatno biti gladna bas zbog tih par hiljada dinara (posto je vec pukla sve sto se moze nazvati stekom na sam put u Beograd)

Ovakvih primera je mnogo. Bukvalno svi znamo da se valja dati, posebno ako se lezi negde, operacije... ma sve. I onda mi kaze neko - ok, ima mozda poneka trula jabuka, ali vecina radi svoj posao odgovorno... Moj kurac. Postalo je potpuno normalno da mora da se da i to ne moze biti slucaj ako vecina to ne radi. Ne moze, sto kaze Vasilije, nesto da se normalizuje a da vecina nije u tome.

I zato da se ja pitam - vreca oraha, kes, bombonjera, bilo sta sto moze da se konvertuje u novac (znaci, ne decji crtez, jel)... otkaz i zabrana rada u medicini na teritoriji drzave. Pa idi u Norvesku, boli me kurac.

 

edit: a ti sto se pitas sta je trebalo da uradis, evo sta je trebalo da uradis: "Hvala vam puno, zaista ste me dirnuli poklonom, ali znate, ako bih uzimao pacijentima stvari za lecenje za koje sam placen to bi znacilo da neko ko nema orahe moze misliti da nece dobiti posteno lecenje. Zaista se zahvaljujem jos jednom, ali ja ovo prosto ne mogu da primim, shvatite me molim vas"

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

vaso, bravo, sujevjerje je sasvim sigurno jedan od razloga za davanje simbolicnih poklona ljekarima. a bili ti pokloni smisleni i potrebni ili ne, treba ih razlikovati od mita, uostalom, i zakon to radi.

manite se viskija i bombonjera, problem su koverte i sistemska korupcija.

Edited by morgana
Link to comment

 

Radio sam kratko sa nekim lekarima i sestrama. U slobodno vreme smo pričali i o poklonima koje dobijaju od pacijenata. Užasno su iznervirani zbog učitanja korupcije, krive pacijente za iniciranje korupcije. Insistiraju da pokloni koje dobijaju ne utiču na njihovu nepristrasnost u poslu.

 

 

Lažu, to je najobičnije licemerje, pa da li su im i farmaceutske kuće krive što od njih primaju silne benefite. Sve bi oni da se jadni odbrane od toga, ali ne daju im pacijenti i proizvođači.

 

Pokloni i drugi benefiti koje dobijaju od farmaceutskih kuća i te kako utiču na njihovu odluku o korišćenju i propisivanju lekova, do te mere da terenski saradnici dobijaju otvorene pretnje da njihovi lekovi neće biti prepisivani ako npr. ne dobiju najnoviji iPhone (pa i dva, tri, da se nađe i za porodicu) ili ako ih kompanija ne pošalje na seminar u npr. Dubai, i slične gluposti. Bilo je čak i careva koji su tražili da im bude organizovana mešalica za beton za izlivanje ploče za vikendicu, deljeni su vaučeri, keš, nošeni televizori i veš mašine itd. Svi oni vrlo dobro znaju o čemu se radi, i jedva čekaju da uđu u red podobnih za poklone i sponzorstva, popunjavanje anketnih listića za 20 evra po pacijentu i slične gluposti. 

 

Da ne bude zabune, na strani industrije su još deset puta gori mufljuzi, koji nemaju nikakv moralni ili zakonski problem da podmićuju na sve strane. Da nisu Ameri počeli da farma industriji zavrću jaja sa FCPA-om od pre desetak godina, cela zdravstvena delatnost bi se pretvorila u neslućeni festival korupcije.

Link to comment

Lažu, to je najobičnije licemerje, pa da li su im i farmaceutske kuće krive što od njih primaju silne benefite. Sve bi oni da se jadni odbrane od toga, ali ne daju im pacijenti i proizvođači.

 

Pokloni i drugi benefiti koje dobijaju od farmaceutskih kuća i te kako utiču na njihovu odluku o korišćenju i propisivanju lekova, do te mere da terenski saradnici dobijaju otvorene pretnje da njihovi lekovi neće biti prepisivani ako npr. ne dobiju najnoviji iPhone (pa i dva, tri, da se nađe i za porodicu) ili ako ih kompanija ne pošalje na seminar u npr. Dubai, i slične gluposti. Bilo je čak i careva koji su tražili da im bude organizovana mešalica za beton za izlivanje ploče za vikendicu, deljeni su vaučeri, keš, nošeni televizori i veš mašine itd. Svi oni vrlo dobro znaju o čemu se radi, i jedva čekaju da uđu u red podobnih za poklone i sponzorstva, popunjavanje anketnih listića za 20 evra po pacijentu i slične gluposti. 

 

Da ne bude zabune, na strani industrije su još deset puta gori mufljuzi, koji nemaju nikakv moralni ili zakonski problem da podmićuju na sve strane. Da nisu Ameri počeli da farma industriji zavrću jaja sa FCPA-om od pre desetak godina, cela zdravstvena delatnost bi se pretvorila u neslućeni festival korupcije.

Pretpostavljam da ti gledas ovu korupciju sa one bogatije strane, ali ja sam imao priliku da vidim sa najnize. Dve ortakinje su radile kao najniza karika u tom lancu, one sto zaduze odredjeno podrucje i idu po ordinacijama i dele lekarima poklone. Onda kad u tvom podrucju poraste kupovina nekog leka ti dobijes povisicu.

Meni je krupna korupcija jasna skroz, ne mogu reci ni da bih ja odbijao bas neke sumanute cifre, ali da mi je pre ovoga neko rekao da je dovoljan i jebeni peskir s logom, marame, fensi olovke... ja bih zaista mislio da ljudsko bice koje ni u najgorem slucaju nije u nekoj teskoj sirotinji prosto nece da se proda za takve sitnice. Mogu misliti kako to izgleda kad se ulozi dignu jbt.

Mada sto rece jedan mudar covek - svi smo mi kurve za milion, al su najodvratniji ovi sto su kurve za dinar...

Link to comment

Lažu, to je najobičnije licemerje, pa da li su im i farmaceutske kuće krive što od njih primaju silne benefite. Sve bi oni da se jadni odbrane od toga, ali ne daju im pacijenti i proizvođači.

 

Pokloni i drugi benefiti koje dobijaju od farmaceutskih kuća i te kako utiču na njihovu odluku o korišćenju i propisivanju lekova, do te mere da terenski saradnici dobijaju otvorene pretnje da njihovi lekovi neće biti prepisivani ako npr. ne dobiju najnoviji iPhone (pa i dva, tri, da se nađe i za porodicu) ili ako ih kompanija ne pošalje na seminar u npr. Dubai, i slične gluposti. Bilo je čak i careva koji su tražili da im bude organizovana mešalica za beton za izlivanje ploče za vikendicu, deljeni su vaučeri, keš, nošeni televizori i veš mašine itd. Svi oni vrlo dobro znaju o čemu se radi, i jedva čekaju da uđu u red podobnih za poklone i sponzorstva, popunjavanje anketnih listića za 20 evra po pacijentu i slične gluposti. 

 

Da ne bude zabune, na strani industrije su još deset puta gori mufljuzi, koji nemaju nikakv moralni ili zakonski problem da podmićuju na sve strane. Da nisu Ameri počeli da farma industriji zavrću jaja sa FCPA-om od pre desetak godina, cela zdravstvena delatnost bi se pretvorila u neslućeni festival korupcije.

hehehe kamo srece da sam farmaceutska kuca, ali ovo mi budi secanja

 

 

jao, bas lep sat imate, moja deca bi bas volela imati svoceve, znate, ima sas onaj neki novi, skroz metalni, ceo mehanizam se vidi.

.

.

.

 

jao, bas su zadovoljni satovima. 

ali malecka svoj dala mami, pa sad ona nema :(

Edited by ToniAdams
Link to comment

pa onda pred operaciju, dasa trazi 20 komada konca za unutrasnje i 20 za spoljno sivenje.

 

onda mi caleta drze ceo dan na cekanju iako mu je puklo tanko crevo i ima unutrasnja krvarenja.

posle 150 jednom i 400 drugom, nadje se mesta.

 

na kraju mi, naravno, ubiju caleta, na najsuroviji moguci nacin, umirao je 2 ipo godine u kuci tako sto je sam sebe jeo zelucanim sokovima, majstor napravio 11 fistula koje nisu mogle zarasti.

Link to comment

Ali pre par strana smo saznali da su oni strasno nezasticeni od odvratnih pacijenata, tako da sam siguran da su svi odgovorni barem suspendovani ako vec ne i u zatvoru.

Link to comment

pa onda pred operaciju, dasa trazi 20 komada konca za unutrasnje i 20 za spoljno sivenje.

 

onda mi caleta drze ceo dan na cekanju iako mu je puklo tanko crevo i ima unutrasnja krvarenja.

posle 150 jednom i 400 drugom, nadje se mesta.

 

na kraju mi, naravno, ubiju caleta, na najsuroviji moguci nacin, umirao je 2 ipo godine u kuci tako sto je sam sebe jeo zelucanim sokovima, majstor napravio 11 fistula koje nisu mogle zarasti.

Jebote...

 

Da uzmeš pušku i kreneš... Mislim, meni se nešto slično desilo sa matorim, i on je umirao neko vreme, tražili su razni pare, kačili su se razni šarlatani sa magičnim lekovima, doktori koji su znali kako to da reše, poztrebna je samo mala operacijica i slično, svašta sam doživeo, i stvarno sam imao taj poriv da odrobijam par njih... Prošlo me, posle nekog vremena...

 

Onda kad me neko pita zašto ne volim lekare, šta da kažem?

Link to comment

Pretpostavljam da ti gledas ovu korupciju sa one bogatije strane, ali ja sam imao priliku da vidim sa najnize. Dve ortakinje su radile kao najniza karika u tom lancu, one sto zaduze odredjeno podrucje i idu po ordinacijama i dele lekarima poklone. Onda kad u tvom podrucju poraste kupovina nekog leka ti dobijes povisicu.

Meni je krupna korupcija jasna skroz, ne mogu reci ni da bih ja odbijao bas neke sumanute cifre, ali da mi je pre ovoga neko rekao da je dovoljan i jebeni peskir s logom, marame, fensi olovke... ja bih zaista mislio da ljudsko bice koje ni u najgorem slucaju nije u nekoj teskoj sirotinji prosto nece da se proda za takve sitnice. Mogu misliti kako to izgleda kad se ulozi dignu jbt.

Mada sto rece jedan mudar covek - svi smo mi kurve za milion, al su najodvratniji ovi sto su kurve za dinar...

 

Ja se ovim profesionalno bavim, pa sam na tu temu posebno osetljiv. Naravno, ovde na forumu ne smem da napišem ili dokumentujem šta sam sve u svojoj dosadašnjoj praksi video, a mogao bih da napišem barem pet strana samo iz glave. Strašno je razočarenje kada shvatiš da su mnogi visokoobrazovani ljudi sa silnim akademskim titulama i specijalizacijama, u stvari najsitniji mogući materijalisti, koji se intelektualno prostituišu za skuplju hemijsku, tablet ili usisivač, pa onda porede ko im je doneo bolji i lepši usisivač, da bi za njega radili (i prestanu, ako im neko drugi da lepši poklon ili ih odvede na bolje putovanje, pa čak i ako samo misle da su trebali da dobiju nešto bolje). 

Link to comment

Jebote...

 

Da uzmeš pušku i kreneš... Mislim, meni se nešto slično desilo sa matorim, i on je umirao neko vreme, tražili su razni pare, kačili su se razni šarlatani sa magičnim lekovima, doktori koji su znali kako to da reše, poztrebna je samo mala operacijica i slično, svašta sam doživeo, i stvarno sam imao taj poriv da odrobijam par njih... Prošlo me, posle nekog vremena...

 

Onda kad me neko pita zašto ne volim lekare, šta da kažem?

ja sam planirao da lomim udove palicom, zaista mi to apsolutno ne bi bio problem.

onda me nekako proslo. ni sam to ne mogu da objasnim.

Link to comment

Ja se ovim profesionalno bavim, pa sam na tu temu posebno osetljiv. Naravno, ovde na forumu ne smem da napišem ili dokumentujem šta sam sve u svojoj dosadašnjoj praksi video, a mogao bih da napišem barem pet strana samo iz glave. Strašno je razočarenje kada shvatiš da su mnogi visokoobrazovani ljudi sa silnim akademskim titulama i specijalizacijama, u stvari najsitniji mogući materijalisti, koji se intelektualno prostituišu za skuplju hemijsku, tablet ili usisivač, pa onda porede ko im je doneo bolji i lepši usisivač, da bi za njega radili (i prestanu, ako im neko drugi da lepši poklon ili ih odvede na bolje putovanje, pa čak i ako samo misle da su trebali da dobiju nešto bolje). 

A ti misliš da je u drugim branšama značajno drugačije? 

 

E... SVugde je isto, i što se veće kinta vrti, to se više očekuje... Ti tableti, lapotopovi, kešovina i putovanja su standard, ma za kakav posao... I to znam iz prve ruke, slično kao i ti, za dva totalno različita segmenta poslovanja...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...