Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

mozda i nije to tako neuobicajeno u svetu™.

ja kacam isao na opravku, calnuo sam kirurgu na privatan racun jednu sumu, a bolnici drugu.

tako da pretpostavljam da je i u nemackoj neki slican koncept uobicajen.

Link to comment

mene kad su nešto bili opravljali u Španjolskoj morala sam platiti posebno hirurgu, anesteziologu, onom (tj onoj) koji me je posle svega prekontrolisao, i bolnički boravak, znači svaka stavka posebno

 

a posle su mi Nemci nekih 60-70% svega toga zajedno kompenzovali na račun osiguranja

Link to comment

Pre izvesnog vremena sam cuo za privatnu ordinaciju i to neurohirurga. Posto mi je bilo cudno kako neurohirurzi rade privatno, rekose mi da oni samo iznajme salu u lokalnoj klinici kad imaju pacijenta. U tom smislu OK, mada svejedno mislim da preuzimanje resenja koja sljakaju u drugim zemljama nije bas najbolje. S druge strane davanje infrastrukture bez ikakve nadoknade, ne znam koji bi efekat trebalo da ima. Eventualno da lose stanje bude zvanicno lose stanje. Pogotovo ne sto su najveci deo problema lekari kojima sadasnje stanje odgovara, tj. ne smeta im mala plata, kad je ionako koriste da dovlace pacijente u privatnu praksu.

Link to comment

Molim?

I dobre profesore treba zadržati u državnim školama tako što bi im se omogućilo da (svojim) đacima drže privatne časove u prostorijama škole. 

 

 

To je taj rezon. Ja se nadam da mau ovo nije ozbiljno napisala. 

 

Link to comment

Naravno da debelo nije u redu. Bailout filozofija. Evo naših para, da vi ne biste propali/otišli u privatnike.

 

Rešenje je, naravno, da lekar govedo koje uzme 1 dinar koji mu ne pripada, fasuje kaznu. Lepo kaže KZ koji je raspon kazne i koje se dodatne mere mogu izreći (zabrana vršenja poziva određeno vreme, npr). 

 

A to što će najbolji lekari da odu u privatnu praksu nije nikakav problem. Neka idu. Treba omogućiti ljudima refundaciju lečenja kod privatnika iz budžeta fonda u koji već uplaćuju. 

Link to comment

Treba omogućiti ljudima refundaciju lečenja kod privatnika iz budžeta fonda u koji već uplaćuju. 

 

evo odma reče vučkousti   :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Treba omogućiti ljudima refundaciju lečenja kod privatnika iz budžeta fonda u koji već uplaćuju.

Po meni je idealno (sistemski, ne po pristupačnosti) u USA gde imaš razne tipove osiguranja pa uplaćuješ koje hoćeš/možeš ali kad ti zatreba lekar BIRAŠ gde ćeš i osiguranje sve izmiruje*.

 

 

 

* uz ogradu da mnogo gledam američke medicinske serije

Link to comment

Po meni je idealno (sistemski, ne po pristupačnosti) u USA gde imaš razne tipove osiguranja pa uplaćuješ koje hoćeš/možeš ali kad ti zatreba lekar BIRAŠ gde ćeš i osiguranje sve izmiruje*.

 

 

 

* uz ogradu da mnogo gledam američke medicinske serije

 

 

zavisi od osiguranja ali uglavnom osiguranje sklapa ugovore sa grupom doktora i njihove usluge pokriva. Ako hoces kod nekoga van tog kruga ti se troskovi pokrivaju dijelom (ili mozda i nikako, zavisi od o..). plus cesto imas participaciju, svaka posjeta se placa recimo $10 dok se ne dodje do nekog godisnjeg maximuma.

 

 

a jos, privatno osiguranje mislim da ima neki lifetime maximum, recimo $2 000 000, pa ko dodje to toga onda moze da se slika. ne znam da li obamacare nesto mjenja ovde.

Edited by djili
Link to comment

I dobre profesore treba zadržati u državnim školama tako što bi im se omogućilo da (svojim) đacima drže privatne časove u prostorijama škole. 

 

To je taj rezon. Ja se nadam da mau ovo nije ozbiljno napisala. 

 

 

u radno vreme, as a bitan element. izbacis ove sto ne placaju u nekom trenutku, i od tad je smao za one sa parama

 

Koliko ja vidim, nasi uspesni lekari koji imaju i privatne pacijente ne odaju utisak ljudi koji se krpe sa 70 hiljada (niti bi trebalo da odaju takav utisak, naravno). Imala sam bizarnu epizodu letos kod privatnog lekara, prvi pregled koji traje 5 min koliko da doktorka istikce na papiru koje rezultate treba uraditi kosta tacno 5 hiljada dinara. Nista kasa, nista priznanica. Pre toga u cekaonici drugi lekar komentarise neki novinski natpis kako bi svi Srbi hteli ne znam kakve plate, i kako niko nece da bere voce u Sumadiji za deset hiljada, pa da napreduje (da, napreduje) pa da radi za vise. Posle je stigao i da pomene kako nikad nije video vocnjak, ali je nesto citao kako nasi seljaci ne obrezuju vocke pravilno. Stagod.

Analize su me kostale nekih desetak hiljada, sledeci pregled da dobijem terapiju jos 5 hiljada, lek (koji se btw nabavlja ilegalno jer ga RFZO nece na listi a prepisuje se nasiroko vec deset godina) je skoro pet hiljada za dvomesecnu dozu. Znaci nekih 220 evra ulupano za tri dana lecenja. Ta zena isto radi i u drzavnoj firmi, ne zbog tih 70 ili 120 hiljada (sto je vise plata za njen rang) nego zato sto se privatna praksa, uticaj u polju, prsustvo i pacijenti preusmeravaju odatle. Moja procena je da im ustupanje drzavnih prostorija i opreme nije nuznost. Jebi ga, ugrozeniji su oni po cekaonicama kojima je problem da daju 220 evra da se pokriju za dva meseca sa terapijom. A lekari koji su najbolji nece nigde, ne budite smesni, samo ova deca sto ne mogu da nadju posao sa medicinom uce nemacki i slovenacki, 90% onih sa poslom nema potrebe za tim.

Link to comment

@ valk

 

Ili npr jedno osiguranje koje pokriva sve, gde ne postoji pojam privatno/drzavno, ni konotacije šta koje donosi

 

Edited by lostfanforever
Link to comment

ja se najvise plasim tih starih lavova koji vaze za bajne strucnjake i imaju zacementirane pozicije na drzavnim klinikama i pored toga u privatnoj praksi, a cije je obrazovanje prestalo u momentu kad su zavrsili fakultete. 

upravo nam jako, jako trebaju ta deca sto uce slovenacki. ako oni na kraju odu, za par godina cu stvarno poceti da se lecim pijavicama.

Link to comment

ja se najvise plasim tih starih lavova koji vaze za bajne strucnjake i imaju zacementirane pozicije na drzavnim klinikama i pored toga u privatnoj praksi, a cije je obrazovanje prestalo u momentu kad su zavrsili fakultete. 

upravo nam jako, jako trebaju ta deca sto uce slovenacki. ako oni na kraju odu, za par godina cu stvarno poceti da se lecim pijavicama.

 

 

Ah, pa stari lavovi su 70% zaposlenih, i svi ce se penzionisati u narednih 10 godina. Nova deca nam ne ginu.

 

Ova koja sad zavrsavaju ako sacekaju u Srbiji tih deset godina koliko da se ova garda penzionise, ispasce iz struke svejedno. Tako da je bolje i njima i nama da idu u Sloveniju.

 

Inace mislim da su nasi lekari koji rade na prometnijim bg klinikama mahom ok sto se znanja tice. Svakako nisu prestali da se obrazuju u momentu kad su zavrsili fakultete, rade jako puno a pored toga citaju i pisu radove i pokusavaju da uhvate korak sa evropskim kolegama. Neki su daleko od evropskog standarda, neki se prilicno dobro nose sa strukom.

Link to comment

pa ja mislim da uopste nisu ok sa strukom.

a imao sam tu srecu da upoznam ako ne sve, a onda sigurno skoro sve beogradske endokrinologe, gotovo sve radiologe koje rade na mr i sve (obojcu) neurohirurge koji su se bavili tom konkretnom tematikom.

na stranu sto je oprema za operacije takva kakva je, tojest najbolje sto smo imali je ono sto su za dz dobili iz nemacke kao rashodovanu.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...