Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Posteno, ne kazem da nema toga. Samo definitivno je mnooogo redje nego sto ljudi pricaju. Ima tu onog klasicnog pasjaluka "uzmi, doktore, kad je od srca", a kad se potreba za doktorom zavrsi, pipnu se za budjelar i naljute se.

Link to comment

Pasjaluk

E to nisam čuo... :D

Slažem se, sigurno je mnogo više nuđenja nego traženja. Mislim, sigurno. Verujem u to. No tu imamo problem.

Ljudi u takvim situacijama jbga gledaju na svaki način da "doprinesu" lečenju najmilijih, da li je na njima da tada vagaju ponuditi ili ne?

Da čujemo iskustva iz normalnih država, moja govore da ti to može jednom pasti na pamet...

Link to comment

Neki i ne traze eksplicitno, ali vracaju ljude sa operacionog stola, izmisljaju jos neku analizu, a na pr. pacijent je covek od 74 godine i na operaciju je poslat HITNO zbog stomacne aneurizme. Pa onda se vajkaju, pa ne znam stvarno, sta da radite, ali znate zbog toga i toga treba nam jos taj nalaz. Onda odete tamo gde se obavlja pregled koji vam bude zakazan za 7 dana (a operacija je HITNA), a ovi se cude da su coveka sa tako urgentnim stanjem poslali po taj nalaz, nesto na ORL, i jos kazu da to uopste nije neophodno. I onda jos 10 dana minimum za zakazivanje nove operacije.... Uglavnom  ne traze svi  tako sto kazu - e znate operacija je toliko i toliko ,pa vi dajte telefon, kola, pare......razliciti su modusi za iskanje mita, a nisu ni oni naivni, pa da ih neko prijavi, obelezene novcanice itd...

Link to comment

Haha, a oni su tako fini pa ne mogu da odbiju kad im neko nudi pare. Idu mi na zivce ti mitovi, inace su svi super duper, ali narod ne zna sta ce s parama pa daje lekarima, sestrustinama ....how yes no

Dao bog da niko nema takvih iskustava .... i lako je kad imas odakle da namaknes.

Link to comment

isto, iskustvo iz devedesetih doduše. nikad traženo, ni jednom rečju, ali se odlagalo, odlagalo, bez kraja i konca. posle koverte, operacija bila sutradan.

Link to comment

Моја жена је из Краљева. Каже да јје био врхунски хирург и да су га сви ценили,

Не знам како се пребацује прича у другом смеру.

Link to comment

Mislim da jedno od resenja mora biti da se lekari kompenzuju tako sto ce im se tokom odredjenog dela radnog vremena ustupiti infrastruktura bolnice za obavljanje privatne prakse. U suprotnom ne vidim kako zadrzati dobre lekare za platu od 70 hiljada dinara.

Link to comment

Na zalost coveka vise nema. Ko zna sta se tu desilo, to treba pitati ubicu. A sta se desi da covek od 84 godine ubije lekara i potom proba da se sebi oduzme zivot...ne znam. I ne znam sto se uzima za reper neka grupacija na fejsu, pa tamo ima takvih komentara da se covek prosto zapita da li je moguce da takvi ljudi zive oko njega. Svako iole normalan ce da se zgrane...neko ko je ogrubeo mozda i nece biti zalostan, ali i on ima svoje razloge.

Link to comment

ja isto znam dosta prica o tom trazenju mita. no, nikada mi se nije dogodilo tako nesto, niti clanovima moje porodice, niti mojim bliskim prijateljima.

 

pretpostavljam da ima dosta onih koji traze, ali sam sve blizi verovanju da je mnogo vise onih koji nude, i posle, kad je sve gotovo, pricaju da im je trazeno.

Posle kad je sve gotovo? Kada doktor uzme mito?

 

Ja se slazem da inicijativa cesto dolazi od strane pacijenta. Takodje, mislim da se sve ucestalije javljaju slucajevi da ljudi odlaze sa poklonima i kovertama i preventivno nude mito iz usadjenog straha da svi drugi pacijenti to rade i da ce u takvim okolnostima ti drugi imati prednost. 

 

Sistem nam je takav da poradja korupciju. Malo lekara, male plate, previse posla za osoblje. Cim dvoje ljudi dodje sa nekim podsticajem, da podmazu malo bolji tretman, to se reflektuje na one druge, tako sto dobiju losiji tretman. 

Link to comment

Mislim da jedno od resenja mora biti da se lekari kompenzuju tako sto ce im se tokom odredjenog dela radnog vremena ustupiti infrastruktura bolnice za obavljanje privatne prakse. U suprotnom ne vidim kako zadrzati dobre lekare za platu od 70 hiljada dinara.

Ne vidim zašto bi opšte dobro davali za bogaćenje pojedincima? Ako misle da su dobri nek idu u privatnu praksu, ima dobrih lekara za 70 hiljada.

Link to comment

Mislim da jedno od resenja mora biti da se lekari kompenzuju tako sto ce im se tokom odredjenog dela radnog vremena ustupiti infrastruktura bolnice za obavljanje privatne prakse. U suprotnom ne vidim kako zadrzati dobre lekare za platu od 70 hiljada dinara.

mislim da je to u startu loshe, jer bi se mnozina odmah prelila u termine privatne prakse. mislim da su vec i pokushavali to. zvalo se dodjite predveche.

 

 i sad ima nekih eksperimenata dijagostika koje za pare mogu prekosutra,  legalno, a iz fonda sledece godine. to nije dobro, taj sistem treba ili da radi tako sto ce ga biti dovoljno za sve, ili da ga nema uopshte. sto je samo po sebi skandal o kome nema smisla govoriti.

 

a zadrzace ih tako sto ne mogu svi da emigriraju. mislim, teshko i da mogu da postanu automehanichari na brzinu...

Edited by gospa buba
Link to comment

Mislim da jedno od resenja mora biti da se lekari kompenzuju tako sto ce im se tokom odredjenog dela radnog vremena ustupiti infrastruktura bolnice za obavljanje privatne prakse.

 

a zasto bi nekoga posebno kompenzovali za to sto radi svoj posao? to sto predlazes je fakticki legalizacija sadasnjeg indijanskog stanja u kome ce te privatnik primiti preko reda u drzavnoj ordinaciji, ako si dosao do njega preko privatne ordinacije. ona varijanta "sestro, ovaj je moj, pustite ga".

 

ako nemamo dovoljno ljudi koji zele da za natprosecnu platu savesno lece ljude, onda treba da pocrkamo a ne da trazimo resenje da ih podmitimo.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

О томе би се дало расправљати. Да ли је опште добро оно које је закључано од четири поподне до седам ујутру? Сале, инструменти, апарати? Да се неко не би обогатио? Мени то баш не пије воду.

Link to comment

Моја жена је из Краљева. Каже да јје био врхунски хирург и да су га сви ценили,

Не знам како се пребацује прича у другом смеру.

To je tuga.

Nagađam, sumanuti pacijent 84g ubije odličnog lekara, a mi pišemo kako smo toliko sjebani da je očekivano da javnost (po)misli kako je lekar to nekako "zaslužio".

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...