Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

 

Gradski zavod za javno zdravlje dostavio je Institutu za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" prijavu epidemije malih boginja - morbila u glavnom gradu, a Institut za javno zdravlje Vojvodine prijavio je epidemiju malih boginja u Južnobačkom okruga.

 

Jel može malo objašnjenja o boginjama uopšte?

Ja se sećam da sam kao mali preboleo ovčje (injih je valjda u detinjstvu prebolelo 90% ljudi?).

Da li smo tada bolovali i male boginje? Koliko se sećam one su bile nešto ređe. Da li je tada postojala ova (kontraverzna) MMR vakcina ili ne?

Link to comment

Za male boginje smo dobijali vakcinu.

Kod coveka u (sad vec bivsoj) firmi su imali par slucajeva jos pre dva meseca. Jedna koleginica je dobila male boginje nekako, plus jos jedan kolega je dobio od nje, ne znam da li je jos neko zapatio. Ocigledno da se siri i dalje.

Link to comment

Mi malo stariji smo vakcinisani i protiv velikih boginja, to je onaj pečat na ramenu. 

 

Za male boginje ne znam, ali ako je bilo obavezno, onda sam sigurno vakcinisana i protiv njih. Tada roditelji nisu imali fiksideje o kontroverznosti vakcinacije, nego su bili srećni što deca neće da im crknu od tuberkuloze i velikog kašlja i dečije paralize, što se dešavalo u periodu posle II svetskog rata kada su oni bili deca.

Link to comment

Za male boginje smo dobijali vakcinu.

Kod coveka u (sad vec bivsoj) firmi su imali par slucajeva jos pre dva meseca. Jedna koleginica je dobila male boginje nekako, plus jos jedan kolega je dobio od nje, ne znam da li je jos neko zapatio. Ocigledno da se siri i dalje.

A zašto se širi epidemija ako su ljudi vakcinisani?

Vremenom vakcina prestane da deluje tj. izgubimo antitela?

Link to comment

Nisam strucna, ali znam da uvek postoji procenat ljudi kojima organizam ne prihvati vakcinu, da tako kazem (bar meni tako objasnilo). Elem, dok je vecina populacije vakcinisana ni taj procenat nije u riziku ali posto procenat vakcinisane dece opada oni su u problemu.

Link to comment

 

 

ali posto procenat vakcinisane dece opada oni su u problemu.

Samim tim ima i više virusa, kojih ne bi bilo da su svi vakcinisani (svetska zdravstvena ima neki program da potpuno iskoreni mobile ne znam do koje godine tačno).. Vakcina deluje ali ne može biti 100% zaštita jer se ne zna kako deca mogu da reaguju sad kad ima mnogo više virusa tj. da li imaju dovoljno antitela koja su dobili imunizacijom.. Ovo je vanredna situacija za organizam..

 

@toni

 

Valjda je Batut ili Gradski zavod izdao saopštenje..

Link to comment

 

Vакcinаlni stаtus svih pоtvrđеnih slučајеvа је nеpоznаt ili sе rаdi о nеvакcinisаnim licimа, izuzеv čеtiri оbоlеlе vакcinisаnе sа јеdnоm dоzоm vакcinе.  Trеćinа (31,5%) оbоlеlih је u uzrаstu оd 35 dо 40 gоdinа, 34,2% u uzrаstu 20–30 gоdinа, 17% u uzrаstu 15–20 gоdinа, 11%  u uzrаstu 1–4 gоdinе,  dvе оbоlеlе оsоbа  uzrаstа  prеко 40 gоdinа,  i јеdnа  u uzrаstu 5–10 gоdinа.

 

ovo meni laiku deluje da nema veze sa trenutnom velkov modom nevakcinisanja.

 

a došlo je iz

 

BIJELjINA - Dom zdravlja, koji je prijavio epidemiju malih boginja Istitutu za javno zdravlje RS, kada je bilo 16 pacijenta sa ovom bolešću, u međuvremenu su registrovana 32 slučaja. Najmlađi pacijent ima manje od jedne godine, a najstariji oko 40 godina, rekao je, za „Novosti“, dr Srđan Mijatović, zamenik direktora te ustanove.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...