Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

:lolol:

 

Definitivno nije lako ni lekarima, posebno u hitnim službama, dežurnim, urg.centrima.

Tu je najozbiljnija koncentracija kretena, hipohondra sl.

Znaju da će tu biti pregledani, ako treba snimljeni, analizirani... Što bi se zezali sa opštom praksom.

Edited by wall
Link to comment

evo stanja, jebem im stanje u usta

 

od jutros zovem na dva broja u domu zdravlja, u vezi vakcina za klince, niko se ne javlja

 

i kako da ih ne teram u tri lepe, jebem li im mater tamo svima u usranoj admonistraciji ili cemu vec

 

mrs bre bagro, crknite

 

 

edit: izvinjavam se na recniku, ali mi sad nesto lakse :)

 

edit2: a lepo sam pitao kako da se informisem, te ima vakcina, te nema, te u ovu smenu, ne, u onu, i dadose mi brojeve u fazonu: "samo nazovite, sve cemo vam reci" :D

Edited by rođeni
Link to comment

Heh... Dve-tri sestre rade i kao sestre i kao call-centar pa ti vidi.

Jasno, što bi tebe to zanimalo kao klijenta, no cvrc, nemaš druge nego njih da zoveš.

Link to comment

evo stanja, jebem im stanje u usta

 

od jutros zovem na dva broja u domu zdravlja, u vezi vakcina za klince, niko se ne javlja

 

i kako da ih ne teram u tri lepe, jebem li im mater tamo svima u usranoj admonistraciji ili cemu vec

 

mrs bre bagro, crknite

 

 

edit: izvinjavam se na recniku, ali mi sad nesto lakse :)

ako chekash neku predshkolsku vakcinu, ne znam u kom si uzrastu, to bi trebalo da je stiglo, tj da je drzava uspeshno okonchala nestashicu <_<

 

tj kod nas je stiglo.

Edited by gospa buba
Link to comment

da, editovah dvojku

 

mada, koliko videh, tamo im racunovodstvo malo prebukirano

 

@ zid

Edited by rođeni
Link to comment

sedmi i prvi osnovne

svejedno morash da se naruchish, pretpostavljam. ja sam zakazala za sutra, ali je doshlo do 1 slinavosti <_<

Link to comment

Mislim da se ovde previđaju dve bitne činjenice:

 

1. Roditelj je pre svega zabrinut, a na lekaru je da proveri da li ima razloga za zabrinutost ili ne. Upravo je prevencija ozbiljnijih problema razlog dovođenja deteta (ili uopšte) kod lekara zbog "običnog kašlja".

 

2. Vikendom se ide kod lekara i zbog utvrđivanja da li je dete "bezbedno" po okolinu ukoliko u ponedeljak treba da ide u jasle, vrtić, predškolsko, školu. Ovo će najbolje razumeti oni koji pate zbog toga što zdravo dete dovedu u sredinu koja ima nekoliko "zanemarenih" slučajeva virusnih ili bakterijskih stanja.

Boldovano mi nije bas jasno.

Link to comment

pa kako nije jasno.

 

1. ne odvedesh dete uopshte, posle 10 dana imash upalu pluca. kazu ti budalo, gde si dosad.

 

2. odvedesh dete u nekom trenutku, posle 10 dana svejedno imash upalu pluca. ne kazu ti budalo.

 

3. ne odvedesh dete uopshte, ne desi se nishta.

 

4. odvedesh dete u nekom trenutku, ne desi se nishta, kenjaju ti kako archish sistem bezveze.

 

 

nemam uslova za tabelu. samo ishodi 3 i 4 su po mene povoljni. samo ishod 3 je povoljan po rfzo.

Edited by gospa buba
Link to comment

pa kako nije jasno.

 

1. ne odvedesh dete uopshte, posle 10 dana imash upalu pluca. kazu ti budalo, gde si dosad.

 

2. odvedesh dete u nekom trenutku, posle 10 dana svejedno imash upalu pluca. ne kazu ti budalo.

 

3. ne odvedesh dete uopshte, ne desi se nishta.

 

4. odvedesh dete u nekom trenutku, ne desi se nishta, kenjaju ti kako archish sistem bezveze.

 

 

nemam uslova za tabelu. samo ishodi 3 i 4 su po mene povoljni. samo ishod 3 je povoljan po rfzo.

 

Tacke 1. i 2. Sta ti konkretno ocekuje da lekar uradi detetu koje od simptoma ima samo kasalj, bez temperature? Lekar ce ga/je pregledati, nalaz ce najcesce biti uredan i dete ce proci sa simptomatskom terapijom koja ne ide na recept. U ogromnom broju slucajeva, kao sto neko napisa gore, sve ce proci bez komplikacija i naknadne posete lekaru. U malom broju slucajeva bolest ce progredirati i zakomplikovati se, pri cemu lekar ne moze uvek znati da li ce doci do komplikacija (osim kod dece sa nekom hronicnom bolescu). Na lekarima je da edukuju roditelje i/ili pacijente da su uglavnom oni ti koji preveniraju komplikacije virusnih infekcija (mirovanje, tecnost, obaranje samo visoke temperature, pravilna ishrana) i da na vreme prepoznaju komplikacije (npr. nagli skok temperature ili temperatura koja perzistira duze od 48h, lose opste stanje) i odmah se jave lekaru. Mogu ti reci da je kod mojih pacijenata ova edukacija davala rezultate. 

Edited by shanahan14
Link to comment

Tacke 1. i 2. Sta ti konkretno ocekuje da lekar uradi detetu koje od simptoma ima samo kasalj, bez temperature? Lekar ce ga/je pregledati, nalaz ce najcesce biti uredan i dete ce proci sa simptomatskom terapijom koja ne ide na recept. U ogromnom broju slucajeva, kao sto neko napisa gore, sve ce proci bez komplikacija i naknadne posete lekaru. U malom broju slucajeva bolest ce progredirati i zakomplikovati se, pri cemu lekar ne moze uvek znati da li ce doci do komplikacija (osim kod dece sa nekom hronicnom bolescu). Na lekarima je da edukuju roditelje i/ili pacijente da su uglavnom oni ti koji preveniraju komplikacije virusnih infekcija (mirovanje, tecnost, obaranje samo visoke temperature, pravilna ishrana) i da na vreme prepoznaju komplikacije (npr. nagli skok temperature ili temperatura koja perzistira duze od 48h, lose opste stanje) i odmah se jave lekaru. Mogu ti reci da je kod mojih pacijenata ova edukacija davala rezultate. 

ali se panika se smanjuje iskustvom, pa bi trebalo i to imati u vidu. da ce ljudi kad ne znaju sta da rade rado otici kod lekara, radije nego da presvisnu ne znajuci sta da rade.

 

jebote mislish da sam volela da osamsto puta dzedzim kod orl za upalu uha, umesto da mi je neko rekao u kom uzrastu se koloniozuju te bakterije sto vole ushi i zadao ispiranje nosa svakog dana fizioloshkim, bez obzira na stanje slinavosti, kad je vec dete naklonjeno ushima. ali dzaba, internet mi rekao. no, znash, ne zalim se, puni su domovi zdravlja pedijatara koji se smeju roditeljima koji paniche. i ja im se nekad smejem, ali oprezno :(

 

inache se nominalno slazemo sve.

Link to comment

jebote mislish da sam volela da osamsto puta dzedzim kod orl za upalu uha, umesto da mi je neko rekao u kom uzrastu se koloniozuju te bakterije sto vole ushi i zadao ispiranje nosa svakog dana fizioloshkim, bez obzira na stanje slinavosti, kad je vec dete naklonjeno ushima. ali dzaba, internet mi rekao. no, znash, ne zalim se, 

 

Ovo je kljucno sto si napisala! Zato i ne razumem lekare koji kukaju na sav glas zato sto su imali 50 pregleda u smeni, pri cemu nista ne rade na sekundarnoj prevenciji i edukaciji. 

Link to comment

Mislim da jedno od resenja mora biti da se lekari kompenzuju tako sto ce im se tokom odredjenog dela radnog vremena ustupiti infrastruktura bolnice za obavljanje privatne prakse. U suprotnom ne vidim kako zadrzati dobre lekare za platu od 70 hiljada dinara.

 

Molim?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...