Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Da si pažljivo čitao, zapazio bi da mi kao ustanova ne potražujemo od tih doktora njihove PLATE, već samo troškove koje smo za njihovo školovanje uplatili Medicinskom fakultetu. 

Moja greska. Imao sam slucaj u praksi da ustanova od lekara trazi bruto plate za ceo period specijalizacije, plus troskove.

 

Koliko otprilike iznose ti troskovi?

Link to comment

Arkadija, a kako im branite odlazak, ne date radnu knjižicu, stvarno ne znam, pitam?! Mislim, svako ima svoja prava, pa i lekar da pređe na drugo radno mesto a vaše je da ih tužite sudu za eventualna dugovanja..

Link to comment

Moja greska. Imao sam slucaj u praksi da ustanova od lekara trazi bruto plate za ceo period specijalizacije, plus troskove.

 

Koliko otprilike iznose ti troskovi?

To je zato što je taj tvoj slučaj bio na plaćenom za te četiri godine..

 

Kad specijaliziraš uz rad troškovi su oko 2000€ (upis, dvosemestralna i završni ispit)

Edited by zoki
Link to comment

Oko 2000 eura, nešto malo manje. Možda bi ih direktor i pustio, da nisu prvo išle okolnim putem pa našle neku vezu u ministarstvu, pa u Kliničkom centru Srbije, odakle se vrši pritisak, koji ide dotle da se šalju kojekavi dopisi, da su oni (KCS) nam nadređeni da ima da ih slušamo. Ništa ne izmišljam, lično sam čitala te dopise. Tako da se direktor sada zainatio i neće da ih pusti dok ne plate troškove.

Inače, kod nas doktori uredno rade dok su na specijalizaciji.

Edited by Arkadija
Link to comment

Zar je moguce da doktori NE rade dok su na specijalizaciji?

Moguće, ako dolaze iz ustanove koja nije nastavna baza medicinskog fakulteta a to su ti svi domovi zdravlja i bolnice iz unutrašnjosti.. Ne idu na taj posao ali idu na klinike KCS-a i tamo rade i uče Edited by zoki
Link to comment

Arkadija, a kako im branite odlazak, ne date radnu knjižicu, stvarno ne znam, pitam?! Mislim, svako ima svoja prava, pa i lekar da pređe na drugo radno mesto a vaše je da ih tužite sudu za eventualna dugovanja..

 

 

E sad, trenutno je na snazi zabrana zapošljavanja, pa su one koje su u stalnom radnom odnosu htele da se zaključi sporazum o preuzimanju izmešu UDK ( poznate kao dečija u Tiršovoj) i Nas, a da ne plate troškove iz ugovora o specijalizaciji. 

 

One mogu da daju otkaz svaki momenat, tu ih niko ne sprečava, ali Tiršova neće moći da ih primi u radni odnos zbog zabrane zapošljavanja. 

 

Tu je sav zez.

 

Da nema zabrane, one bi odavno otišle, a mi bi ih tužiliu zbog neizvršavanja ugovornih obaveza.

Edited by Arkadija
Link to comment

Direktor se zainatio? :isuse: Ne, stvarno ne znam, kako može da brani osim fizički da ne da knjižicu?

 

Pročitaj moj prethodni post. Sporazumni prelazak znači da su se dva direktora saglasila da jedan radnik iz njegove ustanove "pređe" u drugu ustanovu, zadržavši stalni radni odnos. Tako se pravno i dozvoljeno sada zaobilazi zabrana zapošljavanja, a i konkurs.

 

Ali mora da postoji saglasnost. Pošto ovde nema saglasnosti nema ni prelaska. 

Edited by Arkadija
Link to comment

Moguće, ako dolaze iz ustanove koja nije nastavna baza medicinskog fakulteta a to su ti svi domovi zdravlja i bolnice iz unutrašnjosti.. Ne idu na taj posao ali idu na klinike KCS-a i tamo rade i uče

Je l' to znaci da ovi lekari rade puno radno vreme kao lekari opste prakse (ili kako im je vec zvanje), plus rade po programu za specijalizaciju? To mi deluje malo nezakonito.

Edited by Uskebasi
Link to comment

Editovao sam, shvatam, znam za tu foru ;) Samo nisam znao da može i između ustanova koje nisu isti nivo zdravstvene zastite :unsure:

 

Sve nas finasira RFZO, tako da može.

Link to comment

Je l' to znaci da ovi lekari rade puno radno vreme kao lekari opste prakse (ili kako im je vec zvanje), plus rade po programu za specijalizaciju? To mi deluje malo nezakonito.

ljudi u domovima zdravlja zato ni ne 'uzimaju' specijalizacije, jer znaju da mogu da se pozdrave sa kucom, decom i brachnim drugom na to neko vreme. to je bash super resheno, ljudski <_<

Link to comment

Je l' to znaci da ovi lekari rade puno radno vreme kao lekari opste prakse (ili kako im je vec zvanje), plus rade po programu za specijalizaciju? To mi deluje malo nezakonito.

 

Imaš negde i takvih slučajeva, znam za nekoliko beogradskih domova zdravlja i hitnu, (ne bi trebalo ali eto ima), evo sa prethodne strane...

 

To za slobodno vreme je konkretan slučaj u hitnoj pomoći (izlaze iz noćne smene i pravac fakultet da se uči, spavanje je za pičke :) ) i u još nekim beogradskim domovima zdravlja (prepodne na faks a popodne u dom, jebeš porodicu i privatan život i tako svaki dan :) )... Ovi što specijaliziraju za KCS i KBC-ove su svejedno tamo gde se nastava i obavlja tako da im to ide paralelno.. To je ono što ja znam, verujem i da ima još primera..

 

Kod ljudi iz unutrašnjosti je druga stvar, oni moraju da odrade vreme provedeno van ustanove (oni su u bg-u, nišu ili novom sadu jer u njihovom mestu nema nastavne baze) ili da plate četvorogodišnju bruto zaradu koju su primali za to vreme :)

 

Koliko ko stigne da uči i radi stvar je od osobe do osobe :)

Link to comment

ljudi u domovima zdravlja zato ni ne 'uzimaju' specijalizacije, jer znaju da mogu da se pozdrave sa kucom, decom i brachnim drugom na to neko vreme. to je bash super resheno, ljudski <_<

 

Ma uzmu ali onda zbog posla u Domu ne idu na istu, dobiju potpise na fakultetu, polože kolokvijume i ispite (jer profe sa faksa baš briga kako i koliko znaš jer nisi "njihov") i vraćaš se u DZ kao specijalista... A znanje?! Pa doći će kroz iskustvo :D

Edited by zoki
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...