Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ok, povlacim se :)

 

kao neko ko maltene svaki put oseti posledice iste na srednjem uhu ili plucuma, ipak verujem da si ti u pravu.

pa jbte reci, sta bi ti voleo, da lekar radi u slucaju prosecne osobe?

 

ti naravno imas iskustva sa svojim zdravljem pa to mozes da preneses lekaru i onda se na osnovu tvoje zdravstvene istorije postupa drugacije, ali sta bi voleo da lekar da prosecnoj osobi koja ima prehladu, znajuci da statisticki 99+ posto takvih prhlada prodje samo od sebe?

Link to comment

a kako regulisete u uk bolovanje u preduzecu?

il se tamo ne ide na bolovanje zbog prehlade, pa nek se ceo sprat zarazi prvi dan, a ostala dva u sledeca tri dana?

Link to comment

ovo je stvarno super ako srpsko zdravstvo moze da podnese i ako postoje dokazi da je to racionalno trosenje ogranicenih sredstava. ja sam zivela u 6 razvijenih zemalja na 3 kontinenta, zdravstveni sistemi se razlikuju, ali nigde ti nece uzimati krv, bris i urin zbog prehlade, prvi dan (a ne secam se da su mi to radili ni u srbiji kao skolarcu). ali ako svi ucesnici u srbiji smatraju da je to dobro trosenje resursa, onda ni nema veze da li je racionalno, posto su svi zadovoljni tako, pa onda dobro i meni, sto da ne.

Ako mi pacijent kaže da pored temperature otežano mokri ili ga pecka, ti kažeš da mu ne uradim urin?! A krvna slika može mnogo da pomogne, uzimanje krvi iz prsta zbog lekocitarne formule ne košta mnogo, može čak i da ti uštedi dalje lečenje ako je nalaz normalan..

Link to comment

e da, to je jos 1 stvar, da lekari ispisuju ta opravdanja, tek to je gubljenje vremena da lekari to rade.

 

ne znam da limpostoji zakon koji to regulise u uk, ali u svim slucajevima koje ja znam, regulise se tako sto ti mazoves ujutru firmu i kazes da taj dan ili tu nedelju (sedmicu) neces doci. kapiram da u sr retko gde radi tako.

Link to comment

Ako mi pacijent kaže da pored temperature otežano mokri ili ga pecka, ti kažeš da mu ne uradim urin?! A krvna slika može mnogo da pomogne, uzimanje krvi iz prsta zbog lekocitarne formule ne košta mnogo, može čak i da ti uštedi dalje lečenje ako je nalaz normalan..

ne, ne kazem, naravno.

Link to comment

u, seksi. i poveruju sve?

ovde imamo neke doznake :(

 

a kako tacno prepoznas da je bas virusna prehlada a ne recimo pocetak upale pluca?

Link to comment

Ne znam. Ne znam kako bi taj problem trebao da se resi. Moje misljenje je da u sabackoj bolnici nije problem novac. I da su plate 2k evra, odnos medju zaposlenima i njihov odnos prema pacijentima ne bi bio bolji.

E, to je već druga vrsta problema.. I nije nažalost to samo tako u Šapcu, sujeta radi svugde, manje više..

Link to comment

u, seksi. i poveruju sve?

ovde imamo neke doznake :(

 

a kako tacno prepoznas da je bas virusna prehlada a ne recimo pocetak upale pluca?

ja nikako, posto se nikad nisam susrela sa upalom pluca. samo sam rekla sta pise na zidu, iz toga zakljucujem da mozes da prepoznas po tome sto ti simptomi traju preko 2 nedelje ili se temp popne na preko 40?

 

mislim, ne zagovaram ja uk pristup, ali englezi furaju taj "evidence based medicine" pristup, pa pretpostavljam da to rade tako na osnovu nekih podataka, da je tako optimalno. a mozda i nije, mozda kreatori sr zdr sistema znaju bolje, a mozda su vazniji i kulturni faktori od onoga sta je optimalno, pa sta prilici englezima ne prilici srbima, mislim ok. a mozda i ono sto je optimalno u uk nije optimalno u sr.

Edited by rajka
Link to comment

e da, to je jos 1 stvar, da lekari ispisuju ta opravdanja, tek to je gubljenje vremena da lekari to rade.

 

ne znam da limpostoji zakon koji to regulise u uk, ali u svim slucajevima koje ja znam, regulise se tako sto ti mazoves ujutru firmu i kazes da taj dan ili tu nedelju (sedmicu) neces doci. kapiram da u sr retko gde radi tako.

Isto i u Norveskoj. 

Link to comment

Kod mene je sledeći princip - deca imaju pedijatra kao svog "ličnog" lekara. Ne idu ljudi za svaku sitnicu uglavnom. Ima i takvih, ali im pokušaju nekako objasniti da ne dolaze svaki put kad se dete nakašlje (ima novopečenih roditelja sa bebama koji se useru, razumem i to), tako da se "istreniraju" ljudi. Vidim da kad su deca u pitanju, taj njihov pedijatar pokušava skoro uvek da utvrdi da li je bakteriološko u pitanju ili ne (dok čekamo u čekaonici), jer smo ionako došli nakon nekog vremena "nepadanja" visoke temperature i onda prepisuju ili šalju dalje specijalistima. 

 

Kod nas matorih, moraš da odeš kod svog lekara. Desilo mi se više puta da me zvekne nešto - visoka temperatura, groznica i ostalo. Ali ne smem da ostanem kući, jer je radni dan. Sistem me tera da odem kod lekara (jer ne dolazi u posetu) u vremenskom prozoru do 11h (posle toga samo zakazani termini) da me pogleda i da mi papirić za poslodavca, koji ja moram da spakujem odmah u koverat i pošaljem u firmu. Bez tog papirića mogu maksimalno taj jedan dan da izostajem. A tretman i ide obično tako što se preporuči ili prepiše u većini slučajeva neki čajić, eventualno neki paracetamol ili neki analgetik na bazi ibuprofena. Kod mene - za razliku od pedijatra i dece - najčešće nikakve testove, nego me sa time pošalje kući, pa ako se ne popravi situacija kroz nekoliko dana da se pojavim opet, da me pregleda i prepiše neku hemiju. U apotekama i slobodnoj prodaji ne mogu bez recepta da dobijem ni antibiotike, ni diklofenak, a kamoli nešto "jače". Maksimalno ibuprofen valjda do 400mg, za onaj od 600mg već treba valjda recept. Istina, ima ljudi koji dolaze sa blagim simptomima da bi dobili dan-dva odmora od posla i lekari uglavnom gledaju kroz prste, tj. izdaju za poslodavca papir bez ikakvih problema.

 

Lekari su i tako pretrpani, zakazani termin najčešće nije 1:1 - recimo da je zakazan u 10, doći ćeš unutra barem 45 minuta kasnije. Kad imaju vremena, saslušaju te da ispričaš istoriju bolesti; kad nemaju, vidiš i sam da te ne sluša i skratiš priču. Za bilo kakvog specijalistu ti treba uput od tvog lekara, mada mislim da za par profila nije problem ako odeš direktno, tipa ginekologa ili oftalmologa. U kliniku ideš samo sa uputom ili u hitnu uveče kad tvoj lekar ne radi, pa tu imaju dežurnog lekara. Dobar deo zdravstvenih osiguranja ima svoj hotline sa lekarima, koji je besplatan. Tako da ako imaš neke sumnje ili recimo nešto oko deteta, okreneš, preneseš simptome pa ti oni ili kažu da se pakuješ u hitnu ili te smire i savetuju šta da uzmeš (a da nije lek).

 

E sad, ima tu finesa sa privatnim i "neprivatnim" zdravstvenim osiguranjem, ali sa tim stvarima niko nikad nije zadovoljan i ceo zdravstveni sistem je stalno u nekoj reformi - pogotovo pod opštim starenjem stanovništva. Kad god su novi izbori, reforma zdravstvenog je na tapetu. Od trivijalnosti poput toga da li treba participacija da se plati ili ne do kompleksnijih stvari. Tipa, ako imaš privatno osiguranje, onda možeš da biraš specijalistu i da odeš iz Frankfurta u Berlin kod nekog poznatog drmra (da bi kasa to pokrila), dok si u suprotnom "osuđen" na lokalnog lekara. Nekad privatno osiguranije "ide preko reda" i slične finese. Mada taj sistem ne bih mogao da preporučim kao savršen (daleko bilo), privatni i državni sektor je regulisan, povezan i jasno se znaju nadležnosti.

Link to comment

Ko su dobri lekari, oni koji dobro rade posao (što može biti relativna stvar jer i najboljim lekarima umiru pacijenti) - i kako se određuje da li je lekar dobar?! Ili su dobri oni koji rade samo za platu? Ili i jedno i drugo?!

 

I kako bi se jedni od drugih ogradili, na koju foru?

 

Čekaj, ti ovo ozbiljno pitaš?

Pretpostavljam da si zdravstveni radnik

Dobar lekar je lekar sposoban da svojim znanjem, uz korišćenje određenih dijagnostičkih metoda uspešno

dijagnostikuje bolest a zatim pristupi lečenju pacijenta.

Kad žeš "i najboljim lekarima umiru pacijenti" iskreno se nadam da mislis na pacijente koji boluju od neizlečivih bolesti.

Znam da i takvih bolesti ima. 

Problem je što kod nas, u našim bolnicama (vidim da je Ficfiric iz Šapca i da je upoznat sa stanjem u tom zdr. centru)

u bolnicama ljudi umiru (ili ne stignu do bolnice) bez dijagnoze, umiru zbog pogrešne dijagnoze.

O tretmanu pacijenata da ne pričam, tretiraju nas kao stoku. 

(Scena iz fronta od pre neki dan: Romkinji u čekaonici (sama čekaonica je priča za sebe) puca vodenjak, kao reakciju

na to dobij salve uvreda: "Uprljala si mi pod!" "Na ša ovo liči!" Hej, žena je počela da se porađa!

Problem našeg zdravstva jeste nedostatak osnovnog bazičnog poštenja.

A to je i inače problem ovog društva.

Link to comment

 

Dobar lekar je lekar sposoban da svojim znanjem, uz korišćenje određenih dijagnostičkih metoda uspešno

dijagnostikuje bolest a zatim pristupi lečenju pacijenta.

 

+ uz sto manju potrosnju raspolozivih resursa.

Link to comment

 

Kad žeš "i najboljim lekarima umiru pacijenti" iskreno se nadam da mislis na pacijente koji boluju od neizlečivih bolesti.

 

Ne baš, nego kažem da i najboljim hirurzima umiru ljudi na stolu, dešava se, ne često ali se dešava...

 

 

O tretmanu pacijenata da ne pričam, tretiraju nas kao stoku. 

(Scena iz fronta od pre neki dan: Romkinji u čekaonici (sama čekaonica je priča za sebe) puca vodenjak, kao reakciju

na to dobij salve uvreda: "Uprljala si mi pod!" "Na ša ovo liči!" Hej, žena je počela da se porađa!

 

Od koga dobija salve uvreda, od lekara?!

Iskreno, odbijam da verujem u ovo, u medicini sam od 2001. i nikada ništa slično nisam video ili čuo...

Link to comment

"Ne baš, nego kažem da i najboljim hirurzima umiru ljudi na stolu, dešava se, ne često ali se dešava..."

 

 

I to je ok? Mislim, dešava se. Posle kog broja izgubljenih (je l to termin koji se koristi?) pacijenata komora

ili ko ceć reaguje? Ili ne reaguje uopšte? Sve se tretira kao nepredviđena komplikacija? 

Izvini, ali teško mi je da pristanem na to da je to ok.

 

"Od koga dobija salve uvreda, od lekara?!

Iskreno, odbijam da verujem u ovo, u medicini sam od 2001. i nikada ništa slično nisam video ili čuo..."

 

 

Verovao ili ne, tako je. Bila, videla, šokirala se i pobegla.

Inače GAK Narodni front je jako poznata po humanom tretmanu svojih pacijentkinja.

Ne ide mi kvotovanje

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

 

Verovao ili ne, tako je. Bila, videla, šokirala se i pobegla.

Inače GAK Narodni front je jako poznata po humanom tretmanu svojih pacijentkinja.

 

Samo pitam, od koga je dobila uvrede, stvarno me zanima?!

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...