Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

A ti misliš da neurohirurg ima veću platu od ortopeda? Pa nisu plate u zdravstvu određene specijalizacijom, već tipom ustanove u kojoj se radi, akademskim zvanjem i nešto malo pozicijom (funkcionalni dodatak za rukovodioce organizacionih jedinica).

 

Ne mislim tj ne kažem da sam dao dobar primer, no neurohirurga ćeš naći u par centara?

Ortopeda u skoro svakoj iole većoj ustanovi a da nije ambulanta?

Opet ne verujem da ortoped u Kraljevu ima istu platu kao i neki ortoped hirurg na već spominjanoj Banjici.

Kažem, ne znam kako ide ali kada se veće gađamo ciframa tipa lekar ima manju platu od sudije, koji lekar i koji sudija.

Policajac ima manju platu od montažera u edb-u?

Koji policajac i koji montažer?

Ne možemo generalizovati i na osnovu plate nekog lekara određivati da li su više ili manje plaćeni u odnosu na X. A da su malo plaćeni, ponavljam, jesu. Da je tonjedan od uzroka lošeg stanja, jeste ali ne može biti opravdanje za nesavesno ili svesno loš rad.

Link to comment

Taj Mile saobraćajac ako živi van mesta u kome radi mora i da plati taj prevoz, zar ne?

Moze kolega da dodje po njega sluzbenim autom :fantom:

Link to comment

Ako imaju plaćen prevoz (žive van mesta u kome rade) itsl izađu do 55-60k. Plata je oko 40k, ostalo su dodaci koji stižu neredovno, ali ipak stižu.

Plata. Plata je ispod 40. Mislim da je čista bila oko 36k za početnika™.

Malo je besmisleno gledati dodatke jer se oni i potroše za ono za šta su namenjeni.

Link to comment

Kažem, ne znam kako ide ali kada se veće gađamo ciframa tipa lekar ima manju platu od sudije, koji lekar i koji sudija.

Zasto je to bitno? Sudija Osnovnog suda u Nisu ima istu osnovnu platu kao sudija Osnovnog suda u Subotici. Lekar opste prakse u domu zdravlja u Nisu ima istu osnovnu platu kao lekar opste prakse u domu zdravlja u Subotici.

Link to comment

Zasto je to bitno? Sudija Osnovnog suda u Nisu ima istu osnovnu platu kao sudija Osnovnog suda u Subotici. Lekar opste prakse u domu zdravlja u Nisu ima istu osnovnu platu kao lekar opste prakse u domu zdravlja u Subotici.

I koliko dobije lekar opšte prakse? 55.000+ dodaci za pripravnost?

Link to comment

pa to koliko placas te ne cini stokom, ne?

mislis da ste blizi svajcarskoj nego burundiju? 

plus sam siguran da prosecan stanovnik srbije plati joskako lepu sumu na godisnjem nivou, zahvaljuci cinjenici da ste ga naterali da usluge potrazi kod privatnika.

 

 

naravno da jeste, daleko ste najpreplaceniji, kada bi se uracunali penali koje biste u svakoj normalnoj zemlji placali na jedan ili drugi nacin zbog posledica vase lenjosti i lazne strucnosti. 

 

da ne bude zabune, jasno je, nadam se, da se vi odnosi na stejnsu slicne

 

o ne. 

Samo u Srbiji imaš situaciju gde doktorku prekolju u sopstvenoj ordinaciji ili doktora pacijent upuca ispred kuće a javno mnjenje se mobiliše i plebiscitarno - podrži ubice. 

Moj poznanik je pre nekoliko godina optužen za lošu praksu - danima su ga novine i ulica razvlačili i olajavali, čoveka suspendovali sa posla i sveopšte mu pravili haos od života. Posle nekoliko meseci, kada su interna i eksterna kontrola, Lekarska komora i svi ostali nadležni presudili da je nevin, on sazove konferenciju za novinare. Na toj KZN se pojavio 1 (i slovima jedan) novinar, i to njegov prijatelj iz srednje škole. Treba li napomenuti da niko nikad nigde nije objavio da je čovek oslobodjen a kamoli da je uputio izvinjenje (javno ili privatno) zbog pisanja. 

Ja sam pre jedno mesec dana video svojim očima šta obezbedjenje zapleni od pacijenata u bolnici - noževe, satare, čekiće i slične zezalice koje se uobičajeno nose kod lekara na pregled  :fantom:

Da ti ne pišem koje sve gluposti sluša čuveni Zaštitinik prava pacijenata - što nije najgore - najgore je što on stvari rešava po defaultu na štetu medicinskog osoblja i sopstvene ustanove po principu - e daj odradite ovome šta želi da se ne buni. 

 

 

Sve ovo je direktna posledica dve stvari - prvo da Vlada (svaka bez izuzetka) Zdravstveni sektor tretira kao socijalu gde će da tamponira nezadovoljstvo naroda što je notorna greška pošto jedno s drugim nemaju baš mnogo veze. Drugo primila se na princip - doktori su krivi, pošto bi bilo kakvo drugo objašnjenje iziskivalo pozivanje na odgovornost vlade i ministarstva. Onda je lakše kolokvijalno gurati mantru pacijenti su ad hoc u pravu a lekari su ad hoc krivi, prvo bolje se prodaje, drugo ne samo da tebe niko ne krivi nego te još i tapšu po ramenu jer se obračunavaš sa zlim punišama™ koji terorišu narod. To je tako bilo još od Bojićevog Vakta (kad je ono Task Force stajl uletao u apoteke i preturao po fiokama i delio odokativno lekove pacijentima) preko Tomice koji je budalesao po Dnevnicima i primao (lažne) vakcine pred kamerama, pa do ovog današnjeg buzdovana. 

 

Godinama unazad u Skupštini ne može da prodje zakon o dodeljivanju statusa službenih lica lekarima. 

 

Opet ću ti reći kadra nema a i to što ima je slabo plaćeno, aparati su stari i raspali, potrošnog materjala nema (kod mene je recimo jebeni Fiziološki rastvor koji košta koliko 30 dinara  apoteci deficitaran), al sve to nije bitno - bitno je da je narod u pravu™ a da su lekari krivi ™. 

 

 

Naravno da plati uslugu kod privatnika - ali ga na to niko ne tera - uvek može da zakaže ono što mu treba i sačeka. Ne postoji intervencija ili pregled (sa izuzetkom nekih estetskih zahvata) koji ne može da se zakaže i odradi u državnoj službi. Kod privatnika idu uglavnom oni koji ne žele iz ovog ili onog razloga da čekaju. Što me vraća na početak - dopunski rad u bolnicama je bio retko pametno rešenje jer je smanjivao korupciju, povećavao zaradu samih ustanova i zaposlenih, a bio je na dobrovoljnoj bazi, dakle nije terao pacijenta ni na šta. 

Link to comment

Lekar opšte prakse nema dodatke za pripravnost - može da ima noćni rad u službama koje su organizovane za pružanje HMP tamo gde je to potrebno. 

Lekar specijalista opet nema ni to - on radi za osnovnu platu koja iznosti 74k (minus Vučićevih 15%)

Link to comment

50k

OK 50k.

Ima li razlike da li radi u maloj seoskoj ambulanti ili nekoj od najvećih bg opština?

Da li ima mesta gde lok.samouprava ima svoj deo koji ide na njihove plate i sl. dodaci koji nisu prevoz, odvojen život, noćni rad...?

Link to comment

Lekar opšte prakse nema dodatke za pripravnost - može da ima noćni rad u službama koje su organizovane za pružanje HMP tamo gde je to potrebno. 

Lekar specijalista opet nema ni to - on radi za osnovnu platu koja iznosti 74k (minus Vučićevih 15%)

Ček pa na prošloj strani je rečeno da ima i uticaja od zvanja, specijalizacije, ustanove...
Link to comment

Ček pa na prošloj strani je rečeno da ima i uticaja od zvanja, specijalizacije, ustanove...

 

Zvanja u smislu opšta praksa ili specijalista, odnosno asistent ili docent/profesor (al to je nešto drugo). 

 

Specijalizacija nema veze sa platom 

 

Ustanova nema veze sa platom - razlika je samo u tome što se plaćaju dežurstva/smenski rad tamo gde ih ima

Link to comment

Ček pa na prošloj strani je rečeno da ima i uticaja od zvanja, specijalizacije, ustanove...

 

Nije rečeno, rečeno je da ima veze u kom nivou zdravstvene zaštite je ustanova i da može da ima dodatak zbog akademskog zvanja.

Od specijalizacije NE ZAVISI.

Link to comment

Kod privatnika idu uglavnom oni koji ne žele iz ovog ili onog razloga da čekaju. 

 

ne radi se tu uvek o zelji.

onkoloska dijagnostika u drzavnom sektoru je takva da covek gubi mesece na nju, u situaciji kada od ranod otkrivanja zavisi zivot.

Link to comment

OK, ako krene da varniči, kolegama forumašima koji su u zdrav.zaštiti declaimer:

Ne mislim da ste dobro tj dovoljno plaćeni, tačnije mislim da su to bruka male plate. Isto mislim i za mnoge druge profesije.

Samo pričamo o tome koliko su realno bednije u odnosu na druge bedne.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...