Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Bilo je nekih inicijativa tog tipa kod mene, i to od onih lekara koji nisu dobili spec na konkursu, a za neke deficitarne ( anesteziologija), ali tadašnji direktor nije bio zainteresivan, a bilo ji mišljenja da tako bacamo pare na specijalizacije koje nam ne trebaju. Što je donekle i tačno, pa smo ove godine dodelili specijalizaciju samo iz delatnosti naše zdr. ustanove.

 

 

 

Čekaj, hitna ne daje anesteziju?! Samo urgentnu, internu i pedijatriju?! Naravno da nećete davati npr dermu ili ginekologiju..

 

A super su mi ta direktorska (ne mislim na tvog nego generalno) glumatanja šatro odgovornog vođenja ustanove kao da im je deda ostavio bolnicu, šiljenja patke i lečenja kompleksa tamo gde im se može a sa druge strane se uzima gde stigne...

 

edit:

 

posle takvog bezobrazluka, zašto onda slati bilo koga na specijalizaciju koja nije urgentna medicina?

 

Bezobrazluk ili ne, to nije razlog da se drugima ne odobri.. to je to, izdrkavanje nad zaposlenima

Edited by zoki
Link to comment

Mi sada imamo problem sa pedijatrima, koji su završili spec prošle godine i po svakuu cenu žele da odu mislim u Tiršovu. Sve bi to bilo ok, da oni plate ono što su po ugovoru o specijalizaciji obavezni ako ne provedu predviđen broj godina kod nas, ali vrši se takav pritisak sa svih nivoa na ustanovu da ne plate ništa.

 

Samo još jedno pitanje, vi dajete specijalizacije uz rad jel tako, nema plaćenog odsustva?! U stvari nemam šta da pitam, znam :) Lekari su tu sve vreme, primaju platu za posao koji obavljaju a specijalizaciju obavljaju van radnog vremena?! A šta ima onda da vam refundiraju osim eventualno troškova upisa, dvosemestralne i završnog ispita?! To je sve zajedno manje od 2000 evra, svi bi to platili baš zato da ih posle ne bi zajebavala ustanova..

Link to comment

I ne treba da plate, jer je takva ugovorna obaveza nistava.

 

Ajmo da pođemo od pretpostavke da sam ja privatna praksa, neka fensi klinika koja je poslala nekog XY doktora koji kod mene radi,  na specijalizaciju iz npr. radiologije ( možda je neki kumin sestrić, nebitno) i posle 4 godine školovanja, plaćanja troškova specijalizacije, taj neki XY položi specijalizaciju, odradi tri meseca kao specijalista i kaže vlasniku privatne prakse tj. meni, čuj ja sad odo u Ameriku. Da li misliš da bi privatna praksa rekla , ma važi samo ti idi sine, neka ti je sa srećom., neka je trošak meni, častim te.

 

 

BTW  izmena zakona o zdravstvenoj zaštiti je doneta 01.09.2014. g i tu lepo piše da je sada zdravstveni radnik u obavezi da odradi u ustanovi dvostruko duži period od perioda trajanja specijalizacije.

Link to comment

Samo još jedno pitanje, vi dajete specijalizacije uz rad jel tako, nema plaćenog odsustva?! U stvari nemam šta da pitam, znam :) Lekari su tu sve vreme, primaju platu za posao koji obavljaju a specijalizaciju obavljaju van radnog vremena?! A šta ima onda da vam refundiraju osim eventualno troškova upisa, dvosemestralne i završnog ispita?! To je sve zajedno manje od 2000 evra, svi bi to platili baš zato da ih posle ne bi zajebavala ustanova..

E pa neće da plate i nisu odradili onoliko vremena koje je predviđeno ugovorom. Ne tražimo mi plate ( zarade), samo troškove koje smo uplatili Medicinskom fakultetu.

Edited by Arkadija
Link to comment

To za vreme je jedno obično sranje i ponavljam izdrkavanje jer lekar sve vreme radi i dobija platu za to... Zašto bi još osam godina bio tamo ako ne želi?! Specijalizira se u slobdono vreme, što je posebna priča koliko i kako ti možeš tako da naučiš, ali ajde nećemo sad o tome... Vanredni troškovi ustanove su samo vezani za fakultet, ništa više..

 

Ono poređenje ti nije baš najbolje, to sve zavisi upravo od ugovora o specijalizaciji, da li radiš ili ne za to vreme, pa naravno da će se privatnik buniti ako te šalje a ti za to vreme ne radiš kod njega?!

Link to comment

 

 

BTW izmena zakona o zdravstvenoj zaštiti je doneta 01.09.2014. g i tu lepo piše da je sada zdravstveni radnik u obavezi da odradi u ustanovi dvostruko duži period od perioda trajanja specijalizacije.

Ustav nije menjan, a njim nije predvidjen prinudni rad, tako da je obaveza rada x godina kod nekog poslodavca apsolutno nistava ugovorna odredba.

Zasto bi se specijalizacija lekara razlikovala od bilo kog drugog usavrsavanja radnika? Moze li poslodavac koji je obucavao radnika za rad u proizvodnji na nekoj masini da istog uslovljava da radi odredjeni broj godina kod njega? Sto da dozvoli da predje u drugu firmu da radi posao za koji ga je osposobla ta firma.

Link to comment

! Specijalizira se u slobdono vreme, što je posebna priča koliko i kako ti možeš tako da naučiš, ali ajde nećemo sad o tome... 

 

 

 

Kako se to specijalizira u slobodno vreme???

Sestra mi kaže često kako u kliničkom centru imaju specijalizante iz Čačka, Paraćina, odavde, odande... Borave tu i uče. 

Link to comment

Kako se to specijalizira u slobodno vreme???

Sestra mi kaže često kako u kliničkom centru imaju specijalizante iz Čačka, Paraćina, odavde, odande... Borave tu i uče. 

 

 

To za slobodno vreme je konkretan slučaj u hitnoj pomoći (izlaze iz noćne smene i pravac fakultet da se uči, spavanje je za pičke :) ) i u još nekim beogradskim domovima zdravlja (prepodne na faks a popodne u dom, jebeš porodicu i privatan život i tako svaki dan :) )... Ovi što specijaliziraju za KCS i KBC-ove su svejedno tamo gde se nastava i obavlja tako da im to ide paralelno.. To je ono što ja znam, verujem i da ima još primera..

 

Kod ljudi iz unutrašnjosti je druga stvar, oni moraju da odrade vreme provedeno van ustanove (oni su u bg-u, nišu ili novom sadu jer u njihovom mestu nema nastavne baze) ili da plate četvorogodišnju bruto zaradu koju su primali za to vreme :)

Edited by zoki
Link to comment

Ustav nije menjan, a njim nije predvidjen prinudni rad, tako da je obaveza rada x godina kod nekog poslodavca apsolutno nistava ugovorna odredba.

Zasto bi se specijalizacija lekara razlikovala od bilo kog drugog usavrsavanja radnika? Moze li poslodavac koji je obucavao radnika za rad u proizvodnji na nekoj masini da istog uslovljava da radi odredjeni broj godina kod njega? Sto da dozvoli da predje u drugu firmu da radi posao za koji ga je osposobla ta firma.

 

Da ne debatujemo o ustavu. 

 

Svaka specijalizacija koja se dodeli u državnoj praksi je u ustanovi predviđena planom stručnog usavršavanja, gde je neko seo o promislio  da će u određenoj službi za sledećih npr. 5 godina otići u penziju npr. 5 doktora ( što se kod nas i dogodilo sa pedijatrima), pa broj intevencija, pa broj stanovnika i sl. i predloženo je školovanje pedijatara koji bi zamenili te što prirodno odlaze od nas, da bi služba mogla da funkcioniše. Ovi su otišli u penziju, i sada kada njih još troje želi da ode , šta je sa službom? Što bi bilo ko plaćao školovanje, da druga zdravstvena ustanova dobije gotovog specijalistu, bez ikakvih troškova.

Edited by Arkadija
Link to comment

Pričao pre jedno metar dana sa jednom doktorkom. Žena ima 2-3 godine do penzije, i kaže da je već sad drama sa medicinskim osobljem, a kaže da u sledećih godinu do tri očekuje da će se napraviti baš golema rupa u kadrovima... Pri tome kroz neku širu priču nisam stekao utisak da je ona u fazonu "posle mene potop". Po njenoj priči izgleda da se duži niz godina nije pazilo na ritam sa specijalizacijama i usavršavanjem.

E sad pošto vidim da ima vas koji radite ili imate dodira sa zdravstvenim sistemom jel situacija stvarno tako tragična?

 

Poslato sa WC šolje by BVK

 

Potpuno je u pravu. 

 

Prsli smo i sa lekarskim i sa srednjim  kadrom. I jedni i drugi su strašno deficitarni a i ono što ima je očajno rasporedjeno.

To je zato što je zdravstveni sistem postao socijalni - pa je tako npr KC Kragujevac drugo najveće preduzeće u Šumadiji sa oko 2+ tisuće zaposlenih od čega da bog da da medicinskih radnika ima 1000. Ostalo otpada na keramičare, stakloresce (verovali ili ne imamo 2 komada) i ostale iz mistične "tehničke službe" koja ne služi gotovo ničemu osim da ispija sumanute količine alkohola u kratkom vremenskom roku (sve makar malo veće opravke rade "izvodjači" i "spoljni saradnici" ), sekjuriti (makar jedna četa) i ostale koji imaju vez s medicinom koliko šeširdžija sa gospodom bogom. 

 

Do kraja godine će broj instrumentara i anestetičara (koji su specijalizovani srednji kadar) biti prepolovljen. Isto tako će broj odredjenih specijalnosti pasti ispod kritičnog nivoa (odnosno nivoa koji omogućava normalnu organizaciju rada). Već sada se javlja problem sa odredjenim službama (uglavnom manjim) koje svoje poslove svode na "štap kanap" varijante jer prosto nemaju nit kadra nit materjala. 

 

Cirkus. 

Link to comment

Da ne debatujemo o ustavu. 

 

Svaka specijalizacija koja se dodeli u državnoj praksi je u ustanovi predviđena planom stručnog usavršavanja, gde je neko seo o promislio  da će u određenoj službi za sledećih npr. 5 godina otići u penziju npr. 5 doktora ( što se kod nas i dogodilo sa pedijatrima), pa broj intevencija, pa broj stanovnika i sl. i predloženo je školovanje pedijatara koji bi zamenili te što prirodno odlaze od nas, da bi služba mogla da funkcioniše. Ovi su otišli u penziju, i sada kada njih još troje želi da ode , šta je sa službom? Što bi bilo ko plaćao školovanje, da druga zdravstvena ustanova dobije gotovog specijalistu, bez ikakvih troškova.

 

Neko je seo i promislio unapred o planu penzionisanja, dobra fora :D Pa kod mene su kasnili dve godine za samo jednu službu, troje od dvoje tada zaposlenih u službi je sad već u penziji, ostala jedna koleginica da radi za troje (bukvalno, a i ona će u penziju vrlo brzo) i čekaju mene i koleginicu sledeći jun da se vratimo jer ne možemo ranije... A da zaposle novog nemaju odakle, naravno deficitarna grana, jedino nekog da uvezu iz druge zemlje :D U jednom beogradskom domu zdravlja do 2012. godine, 15 godina nisu nikoga slali i sad se raspadaju čekajući da se vrate specijalisti...

Edited by zoki
Link to comment

Neko je seo i promislio unapred o planu penzionisanja, dobra fora :D

 

Veruj mi da je tako. Možda smo najgora ustanova od svih na primarnom nivou, ali o ovome se vodi računa. 

Link to comment

Svaka specijalizacija koja se dodeli u državnoj praksi je u ustanovi predviđena planom stručnog usavršavanja, gde je neko seo o promislio  da će u određenoj službi za sledećih npr. 5 godina otići u penziju npr. 5 doktora ( što se kod nas i dogodilo sa pedijatrima), pa broj intevencija, pa broj stanovnika i sl.

Ovo mozda negde funkcionise, ali to je ocigledno izuzetak. Ako je sve planirano i dobro promisljeno kako onda u tim drugim ustanovama gde prelaze lekari postoji potreba za tim specijalistima? Koliko to sve funkcionise u praksi dovoljno govori broj lekara u penziji koji ostaju da rade po ugovoru o delu, ili nekom pravnom gimnastikom nastavljaju rad u istoj sluzbi.

 

Ovi su otišli u penziju, i sada kada njih još troje želi da ode , šta je sa službom?

A kako sluzbi pomaze to sto ce neko da plati odredjeni iznos? Kupice novog lekara specijalistu? I sta ako ostane 8 godina u sluzbi, pa onda bez najave ode, sta je tad sa sluzbom? I tu se vidi prava priroda te ugovorne odredbe i razlog zasto bi po mom misljenju to moralo biti nistavo, jer nije poenta u placanju tog iznosa, vec u prinudnom ostanku lekara u toj ustanovi.

 

Besmisleno je da se prelazak iz jedne drzavne ustanove u drugu ustanovu iste vrse kaznjava sa 48 i vise bruto plata, a jos manje smisla ima nekoga prinuditi da radi. Kako bi se taj prinudni rad u praksi sprovodio (postoji hiljadu nacina na koje bi lekar mogao (legalno) napraviti vecu stetu ustanovi nego sto je iznos koji treba da plati da ode)?

Mozda je tako zakon predvideo (a navedena odredba je komicna i puna "rupa"), ali to nije smetnja da se osporava ustavnost tog zakona i eventualne odluke kojom bi se lekaru nametnula takva obaveza. Izgleda da se o ustavu debatuje samo kad su racuni svake trece zdravstvene ustanove blokirani zbog prinudnog izvrsenja sudskih odluka.

 

Zasto se tu zaustaviti, zasto se ne bi propisalo i za studente koji zavrse drzavne fakultete finansirani iz budzeta? I broj studenata medicine je rezultat nekog plana i promisljanja, pa nema razloga da se brucisima pri upisu ne da na potpis ugovor kojim bi se obavezali da 10 godina rade u drzavnoj sluzbi.

Edited by Uskebasi
Link to comment

 

 

Besmisleno je da se prelazak iz jedne drzavne ustanove u drugu ustanovu iste vrse kaznjava sa 48 i vise bruto plata, 

 

Da si pažljivo čitao, zapazio bi da mi kao ustanova ne potražujemo od tih doktora njihove PLATE, već samo troškove koje smo za njihovo školovanje uplatili Medicinskom fakultetu. 

Edited by Arkadija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...