Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

što opet kratko traje edit ???

 

sad išla na sajt bel hospice

lepo što postoje, ali kapaciteti su im mizerni

imaju 2 lekara i 3 med. sestre, 1 socijalni radnik

doduše, spominju i neke obučene volontere

Link to comment

što opet kratko traje edit ???

 

sad išla na sajt bel hospice

lepo što postoje, ali kapaciteti su im mizerni

imaju 2 lekara i 3 med. sestre, 1 socijalni radnik

doduše, spominju i neke obučene volontere

Da oni realno više korisni kao model ako nekom objašnjavaš potrebu postojanja takve službe.

Meni ćale preminuo od raka.Sa plućnog ga otpustili dok je još mogao da hoda kao beznadežan slučaj.Sve išlo brzo i nije mnogo bio nepokretan kući.Pa opet je bilo strašno.Mogu samo da zamislim kako je ljudima kao što su ti koje ti znaš.

Bilo nekih akcija da se palijativno lečenje osavremeni ovde, ali ovo je failed state na svakom koraku!

Link to comment

Meni ćale preminuo od raka.Sa plućnog ga otpustili dok je još mogao da hoda kao beznadežan slučaj.Sve išlo brzo i nije mnogo bio nepokretan kući.Pa opet je bilo strašno.Mogu samo da zamislim kako je ljudima kao što su ti koje ti znaš.

Bilo nekih akcija da se palijativno lečenje osavremeni ovde, ali ovo je failed state na svakom koraku!

mogu misliti kako vam je bilo

to je grozna bolest. groooozna

zato što od umiranja pravi proces koji traje, a to je nešto najgore, tj. biti svedokom tog procesa

teško se oporaviti od toga

zato je palijativna nega tako važna

pričala danas sa nekim rođacima koji žive u kanadi

kažu, tamo su takvi bolesnici na prvom mestu, trude se da im obezbede što humanije uslove

ovde su na poslednjem, u fazonu ... pa i onako će umreti  :isuse:

Edited by dùda
Link to comment

sreća u nesreći (konkretnoj) je da je da su ljudi o kojima pričam imućni dovoljno da obezbede kvalitetnu negu

tako da se čovek odlučio za tu varijantu u bežanijskoj bolnici (9.000 dan)

on je sam živeo sa suprugom, ćerke se udate i imaju malu decu

bolesnica srećom nema bolove, ali ima mučnine, zobg neusvajanja hrane (sve povraća) je iznemogla, ne može više sama ni da se okrene u krevetu, ne može sama da se hrani, ma ne može ništa

uz to, i gubi se

sa takvim bolesnikom ne može jedan čovek da bude u kući, bez obzira na povremene dolaske lekara, sestara itd

takav bolesnik treba 24 časa negu, kako to jedan čovek može da izdrži, to je nemoguće

takav bolesnik mora da bude u nekoj dobroj ustanovi

a takvih ustanova nema

ustvari ima, ali za one koji mogu da plate, to je ta tuga

ostali, crknite ko psi

moja pokojna prijateljica je bila u slicnoj situaciji, i trebalo je da je smeste u neki kao staracki dom koji ima deo i za takve bolesnike, obuceno osoblje itd....sve imaju -  morfijum injekcije, flasteri,pelene,  hrana po izboru za one koji su svesni itd. mislim da je kostalo oko 600 evra mesecno. na zalost, nije ni stigla do tamo.

ovo za 9 hiljada dnevno je stvarno ne preskupo, nego ne znam sa covek da proda da bi nekom omogucio boravak duzi od mesec dana na takvom mestu. ako zelis, pitacu njene koji je to dom u pitanju pa prosledi tom mucenom coveku za tu jos muceniju zenu.

ja sam s mojom prijateljicom provela poslednjih mesec dana, jer njeni to nisu mogli sami, dolazile su i neke privatne sestre, a simptomi .... isto, rane po ustima ,nista nije mogla da jede, pocela pluca da otkazuju, ovi iz kucne nege su se plasili infuziju da joj daju. i to si u pravu, tim ljudima je potrebna STRUCNA nega 24/7, mi smo se plasili da je okrecemo jer su joj kosti pucale.  patronazni brat nije hteo da nam pomogne da je okrenemo na bok kad je trebalo da prima longacef, navodno nije njegov posao, a u stvari mislim da je prvi put u zivotu video onkoloskog bolesnika u tako teskom stadijumu pa se plasio.

na kraju kad su se njeni odlucili za tu bolnicu, njeno stanje je bilo toliko lose da je doktorka iz kucne nege dala hitan uput za onkoloski sa kojeg je bila otpustena 10 dana pre. sve u svemu, kad su je vratili na onkologiju, vise se nije ni budila jer su je samo kljukali morfijumom.

Link to comment

hvala ti gagilija, znam za te domove, imala sam skorašnje iskustvo sa majkom

istina je (to znam iz prve ruke), da je u domovima lekar prisutan uglavnom samo ujutro (to kao neka vizita) 

ako su potrebni specijalistički pregledi, to se onda čeka par dana najmanje

a kolikogod se ti domovi reklamirali, tu su uglavnom prisutne samo negovateljice i po  1 sestra u smeni

te su sestre uglavnom iskusne sa starim ljudima ali ne i sa onkološim pacijantima

 

čovek o kome pričam želi da bolesnica ima  ima lekarsku i stručnu medicinsku negu 24/7

a to košta

a pisala sam već da je to najpovoljnija varijanta za takvu vrstu nege

ima privatnih ustanova gde ta cena ide do 27.000

Link to comment

ima neko pravilo civili samo do 15 dana u bolnici

 

Prvi put čujem za ovo, a pomalo sam upućen u sistem lečenja na (hiruškim klinikama) VMA

Link to comment

mogu misliti kako vam je bilo

to je grozna bolest. groooozna

zato što od umiranja pravi proces koji traje, a to je nešto najgore, tj. biti svedokom tog procesa

teško se oporaviti od toga

zato je palijativna nega tako važna

pričala danas sa nekim rođacima koji žive u kanadi

kažu, tamo su takvi bolesnici na prvom mestu, trude se da im obezbede što humanije uslove

ovde su na poslednjem, u fazonu ... pa i onako će umreti  :isuse:

 

dudo pa ovde su i porodilje i bebe,kao pocetak zivota, na poslednjem mestu a ne nesto drugo..

Link to comment

dudo pa ovde su i porodilje i bebe,kao pocetak zivota, na poslednjem mestu a ne nesto drugo..

porodilje i bebe su početak života, tačno

naravno, to treba potpomoći maksimalno, ali priroda se (hvala joj) postarala da to ide na bolje i samo od sebe

 

kada se radi o kraju života, e to je već druga priča, priroda radi protiv, pa red je valjda da ljudi pomognu koliko mogu

msm, tuga je kada na kraju čoveku presedne ceo život, tu nema više popravka

 

@desboj, meni tako preneli, pošto kupila, po to i prodala

Link to comment
  • 2 weeks later...

sad malo o hororu na Infektivnoj klinici.

 

Moj tata je tamo primljen sinoć u prilično teškom stanju, jer niko nije znao da protumači šta mu je , pa smo proveli 2 dana po UC, dok ga jedna mala internista nije ljudski pogledala i odmah naložila da se transportuje na infektivnu.

Tamo je primljen i smešten na odeljenje. Sve je to ok, brzo su mu na prijemu uzeli krv za analize i posle ga transportovali u jedan od onih paviljona koji čine tu kliniku.

Đizs, ali 1000 puta đizs. To je ubožnica sa početka 19. veka, u polurspadnutom stanju.Trenutno su neki nazovi radovi pa se svuda gaca kroz šut i malter, đubre se prelivalo iz kanti , prljavo je sve sem te posteljine koju je tog trenutka dobio, pošto je bio u bolovima i jedva je pokretan stavili su ga u pelenu. Dali su mu valjda propisanu terapiju i mama i ja smo oko ponoći otišle kući. Mama je sada bila tamo da mu odnese ostatak stvari zatekla je čoveka kome nisu dodali gusku celu noć, a pelenu mu nisu zategli nego je samo ležao na njoj, zatim doručak, e to je čudo, dobio je u VODI potopljen hleb a sve to je u metalnim šoljma kao iz đubreta, a pošto zbog bolova ne može da pokrene normalno desnu ruku nije ni  mogao da dohvati tu jebenu šolju. Kad je mama pitala da li je bilo nešto drugo za doručak svi ostali pacijenti su vreli glavama. Sestre se takmiče u neljubaznosti, niko ne namerava da doda hranu pacijentu koji ne može sam da jede, pa će mama da ide u podne da ga nahrani, on je dijabetičar i mora da jede redovno.

rešila sam da sve to slikam i kada on izađe , da sve to pošaljem u novine, najbolje u jebeni Kurir, oni će to da stave na naslovnu stranu.

 

E, da, moja mama je sinoć na podu u hodniko tog odeljenja primetila neku gazu i čep, još uvek su tamo niko ne čisti.

Link to comment

Beogradska, čim spominje paviljone.. Takvo je stanje bar 10 godina, za toliko ja znam, svi se uvek čude, krste i nikad ništa ne bude dok se jednog dana zgrade ne budu totalno raspale..

 

A najbolje da će režimski glasnik da objavi stanje u državnoj klinici kojom upravljaju ljudi postavljeni od strane države, kako da ne..

Link to comment

A najbolje da će režimski glasnik da objavi stanje u državnoj klinici kojom upravljaju ljudi postavljeni od strane države, kako da ne..

 

Velika je šansa da bi objavili.

 

U načelu, može da se objavi sve što nije protiv Vučića, osim ako urednik nije u žešćem konfliktu interesa pa lupi cenzuru.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ok, nemam ništa protiv, šta više bilo bi lepo obnoviti tu bolnicu ali nekako mi je čudno da će kritikovati Zlatibora i Miljka..

 

Edit: Mada mogu da opletu i po Slavki i Bajecu, ista priča važi i za njih.. I po Tomici ali on je van svake konkurencije.. :D

Edited by zoki
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...