Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Imam 1 pitanje. Moze li neko da mi objasni, koja je fora da stalno u zdravstvenim centrima postoje dezurstva zaposlenih lekara i konstantna potreba za prekovremenim radom, a da istovremeno imamo onoliko nezaposlenih lekara?

Link to comment

Васо, па у свим делатностима имаш консултанте, саветнике, рецензенте и многе друге активности ван радног времена. Није то никакав ексклузивитет, с друге стране допунски рад је допуштен.

Ја опет сматрам да је сумануто да приватник™ и државне установе дуплирају набавке појединих уређаја па код оног првог дневно дође 4 пацијента а код других 100. Не видим зашту уз неки ортаклук оба скенера, рендгена, штагод не буду у државној установи, а поподне и ноћу нек их рентира ко хоће а има лиценцу. Онај који чека 16 месеци да сними нешто сад има избор да плати двеста еура, у другој варијанти плаћао би 50, а и држава би нешто имала

 

problem je sto bi se to "ko hoce" pretvorilo bas u tog lekara koji radi danju u toj ordinaciji, tu bi nastale uzasne komplikacije. lekari bi bili u ogromnom iskusenju da na veoma jednostavan nacin prebace ljude u svoju privatnu praksu. ne vredi, ne izgleda mi dobro.

Link to comment

Imam 1 pitanje. Moze li neko da mi objasni, koja je fora da stalno u zdravstvenim centrima postoje dezurstva zaposlenih lekara i konstantna potreba za prekovremenim radom, a da istovremeno imamo onoliko nezaposlenih lekara?

 

jeftinije. jednom plaćaš platu + neko dežurstvo, umesto dvojici platu.

 

edit: komentarisali smo pre jedno par meseci onaj članak iz politike, da institut za anesteziologiju traži od ministrarstvar zaposlenje 100 anesteziologa, za kojima postoji potreba, i oni sada volontiraju, ali ministarstvo ne dopušta.

Edited by Tihajeza
Link to comment

problem je sto bi se to "ko hoce" pretvorilo bas u tog lekara koji radi danju u toj ordinaciji, tu bi nastale uzasne komplikacije. lekari bi bili u ogromnom iskusenju da na veoma jednostavan nacin prebace ljude u svoju privatnu praksu. ne vredi, ne izgleda mi dobro.

 

 

Разумем ја твоју идеју и слажем се са оним на шта указујеш - на ту коруптивну опасност. Но то се и сада дешава, многи су консултанти у свастикиној ординацији па опет заказују. То онда значи да остане садашње стање да лекари раде за 500-700 евра преко курца на кинеским инструментима, да гледају како да забуше или ућаре, да не стигну да препознају болештину од навале која им оставља два до три минута по пацијенту.

Једноставно, имаш два зла, јефтиније полуприватно, уз растерећање, или бедно непостојеће државно допуњено ексклузив прескупим приватним у коме опет раде државни лекари.

Само немој оно да плаћаш порез и доприносе - за то се могу уплатити слушалице и још понешто од опреме.

 

На крају, ван теме - у нас је врло висок број незапослених лекара што је парадокс, али сви су се напаковали у пар градова. Због чега се не би препустило локалним самоуправама да их додатно стимулишу да их привуку мало по унутрашњости, ко оде у Мајданпек нек добијке 1200 евра а не 600, или нек му дају стан

Link to comment

ne, ja ne mislim da je ovo tvoje second best vec da je uzasno lose resenje. ne razmisljam o idealnom svetu vec o onome u kome postoji minimum volje da se postuju neke elementarne norme, recimo ako neko duguje porez, da mora da plati porez. ako neki lekar koristi ordinaciju da bi promovisao svoju privatnu praksu,da se onemoguci da to radi jer je to ugrozavanje zdravlja pacijenata. ako neko zasere sa mlekom, da se to ne resava pomeranjem decimalnog zareza nego da se stavi na sud

 

. takva sira slika u kojoj se sve resava naknadnom legalizacijom me ne zanima, to je budzevina, a ne drustvo, i nikada necu aminovati tako nesto.

 

primecujem vec neko vreme da razmisljas kao politicar, i u nekoj zelji da pomiris interese svih zivih zapravo ti zanemarujes siru sliku koja govori nesto drugo: u sredjenim drustvima za neke stvari ne postoji ni minimum tolerancije.

U svetu u kojem ja imam izvrsnu vlast bi zakon bio sprovodjen i prituzbe na korupciju bi bile procesuirane, pa i prituzbe da je pacijent zanemaren ako nije primljen u okviru privatne prakse. Sta bismo time dobili kada mnoge ljude ogranicimo na platu od manju od 600 evra? Da ja nastavim da nosim haljine lekarkama odavde iako bi to trebalo u idealnom svetu da bude najprestiznije zanimanje?
Link to comment

jeftinije. jednom plaćaš platu + neko dežurstvo, umesto dvojici platu.

 

edit: komentarisali smo pre jedno par meseci onaj članak iz politike, da institut za anesteziologiju traži od ministrarstvar zaposlenje 100 anesteziologa, za kojima postoji potreba, i oni sada volontiraju, ali ministarstvo ne dopušta.

Kako se tarifira dodatni rad? Koliko kosta jedan dodatni sat rada? 

 

Strasno je to sto rade. Onoliki ljudi nezaposleni, onoliki ljudi rade smene od 24h i to je kao normalno. 

Link to comment

Kako se tarifira dodatni rad? Koliko kosta jedan dodatni sat rada? 

 

Strasno je to sto rade. Onoliki ljudi nezaposleni, onoliki ljudi rade smene od 24h i to je kao normalno. 

onoliki pedijatri pregledaju po 63 deteta u smeni. jer nema ko drugi.

Link to comment

onoliki pedijatri pregledaju po 63 deteta u smeni. jer nema ko drugi.

Sa tim sto je, pored zaposljavanja, resenje i edukacija roditelja kada se dete dovodi kod lekara.

Link to comment

Hajmo polako. Kakvo je trenutno stanje? Imamo specijaliste koji su placeni 600e. Oni koji su savesni, nisu predmet price jer ce podjednaku paznju poklanjati svim pacijentima no matter what. Hajmo da obratimo paznju na one koji nisu savesni. To su oni koji i u ovakvom sistemu rade to sto rade. E pa, hajde da onda ta kinta koja protice nelegalnim putevima se malo ocese i o samu bolnicu, za mediciniski materijal, krevete i wc solje.

 

Uostalom, nisam ja podstaknuta time kako i sta sa lovom, nego kako zadrzati dobre kadrove u drzavnoj sluzbi koja ima caps na plate. To nije samo problem Srbije. I ovo jeste jedno od resenja koje je zazivelo u Francuskoj.

 

koji je onda podsticaj građanina x da plaća zdravstveno, ako može tu da vara državu, šteka lovu i dolazi po potrebi kod lekara i po potrebi mu i plati?

Link to comment

koji je onda podsticaj građanina x da plaća zdravstveno, ako može tu da vara državu, šteka lovu i dolazi po potrebi kod lekara i po potrebi mu i plati?

Pa kao i inace, to sto su troskovi transplatacije srca, pluca, kostane srzi i slicnog na trzistu par stotina hiljada evra.

 

 

Anyhow, ja o ovome svemu nisam dugo razmisljala i ne nudim neko sveobuhvatno resenje. Ali zaista mislim da je cilj da se dobri lekari zadrze na velikim unverzitetskim klinikama i po drzavnim domovima zdravlja.

Edited by MayDay
Link to comment

Kako se tarifira dodatni rad? Koliko kosta jedan dodatni sat rada? 

 

Strasno je to sto rade. Onoliki ljudi nezaposleni, onoliki ljudi rade smene od 24h i to je kao normalno. 

на бироу је само неколико десетина специјалиста

Link to comment

на бироу је само неколико десетина специјалиста

stvarno? onda cu se korigovati. 

 

ako specijalisti imaju onoliko prekovremenih sati, zbog cega nemamo vise lekara specijalista?

\

koja je struktura nezaposlenih medicinskih radnika?

Link to comment

stvarno? onda cu se korigovati. 

 

ako specijalisti imaju onoliko prekovremenih sati, zbog cega nemamo vise lekara specijalista?

\

koja je struktura nezaposlenih medicinskih radnika?

 

mislim da onih za završenim osnovnim studijama. specijalizacije se dodeljuju kontrolisano, za konkretnu ustanovu, i za to je (trenutno, mada najavljuj ukidanje) potrebno imati min.2 godine radnog staža kao lekar opšte prakse.

Link to comment

Pa kao i inace, to sto su troskovi transplatacije srca, pluca, kostane srzi i slicnog na trzistu par stotina hiljada evra.

 

 

Anyhow, ja o ovome svemu nisam dugo razmisljala i ne nudim neko sveobuhvatno resenje. Ali zaista mislim da je cilj da se dobri lekari zadrze na velikim unverzitetskim klinikama i po drzavnim domovima zdravlja.

 

problem su pare, manjak istih, a rešenje nije u uvođenju moralnog hazarda, imho.

 

mislim da je bitno da država ne sprečava i ne otežava razvoj klasične prvatne prakse, postojanje privatnih fondova koji bi pokrivali troškove privatnog lečenja itd. ako neko doktor misli da je slabo plaćen mislim da treba da bude slobodan da potraži bolje plaćeni posao.

Link to comment

stvarno? onda cu se korigovati. 

 

ako specijalisti imaju onoliko prekovremenih sati, zbog cega nemamo vise lekara specijalista?

\

koja je struktura nezaposlenih medicinskih radnika?

Тренутно у Србији имамо необичну ситуацију када су лекари у питању. На евиденцији Националне службе за запошљавање је велики број младих лекара, али недостају специјалисти - патолози, анестезиолози, радиолози, а биће дефицитарни и педијатри и кардиохирурзи. Са друге стране, све више лекара одлази у иностранство. На евиденцији НСЗ тренутно се налази 2.387 лекара опште медицине и доктора медицине и 66 лекара специјалиста различитих специјалности

 

Али ту су интересантни подаци - у неким регионима рецимо вапију за лекарима, број незапослених у Београду је малтене једнак у остатку Србије, слаба је покретљивост

 

едит: Све у свему очито је да систем доделе специјализација дебело шкрипи. Садашњи специјалисти у оним најдефицитарнијим областима су близу шездесетих. Шта кад оду, откуд нам следећа генерација?

Edited by kapetanm
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...