Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Od medicinskih radnika, ona najveća čekaonica, gde su sve pacijentkinje zajedno i gde čekaju svoj red 

da budu prozvane. Nisu uvrede bile od ostalih pacijentkinja u čekaonici.

Tebe stvarno to iznenađuje?

Ili je poenta pitanja da li su uvrede od lekara ili od drugog med. osoblja? 

Link to comment

 

Ili je poenta pitanja da li su uvrede od lekara ili od drugog med. osoblja?

 

Možda je mogla da bude i čistačica, naravno ni za nju nema opravdanja ako je to rekla...

Pa sve vreme pričamo o lekarima, između ostalog jeste to i poenta, kakvi god stručnjaci bili sigurno nisu takva stoka da vređaju ljude jer je pukao vodenjak...

 

 

Tebe stvarno to iznenađuje?

 

Da.

Link to comment

Nisu stoka da vredjaju ljude jer im je pukao vodenjak, ali jesu stoka da odlazu hitne operacije jer cekaju kovartu (posto sve vreme pricamo o tome, eto i o tome je bilo reci). Ili ni u to ne verujes, da ima lekara koji su tolika stoka da odlazu hitne operacije da bi iznudili mito?

Link to comment

Vređaju žene, ova je bila i Romkinja, moža je to razlog, i nije bila čistačica ta koja je vređala.

Uvrede žena u pomenutoj klinici su svakodnevna pojava, posebno ako žena nema svog lekara

kog plaća u njegovoj privatnoj ordinaciji. 

Mislim da je najkoruptivnija grana medicine upravo ginekologija i akušerstvo.

Da bi žena, porodilja, imala iole normalan tretman mora da ima svog lekara

i da uz to moli svevišnjeg da onog dana kad joj lekar zatreba on bude dostupan

da bi mogao prisustvovati porođaju. Ako nema tu sreću, pa joj zapadne neki drugi lekar...

Za Beograd, koliko znam, a kako sam u fazi planiranja porodice raspitivala sam se 

i bavila skupljanjem iskustava što prijatelja, što nepoznatih žena na netu, izuzetak je

jedino KBC Zvezdara.

Link to comment

Nisu stoka da vredjaju ljude jer im je pukao vodenjak, ali jesu stoka da odlazu hitne operacije jer cekaju kovartu (posto sve vreme pricamo o tome, eto i o tome je bilo reci). Ili ni u to ne verujes, da ima lekara koji su tolika stoka da odlazu hitne operacije da bi iznudili mito?

 

Naravno da verujem, to ni ne osporavam da postoji...

 

edit: quote

Edited by zoki
Link to comment

Više ne razumem o čemu se polemiše.

Zdravstvo nam je u q. kao i školstvo, sudstvo, policija...

Zdravstvo je posebno osetljivo i u posebnom fokusu, jasno zbog čega.

Ljudi koji tamo rade ne mogu biti mnogo bolji, a oni koji jesu verovatno ubrzo zatrebaju pomoć istog sistema. Dodaj na to jezivu sujetu, nikakve "međuljudske odnose"... Dobro je da i ovako funkcioniše.

Link to comment

Naravno da verujem, to ni ne osporavam da postoji...

 

edit: quote

 

Pa dobro, kako mozes da verujes da su stoka koja ugrozava zivot pacijenta koga je potrebno hitno operistai, znaci radi se o zivotu< a ne verujes da su stoka da izvredjaju nekog u prolazu? Ovo prvo je mnogo ozbiljniji nivo stocnosti?

Link to comment

Kao što rekoh, društvu, a tako i zdravstvu, nedostaje osnovno poštenje.

Malo sam verovatno preterala danas, ima u zdravstvu sjanih ljudi.

Apsurdno je što i ti sjajni ljudi ukoliko žele da pomognu pacijentu

moraju da ga nauče kako da prevari sistem, naročito ako lečenje određenog

pacijenta nije isključivo u njihovim rukama.

Link to comment

Pa dobro, kako mozes da verujes da su stoka koja ugrozava zivot pacijenta koga je potrebno hitno operistai, znaci radi se o zivotu< a ne verujes da su stoka da izvredjaju nekog u prolazu? Ovo prvo je mnogo ozbiljniji nivo stocnosti?

 

Tako je... Verujem da su nezasiti oko novca i da će ugrabiti bilo koju priliku da uzmu pare (ali na svu sreću takvih je minimalan broj)... A za vređanje ne verujem...

Link to comment

Kako je trenutno dole rešeno to sa privatnim klinikama i ordinacijama? Nema privatno osiguranje ili ima? Prihvataju li bilo šta od redovnog "državnog" osiguranja ili je baš ko kod automehaničara, šuška u ruke "al' će se nabrojiš!"?

Link to comment

kad su lekarske plate mizerne

kad je zdravstvo besplatno /relativno, naravno/

kada nema dovoljno zdravstva po glavi stanovnika jer nema novca

kada od lekarske odluke ponekad zavisi zivot etc.

onda pacijenti dobrovoljno daju mito a lekari ga dobrovoljno primaju /ponekad I zahtevaju/

u hipokratovoj zakletvi nema nista o besplatnom lecenju; pretpostavljam da je neki grcki friedman to namerno izostavio

Link to comment

Vređaju žene, ova je bila i Romkinja, moža je to razlog, i nije bila čistačica ta koja je vređala.

bila, videla svojim ochima. ako nije bash vredjana, bice nekako zanemarena. ili pak konstatovana, ali tako da bude svima (i njoj) jasno da je bash bash preko volje. front.

 

glede pozicije romskog sveta, prijavljujem imd kao izuzetno pozitivno mesto. videla nebrojeno puta.

 

naravno, ovde govorimo o svojim opaznjanima i mislenjima.

Link to comment

Na skoro svim dezurstvima sam primao 50+ pacijenata (dece). Dezurstva se podrazumevaju subotom i nedeljom i koncipirana su tako da se primaju hitniji slucajevi, to jest ona deca koja ne moogu da sacekaju ponedeljak i svog lekara (npr temperatura 40, povrede...). Najcesci jedini simptom zbog kojeg su roditelji dovodili predskolsku decu na dezurstva je bio - obican kasalj. Za njih je to dovoljan razlog da se dovode dete, a svaki iole potkovan lekar ce ti reci da se kasalj ne leci (naravno, osim ako ne postoji neki ozbiljan uzrok, npr. pneumonija). I moras priznati da kada pregledas gomilu dece koja su dosla bez realnog razloga, povecava se mogucnost da promakne nesto bitno. Jednostavno zbog velikog broja pacijenata imas manje vremena za iole normalan pregled.

E sad, da me ne razumes pogresno, ja ne krivim pacijente niti roditelje za to, vec upravo zdravstvene radnike koji imaju zadatak da edukuju svoje pacijente kada se dolazi kod lekara i sta oni sami mogu uraditi pre posete domu zdravlja. Ta vrste edukacije kao i edukacija u smislu prevencije, je izuzetak u lekarskoj ordinaciji, a trebala bi biti pravilo. Moje misljenje je da je ponasanje pacijenata prema zdravstvenom radniku i zdravstvenom sistemu odraz ponasanja zdravstvenog sistema prema pacijentu. 

Da se razumemo slicno bi bilo i na Zapadu, da se nisu setili sistema kapitacije kao nacina placanja izabranog lekara. Na taj nacin je lekar primoran (da ne bi dobio po dzepu) da radi na prevenciji i edukaciji svojih pacijenata. Opet, kapitacija ima i svojih mana, ali to je vec druga prica...  

 

Mislim da se ovde previđaju dve bitne činjenice:

 

1. Roditelj je pre svega zabrinut, a na lekaru je da proveri da li ima razloga za zabrinutost ili ne. Upravo je prevencija ozbiljnijih problema razlog dovođenja deteta (ili uopšte) kod lekara zbog "običnog kašlja".

 

2. Vikendom se ide kod lekara i zbog utvrđivanja da li je dete "bezbedno" po okolinu ukoliko u ponedeljak treba da ide u jasle, vrtić, predškolsko, školu. Ovo će najbolje razumeti oni koji pate zbog toga što zdravo dete dovedu u sredinu koja ima nekoliko "zanemarenih" slučajeva virusnih ili bakterijskih stanja.

Link to comment

Kako je trenutno dole rešeno to sa privatnim klinikama i ordinacijama? Nema privatno osiguranje ili ima? Prihvataju li bilo šta od redovnog "državnog" osiguranja ili je baš ko kod automehaničara, šuška u ruke "al' će se nabrojiš!"?

ukoliko nije ništa skoro menjano, automehaničarski sistem je na snazi (ne priznaje se ništa od "redovnog" osiguranja)

Link to comment

 Mada taj sistem ne bih mogao da preporučim kao savršen (daleko bilo), privatni i državni sektor je regulisan, povezan i jasno se znaju nadležnosti.

Meni je nemački sistem super, najbolji od svih koje sam  videla i čula o njima, mada savršen verovatno nije ni jedan.

 

Inače kod mene (na 2 radna i geografska mesta) je slično kao i kod tebe mada:

- mogu 3 dana da bolujem bez papira od doktora

- mogu da idem direktno kod specijalste, a mogu i kod lekara opšte prakse, ako on može nešto uraditi uradiće, ako ne poslaće me dalje kod specijaliste (doduše, može biti i da su meni trebali samo ti specijalisti za koje i ti kažeš da možete direktno)

- može da se ode i direktno u kliniku (doduše nije meni trebalo nego nekim drugarima)

- decu smo vodili direktno u kliniku kad je bio vikend i niko živi nije radio (inače ne bi nam ni palo napamet)

 

A inače neretko narede u vrtiću da odvedeš dete kod lekara da se proveri da nije nešto zarazno, iako su simptomi manje-više bezveze i ja sama od sebe za to ne bih vodila.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...