Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

  • 1 month later...

pre nekog vremena neki moj prijatelj zbog bolesti drugog člana porodice otišao kod nekih što se zovu poredak ljubavi. opisao on meni šta se tamo radi i kao rekli mu da su priznati od ministarstva. malo sam guglao i zapanjio se da je ovo priznata terapeutska tehnika. doduše alternativna

 

 

Porodični raspored ili poredak ljubavi jedna je od 18 metoda tradicionalne medicine koje je Ministarstvo zdravlja Srbije ozvaničilo prema čl. 6. Pravilnika o bližim uslovima, načinu i postupku obavljanja metoda i postupaka tradicionalne medicine (Službeni glasnik Republike Srbije br.119 оd 14. decembra 2007).

Poredak ljubavi - Porodični raspored je početkom 80-tih godina pod uticajem grupne dinamike, primalne terapije, transakcione analize i različitih oblika hipnoterapije razvio i prilagodivši ga savremenom terapeutskom pristupu metodološki uokvirio nemački psihoterapeut, filozof, teolog i pedagog Bert Helinger. Poredak ljubavi se uspešno primenjuje na svim kontinentima i pored naziva "Order of Love" poznat je i pod terminima "Familienaufstellung", "Constellation Work" ili "Hellinger-Work".

Poredak ljubavi - porodični raspored je fenomenološka metoda, koja svojim efikasnim isceliteljskim dejstvom prevazilazi okvire klasičnog terapeutskog rada. To je način isceljenja koji uključuje kako nama poznato transpersonalno, tako i unutarnji duševni domen, i odnose unutar porodice i socijalne sredine. Ovaj postupak istovremeno prevazilazi granice ličnog i omogućava uvid u transgeneracijske dinamike i njihovo dejstvo na pojedinca. Spoznaja tih dinamika putem takozvanog kolektivnog pamćenja koje nas povezuje sa transpersonalnim omogućavajući nam uvid u povezanost i smisao odnosa dovodi do neverovantnog napretka i konačnog rešenja i ozdravljenja.

 

 

Sveobuhvatna snagakoja rukovodi našim životima ne izdvaja ništa i nikoga. Tek kada ono što jeste sagledamo takvim kakvo jeste, moguće je pomirenje sa sudbinom. Tek tada duša konačno može ponovo da nađe davno iščekivani mir. Da bi se dosegao taj nivo svesti, neophodno je pomirenje sa svime što je bilo i što jeste.

Kroz porodični raspored otvara se put ka ljubavi koja boravi u svakome od nas. Upravo razrešenje blokada omogućava ljubavi da savlada branu i ponovo poteče. Da bi mogla da deluje, ljubavi treba pružiti neophodan prostor koji možemo napraviti tek kada se oslobodimo predrasuda, optuživanja i vlastitih predstava.

Ljubav je sveobuhvatna i ispoljava se samo u slobodi.

 

 

fakat je da sam laik, ali kako nešto ovako opisano može biti zvanično odobrena metoda lečenja ?

Link to comment

pretpostavljam da se odnosi na psihoterapijsko lečenje, upoznata sam samo na nivou priče nekih kolega koji su prošli kroz obuku iz tehnika "ordera". njima je, konkretno, to bio obavezni deo psihoterapijske obuke. naime, kad učiš za psihoterapeuta, uslovi su sledeći: završen fakultet humanističkog usmerenja (pre svih, psihologija), a onda cca. četvorogodišnja standardizovana obuka iz psihoterapije (nikad nije kraća od četiri godine, a uglavnom je dosta duža u praksi) koja nužno ima tri elementa: teorijski kurikulum, iskustveni rad na sebi* i supervizirani rad sa klijentima. prva dva se rade paralelno u prvim godinama obuke, a onda se počinje sa radom sa živim ljudima, koji su u početku druge kolege na obuci, a zatim i obični klijenti. psihoterapija se u srbiji ne uci ni na medicini, ni na psihologiji, vec u okviru vaninstitucionalnih udruzenja koja su licencirana po inostranstvu. kako nemamo zakon o psihoterapiji, a ni komoru psihoterapeuta, 'priznaju' se i postoje mnogi pravci: gestalt, bt (rebt, kbt), psihoanaliza, psihoanaliticke psihoterapije, grupna, psihodrama, telesna, porodicna sistemska, transakciona itede. obuke su dugotrajne, 4-5 godina, dosta skupe, i u nekim segmentima dobre, a u nekim ne bas. kad odradiš sve što je određeno nastavnim planom i programom, polažeš završni ispit, a onda od zorana milivojevića tražiš da ti da nacionalni sertifikat za psihoterapeuta. ovim sam te davila jer je * bitna:

 

*npr. ako učiš psihoterapijski pravac racionalno-emotivno-bihejvioralne psihoterapije, onda imas odredjeni broj sati rada na sebi da obavis u drugim priznatim psihoterapijskim pravcima. bilo kojim priznatim. medjutim, ako ucis konstruktivizam, gestalt (u jednoj od dve posvadjane skole) ili jungijansku analizu, onda te sate skupljas samo u okviru ta tri pravca, sto je dogovor na nivou vojvodo-serdare i protivno je svim principima psihoterapijske prakse i pravila, ali mi pravila odje nemamo :D "order" se tako valja u ovkiru obuke za gestalt i psihodramu, mada vidim da mu teorijske osnove ne poticu iz tih pravaca. 

 

 
 
u svakom slucaju, sustina je da je psihoterapija neinstitucionalizovana, pa tako na specijalizaciji za psihijatriju ne uce psihoterapiju (verbalnu, je l'), a ako zele, psihijatri mogu ici na neku od ovih edukacija, ali im se ni na koji nacin ne boduje, niti zahteva od njih da je koriste u radu, stavise - cesto nailaze na otpore u okviru radnog kolektiva. psiholozi u institucijama, cak i ako jesu psihoanaliticari npr., ne mogu da rade terapiju, vec rade psihodijagnostiku. npr. moj kolega psiholog u studentskoj poliklinici je zavrsio konstruktivisticku psihoterapiju (ne znam koliko ti opskurno sve to zvuci), ali nije dobio odobrenje od direktora da radi savetodavni i psihoterapijski rad sa studentima, samo testiranje za voznju :) naravno, ako radi privatno sa njima i uzme 20 evra po seansi, to je u redu.
 
ovo je generalno tako, ali ima i izuzetaka, vrlo malo 
 
recima jedne koleginice:
 
Neki psihoterapijski modaliteti u nasoj sredini pripadaju Savezu drustava psihoterapeuta Srbije sto znaci da su njihovi trening programi akreditovani od strane Evropske asocijacije za psihoterapiju. Rec je o dobro poznatim psihoterapijama o kojima se uci na fakultetskim kursevima iz psihoterapije. Drugi dobro poznati modaliteti (npr. psihoanaliza) su akreditovani od strane drugog internacionalnog udruzenja. Medjutim, u nasoj sredini postoji i psihoterapijski modalitet (OLI metod) koji je kreiran od strane naseg kolege Nebojse Jovanovica koji do sada nema nikakvu empirijsku proveru (a time ni podrsku) i samim tim nije akreditovan od strane bilo kog internacionalnog psihoterapijskog udruzenja ali je ipak prepoznat kao valjan od strane naseg Drustva psihologa, tako da unutar njega postoji sekcija za OLI metod.

- Terapijski modaliteti su podeljeni na jos jedan nacin: neki od njih pripadaju Savezu drustava psihoterapeuta Srbije a neki pripadaju Udruzenju za psihoterapiju, savetovanje i koucing. Motivi za postojanje 2 psihoterapijska udruzenja su duboki konflikti, izmedju ostalog i medju terapijskim centrima u kojima se poducava isti terapijski modalitet. Tako, neki psihoterapijski modaliteti imaju jedan edukativni centar unutar prvog udruzenja a drugi unutar drugog (npr. transakciona analiza se uci u okviru dva prilicno posvadjana terapijska centra a slicna situacija vazi i za mnoge druge modalitete).

 
rečju, narodni front judeje... mislim, zastrašujuće je kakve posledice to ostavlja po ljude kojima je psihoterapija potrebna. zastrašujuće. 
Link to comment

to je ona varijanta, i razgovor pomaze. malo empatije i ohrabrujucih reci, daj pare.

 

izasla mu je kod lagune knjiga ove godine.

 

„Nakon dvadesetogodišnjeg iskustva u radu s ljudima kao pedagog, karate trener, profesor i menadžer, otkrio sam moć dejstva poretka ljubavi. To je rad koji me ispunjava i istovremeno predstavlja izazov, neuporediv s bilo kojim do sada, da s velikom budnošću, iz dubine duše, uz najveće poštovanje, skromnost, zahvalnost i ljubav sledim veličanstvenu snagu Duha.“

 

 

edit. recenzija je jaka.

 

„Knjiga Kultura konflikta otvara pitanje ne samo genetskih zapisa u nama nego i naše sposobnosti da se svojom svesnošću, preko izvesnih zasad nedokučivih energetskih polja, uključimo u energetske konflikte predaka. Veoma jasan stil pisanja, obogaćen vrlo upečatljivim primerima, podstiče pritom čitaoca da knjigu pročita u jednom dahu.“ Prof. dr Staniša Stojiljković

Edited by Takeshi
Link to comment

ono što mene u stvari najviše čudi je to da za izlečenje nije potrebno da oboleli bude na mestu lečenja. najbolje je da bude majka tu, ali može i bilo ko drugi iz porodice. onda taj član porodice ispriča problematičnu situaciju vođi sesije, vođa podeli uloge ostalim posetiocima koji nemaju pojma o čemu se radi, onda se tu priča, plače, menjaju/šalju energije, i na kraju se cela ta igra postavi u poredak kao i stvarni problem. tako nekako sam ja razumeo da to ide

odlično im ide kod lečenja bolesti zavisnosti i šizofrenije.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

ono što mene u stvari najviše čudi je to da za izlečenje nije potrebno da oboleli bude na mestu lečenja. najbolje je da bude majka tu, ali može i bilo ko drugi iz porodice. onda taj član porodice ispriča problematičnu situaciju vođi sesije, vođa podeli uloge ostalim posetiocima koji nemaju pojma o čemu se radi, onda se tu priča, plače, menjaju/šalju energije, i na kraju se cela ta igra postavi u poredak kao i stvarni problem. tako nekako sam ja razumeo da to ide

odlično im ide kod lečenja bolesti zavisnosti i šizofrenije.

joj. cula sam i ja bas takve price

 

ono malo sto sam cula o orderu mi je zvucalo kao sarlatanstvo prvog reda, tako da...

mozda smo ih i zajedno cule?

 

znam da se uloge dodeljuju i za preminule clanove porodice, odnosno kako je u toj prici korisceno "mrtvo dete"  :ph34r:

Link to comment

ja sam cula sto od te odusevljene poznanice koju ti ne poznajes, sto od zajednicke prijateljice konstruktivistkinje. obe price su se svodile na mirakulozno otkrivanje pobacaja u prethodnim generacijama o kojima se nije govorilo, koji su navodno oblikovali suptilne elemente danasnjih interakcija odraslih osoba. naravno, dovoljno da je jedna porodica ima pobacaj o kom se nije nista reklo detetu, pa da vodja seminara deluje kao guru.

Link to comment

 

Juče je u Skupštini stavljen na dnevni red ZOJIN ZAKON-zakon koji regulise prava dece koja boluju od retkih bolesti.Od 189 poslanika nije glasalo 173.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...