Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

 

Kod ljudi iz unutrašnjosti je druga stvar, oni moraju da odrade vreme provedeno van ustanove (oni su u bg-u, nišu ili novom sadu jer u njihovom mestu nema nastavne baze) ili da plate četvorogodišnju bruto zaradu koju su primali za to vreme :)

Mislim da jedan deo (polovina?) specijalizacije ne mora da se odradi po klinikama u BG, NS..., vec moze u lokalnim bolnicama. Zato mi je i malo cudno da ima onih koji rade, plus rade na klinikama u okviru specijalizacije, kad imaju pravo da budu na placenom za sve vreme specijalizacije.

Link to comment

Ma uzmu ali onda zbog posla u Domu ne idu na istu, dobiju potpise na fakultetu, polože kolokvijume i ispite (jer profe sa faksa baš briga kako i koliko znaš jer nisi "njihov") i vraćaš se u DZ kao specijalista... A znanje?! Pa doći će kroz iskustvo :D

pa to sigurno. a kakav status treba da ima specijalizacija, kao posao ili kao privatna stvar? :unsure:

Link to comment

Mislim da jedan deo (polovina?) specijalizacije ne mora da se odradi po klinikama u BG, NS..., vec moze u lokalnim bolnicama. Zato mi je i malo cudno da ima onih koji rade, plus rade na klinikama u okviru specijalizacije, kad imaju pravo da budu na placenom za sve vreme specijalizacije.

 

Sve zavisi od grane medicine, nema svugde u unutrašnjosti toliko mentora koji mogu da potpišu...

Link to comment

E sad pošto vidim da ima vas koji radite ili imate dodira sa zdravstvenim sistemom jel situacija stvarno tako tragična?

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Nije toliko tragična koliko tužna. U narednih par godina odlazi u penziju kadar koji nešto zna i konkretno radi. Veliki broj njih nije uspeo da prenese znanje na ljude koji treba da budu stub zdravstva. Tako imaš npr specijalizanta kardiohirurga koji na trećoj godini specijalizacije nije prišao srcu, već i dalje samo otvara grudni koš. Ili taze opšteg hirurga koji je 4 godine specijalizacije držao kuke, a sad uči zanat. Mali broj onih koji se trude da nauče nešto ne uče nemački/norveški

Link to comment

Nije toliko tragična koliko tužna. U narednih par godina odlazi u penziju kadar koji nešto zna i konkretno radi. Veliki broj njih nije uspeo da prenese znanje na ljude koji treba da budu stub zdravstva. Tako imaš npr specijalizanta kardiohirurga koji na trećoj godini specijalizacije nije prišao srcu, već i dalje samo otvara grudni koš. Ili taze opšteg hirurga koji je 4 godine specijalizacije držao kuke, a sad uči zanat. Mali broj onih koji se trude da nauče nešto ne uče nemački/norveški

E sad mi je to onda "druga teza". Jel to znači da "nije do sistema nego do ljudi"?
Link to comment

Nego ko nego ljudi. Svi mi koji direktno i indirektno učestvujemo i pravimo sistem zvani zdravstvo smo odgovorni.

 

A vidim da nas ima medicinara pa hoću da pitam - jel se kod vas razvila praksa da pacijenti/rodbina plaća srednji kadar da vodi malo više brige o pacijentu koji leži u bolnici? I ne mislim na čokolade i kafe, nego keš.

 

Za par bolnica znam čuo da postoji, sestra ponudi ekstra negu/pažnju za 20ak evra po smeni od 12 sati u jednom slučaju, u drugom sam video čuo za praksu da sestra dolazi van radnog vremena(ne mora ni da bude sa tog odeljenja, sestre iz šoka traže veću dnevnicu npr) i cepa 12 sati smenu samo za jednog pacijenta u sobi za 20-40 evra/12h

Link to comment

Nego ko nego ljudi. Svi mi koji direktno i indirektno učestvujemo i pravimo sistem zvani zdravstvo smo odgovorni.

 

A vidim da nas ima medicinara pa hoću da pitam - jel se kod vas razvila praksa da pacijenti/rodbina plaća srednji kadar da vodi malo više brige o pacijentu koji leži u bolnici? I ne mislim na čokolade i kafe, nego keš.

 

Za par bolnica znam čuo da postoji, sestra ponudi ekstra negu/pažnju za 20ak evra po smeni od 12 sati u jednom slučaju, u drugom sam video čuo za praksu da sestra dolazi van radnog vremena(ne mora ni da bude sa tog odeljenja, sestre iz šoka traže veću dnevnicu npr) i cepa 12 sati smenu samo za jednog pacijenta u sobi za 20-40 evra/12h

 

potpuno si u pravu - jedna od najvećih grešaka države kad je zdravstvo u pitanju je što je pod pritiskom pacijenata,  ukinula tzv dopunski rad 

Edited by steins
Link to comment

Dopunski rad, privatna praksa u sistemu osiguranja, specijalizacije, zapošljavanje (ne)medicinskog osoblja, loši tenderi,  su samo vrh ledenog brega, i realno lakši deo "problema". Satraće nas manjak ljudstva, a javašluk je poslovičan i neiskorenljiv u ovoj situaciji. Sve u svemu, spirala nadole koja iskreno ne verujem da će se zaustavlja u skorije vreme

Link to comment

Dopunski rad, privatna praksa u sistemu osiguranja, specijalizacije, zapošljavanje (ne)medicinskog osoblja, loši tenderi,  su samo vrh ledenog brega, i realno lakši deo "problema". Satraće nas manjak ljudstva, a javašluk je poslovičan i neiskorenljiv u ovoj situaciji. Sve u svemu, spirala nadole koja iskreno ne verujem da će se zaustavlja u skorije vreme

 

manjak ljudstva je posledica izmedju ostalog svega pobrojanog. Neće niko da se zajebava i maltretira za male pare u državi u kojoj ga niko živi osim ličnih veza ne štiti od pacijenata i javnosti. A i što bi? 

 

Glavni problem je manjak kontrole, ali prave kontrole odnosno ne pridržavanje zakona. 

Link to comment

Jeste, pacijenti su stoka jedna grdna.

 

iako nisi daleko od istine, to mi ipak nije bila poenta. Poenta je da je ovo divljina a sve ostalo su posledice toga.

Link to comment

iako nisi daleko od istine, to mi ipak nije bila poenta. Poenta je da je ovo divljina a sve ostalo su posledice toga.

elaboriraj, leba ti.

a ja cu ti dati kolko hoces primera stoke medju lekarima. mogu i imena i prezimena.

 

realno ste, u proseku, verovatno najpreplacenija profesija unas.

Link to comment

elaboriraj, leba ti.

a ja cu ti dati kolko hoces primera stoke medju lekarima. mogu i imena i prezimena.

 

realno ste, u proseku, verovatno najpreplacenija profesija unas.

 

kratak elaborat - ne možeš da plaćaš zdravstveno ko u Burundiju a da imaš uslugu ko u Švicarskoj. 

 

realno - nismo - preplaćeniji su EPS, Srbijgas, komplet Vlada sa sve Ministarstvima, onda svi profesionalni sportisti iz prvih i drugih liga, te radnici na bilo kojoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom - onako na prvu. 

 

Ispod nas su samo mučeni učitelji i radnici kod privatnika i lokalna samouprava (ne svi delovi).

 

Radnik na traci u Fijatu ima veću platu od medicinskog tehničara. 

Link to comment

..a ja cu ti dati kolko hoces primera stoke medju lekarima. mogu i imena..

Боље немој, ако немаш довољно добре аргументе тужиће те и зарадити још неке паре..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...