Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

To bre blizanci! Ja imam brata blizanca i mislim da nema nista lepse od toga :)

Lepši je od tebe???  :o

 

Ajatolaše, svaka čast na istrajnosti i hrabrosti. Pre svega ženi, a onda i tebi.

btw: ako požure u martu, prelažem im da to bude prolećna ravnodnevnica (jer je to i moj rođ ^_^ )! 

Link to comment

Hvala svima, pozdraviću suprugu. Još uvek je sve neizvesno, jer je rizična trudnoća - lekovi, dijete, ležanje. Ni konstitucija joj ne ide na ruku, jer je prilično niska, pa nema baš mesta. Ipak, za sada je sve pod kontrolom, trebalo bi biti OK, još samo mesec dana treba izdržati.

samo napred!

Link to comment

Hvala svima, pozdraviću suprugu. Još uvek je sve neizvesno, jer je rizična trudnoća - lekovi, dijete, ležanje. Ni konstitucija joj ne ide na ruku, jer je prilično niska, pa nema baš mesta. Ipak, za sada je sve pod kontrolom, trebalo bi biti OK, još samo mesec dana treba izdržati.

Bravo. Čestitam na hrabrosti supruzi i tebi naravno i želim vam divnu porodicu

Link to comment

a što se tiče teme, čini mi se da je već nekada bila slična diskusija (mada a o čemu pa realno nije)

sve u svemu, ja mislim da je dobro što postoje sve te opcije da svaki roditelji za sebe mogu da odluče šta žele i šta misle da je najbolje za njih

i da nema univerzalnog "ovo dobro" a "ovo loše" (tipa neću amniocentezu = dobro, hoću = loše, ili obratno, ili kako god i šta god drugo)

 

 

bwt meni apsolutno niko nije preporučio amnio (jedna doktorka me je pitala da li je želim, ja rekla da ne, i na tome se završilo), ni za jedno dete, jedino neki dodatni ultrazvuk, ali to mi je bilo baš super

Link to comment

a što se tiče teme, čini mi se da je već nekada bila slična diskusija (mada a o čemu pa realno nije)

sve u svemu, ja mislim da je dobro što postoje sve te opcije da svaki roditelji za sebe mogu da odluče šta žele i šta misle da je najbolje za njih

i da nema univerzalnog "ovo dobro" a "ovo loše" (tipa neću amniocentezu = dobro, hoću = loše, ili obratno, ili kako god i šta god drugo)

 

ja  sam pisala o jednom slučaju gde je prekinuta visoka trudnoća prema preporuci lekara, ali naravno, konačna odluka je bila na roditeljima

 

ono sa čime bih se ovde složila i što mislim da je neupitno, to je da je svaki takav slučaj priča za sebe i da su generalizaije apsolutno nedopustive

 

i da iskoristim priliku da bacim hejt na babu i dedu (religiozni) u toj priči  koji su svome sinu i snajki zagorčali život u tom i inače teškom trenutku pričom da će se eto oni žrtvovati i odgajati to dete, samo da ne pristanu da se prekine ta trudnoća 

Edited by dùda
Link to comment

a mislis da je babi i dedi cilj bio bas da zagorcaju zivot sinu i snajki?

ne znam o cemu je tacno bilo reci, ali ono, kasni prekid trudnoce, dakle, ziv organizam, mozda to sto su baba i deda religiozni uopste nije bitno.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Da. Hint, potrazi po FB Sladjana Velkov grupu i pratioce.

 

Moj kompjuter je početkom XXI veka vakcinisan protiv društvenih mreža.  :fantom:

 

Hvala svima, pozdraviću suprugu. Još uvek je sve neizvesno, jer je rizična trudnoća - lekovi, dijete, ležanje. Ni konstitucija joj ne ide na ruku, jer je prilično niska, pa nema baš mesta. Ipak, za sada je sve pod kontrolom, trebalo bi biti OK, još samo mesec dana treba izdržati.

 

Držim vam palčeve. Martovska deca su najveći sanjari, imam par takvih slučajeva u familiji. :D

Link to comment

Ajatolaše :thumbup:

 

 

a što se tiče teme, čini mi se da je već nekada bila slična diskusija (mada a o čemu pa realno nije)

sve u svemu, ja mislim da je dobro što postoje sve te opcije da svaki roditelji za sebe mogu da odluče šta žele i šta misle da je najbolje za njih

i da nema univerzalnog "ovo dobro" a "ovo loše" (tipa neću amniocentezu = dobro, hoću = loše, ili obratno, ili kako god i šta god drugo)

 

 

bwt meni apsolutno niko nije preporučio amnio (jedna doktorka me je pitala da li je želim, ja rekla da ne, i na tome se završilo), ni za jedno dete, jedino neki dodatni ultrazvuk, ali to mi je bilo baš super

Apsolutno, samo treba upoznati trudnice sa rizikom. Plus, imati dete sa DS-om nije za svakoga. Tj, ljudi nemaju predstavu o tome, pa nerealni strahovi zauzimaju mesto racionalnom mišljenju. Moja žena je opet trudna i sad agresivno odjebavamo sve intruzivne kontrole :) Ali slažem se da izbor mora da postoji, samo se informacije moraju staviti pred roditelje, što često nije slučaj. Takođe, problem je i što lekari prilikom dijagnostike vole da budu nosioci loših vesti pa precenjuju procenat mogućnosti loših posledica, odn. predstave slučaj daleko loše nego što je to realno stanje.

 

Amniocinteza se preporučuje posle lošijeg double testa(onog objektivnog dela), npr kad su rezultati viši od 1/1000. No, poznanica je imala 21 godinu kad je rodila i 1/10000 na double testu i rodila je devojčicu sa DS-om. Drugi primer je gde je druga osoba imala 1/1 na doubleu i posle mnogo muke (agresivno nagovaranje na abortus) je uspela da rodi "normalno" dete.

 

Ne bih osuđivao, daleko od toga, a dilema je baš zajebana i mi smo se odlučili za lakši put, da rodimo i uživamo :)

Najveći problem je što DS i srčane mane skoro uvek idu jedno s drugim, ali ćerka je uspešno operisana u svojem 7. mesecu i sad je sve super. Sama operacija je izazov i za bebu i za roditelje pošto nosi brojne rizike tokom i posle operacije. Danas je ta operacija (tetralogija falot) skoro rutinska i ogroman je procenat uspešnosti čak i kod nas.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...