Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Preskaces sustinu snb-ovog posta. Dobri lekari bi nekako trebalo da se ograde od postupaka losih. Korov buja ako ga ne suzbijas,.

Ko su dobri lekari, oni koji dobro rade posao (što može biti relativna stvar jer i najboljim lekarima umiru pacijenti) - i kako se određuje da li je lekar dobar?! Ili su dobri oni koji rade samo za platu? Ili i jedno i drugo?!

 

I kako bi se jedni od drugih ogradili, na koju foru?

Link to comment

Leče se simptomatski, antipiretici, tečnost, odmor itd..

pa znaci ne lece se. nego se edukuju ljudi o tome kako da olaksaju sebi simptome, upravo. pored toga je potrebna i edukacija o tome koji simptomi su znak za uzbunu i to je to. to rade i lekari, ako su odgovorni. ako nisu, daju antibiotike da skinu osobu koja trazi s kurca, i onako nece snositi posledice oni.

Link to comment

A cime se lece virusne prehlade?

a ti si stvarno lekar?

to sto virus kao takav ne mozemo direktno da spicimo ne znaci da treba zapostaviti posledice koje virusne prehlade mogu da izazovu, i cesto izazivaju.

 

zezas se da si lekar, jel da?

 

virusne prehlade su self limiting disease, nemas cime da ih lecis, najgora medvedja usluga koju mozes da uradis nekome je da mu das antibiotik zato sto je trazi i dosadan je, ne pomazes mu, a dovodis ga u opasnost da razvije rezistenciju.

 

licni lekar, lekar opste prakse, to je to, svejedno kako se zove. iz iskustva, licnog i porodice.

brate rajka.

pa koji bi ozbiljan lekar dao nekome antibiotik zato sto je dosadan? plus bez antibiograma.

Link to comment

pa problem sa tom rokaj antibiotke posle cemo da razmisljamo o posledicama teorijom, je sto ako to uradis malo previse puta, jednom ces imati zapaljenje pluca a antibiotici nece vise raditi.

Neko pomenuo antibiotike?

Il ti to meni onako nacelno?

Znas sta: vodio sam decu da se lece po raznim drzavama ukljucujuci i neke vukojebinske i neke koje to nisu, ali mi nista vise ne smeta kao potezanje mog lekara u UK ili argumenta poznatog kao tako je u razvijenom svetu...

Link to comment

Ko su dobri lekari, oni koji dobro rade posao (što može biti relativna stvar jer i najboljim lekarima umiru pacijenti) - i kako se određuje da li je lekar dobar?! Ili su dobri oni koji rade samo za platu? Ili i jedno i drugo?!

I kako bi se jedni od drugih ogradili, na koju foru?

to se vec moze utvrditi statistickom analizom; svakom se desavaju propusti, ali ako se nekom desavaju nadprosecno puno, recimo 3+ devijacije vise, tog sigurno treba udaljiti da ne radi s ljudima.

Link to comment

a ti si stvarno lekar?

to sto virus kao takav ne mozemo direktno da spicimo ne znaci da treba zapostaviti posledice koje virusne prehlade mogu da izazovu, i cesto izazivaju..

Da, komplikacije mogu nastati ali nećeš prvog dana dati antibiotik zbog potencijalne bakterijske komplikacije nego ćeš lečiti simptome koje izaziva virus i samim tim nećeš dati povod bakteriji da napadne na terenu bolesnog organizma..

Link to comment

Neko pomenuo antibiotike?

Il ti to meni onako nacelno?

Znas sta: vodio sam decu da se lece po raznim drzavama ukljucujuci i neke vukojebinske i neke koje to nisu, ali mi nista vise ne smeta kao potezanje mog lekara u UK ili argumenta poznatog kao tako je u razvijenom svetu...

 

pa da si isao kod lekara, a on ti rekao da das deci caj i c vitamin, ni to ne bi sprecilo upalu pluca. ajde da prihvatimo da se virusne prehlade "cesto" prerastu u nesto gore, mada nije cesto, nego retko, ali ajde , dok se to ne desi imas 2 opcije:

 

- da das antibiotike preventivno

- da cekas da li ce da se razvije to nesto gore.

Link to comment

ok, zoki, da li bi i ti vratio kuci osobu dok ne dobije preko 40?

zasto uopste svi pominjete antibiotike?

Pa ne, uradio bih prvo krvnu sliku (mada ona prvog dana i ne mora mnogo toga da pokaže), bris, urin i sve što treba pa na osnovu toga dalje pratio..

Link to comment

rajka brate

 

 

Pa ne, uradio bih prvo krvnu sliku (mada ona prvog dana i ne mora mnogo toga da pokaže), bris, urin i sve što treba pa na osnovu toga dalje pratio..

 

ma naravno, verujem da i iz razgovora sa pacijentom i npr. slusanja pluca moze vec nesto da se zakljuci. retko kad iko ode prvog dana lekaru.

sumanut mi je stav da neko ne treba ici lekaru zato sto je u to vreme recimo epidemija virusne prehlade, sve dok ne zaglavi 2 nedelje, ili dok mu ne bude temp preko 40. 

iskreno, ne verujem da je iko ne u UK vec u bilo kojoj zemlji sveta takvog misljenja.

Edited by ToniAdams
Link to comment

rajka brate

toni, malo se generiše konfuzija ovako. aj reci svoje mišljenje o tome kako treba tretirati virusnu prehladu, i mene si sad zbunio a važim za osobu izvanredne inteligencije.

 

edit: aha, videh tvoj edit, da, slažem se.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ok, zoki, da li bi i ti vratio kuci osobu dok ne dobije preko 40?

zasto uopste svi pominjete antibiotike?

 

pa zato sto nema nista izmedju. ili lecis simptome, otc lekovima i preparatima, sto u uk valjda racunaju da svako zna i bez lekara (pij tecnost, pij lekove koji snizavaju temp ako je imas) ili mozes da dajes antibiotike. sta ti mislis da lekar moze da uradi kada neko ima virusnu prehladu?

Link to comment

ok, povlacim se :)

 

kao neko ko maltene svaki put oseti posledice iste na srednjem uhu ili plucuma, ipak verujem da si ti u pravu.

Link to comment

Pa ne, uradio bih prvo krvnu sliku (mada ona prvog dana i ne mora mnogo toga da pokaže), bris, urin i sve što treba pa na osnovu toga dalje pratio..

ovo je stvarno super ako srpsko zdravstvo moze da podnese i ako postoje dokazi da je to racionalno trosenje ogranicenih sredstava. ja sam zivela u 6 razvijenih zemalja na 3 kontinenta, zdravstveni sistemi se razlikuju, ali nigde ti nece uzimati krv, bris i urin zbog prehlade, prvi dan (a ne secam se da su mi to radili ni u srbiji kao skolarcu). ali ako svi ucesnici u srbiji smatraju da je to dobro trosenje resursa, onda ni nema veze da li je racionalno, posto su svi zadovoljni tako, pa onda dobro i meni, sto da ne.

Link to comment

Ko su dobri lekari, oni koji dobro rade posao (što može biti relativna stvar jer i najboljim lekarima umiru pacijenti) - i kako se određuje da li je lekar dobar?! Ili su dobri oni koji rade samo za platu? Ili i jedno i drugo?!

 

I kako bi se jedni od drugih ogradili, na koju foru?

 

Ne znam. Ne znam kako bi taj problem trebao da se resi. Moje misljenje je da u sabackoj bolnici nije problem novac. I da su plate 2k evra, odnos medju zaposlenima i njihov odnos prema pacijentima ne bi bio bolji. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...